Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Sebaláska je dobrá obrana proti manipulátorom

18.august 2021
Sebaláska je dobrá obrana proti manipulátorom

Kto sa nemá rád, zvyčajne máva pochmúrne vzťahy aj s ľuďmi okolo. Dalo by sa povedať, že taký človek k sebe priťahuje ľudí, s ktorými bude tvoriť nezdravé vzťahy. Napríklad také, v ktorých ich partner bude manipulátor. Nie je to práve váš prípad?

Podľa čoho spoznáte manipulátora alebo manipulátorku?

Navodzuje vo vás pocit viny

...a odvoláva sa pritom priateľstva, lásky, zodpovednosti, prípadne odvahy alebo cti: "A ty ma tam necháš ísť samotnú?", "To si kamarát?", "Mal by si mať trochu ohľad na ostatných!", "To sa potom môžeš pozrieť sám sebe do očí?". Pocit viny sa vo vás transformuje v záväzok, údajný poklesok či nedostatočnosť čosi nejako odčiniť. V tej chvíli vás manipulátor/ka má zaseknutého na háku.

Dostáva vás do časovej tiesne

Keď potrebujete odísť, zdanlivo neúmyselne vás zdržiava. "Počkáš na mňa? Bude to len päť minút." Lenže z piatich minút je dvadsať. Manipulátor je majster prokrastinácie, teda zaoberanie s množstvom zbytočností, do ktorých však zaťahuje aj vás. Keď s ním máte prebrať nejakú záležitosť, musíte si vypočuť veľa "skvelých" historiek a ďalších vecí, ktoré manipulátora práve zaujímajú. Na samotnú záležitosť sa často dostane až za hodinu, či vôbec. Jedná až za päť minút dvanásť. Tým zbavuje ostatné možnosti prejaviť odpor. Manipulár tiež často prichádza neskoro.

Používa často "my" a myslí tým "ty"

"Sme zbabelci, že si u žien nedokážeme presadiť svoju" jednoducho znamená "Si zbabelec". Navyše vám manipulátor podsúva nejakú požiadavku - v skutočnosti pre vás "presadiť si svoju" vôbec nemusí byť dôležité. Manipulátor však prezentuje svoje zásady tak, ako by boli všeobecne platné, pritom nie sú.

Spochybňuje kvality a schopnosti ostatných, nenápadne druhýché kritizuje

A hrá to na všetky strany. Keď je s osobou A, ohovára osobu B. S osobou B potom ohovára osobu A.

Má v obľube zo seba robiť obeť, aby ho ostatní ľutovali

Sťažuje ss na svoje pracovné preťaženie a na stres, sťažuje sa na neznesiteľných a neschopných ľudí vo svojom okolí, preháňa závažnosť svojich problémov.

Nevhodne mení tému uprostred hovoru

A nezaujímajú ho ani témy, s ktorými prišli ostatní. Keď napríklad niekto začne rozprávať, že bol v Alpách, okamžite vpadne do hovoru s tým, že najlepšie hory sú v Rumunsku a ďalej pokračuje o Rumunsku. Konverzácie sa zúčastňuje vtedy, ak sa mu darí vytvárať nejakú spojistost s vlastnou osobou.

Nenechajte sebou manipulovať

Zvaľuje zodpovednosť na ostatných

Keď šéf svoju laxnosťou a neschopnosťou spôsobí, že sa niečo nestihne alebo nepodarí, vynadá zamestnancom za to, že sú laxný a neschopní. Keď sa vášmu partnerovi prihodí čokoľvek zlého alebo keď má len zlú náladu, obviní vás, že za to môžete vy.

Dokáže sa zapáčiť pomocou darčekov, úsluh

Dokáže byť veľmi veľkorysý, pokiaľ sa mu to hodí. Manipulátor - muž - vie očariť ženy gentlemanským správaním, manipulátor - žena - dokáže zase byť veľmi zvodná, príjemná a zdanlivo spontánna.

Udržuje ostatných v neistote

Zodpovedá neurčito, nehovorí jasné áno alebo nie, necháva si vždy zadné vrátka. Odkladá - keď manipulátora požiadate, aby niečo rozhodol, vyriešil alebo vám oznámil, odpovie "To potom urobíme", "Ešte dnes ti dám vedieť", "To sa potom dohodneme". K ničomu z toho nedôjde. Ak vám dáva najavo, že ste niečo urobili zle alebo sa dopustili nejakej chyby, neoznámi vám hneď, o čo konkrétne išlo. Patrí sem aj typické "Čo ti je?" - "Nič". Manipulátor chce byť tiež nepostrádateľný, a preto zadržiava dôležité informácie, aby ho ostatní potrebovali.

Ako sa brániť manipulácii?

Reagujte bez emócií, odpovedajte všeobecne a neurčito, mlčte, nenechajte sa zatiahnuť do manipulátorovej hry. Ďalším krokom je jasné odmietnutie. Na následnéj výčitky nereagujte. Najlepšie je však prerušiť všetky kontakty. A tiež začnite mať radi sami seba a spoznajte sa!

Ako sa začať mať rád?

Samotnú cestu k svojmu vlastnému ja musíte podniknúť sami, o tom žiadna. Nikto vám nemôže povedať, kto vlastne ste. A určite vám pri hľadaní pomôžu tie správne otázky. Prinúti vás pozrieť sa na seba inak. Pochopiť, v čom ste dobrí a od toho sa odpichnúť.

Jediná povinnosť

Na začiatku svojho hľadania musíte zo všetkého najskôr schovať do jedného pomyselného šuplíka strach, do druhého ostych, do tretieho poslušnosť a zamknúť ich tam. Celý život vám vaše okolie udeľuje "cenné rady" a keď hodíte všetky tie názory do jedného vreca, máte z neho spoločenský tlak ako balvan, ktorý vám predpisuje, čo robiť smiete a nesmiete, a čo by ste robiť mali. Pod jeho vplyvom sa už mnohí prispôsobili, zvykli si a viedli mdlý život plný "spokojnosti". Vzdali sa sami seba a začali len počúvať... "Našou prvou povinnosťou je mať rád sám seba, urobiť sa šťastným, a až sa nám to podarí, budeme mať radi ľudí okolo seba a urobíme šťastných aj ostatných," to sú úvodné slová testu, ktorý vás povedie v prvom rade k rozpoznaniu, čo všetko môžete a tiež viete.

Ženy manipulátorky dokážu byť zvodné

Rekapitulujte s nami

Vezmite si papier a ceruzku a pokúste sa postupne odpovedať na všetky tieto otázky: "Ani neviete, ako obrovským problémom bolo pre niektorých mojích klientov odpovedať na zdanlivo jednoduchú otázku: Čo máte na sebe rád/a?" upozornila psychologička Katarína Kantovho. Teraz ste na rade vy. Pustite sa do toho. Nikto vás nebude kontrolovať, nemusíte ani sčítať body. Výsledok? Zamyslíte sa sami nad sebou. Čo s tým urobíte, je na vás.

Nenechajte problémy zatieniť to dobré

Orientácia na dobré veci, o ktorú sa mimoiné tento test snaží, neznamená, že budete popierať existujúce problémy, zatvárať pred nimi oči a opomínať nutnosť ich riešenia. Ide skôr o presmerovanie a zameranie pozornosti na to, čo je vo vašom živote pozitívne a čo doposiaľ stálo v tieni problémov - tie si totiž hovoria o pozornosť ďaleko razantnejšie a hlasnejšie. A ak si už ďalej neviete rady alebo ste vyčerpaní, nehanbite sa a povedzte si o pomoc. Rovnako tak kľudne povedzte niekomu nie, ak sa necítite na to, čo od vás požaduje. Máte na to právo.

Opýtajte sa sami seba

 1. Čo robíte sami pre seba, aby ste sa cítili lepšie? Koľko času venujete sebe a svojim aktivitám?
 2. Aké sú tri veci, ktoré máte na sebe radi?
 • Tri povahové vlastnosti, s ktorými ste spokojní.
 • Tri veci, ktoré sa vám na sebe páčia (pri pohľade do zrkadla).
 • Tri veci, ktoré sa vám v živote podarili.
 1. Aké sú vaše silné stránky a ako by ste ich mohli lepšie využiť?
 2. Preberte si svoj deň a napíšte si tri veci, z ktorých ste mali radosť, ktoré vás potešili a za ktoré ste vďační (len hľadajte, ono to ide...).
 3. Urobte si malú inventúru pozitívnych emócií (radosť, vyrovnanosť a pokoj, záujem, nádeje, hrdosť, pobavenie, inšpirácie, úžas a úcta, láska) a zamyslite sa nad tým, Kedy ste tieto emócie naposledy prežívali:
 • Kde ste boli?
 • Čo ste zrovna robili?
 • V akých iných situáciách zažívate túto emóciu? Aké sú jej ďalšie spúšťače? Môžete túto emóciu nejako rozvíjať a kultivovať?
 1. Aj keď máte pocit, že ste mali zlý deň, všetko je k ničomu a nič sa vám nedarí, skúste si položiť nasledujúce otázky:
 • Existuje vo vašom živote aj niečo, čo je v poriadku?
 • Čo sa darí, čo funguje, čo nebolí a neprináša starosti?
 • Existuje vo vašom živote niečo, čo oceňujete, na čom vám záleží, čoho si vážite a začo môžete byť vďační?
 • Je tu niečo alebo niekto, čo alebo kto vám umožňuje zažívať pocit pohody, radosti či šťastia?

Začnite mať radi sami seba

Desatoro pozitivity

Ako sa naučiť vidieť pohár poloplný a nie poloprázdny? Teda vždy skôr to pozitívne?

 1. Hľadajte na každej situácii niečo pekné, pri najmenšom zaujímavého.
 2. Každý deň urobte aspoň jednu vec pre seba - stačí si zašportovať, zájsť si na kávu s kamarátmi či sa pozrieť na dobrý film.
 3. Naučte sa odpočívať. Sadnúť si po náročnom dni do obývačky a dať si nohy na stôl nie je hriech, ale zaslúžená odmena.
 4. Počúvajte hudbu, ktorá vám dodá energiu a optimizmus.
 5. Čítajte pozitívne knihy a časopisy - pomôžu vám dodržiavať sviežu, optimistickú a jasnú myseľ.
 6. Obklopujte sa ľuďmi, ktorí z vás nevysávajú energiu. Tým ostatným venujte len nevyhnutné minimum času.
 7. Nebojte sa povedať si ostatným o pomoc, keď ste v koncoch. To najhoršie, čo sa môže stať, je, že vás odmietnu.
 8. Naučte sa hovoriť nie. Je to kúzelné slovíčko, ktoré vám výrazne zjednoduší život.
 9. Nesnažte sa zavďačiť všetkým, aj tak je to nemožné.
 10. Usmievajte sa. Prospejete tým nielen sami sebe, ale aj ľuďom okolo.

Desatoro asertivity

Ako sa naučiť hovoriť nie? To sa vám pri rokovaní s manipulátorom bude veľmi hodiť.

 1. Človek má právo posudzovať svoje vlastné správanie, myšlienky a emócie a byť za ne zodpovedný.
 2. Človek má právo neponúkať žiadne ospravedlnenia a výhovorky ospravedlňujúce jeho správanie.
 3. Človek má právo posúdiť nakoľko a ako je zodpovedný za riešený problémov druhých ľudí.
 4. Človek má právo zmeniť svoj názor.
 5. Človek má právo povedať: "ja neviem".
 6. Človek má právo byť nezávislý na dobrej vôli ostatných.
 7. Človek má právo robiť chyby a byť za ne zodpovedný.
 8. Človek má právo robiť nelogické rozhodnutia.
 9. Človek má právo povedať: "ja ti nerozumiem".
 10. Človek má právo povedať: "je mi to jedno".

Pri zoznamovaní s mužom alebo so ženou dávajte pozor na manipulátorov!

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: