Kto sa nemá rád, zvyčajne máva pochmúrne vzťahy aj s ľuďmi okolo. Dalo by sa povedať, že taký človek k sebe priťahuje ľudí, s ktorými bude tvoriť nezdravé vzťahy. Napríklad také, v ktorých ich partner bude manipulátor. Nie je to práve váš prípad?
...a odvoláva sa pritom priateľstva, lásky, zodpovednosti, prípadne odvahy alebo cti: "A ty ma tam necháš ísť samotnú?", "To si kamarát?", "Mal by si mať trochu ohľad na ostatných!", "To sa potom môžeš pozrieť sám sebe do očí?". Pocit viny sa vo vás transformuje v záväzok, údajný poklesok či nedostatočnosť čosi nejako odčiniť. V tej chvíli vás manipulátor/ka má zaseknutého na háku.
Keď potrebujete odísť, zdanlivo neúmyselne vás zdržiava. "Počkáš na mňa? Bude to len päť minút." Lenže z piatich minút je dvadsať. Manipulátor je majster prokrastinácie, teda zaoberanie s množstvom zbytočností, do ktorých však zaťahuje aj vás. Keď s ním máte prebrať nejakú záležitosť, musíte si vypočuť veľa "skvelých" historiek a ďalších vecí, ktoré manipulátora práve zaujímajú. Na samotnú záležitosť sa často dostane až za hodinu, či vôbec. Jedná až za päť minút dvanásť. Tým zbavuje ostatné možnosti prejaviť odpor. Manipulár tiež často prichádza neskoro.
"Sme zbabelci, že si u žien nedokážeme presadiť svoju" jednoducho znamená "Si zbabelec". Navyše vám manipulátor podsúva nejakú požiadavku - v skutočnosti pre vás "presadiť si svoju" vôbec nemusí byť dôležité. Manipulátor však prezentuje svoje zásady tak, ako by boli všeobecne platné, pritom nie sú.
A hrá to na všetky strany. Keď je s osobou A, ohovára osobu B. S osobou B potom ohovára osobu A.
Sťažuje ss na svoje pracovné preťaženie a na stres, sťažuje sa na neznesiteľných a neschopných ľudí vo svojom okolí, preháňa závažnosť svojich problémov.
A nezaujímajú ho ani témy, s ktorými prišli ostatní. Keď napríklad niekto začne rozprávať, že bol v Alpách, okamžite vpadne do hovoru s tým, že najlepšie hory sú v Rumunsku a ďalej pokračuje o Rumunsku. Konverzácie sa zúčastňuje vtedy, ak sa mu darí vytvárať nejakú spojistost s vlastnou osobou.
Keď šéf svoju laxnosťou a neschopnosťou spôsobí, že sa niečo nestihne alebo nepodarí, vynadá zamestnancom za to, že sú laxný a neschopní. Keď sa vášmu partnerovi prihodí čokoľvek zlého alebo keď má len zlú náladu, obviní vás, že za to môžete vy.
Dokáže byť veľmi veľkorysý, pokiaľ sa mu to hodí. Manipulátor - muž - vie očariť ženy gentlemanským správaním, manipulátor - žena - dokáže zase byť veľmi zvodná, príjemná a zdanlivo spontánna.
Zodpovedá neurčito, nehovorí jasné áno alebo nie, necháva si vždy zadné vrátka. Odkladá - keď manipulátora požiadate, aby niečo rozhodol, vyriešil alebo vám oznámil, odpovie "To potom urobíme", "Ešte dnes ti dám vedieť", "To sa potom dohodneme". K ničomu z toho nedôjde. Ak vám dáva najavo, že ste niečo urobili zle alebo sa dopustili nejakej chyby, neoznámi vám hneď, o čo konkrétne išlo. Patrí sem aj typické "Čo ti je?" - "Nič". Manipulátor chce byť tiež nepostrádateľný, a preto zadržiava dôležité informácie, aby ho ostatní potrebovali.
Reagujte bez emócií, odpovedajte všeobecne a neurčito, mlčte, nenechajte sa zatiahnuť do manipulátorovej hry. Ďalším krokom je jasné odmietnutie. Na následnéj výčitky nereagujte. Najlepšie je však prerušiť všetky kontakty. A tiež začnite mať radi sami seba a spoznajte sa!
Samotnú cestu k svojmu vlastnému ja musíte podniknúť sami, o tom žiadna. Nikto vám nemôže povedať, kto vlastne ste. A určite vám pri hľadaní pomôžu tie správne otázky. Prinúti vás pozrieť sa na seba inak. Pochopiť, v čom ste dobrí a od toho sa odpichnúť.
Na začiatku svojho hľadania musíte zo všetkého najskôr schovať do jedného pomyselného šuplíka strach, do druhého ostych, do tretieho poslušnosť a zamknúť ich tam. Celý život vám vaše okolie udeľuje "cenné rady" a keď hodíte všetky tie názory do jedného vreca, máte z neho spoločenský tlak ako balvan, ktorý vám predpisuje, čo robiť smiete a nesmiete, a čo by ste robiť mali. Pod jeho vplyvom sa už mnohí prispôsobili, zvykli si a viedli mdlý život plný "spokojnosti". Vzdali sa sami seba a začali len počúvať... "Našou prvou povinnosťou je mať rád sám seba, urobiť sa šťastným, a až sa nám to podarí, budeme mať radi ľudí okolo seba a urobíme šťastných aj ostatných," to sú úvodné slová testu, ktorý vás povedie v prvom rade k rozpoznaniu, čo všetko môžete a tiež viete.
Vezmite si papier a ceruzku a pokúste sa postupne odpovedať na všetky tieto otázky: "Ani neviete, ako obrovským problémom bolo pre niektorých mojích klientov odpovedať na zdanlivo jednoduchú otázku: Čo máte na sebe rád/a?" upozornila psychologička Katarína Kantovho. Teraz ste na rade vy. Pustite sa do toho. Nikto vás nebude kontrolovať, nemusíte ani sčítať body. Výsledok? Zamyslíte sa sami nad sebou. Čo s tým urobíte, je na vás.
Orientácia na dobré veci, o ktorú sa mimoiné tento test snaží, neznamená, že budete popierať existujúce problémy, zatvárať pred nimi oči a opomínať nutnosť ich riešenia. Ide skôr o presmerovanie a zameranie pozornosti na to, čo je vo vašom živote pozitívne a čo doposiaľ stálo v tieni problémov - tie si totiž hovoria o pozornosť ďaleko razantnejšie a hlasnejšie. A ak si už ďalej neviete rady alebo ste vyčerpaní, nehanbite sa a povedzte si o pomoc. Rovnako tak kľudne povedzte niekomu nie, ak sa necítite na to, čo od vás požaduje. Máte na to právo.
Ako sa naučiť vidieť pohár poloplný a nie poloprázdny? Teda vždy skôr to pozitívne?
Ako sa naučiť hovoriť nie? To sa vám pri rokovaní s manipulátorom bude veľmi hodiť.
Pri zoznamovaní s mužom alebo so ženou dávajte pozor na manipulátorov!
[ivi]