Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Rozveseľte sa po rozvode

29.september 2021
Rozveseľte sa po rozvode

Rozviedli ste sa a neviete vôbec čo teraz? Ste veľmi vyčerpaní, cítite sa vnútorne slabí? Nemáte do ničoho a na nič chuť? Lenže rozvodom život nekončí, ide ďalej. Ako sa teda dať dohromady a žiť?

Obdobie po rozvode je náročné. Namiesto dvoch príjmov máte naraz len jeden. Namiesto štyroch rúk máte len dve. Aj na rodinnú logistiku ste zostali sami. Existujú muži i ženy, ktorí pred rozvodom boli aktívni, darilo sa im v práci, v podnikaní, boli plní elánu, mali spoločné plány a ciele. Vedeli, čo v živote chcú. Prišiel rozvod a teraz je tu prázdno, nechuť, vyčerpanosť, nezáujem. Títo ľudia, aj keď to dobre schovávajú, hlboko vo svojom vnútri sa cítia zranení. Lenže žiť sa musí ďalej, a tak si zhrnieme pár rád a odporúčaní, ktoré vám pomôžu reštartovať sa a ďalej sa tešiť zo života.

Ako sa vyrovnať s rozvodom

Podľa odborníkov je rozvod veľká stresová záťaž. Aj keď sa zachránite z negatívneho vzťahu, tak sa to, hneď po úmrtí v rodine, považuje za veľký stres. Prvé pocity, kedy sa vám uľaví, sú negatívne. Rozviesť sa dá s istou eleganciou a gráciou, ale aj spôsobom práve opačným. To, ako sa rozvediete, má obrovský vplyv na váš stav po rozvode. Táto životná skúsenosť nie je pre nikoho víťazstvom. Snažte sa preto, aby celý tento proces prebehol rozumným spôsobom. Hľadajte dohodu a zmiernenie.

Každá zlá skúsenosť, rozvod nevynímajúc, má svoje následky. Pravdepodobne budete prechádzať tými najhoršími emóciami, začínajúc beznádejou, smútkom, depresiou... Čo s tým? V prvom rade to berte ako fakt. Je to už proste tak! Jednoducho ste rozvedený, rozvedená a inak to už nebude. Tým, že budete plakať do vankúša alebo na všetkých kričať, smútiť, uzatvárať sa pred svetom, sa situácia nezmení. Ak sa cítite ponížene, neznamená to, že sa tak budete cítiť stále. Všetko sa časom upokojí a príde obdobie, kedy sa začnete cítiť lepšie.

Hlavne na seba netlačte. Ale majte na pamäti, že pomoc z vonku prostredia nepríde. Nikto vás nebude ľutovať večne. Aj keby vás vaše okolie do teraz vždy vypočulo, uvedomte si, že ľudí to po čase omrzí a odoženiete si ich od seba. Aj keby sa vám podarilo cez zoznamku "zbaliť" chlapa, ženu, ktorá je ochotná vás "zachrániť", aj tak jej po nejakom čase začnete liezť na nervy a vyplašíte si ju. Faktom zostáva, že sa z toho musíte dostať sami. Inak uviaznete v celoživotnom smútku a sebaľútosti.

Ste rozvedení? Nevzdávajte to!

Zamerajte svoju pozornosť na seba

Je náročné začať fungovať zo dňa na deň sami, hlavne, ak ste boli manželia a niekoľko rokov ste o veciach rozhodovali spoločne. Pokiaľ chcete zmeniť vašu aktuálnu situáciu a posunúť svoj život dopredu, musíte začať tým, že sa hlavne zameriate na seba. Zmeňte pohľad na túto vzácnu príležitosť, aby ste znova objavili, kto ste. Premýšľajte o sebe, aby ste sa skutočne preskúmali. Mnoho ľudí rieši druhých, ich slová a vety sú plné hodnotenia iných osôb. Radšej sa budú celý život zaoberať inými ľuďmi, než by sa sústredili na svoje sebazlepšenie.

Vedeli ste, že hriech je skomolenina latinského error (chyba, omyl)? Toto je podstata hriechu a vychádza z koncepcie človeka. Človek má na to, aby svojou inteligenciou, svojimi schopnosťami bol dobrý. Volil svoje činy a rozhodnutie tak, aby bol dobrý. Ak ste sa zmýlili, urobili ste hriech. Zle ste vyhodnotili danú situáciu a urobili ste chybu. Sme omylné tvory a za svoje zlyhanie v manželstve sa predovšetkým neobviňujte. Ak ste zhrešili, svojich činov ľutujte a snažte sa urobiť všetko pre to, aby ste sa u vášho ďalšieho rozhodnutia zlepšili.

Ak ste nezhrešili, tak si povedzte, že váš alebo vaša ex si vás nevedeli vážiť a potom neboli hodní vašej pozornosti, úcty a lásky. Niektorí ľudia, hlavne tí, ktorí vyvolajú rozvod kvôli novej mladšej partnerke, alebo šarmantnému pozornému alfa samcovi, neskôr zažijú veľkú školu pokory. Vaša aktuálna zamilovanosť pominie a vy sa prebudíte v inom čase, s iným človekom, ale v tej istej situácii, ktorú ste nevyriešili s predchádzajúcim partnerom. Len prežité sa počíta. Zhlboka sa nadýchnite a poďte skúsiť, ako chutí reštart.

Rady, ako si pomôcť

Ste poklad veľkoleposti

Premýšľajte o tom, ako veľkolepí ste! Často ste mohli zabudnúť na svoje jedinečné a originálne vlastnosti, ktoré máte, a myslíte len na to, čo sa vám nepodarilo a aká to bola hanba, prípadne zlyhanie. Nastavte svoj nový zámer. Založte si zošit a vypíšte si do neho všetky svoje dobré vlastnosti. Čítajte si ho každý deň, aby ste si uvedomili, kým vlastne ste. Čítajte do tej doby, kým v tieto svoje vlastnosti neuveríte.

Príklady

  • krásny úsmev, láskavé správanie, starostlivý prístup k deťom, vaše vedomosti, pracovitosť, vaša schopnosť vcítiť sa do situácie iných, váš humor...

Váš zoznam je nekonečný. Keď zaostríte na svoje dobré vlastnosti a uveríte v nich, časom znova pocítite svoju hodnotu.

Píšte si svoj denník

Desať minút denne venujte sami sebe

Počas rozvodu a po ňom mnoho ľudí prežíva smútok. Mnoho ľudí cíti potrebu zamestnať svoju myseľ, aby ju udržali mimo tohto stresujúcého obdobia. Ak chcete urobiť to najlepšie pre seba a svoje deti, potom majte na pamäti, že čas venovaný sebe je tá najlepšia investícia. Pokojne len desať minút.

Príklady

  • prechádzka, čítanie knihy, cvičenie

Ak sa túžite niečo nové naučiť, tak teraz je ten správny čas. Dovoľte to svojmu telu, svojej mysli. Čím budete šťastnejší, tým šťastnejšia bude vaša rodina.

Naučte sa veci odpúšťať

Držanie sa ľútosti vás v živote bude hádzať vždy iba na začiatok. Váš vnútorný hlas pracuje stále dookola a za každým: Čo by...? Čo keď...? Keby som...? Buďte v pokoji. Počas tohto obdobia je to normálne, ale pre vás samotných je dobré pýtať sa sám seba: Ako sa cítim? Pomáhajú mi tieto myšlienky sa cítiť lepšie? Keď tieto myšlienky nezastavím, zmení sa niečo v mojom živote? Je potrebné si uvedomiť, že naša myseľ si s nami hrá. Ak túžite po zmene a chcete posunúť svoj život dopredu, je dôležité, aby ste sa poučili z minulých skúseností a dokázali svojim budúcim myšlienkam povedať STOP!

Rozveseľte sa

Život po rozvode obyčajne prináša zvýšenú pozornosť vo všetkých smeroch. Ak žijete s deťmi v domácnosti sám alebo sama, prípadne ste mama alebo otec so striedavou starostlivosťou, alebo ste jediný, kto sa o všetko stará sám, otázkou je, ako to zvládať tak, aby ste neuviazli v strese a vyčerpanosti pod ťarchou povinností. Možno sa vám to bude zdať smiešne, ale veľmi dobre to funguje. Začnite tým, že sa znova naučíte smiať. Vážne, vyčerpaných a utrápených ľudí bez nadhľadu nemá nikto rád.

Zase sa začnite smiať

Upravte si vaše vzťahy

Máte pekný vzťah s deťmi, susedmi, priateľmi a rodičmi? Máte dobré vzťahy v práci? Máte sami seba radi a prijímate sa vo svojej prirodzenosti? Ak to tak nie je, teraz je vhodný čas na zmenu. Naučte sa lepšie komunikovať s okolím. Budete sa v oblasti vašich vzťahov cítiť oveľa lepšie.

Buďte voči sebe fér

Rozvod je rozkladacia sebahodnota. Prepadávajú vás rôzne pochybnosti o svojom správaní? Neveríte si? Alebo na všetko hovoríte ÁNO a potom nemáte čas venovať sa svojim veciam? Pri rozpade základnej jednotky - rodiny je prirodzené, že človek stráca pevnú pôdu pod nohami a prestáva byť sebaistý. Situácia, ktorú ste predtým zvládali s ľahkosťou, teraz takto nezvládate. Príde vám ťažké rozhodnúť sa. Odporúča sa počúvať svoje srdce.

Vysielajte správne vlny

Možno ste to už počuli. "Čo vysielate, to prijímate." Všímajte si, na čo myslíte. Uvedomte si, aké situácie sa vám dejú a aké emócie prežívate. Zistite, aké emócie vám škodia a aké vás povznášajú. Možno budete prekvapení alebo aj šokovaní, keď sa spoznáte. Vaše zistenia o sebe vám veľa napovedia.

Príklady emócií, ktoré vás posúvajú vpred

  • radosť, hojnosť, šťastie, láska a súcit

Ste skutočne tak nastaveni? Ak nie, tak sa odporúča, ak to ustojíte, naučiť sa pracovať a udržať si pozitívne emócie čo najdlhšie. Ak nie, vyhľadajte odbornú pomoc, ktorá vám bude v tomto reštartovaní seba pomáhať.

Nehľadajte hneď nový vzťah, všetko má svoj čas

Zrazu máte veľa voľného času, tak ho využite. Šport je výborným riešením. Vyčistí vám hlavu a zlepší náladu. Fyzická námaha je veľkým prínosom. Urobte si radosť, splňte si niečo, po čom ste dlho túžili. Kúpte si bicykel a vyrazte na výlet s priateľmi. Nezostávajte sami, ale navštívte známych, priateľov. Rozvod nie je vhodná téma, tak sa jej vyhnite. Ak sa cítite zle a nemáte energiu na nový vzťah, tak sa do neho nehrňte. Nový vzťah by sa nerozvíjal pekne a druhá strana si taký "nijaký" vzťah nezaslúži.

Hlavne to platí pre ľudí, ktorí si myslia, že priateľ s benefitmi to vyrieši. Pozor na alkohol a podobné záležosti. Tie nič dobré neprinesú.

Po nejakom čase môžete svojho konania ľutovať, a preto je dôležité, aby ste si svoje rozhodnutie dokázali zdôvodniť nielen sami pre seba, ale aj vašim deťom, ktorí sa budú pýtať, prečo sa to tak stalo. Odbornej pomoci sa vám dostane v každom meste - v Bratislave, Žiline, Nitre, KošiciachPrešove a Banskej Bystrici.

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: