Mallorca, Ibiza, Barcelona, Costa Brava, Madrid... Do najznámejších turistických destinácií každoročne prúdia aj stovky slovenských turistov. Poznáte ale Cartagenu? Skrytý poklad v juhovýchodnej časti Španielska vás nadchne históriou, kultúrou, gastronómiou, ale aj temperamentom a dobrosrdečnosťou miestnych ľudí.
Prístavné mesto Cartagena (Kartachena) a zároveň jedno z najstarších španielskych miest sa nachádza na pobreží Stredozemného mora a patrí do provincie Murcia. Jeho história siaha až do roku 228 pred Kristom. Viac ako 300 slnečných dní v roku robí z Cartageny miesto, ktoré sa určite oplatí navštíviť.
Silne veriaci Španieli sa takmer celý rok dôkladne pripravujú na tzv. Semana Santa alebo Svätý týždeň. Tieto veľkonočné oslavy sú spojené s pompéznymi sprievodmi, na ktorých nechýba žiadny veriaci. Organizujú ich spolky - Cofradías. Sprievod začína piatkom týždeň pred Veľkou nocou, tzv. Viernes de Dolores, pokračujú Kvetnou nedeľou (Domingo de Ramos) až po nedeľňajšie vzkriesenie (Domingo de Resurrección). Život vo veľkých mestách sa na týždeň zastaví, ľudia vyrážajú do ulíc, aby si prezreli pripravené predstavenie.
Dobrovoľníci sú oblečení do stredovekých odevov, putujú z kostolov do hlavnej katedrály v meste. Sprievod vedú kajúcnici, ktorí majú na hlavách vysoké kužeľovité čiapky, v minulosti chápané ako symbol viny a verejnej potupy. Súčasťou sprievodu sú nosidlá so sochami Krista a iných svätých. Tridsať mužov, tzv. "Costaleros", tak držia na svojom chrbte sochy vážiace viac ako tisíc kilogramov. Najťažší trón v Cartagene váži 4 tisíc kilogramov a nesie ho 150 mužov. Aj napriek tomu, že po sprievodoch končia títo muži naozaj u lekárov alebo fyzioterapeutov, "nosenie" svätcov sa považuje za česť. Sprievod sprevádza hlasná hudba, typická pre každý spolok. Sprievody často trvajú do skorých ranných hodín.
Nádych romantiky má záverečná časť sprievodu. Muži, ktorí niesli trón so sochami, na niekoho vyskočia s cieľom zobrať kyticu pre svoju milovanú, ktorá na nich čaká vonku pred kostolom. Boľavé tela "costaleros" tak zahojí láska a pohladenie milovaných žien. Prežiť španielsky veľkonočné sprievod je naozaj zážitok na celý život a ak si môžete vybrať termín, kedy Cartagenu navštíviť, vyberte si práve Veľkú noc.
Ďalšou obľúbenou "atrakciou" sú neobyčajné slávnosti Cartagincov a Rimanov, ktoré sa v Cartagene konajú v septembri. Festival s pomerne krátkou históriou (bol založený v roku 1990) sa teší veľkej obľube nielen u Španielov, ale predovšetkým u turistov. Alegorická slávnosť každoročne ponúka opakujúce sa scény ako napríklad zapálenie posvätného ohňa, založenie Cartageny, svadbu Hanibala pod.
Vizuálne najatraktívnejšou časťou festivalu je slávna bitka. Návštevníci sediaci na tribúne sledujú bojujúcich vojakov. Scény sú ponúkané formou divadelných predstavení a finálnym prvkom je obrovský slávnostný ohňostroj. Na turistov čakajú veľkolepé sprievody, rímske kostýmy a zbrane. Nechýba ani autentický rímsky tábor, ktorého môžu byť súčasťou. Každá légia má v tábore jeden stan, v ktorom ponúka vyložene dobroty. Čo tak ochutnať Hanibalovú svadobnú tortu? Alebo stať sa svedkom únosu krásnej panny? Aj to môžete zažiť počas festivalových slávností.
Fanúšikom kvalitnej hudby by nemal ujsť tradičný hudobný festival La Mar de Musicas, ktorý sa koná koncom júla. Ten aj napriek svojej krátkej existencii (od roku 1995) dosiahol medzinárodného uznania. Festival modernej hudby každoročne privíta jednu krajinu, ktorá predstaví svoju kultúru. Hudobný festival je spojený s prednáškami, literárnymi besedami či výstavami. Koncerty sa konajú na rôznych miestach Cartageny - v katedrále, v parku či na námestí - a vyvolávajú mimoriadny úspech prevažne u mladšej a strednej generácie Španielov.
Cartagena je mesto s bohatou históriou. Spája sa v nej rímska, byzantská aj arabská architektúra. Najväčším objavom novodobej histórie v uliciach Cartageny bolo určite odkrytie monumentálneho rímskeho divadla. Čakali by ste takúto stavbu na juhu Španielska? Unikátnosť rímskeho divadla spočíva v jeho zachovalosti. Celé storočia nikto z obyvateľov netušil, že pod stavbou starej katedrály, ale aj priamo pod ich domami je ukrytý tento historický skvost. Keď v roku 1988 začal tím archeológov postupne odhaľovať prvé časti divadla, nikto ani nedúfal, že sa pod stavbami nachádza celé mohutné rímske divadlo. V súčasnosti je divadlo sprístupnenéo verejnosti a prebiehajú v ňom výstavy a semináre.
Návštevníci si tak môžu za vstupenku v hodnote 6 euro zhliadnuť vykopávky a celú históriu divadla či časti pôvodnej fasády. A nakoniec na nich čaká divadelný priestor so svojou majestátnou a neopakovateľnou atmosférou. Staňte sa súčasťou divadla, ktoré kedysi vítalo 7000 rímskych obyvateľov, bažiacich po neopakovateľných divadelných zážitkoch.
Milovníci prírodných krás musia určite navštíviť Národný park Calblanque, ktorý je od roku 1987 vyhlásený za chránenú krajinnú oblasť a od roku 1992 za národnú rezerváciu. Park sa rozkladá na ploche 2400 hektárov a pýši sa pobrežím s dĺžkou 13 km. Ide o jednu z posledných človekom nedotknutých oblastí pozdĺž pobrežia Stredozemného mora.
Dych vyrážajúce blankytné more, zlatá pláž aj skalnaté kopce, no predovšetkým očarujúca príroda láka mnoho turistov. Možno sa ale mať na pozore! V oblasti sa vyskytujú pomerne časté útoky medúz, ale sú tu aj silné podmorské prúdy. Tí dobrodružnejšie naladení určite nepohrdnú Islas Hormigas - výnimočná chránena oblasť, ktorú milujú predovšetkým tí, čo podľahli čaru potápania sa. Potápačské centrum je otvorené sedem dní v týždni po celý rok a každoročne víta mnoho profesionálnych potápačov, ale aj úplných začiatočníkov. Pre turistov sú pripravené semináre, potápačské kurzy vedené kvalifikovanými inštruktormi a ukončené licenciami platnými na celom svete, ale aj tri ponorky, ktoré ich zavedú až na morské dno k vrakom potopených lodí.
Islas Hormigas sú právom označované ako najkrajšia potápačská oblasť Stredomoria.
Len kúsok od mesta Cartagena leží La Manga del Mar Menor. Pevnina dlhá 21 km a široká 100 - 300 m je najzvláštnejším prírodným úkazom Španielska. V susedstve sa nachádza rybárske mestečko Cabo de Palos, množstvo reštaurácií a barov s najlahodnejšími rybími špecialitami. Voda v jazere Mar Menor má v lete 34 stupňov, obsahuje vyššiu koncentráciu soli a minerálnych látok a za zmienku stojí aj liečivé bahno. Preto je lagúna La Manga označovaná ako "španielske Mŕtve more" a, pochopiteľne, prúdia do nej húfy turistov.
Mesto Cartagena bolo odjakživa obchodným aj vojenským uzlom. Preto sa niet čo diviť, že práve tu sa narodil vynálezca ponorky - Isaac Pearl. Prototyp prvej ponorky bol spustený na mori v roku 1888. Isaac Pearl však nesúhlasil s niekoľkými úpravami na ponorke, a tak boli práce na prototype pozastavené. V roku 1928 bola ponorka prevezená do Cartageny a od roku 1965 slúži ako pomník svojmu vynálezcovi. Práve Pearlovi je venované Námorné múzeum v Cartagene (El Museo Naval), ktoré sa nachádza v historickej budove z roku 1785. Návštevníkom ponúka exponáty vlajok, uniforiem, námorníckeho delostrelectva či makety lodí.
Španieli milujú dobré jedlo a posedenie v reštauráciách či kaviarňach v spoločnosti priateľov a rodiny. Niet divu. Ich kuchyňa je naozaj delikátna. Dominujú v nej, okrem šalátov, ryby a morské plody. Symbolom španielskej kuchyne je bezpochyby Paella, ktorú tvorí väčšinou ryža, zelenina a morské plody. Paella sa pripravuje na špeciálne nízkej panvici. V reštauráciách v Cartagene ju nájdete v jedálnych lístkoch pod označením Calder del Mar Menor a tento druh sa pripravuje v nádobách podobných nášmu kotlíku (tzv. "Caldera"). Medzi obľúbené španielske delikatesy patrí Chorizo - pikantná klobása z bravčového mäsa a slaniny, zafarbená paprikou a ochutená bylinkami.
Známa je aj šunka Jamón ibérico de Bellota, vyrobená z bieleho prasaťa, ktoré bolo kŕmené výlučne žaluďami. Unikátnym gastronomickým kúskom typickým pre Cartagenu je Café Asiatica. Ide o zmes kávy, kondenzovaného mlieka, citrónovej kôry, škorice a kvapky "licor 43", ktorý sa vyrába práve v Cartagene. Pôvod tohto chutného nápoja sa datuje do roku 1940. S týmto druhom kávy je spojená tiež tzv. Ruta del asiatica (v doslovnom preklade Cesta za Aziatov), ktorej sa zúčastňujú reštaurácie a bary z Cartageny. Tie ponúkajú návštevníkom svoje Café asiatica s cieľom získať čo najväčší počet bodov. A keď chcete prežiť gurmánsky zážitok, tak navštívte reštauráciu Collados.
Milý personál, vynikajúce jedlo z najkvalitnejších surovín a privátne plážová reštaurácia, ktorá pripomína Karibik, stojí určite za to! Aj účet stojí za zmienku! Za posedenie vo dvojici v reštaurácii Collados zaplatíte 150-200 euro.
Miestni obyvatelia hovoria, že ako v Cartagene zdvihnete kameň, určite objavíte ruinu z dávnej minulosti. Navštíviť túto perlu juhovýchodného Španielska môžete nielen v lete, ale aj v zimných mesiacoch, pretože teploty sa tu pohybujú aj okolo 20 stupňov. Na výlet do Cartageny určite nezabudnete!
Samozrejme aj v našej republike nájdete nádherné miesta, či už sa vydáte do Žilinského alebo Košického kraja. Všade sa zoznámite s množstvom zaujímavostí a možno aj s novým partnerom.
[ivi]