Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Predĺžte si život

14.máj 2024
Predĺžte si život

Premýšľali ste niekedy nad tým, ako si predĺžiť život? Skúste pár tipov a pridajte si pár rokov života.

Viete, aký je priemerný vek? V Slovenskej republike sa postupom rokov pomalinku zvyšuje. Ženy sa dožívajú v priemere 82 rokov a muži 76 rokov. Tieto údaje poskytol štatický úrad v roku 2015. V roku 1920 sa muži mohli dožiť len 47 rokov a ženy 50 rokov. V roku 1938 už to bolo u mužov 56 rokov a u žien necelých 61 rokov. Už o 30 rokov, v roku 1968 bol tento vek u mužov kúsok za hranicou 67 rokov a u žien cez 73 rokov. V roku 1989 u mužov 68 rokov a kúsok a u žien takmer 75 a pol roka. Priemerný vek na dožitie, ako je vidieť, sa stále a stále zvyšuje. Môže to byť zapríčinené zmenou životosprávy alebo celkovou osvetou, ako sa starať o svoje telo a zdravie.

Vypite 8 pohárov vody denne

Tí, ktorí pijú viac vody, majú o dosť menšiu pravdepodobnosť, že ich postihne infarkt, než tí, ktorí vypijú maximálne pol litra denne. Pravidelný pitný režim je veľmi dôležitý, pitie čistej vody, bylinkových čajov a iných nesladených nápojov vám urýchli metabolizmus a navyše vaše telo bude aj odolnejšie čo sa týka chorôb.

Urobte si prestávku

Už len samotné pätnásťminútové vtipné video môže zlepšiť prietok vašej krvi a môže znížiť tvorbu krvných zrazenín. Zároveň by vám smiech mal pomôcť so znížením cholesterolu, zlepšením zdravotného stavu a pridaním pár rokov k dobru.

Buďte spoločenský

Najrôznejšie výskumy naznačujú, že vaše pravidelné a spoločenské plány s priateľmi vám tiež môžu pomôcť žiť dlhšie a znížiť pocity depresie a stresu. Čím viac budete mať známych a väčšiu sociálnu sieť okolo seba, tým sa aj zvýši vaša šanca na dosiahnutie dlhovekosti. Neseďte doma ako kôstky a snažte sa mať vždy okolo seba nejakých dobrých  známych. Búrlivým zábavám sa ale vyhnite, tie vám uberú na spánku a vašej pohode.

Pravidelne cvičte

Tým sa samozrejme rozumie cvičenia typu napríklad joga, pilates, cvičenia s vlastnou váhou, nie však žiadne extrémne športy. Keď zapojíte do svojho súčasného života aj nejaký ten šport, zlepšíte si fyzičku a predĺžite si život. Nesmú sa z vás samozrejme stať fitness fanatici alebo maratóny bežci, ktorí budú využívať nadmieru všetkých potravinových doplnkov. Platí tu pravidlo: "Všetko s mierou". Je v úplnom poriadku a veľmi prospešné, ak budete cvičiť občas, ale ak to bude každý deň, tak už to zase úplne v poriadku nebude a budete svojmu telu skôr ubližovať.

Dajte si pozor na kofeín

Kofeín má veľmi pozitívny účinok na váš organizmus, len je potrebné kávu konzumovať v rozumnej miere. Káva je v podstate taký urýchľovač a dokáže fungovať dokonca aj ako spaľovač. Dokáže vás povzbudiť.

Jedzte menej

Najistejším spôsobom na predĺženie si života je zníženie každodenného príjmu kalórií. Znížte obsah tuku, začnite sa zaujímať o zdravú stravu. Najlepší prístupom k tomu, aby ste prijímali menej kalórií je, aby ste začali stolovať napríklad ako Japonci. Tu sa používajú na jedenie známe čínske paličky, a preto je zaručené, že budete jesť po malých porciách a budete skôr nasýtení. S pribúdajúcim vekom by sa mal príjem kalórií znižovať.

Ako si predĺžiť život?

Vymaroďte sa

Ak ste chorí, vezmite si voľno. Je jasné, že keď nebudete chodiť do práce, budete mať menej financií, ale zdravie máte len jedno a ak je to teda len trochu možné, vezmite si aspoň pár dní voľna na zotavenie sa. Svoje zničené zdravie si potom za zarobené peniaze rovnako nekúpite. Použite napríklad svoju dovolenku, aby ste sa cítili lepšie.

Jedzte viac rýb

Kapor, losos, sardinky, tuniak, pstruh, ančovičky, sleď, treska, makrela a ostatné ryby, sú vynikajúcim zdrojom vysoko kvalitných bielkovín, zdravých tukov a prirodzene sa vyskytujúcich vitamínov a minerálov. Jedzte ryby aspoň dvakrát týždenne, sú pre vás zdrojom omega 3 kyselín a zdravých tukov.

Pite zelený čaj

O zelenom čaji už bolo napísané veľa pozitívnych informácií na váš organizmus. Je to antioxidant a urýchľovač metabolizmu. Je veľmi vhodný ako prevencia pred ochorením srdca, znižuje hladinu cholesterolu a zároveň vám pomôže aj v prevencii proti cukrovke. Dokáže, ako antioxidant, efektívne odbúrať voľné radikály, ktoré vám môžu spôsobiť rakovinu alebo dokonca upchatie tepien.

Konzumujte čokoládu

Holandskí vedci preukázali, že už 4 g kakaa denne môžu znížiť až na polovicu riziko srdcových ochorení! Takže je to oficiálne - jedzte čokoládu, je zdravá. Sladké a mastné potraviny spôsobujú v mozgu uvoľňovanie serotonínu, ktorý pomáha stabilizovať vaše nálady a odvrátiť depresie. Tieto potraviny aktivujú v mozgu centrá slasti.

Používajte dentálnu niť

Áno, aj taká vec ako je dentálna niť vám dokáže predĺžiť život. Jej používanie pomôže zabánit výskytu zápalom a problémom s ďasnami, ktoré môžu veľmi negatívne ovplyvniť vaše srdce. Preto vám teda dokáže používanie dentálnej nite predĺžiť život zhruba o rok.

Vyrazte na prechádzku

Výlet do prírody vás nabije množstvom pozitívnej energie. Vďaka čerstvému ​​vzduchu a prírode sa budete cítiť oveľa lepšie a budete žiť oveľa dlhšie.

Myslite pozitívne

Zaoberajte sa len pozitívnymi vecami, maličkosti nechajte maličkosťami. Nevyhľadávajte stres a zbytočne si nepridávajte starosti a vrásky s tým, čo v podstate ani nie je. Keď budete myslieť pozitívne, bude aj váš život pozitívnejší. Ak budete riešiť nevyriešiteľné a vyhľadávať negatíva, môžete si vraj život skrátiť dokonca až o šestnásť rokov. Riešte teda len veci, ktoré sú naozaj dôležité.

Milujte sa

Muži, ktorí majú aspoň dva orgazmy týždenne budú žiť dlhšie a navyše majú väčšiu pravdepodobnosť, že zomrú oveľa neskôr ako muži, ktorí ich majú menej a hrozí u nich väčšie riziko rakoviny prostaty.

Nevarte

Podľa uskutočnených výskumov sa vraj jedná o miestnosť, kde vzniká najviac úrazov. Vedci vás teda nabádajú, aby ste nevarili a kuchyni sa oblúkom vyhýbali. Pre tých čo neradi varia je to teda skvelá výhovorka ako v tom ani nezačínať.

Určite vás napadne ešte veľa ďalších a iných aktivít, ktoré môžu byť pre vaše telo, váš organizmus prínosné a pomôcť vám, aby ste sa dožili čo najvyššieho veku.

Zdroj: http://www.mirror.co.uk/lifestyle/health/want-extend-your-life-expectancy-7536237

https://www.novinky.cz/domaci/390550-prumerny-vek-doziti-cechu-se-za-rok-prodlouzil-o-sedm-mesicu.html

Zdieľajte tento článok na: