Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Upracte si vo svojom živote

13.júl 2020
Upracte si vo svojom živote

Ako sa cítite v neupratanej izbe plnej starých krámov? Veľmi dobre asi nie. Rovnaké je to aj s celým životom. Keď si v ňom nepoupratujete, nemôžete sa cítiť šťastne.

Bože, mám tak strašne málo času. Prial by som si mať aspoň hodinu denne pre seba, aby som si mohol čítať, v pokoji zalievať kvetiny, prechádzať sa po parku alebo po obchodoch. Určite si sami občas presne takto povzdychnete. Viete vlastne dobre, čo by vás urobilo šťastnými, ale nemáte na to vôbec čas. Viete, že by ste sa chceli chvíľu venovať len sami sebe, zamyslieť sa v pokoji nad niektorými problémami, dospieť pomaly k riešeniu, byť si istí, že je to správne. Ale jednoducho ubieha deň za dňom a vy beháte medzi prácou a domovom a medzi všetkými tými ľuďmi, ktorí si na vás z nejakého dôvodu robia nárok.

Ak je práve toto vaša situácia, je najvyšší čas urobiť inventúru vecí, činností a ľudí. To posledné je určite najťažšie, pretože od vás bude vyžadovať veľkú odvahu pretrhnúť niektoré väzby a riskovať, že sa na vás dotyční budú hnevať. Urobili ste sa pre nich nenahraditeľným, pretože vás to z najrôznejších dôvodov uspokojovalo, ale teraz vám to už prináša len trápenie a stratu času. Lenže tí, ktorým ste doteraz venovali pozornosť a čas, si na to všetko už zvykli a určite sa im nebude páčiť, že zrazu chcete venovať nejaký svoj čas sebe.

Nehovoríme pochopiteľne napríklad o deťoch - tie vás do určitého veku potrebujú. Ale uznajte sami, že je nezmysel, aby ste napríklad denne varili dvadsaťročnej dcére alebo sa starali o to, či má tridsaťročný syn vyžehlenú košeľu a natankovanú nádrž v aute. Môžete to robiť, ale nie za cenu vlastného života. Ak vnútorne cítite, že by si to dievča pokojne mohlo namazať chleba alebo sa konečne sama v kuchyni obťažovať, potom to tak asi bude. Nehovoriac o tom, že takto veľké deti by sa naozaj mali naučiť postarať samy o seba.

Žrút času

Ale povedzme, že máte deti ešte malé, takže im vaša starostlivosť a čas po práve patria. Ale čo kolegyňa v práci, ktorej je vám ľúto, že je rozvedená, a trávite s ňou denne najmenej polhodinu rozoberaním, prečo ju nikto nechce? V skutočnosti viete, že ju nikto nechce preto, že si stále na všetko len sťažuje a dokáže dlhé minúty tárať len o sebe. A sú to práve tie minúty, ktoré patria do vášho života - iné nedostanete.

Neztrácejte čas, nemáte ho dost

Zvážte to, až sa nabudúce z pocitu ľútosti necháte vlákať do neplodnej debaty, ktorá k ničomu nevedie. Všetky dobré rady, ktoré ste poznali, ste kolegyni iste už dali, a ona si z nich vôbec nič nevzala. Vaše svedomie je čisté, takže môžete povedať "prepáč, ja sa ponáhľam" a ísť domov skôr. A cestou sa zastavíte napríklad v obchode s bižuteriou, pretože to je práve to, čo ste už mesiac chceli urobiť. Kolegyňa bude určite prekvapená a druhý deň mrzutá, ale musíte vydržať. Výčitky svedomia vás iste budú nútiť k tomu, aby ste ju zajtra nielen vypočuli, ale ešte ju pozvali na kávu, ale či to len trochu dokážete, nerobte to.

Musíte sa len obrniť proti jej urazenej tvári, pretože ona má pocit, že na vás má nárok. Rovnako ako ostatné, ktorým sa určite venujete, bez toho aby ste za to od nich niečo dostávali. Máte zo seba možno dobrý pocit, že ste dobrá a nesebecká duša, ale pozor, za tento pocit draho platíte svojím časom, jediným, ktorý máte...

Peniaze alebo život

Možno vám ale radosť neprináša priamo vaše zamestnanie, čo je naozaj zlé, pretože teraz nie je práve vhodná doba na nejaké bujaré zbavenie sa istôt pevného príjmu. Možno ale situácia nie je tak zlá, ako vyzerá, možno by ste vo svojom meste našli uplatnenie v odbore, ktorý by vám sedel lepšie. V každom prípade platí, že ak sa nespýtate, tak to nezistíte. A zvážte pritom všetky okolnosti. Možno vám ponúknu v inej práci, ktorá by sa vám páčila, plat o 40 eur menší, než máte teraz. Lenže nestojí náhodou tých 40 eur za to, aby ste sa viac ako osem hodín päťkrát do týždňa cítili šťastnejší?

Sú ľudia, ktorí zistia, že pre nich má spokojnosť s prácou aj ďaleko väčšiu cenu. Je veľa prípadov veľmi dobre platených manažérov, ktorí utiekli zo svojich teplých miest tam, kde sa cítili naozaj užitoční. Ak nemôžete hazardovať so svojím príjmom, skúste si nájsť na svojej práci niečo pozitívne. Možno síce robíte celé dni veľmi nudnú činnosť, ale vaše kolegyne sú zároveň vaše najlepšie kamarátky, takže máte možnosť sa s nimi denne vidieť. Alebo máte prácu blízko bydliska, takže nemusíte na rozdiel od tisícov ľudí tráviť hodiny denne v dopravných prostriedkoch. Prakticky na všetkom sa dá nájsť niečo príjemné - stačí len pozitívny prístup.

Lpíte ve svém životě na penězích?

Tragédka a kalamiťák

Niektorí ľudia sú navyše vyslovene protivní. Sála z nich negatívna energia ako zo samotného pekla. Hovorí z nich večná závisť, nespokojnosť, sťažnosti, zloba alebo zlosť. Naozaj nemáte za potrebu zanášať si život a dušu debatami s ľuďmi, ktorí vás budú napĺňať nespokojnosťou a beznádejou. Iste ich okolo seba máte veľa. Nikto sa im nezavďačí, stále len na všetko nadávajú, všetko je podľa nich zle. Ich argumenty znejú často logicky. Na tomto svete je určite veľa vecí zle a nespravodlivo zariadené, niektorí politici sú určite lumpovia a podobne.

Ale pozor, pre jedovatých ľudí nie je nič, čo by im urobilo radosť, čo by podľa nich bolo správne. Zo správ si vyberajú zásadne tie zlé a s gustom vám ich opakujú, aby vám dokázali, ako všetko je len podvod a hnus. Ak nechcete dopadnúť ako oni, vyhnite sa im. Možno máte tú smolu, že máte takýto darček vo svojej vlastnej rodine, napríklad takto hovorí váš strýko alebo svokra. Potom sa im samozrejme ťažko vyhýba. Ale skúste si z nich teda aspoň súkromne robiť žarty. Dajte im prezývky, ktoré ich pohľad na svet vo vašich očiach budú znevažovať - ​​napríklad "tragédka" alebo "kalamiťák". To najhoršie, čo by sa vám mohlo stať, je nákaza ich pesimizmom a žlčou.

Kvôli komu to robíte?

Rovnako ako s ľuďmi, ktorí nás obklopujú, je to aj s činnosťami. Možno veľa vecí robíte len tak zo zvyku, hoci vás vlastne už dávno ničím neobohacujú. Možno vás ničím neobohacovaly vôbec nikdy. Nestalo sa vám náhodou, že ste prevzali partnerovho koníčka, hoci vás lúštenie krížoviek nikdy nebavilo? Mysleli ste si, že vás bude spoločný záujem zbližovať, ale vy ste si predsa blízki aj vtedy, keď nesedíte s ceruzkou v ruke nad osemsmerovkou.

Buďte pánem svého života a času

Môžete napríklad skúsiť maľovať, ak vás to niekedy lákalo. Budete v rovnakej miestnosti a môžete mu napríklad od plátna napovedať "cudzinec na štyri - Talian". Zvážte tiež, že niektoré veci možno robíte pre ostatných, bez toho aby o to vlastne stáli. Vyvaríme v sobotu dva druhy obeda, aby bol každý spokojný? Bolí vás potom chrbát a nestihnete sa kvôli tomu pozrieť na svoj obľúbený seriál? Možno dokonca potom svojej rodine vyčítate, že sa pre ne obetujete a oni si toho vôbec nevážia.

Zrejme máte pravdu. Nielen, že si také obete nevážia, oni o ne zrejme ani vôbec nestoja. Výsledkom takéhoto snaženia je potom vaša frustrácia nielen z toho, že nemáte svoj čas pre seba, ale navyše z nevďaky. Pritom oboje by ste si pokojne mohli ušetriť, len pripustiť, že môžete svoje zvyky zmeniť. Ak vyhodíte zo svojho života ľudí, ktorí vám ho zanášajú pesimizmom, zbavte sa aj činností, ktoré vám neprinášajú radosť.

Miesto pre niečo nové

Urobte si poriadok vo veciach. Iste nie ste šmudla, ale priznajte si, koľko vecí, ktoré doma máte, je k ničomu, alebo dokonca pre zlosť? Číňania, ktorých spokojnosť a bohatstvo je založené na náuke fengšuej, sú si touto vecou úplne istí: ak chceme v živote to nové a pekné, musíme sa zbaviť starého a škaredého. Hovoria, že všetko závisí na životnej energii čchi, ktorá prestupuje ľudským telom aj okolitým prostredím. Prenáša sa svetlom, vodou, zvukom a prostredníctvom slnečnej energie.

Energia čchi ovplyvňuje naše myšlienky, nápady a pocity podobným spôsobom, akým funguje prenos kyslíka a živín prostredníctvom krvného obehu v tele. Ak sa cítite šťastne, bude okolo vás prúdiť čchi spojená so sviežosťou, vitalitou a pocitom pevného zdravia. Pri depresii alebo smútku bude tok čchi pomalý, kolísavý, nezdravý. Na osobnú energiu čchi má vplyv práve aj prostredie, v ktorom sa pohybujete. Napríklad v miestach s vysokými stropmi, ako sú napríklad chrámy, človek cíti nezávislosť a napádajú ho originálne myšlienky, pretože čchi sa môže pohybovať kolmo hore.

Miestnosť s nízkymi stropmi zase podporuje prúdenie čchi horizontálne a tým aj spoločný styk medzi ľuďmi. Naopak nemá dobrý vplyv na človeka energia, ktorá nemôže voľne prúdiť, napríklad v miestnostiach, kam preniká málo denného svetla, čo sú napríklad suterénne byty. Možno nemôžete zmeniť svoj byt, ale určite môžete zmeniť jeho zariadenie.

A čo si nájsť novú lásku napríklad na internetovej zoznamke?

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: