Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Spite a chudnite

6.október 2022
Spite a chudnite

Ak sa snažíte schudnúť a vyskúšali ste možné aj nemožné, mali by ste sa pustiť do niečoho jednoduchého a účinného. Spite! Využite svoje biologické cykly vo svoj prospech.

Znie to neuveriteľne ľahko takmer ako diéta snov. Princíp je veľmi jednoduchý a vychádza z našej ľudskej prirodzenej potreby odpočinkuHoci si ľudia v dnešnej dobe stále viac myslia, že spánok je stratou času a snažia sa získať väčší počet hodín pre svoje aktivity. Tento fenomén začína už počas študentských rokov, kedy mnohí tzv. "Hodia nočnú", aby dohnali celý semester. Skúšku väčšina z nich "Dá", ale ich telo kričí o pomoc. Vo svojom pracovnom živote sa správajú podobne, ale už nestačí len jedna "nočná" za semester. Ľudia pracujú a pracujú, keď konečne môžu si ísť ľahnúť, popíjajú s kamarátmi alebo sami doma u televízie a najsladšiu vec na svete, spánok, doháňajú tonami čokolády.

Spánková diéta je úspešná vďaka dvom hlavným príčinám:

  1. Keď spíme, tak nejeme, ale náš organizmus rovnako spaľuje.
  2. Telo naberie späť svoju rovnováhu.

Spánok je najdôležitejší biorytmus v našom tele, keď sme nevyspatí alebo dokonca trpíme chronickým nedostatkom spánku je naše telo vyhodené z rovnováhy v zmysle hladiny hormónov. Či chceme alebo nie, telo riadi mozog pomocou chemických správ, ktoré regulujú vyplavovanie hormónov. Ak sme dlho unavení, klesne hladina hormónu serotoninu. Ten je zodpovedný za spokojnosť a stúpne hladina ghrelinu čiže hormónu hladu. Logicky teda na prvý pohľad vyplýva, že únava dlhodobá alebo krátkodobá vedie k jedlu. Ak sme vyčerpaní, potrebujeme viac energie a viac jeme. Navyše mnohokrát upadáme do depresie a hľadáme uspokojenie v čokoláde, zmrzline či iných laskominách, ktoré nám aspoň na krátku chvíľu poskytnú pocit šťastia.

spite_a_chudite

Vyvarujte sa tabletkám na spanie

Ak sa niekto rozhodne telo oklamať, tým že ho uvrhne do trojdňového spánku pomocou medikamentov, zahráva sa s veľmi ošemetnými vecami. Tabletky nič neriešia a ani sa nesnažte hľadať lieky obsahujúce „hormóny spánku“, mohli by ste skončiť s problémami so štítnou žľazou a to by bol len minimálny dôsledok.

Začnite spať, vtedy keď telo potrebuje. Počúvajte, čo vám organizmus hovorí. Spať by sme mali sedem až osem hodín denne. Pozor tiež na príliš dlhý spánok! Nadbytok spánku vo svojom konečnom dôsledku vedie k podobným pocitom ako jeho nedostatok. Ideálne je ísť si ľahnúť pred polnocou, aj naše babičky hovoria, že hodina spánku pred polnocou je ako dve hodiny spánku po polnoci.

Čo k večeri?

Na noc by sme nemali jesť uhľohydráty, ktoré zaťažujú proces spaľovania a telo tak nečerpá energiu z tukov a zásob, ale je zaťažené trávením aj v noci. Ideálne je dať si na večeru ľahký šalát napríklad s trochou syra a vyhnúť sa bagetkám, hoci ich výrobca inzeruje ako celozrnné. Jesť by sme mali  dve hodiny pred tým, než ideme spať. Večer sa snažte už moc nepiť, nech sa v noci nebudíte a nebeháte na toaletu.

Relax pred zaspaním

Aby sa vám ľahko zaspávalo, a v noci ste si naozaj oddýchli, nepracujte. Vynechajte všetku fyzickú i mentálnu aktivitu. Pred spaním si napríklad čítajte oddychovú literatúru alebo sa rozprávajte s partnerom v posteli. Necvičte ani nechoďte behať po ôsmej hodine večer. Nabudili by ste organizmus, telo by bolo zaplnené hormónmi, ktoré by vás nútili do ďalších činností, a váš mozog by rozhodne odmietal pripraviť zvyšok organizmu k spánku.

[paf]

Zdieľajte tento článok na: