Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Dajme si pohov

8.september 2022
Dajme si pohov

Prekonávanie únavy, prepínanie organizmu a zlé svedomie z odpočinku patrí na tanier všedného dňa takmer každého dospelého človeka v modernej spoločnosti. Svoje telo používame ako nástroj na dosiahnutie cieľov, čo vedie k prepínaniu organizmu. Ten sa jedného krásneho dňa vzbúri. Mali by sme v našom nadobudnutom programe vyčleniť priestor pre relaxáciu a odpočinok.

Väčšina z nás ani nevníma, že mozog a telo odvedú obrovskú prácu bez nášho vedomého pričinenia. Všetci sa usilujeme o viac peňazí, lepšie postavenie, väčší dom a nevnímame potreby nášho organizmu. Miesto, aby sme ho počúvali a vychádzali mu v ústrety, snažíme sa z neho vyžmýkať čo najviac. Organizmus však nemožno prepínať donekonečna a dôsledky nášho pracovného tempa sú mnohokrát horšie ako zlé.

Nedostatok odpočinku vedie k neblahým následkom: zlý krvný tlak, poruchy srdca, mŕtvica, prejedanie, a s ním spojená zvýšená hladina cholesterolu, cukru v krvi a mnoho ďalších porúch. Výpočet by mohol bez konca geometricky narastať. Zásadné je si uvedomiť, že nedostatkom odpočinku ohrozujeme aj svoje okolie, pretože vedie k nepozornosti, a tak sme svedkami smutného faktu - narastajúcich čísel dopravných nehôd.

Odpočinok a relaxácia nám pomôžu lepšie sa vysporiadať so stresom všedného dňa, zbystria sa naše zmysly a teda aj reakcie na nečakané (dopravné a životné) situácie. Budeme pokojnejší a zvládneme väčšie množstvo práce (poznámka pre workoholikov). Nemusíme nutne tráviť každý deň po obede dvojhodinovou siestou, ale stačí dvadsať minút meditovať, relaxovať alebo čokoľvek ďalšieho nás odreaguje a naštartuje na nové výzvy.

odpocinok

Čo znamená odpočinok?

Základným odpočinkom je spánok. Výskumy sa všeobecne zhodujú na nevyhnutných siedmich až ôsmich hodinách pravidelného spánku. Menej i viac nám môže uškodiť a viesť k zvýšenej hladine cholesterolu. Človek by mal odpočívať aj počas dňa a nevenovať všetok svoj ​​čas práci, či už v zamestnaní alebo doma. Ideálne rozvrhnutie dňa by vyzeralo nasledovne: 8 hodín spánku, 8 hodín práce a 8 hodín zábavy. Tohto systému samozrejme nemožno dosiahnuť, ale mali by sme sa pokúsiť minimálne sa mu priblížiť

Na rozdelenie času na pracovný čas a čas nepretržitého odpočinku pamätá aj zákonník práce. Mali by sme si strážiť svoje práva a prípadne sa so zamestnávateľom dohodnúť na alternatívnych riešeniach, ak nie je možné úplne túto dobu v rámci pracovného výkonu úplne naplniť.

Odpočinok pasívny vs. aktívny

Svoj voľný čas by sme mali využiť na relaxáciu a odreagovanie sa od všedných vecí. Môžeme si vybrať, či ho budeme tráviť pasívne alebo aktívne. Odborníci sa zhodujú, že aktívne trávenie voľného času je pre organizmus oveľa blahodárnější a zdôrazňujú, že odpočinok neznamená lenošivé polihovanie.

Nezáleží, či sa rozhodneme spotiť v posilňovni, na záhradke alebo pri sexe. Vždy je účinok oveľa efektívnejšie, ako keď budeme len znudene a otupene zízať na televíziu alebo do počítača. Existuje mnoho aktivít, akým sa dá venovať samostatne, v páre alebo v skupine. Môžete sa naučiť tancovať salsu, zoznamovať sa na prechádzke v parku, zbierať čučoriedky, hádzať frisbee.

[paf]

Zdieľajte tento článok na: