Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Užite si skvelé leto s našimi tipmi

28.jún 2019
Užite si skvelé leto s našimi tipmi

Leto k nám dorazilo spoločne s teplým počasím v plnej paráde, teraz už len chýbajú prázdniny a dovolenky, ktoré klopú na dvere. Už viete, ako budete tráviť tohtoročné leto, alebo ešte nemáte žiadne plány? Pokiaľ neviete, nechajte sa inšpirovať našimi tipmi!

Čo sa dá robiť v lete?

Leto otvára bránu mnohým aktivitám. Človek sa už teda nemôže vôbec sťažovať, že je veľmi rýchlo tma alebo zima (aj keď sa môžete sťažovať, že je príliš veľké teplo). Takou hlavnou udalosťou sú predovšetkým rôzne výlety a dovolenky, viacmenej tie zaberajú iba niekoľko dní. Vy sa ale nemusíte obmedzovať iba vašou dovolenkou, leto predsa trvá 3 mesiace! Čo teda so zbytkom leta? Čo robiť v lete s deťmi, s partnerom alebo s priateľmi? Užite si skvelé leto a vytvorte si spomienky, na ktoré budete ešte dlho spomínať. Keď budete chcieť, môžete si ich zaznamenať aj do denníka, ktorý sa vám môže hodiť napríklad na cesty.

Naplánujte si dovolenku presne na mieru

Začneme s dovolenkou. Pokiaľ ju už nemáte zarezervovanú od cestovnej kancelárie už niekoľko mesiacov dopredu, máte teraz možnosť rezervovať si nejaký last minute zájazd. Ak vás to ale neláka a radšej by ste si naplánovali dovolenku presne podľa seba, potom s chuťou do toho! Bude to síce trochu náročnejšie (a možno aj frustrujúce), pretože si budete musieť dať záležať pri vyhľadávaní a rozhodovaní, nakoniec sa to ovšem vyplatí, pretože si s dobrým pocitom môžete povedať, že je to dovolenka presne podľa vašich predstáv.

Pri plánovaní berte do úvahy svoje možnosti. Koľko peňazí môžete vynaložiť na všetky náklady, ako sú ubytovanie a cesta? Chcete bývať v hoteli, alebo si vystačíte s niečim menej luxusným a nenáročným? Pojdete autom, vlakom, autobusom alebo poletíte? Kam vôbec chcete vyraziť? Do zahraničia alebo niekam v Slovenskej republike? A čo stravovanie? Budete si variť sami, alebo sa stravovať v hoteli či v reštauráciách? Koľko peňazí môžete utratiť na dovolenke?

Pokiaľ pojdete s partnerom, s rodinou alebo s priateľmi, prediskutujte s nimi, čo si predstavujú oni a podľa toho sa rozhodujte. Do úvahy tiež berte dĺžku vašej dovolenky. Pri vyhľadávaní si zistite niečo o okolí vašej destinácie - aké tam sú pamiatky, čo sa tam dá robiť, apod. Podľa toho si potom môžete naplánovať, ako jednotlivé dni strávite.

Choďte autom na výlet

Čím je vaša destinácia vzdialenejšia, tým je lepšie zvoliť leteckú dopravu, budete tak mať viac času, než keby ste išli autom, v ktorom by ste strávili kľudne aj celý deň. To však nemusí platiť vždy. Pokiaľ sa nerozhodnete pre nejakú konkrétnu destináciu, alebo by ste radi prešli celú zem (opäť s ohľadom na vaše financie) či chcete byť spontánní, potom samozrejme môžte vyraziť niekam autom. Cieľom môže byť aj samotná cesta, na ktorej sa môže stať naozaj čokoľvek, spoznáte nových ľudí, prípadne novú kuchyňu a kultúru, pokiaľ sa vydáte do cudzej zemi, s krásnou krajinou... Vaše zážitky tak budú naozaj výnimočné.

Vyrazte na výlet prstem po mapě

Leto pri vode

Bez vody, v ktorej sa človek môže v lete schladiť, by to ani nešlo. Pokiaľ nechcete, nemusíte ani jazdiť ďaleko. Ak nemáte doma bazén, môžete vo svojom okolí navštíviť kúpalisko, rybník alebo jazero. Ak vás láka skôr slaná voda, potom si naplánujte cestu k moru (samozrejme pokiaľ si to môžte dovoliť, nemá zmysel si brať pôžičku na dovolenku). Výlety k vode ocení každý bez ohľadu na vek. Len si dajte pozor na slnko, nezabudnite na opaľovací krém a dodržujte pitný režim.

Vyrazte kempovať

Máte radi kempovanie a stanovanie? Leto je pre to skvelým obdobím! Avšak pozor, nejde to všade. Kempovať a stanovať môžete samozrejme v kempoch, čo keď chcete byť bližšie prírode, bez prítomnosti mnohých ľudí? Potom by ste mali vedieť, že sa nemôžete utáboriť len tak niekde. V niektorých oblastiach je povolené spať iba pod širákom, inde si môžete postaviť stan, ale nemôžete si rozrobiť oheň, na súkromných pozemkoch môžete kempovať iba s povolením majiteľa, a na niektorých miestach nie je nocovanie povolené vôbec. Podľa toho, kam by ste radi vyrazili, si zistite, aké pravidlá platia pre danú oblasť.

Čo by ste mali mať so sebou? Okrem stanu alebo karavanu budete hlavne potrebovať pohodlné oblečenie, peniaze, doklady, opaľovací krém a repelent. Ako bonus si skúste urobiť celkový detox od technológie. Vieme, že v dnešnej dobe je úplne bežné používať telefón ku všetkému, vrátane navigácie. Skúste sa od toho odpútať a vezmite si do ruky turistickú mapu a kompas na svoje cesty. Nepochybne vám prospeje si dať na niekoľko dní oddych od telefónu a sociálnych sietí, napriek tomu máte pocit, že sa bez toho nezaobídete.

Navštívte zábavný park alebo aquapark

Zábavné parky a aquaparky najviac ocenia deti. Dobre si to ale premyslite, pretože si budete musieť siahnuť hlbšie do vrecka, niektoré parky nebývajú zrovna lacné, obzvlášť počas sezóny, pripočítajte k tomu cestu a vyšplháte sa na stovky eur, obzvlášť v prípade, že napríklad zvolíte nejaké väčšie s rôznymi atrakciami, ako sú napríklad Legolandy, Disneyland, apod. Čo by človek ale pre svoje deti neurobil, nakoniec si poviete, že to za ten detský úsmev a krásne spomienky stálo.

Navštivte aquapark

Pokiaľ sa teda rozhodnete vyraziť na výlet do zábavného parku alebo aquaparku, popremýšľajte o tom, či navštívite niektorý v Slovenskej republike alebo v zahraničí. Pri hľadaní si zároveň vyhľadajte niekoľko informácií ohľadne zliav a cesty. Nebolo by od veci si tiež zistiť informácie o ubytovaní a stravovaní, pretože tieto výlety zvyknú byť celodenné, a pokiaľ pojdete ďaleko, bolo by dobré tam prespať a domov ísť ďalší deň ráno.

Užite si skvelý koncert alebo hudobný festival

Milujete hudbu? Počas leta sa koná mnoho koncertov a hudobných festivalov, stačí si iba vybrať. V Slovenskej republike sa napríklad môžte zúčastniť známych festivalov a mnoho ďalších podujatí, na korých vystúpi niekoľko slovenských, českých a zahraničných interpretov. Na internete si môžete vyhľadať viac informácií o hudobných festivaloch a koncertoch, vrátane odkazov na predaj vstupeniek. Pokiaľ na nejaký koncert alebo festival pôjdete, dbajte na svoje zdravie a bezpečnosť. Nadmerne pitie alkoholu vo vysokých teplotách nerobí nikomu dobre.

Filmový večer vonku

Krásne, teplé večery doslova napádajú k pobytu vonku. Čo sa tak presunúť z pohodlia vašej obývačky na záhradu (pokiaľ nejakú vlastníte)? Len tak si roztiahnúť deku s občerstvením a notebookom, poprípade natiahnúť plátno a použiť k premietaniu filmu projektor. Zapojiť celú rodinu aj priateľov. Dohodnite sa, na čo by ste sa chceli pozrieť. Tí z vás, ktorí nemajú to šťastie, a nevlastnia záhradu, nezúfajte. Existujú aj letné kiná, ktoré počas leta premietajú. Tam síce nebudete mať taký voľný výber ako doma, zážitok však bude rovnaký.

Leto je obdobím piknikov a grilovačiek, pozvite svojich priateľov!

Leto sa najlepšie trávi s ľuďmi, ktorí nám sú blízky. Avšak medzi všetkými dovolenkami môže byť trochu ťažké sa trafiť do nejakého dňa, kedy by ste mohli spolu niečo podniknúť. Pokiaľ sa taký deň predsa len nájde, pozvite ich k sebe na grilovačku alebo na piknik do prírody. Pripravte skvelé osviežujúce jedlo a pitie. Nebojte sa pri tom trochu experimentovať a vyskúšať nové recepty, pripraviť koktaily či dokonca domácu zmrzlinu, ktorá k letu tiež patrí. Ale si svoj čas s priateľmi náramne užite.

K letu patrí aj láska. Pokiaľ tú svoju stále hľadáte, zaregistrujte sa na zoznamke a zoznámte sa s niekym, kto vám padne do oka.

[rox]

Zdieľajte tento článok na: