Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Bojujte a nevzdávajte to ...

26.marec 2018
Bojujte a nevzdávajte to ...

Všetko sa vyvíja dobre, ale mohlo by byť ešte lepšie? Ponúkneme vám pár rád, ako si partnerstvo jednoducho vylepšiť. Naozaj to nie je žiadna veda a mohlo by vám to aj zachrániť vzťah. Vylepšite ho a udržte si ho! Veď za skúšku nič nedáte a treba bude stáť za to.

Vzťahy sa neustále menia, pretože my sa meníme tiež. Ocitáme sa v iných situáciách, máme nové skúsenosti, starneme. Aj váš vzťah bude mať lepšie a horšie časy, bude sa vyvíjať a meniť. Nič nemôže byť stále rovnaké a dokonca perfektné. Môžete však urobiť pár vecí, ktoré vám partnerstvo aspoň trochu uľahčí. Na pomoc prichádza veda, a jej rady sú navyše úplne prosté. Ak by ste teda uvítali ešte hladší priebeh spolužitia, vyskúšajte niektoré z týchto jednoduchých a účinných trikov.

Spite!

Bez srandy, spánok je skvelý spôsob, ako si vylepšiť vzťah. Preto nepovažujte posteľ len za miesto radovánok, je dôležité sa tiež prespať. Nedostatok spánku vedie k rozmrzelosti, pravdepodobnejším výbuchom hnevu, zlej nálade a zároveň znižuje hladinu cukru v krvi. A nízky krvný cukor zrejme negatívne ovplyvňuje schopnosť sebaovládania. Sebaovládanie sa významnou mierou podieľa na úspechu vzťahu. Ľudia, ktorí majú svoje konanie plne pod kontrolou, reagujú na partnerov konštruktívnejšie. Čím lepšie sa obaja v páre dokážu ovládať, tým kvalitnejší vzťah vybudujú. Ako vidíte, to najlepšie, čo môžete pre vzťah urobiť, je poriadne spať. Nie je to jednoduché?

Jedzte!

Áno, skutočne sa radí jesť, aby ste žili v šťastnom vzťahu. Podľa nových výskumov majú prísne diéty negatívny vplyv na kvalitu vzťahu. Hladní ľudia majú väčšie sklony k agresivite voči partnerovi. A dáva to zmysel. Hlad, rovnako ako nedostatok spánku, vedie u mnohých k podráždenosti. Oveľa pravdepodobnejšie tak vyvolávajú hádku, alebo povedia niečo, čoho neskôr ľutujú. Takže si zapíšte za uši. Jedlom k lepšiemu vzťahu!

Hovorte "ja" ...

Psychológovia hovoria o tom, aké dôležité je "vlastniť" svoje pocity. V praxi to znamená, že kedykoľvek je to možné, mali by ste používať slovo "ja", nie "ty". Hovoriť o svojich pocitoch, nie o jednáni druhého. Namiesto slov "ty stále chodíš domov neskoro", radšej povedzte "chýbaš mi, keď chodíš domov neskoro". Takto vyjadrená kritika je oveľa prijateľnejšia a bude skôr vypočutá. Jeho správanie je síce príčinou vašich pocitov, ale nie je mu priamo vyčítané, sú mu povedané jeho dôsledky.

Vyjadrovanie v prvej osobe je mimoriadne efektívny spôsob komunikácie. Prijmite zodpovednosť za svoje pocity a názory, umožní vám to prichádzať s lepšími riešeniami, ktorým partneri ľahšie porozumejú. Aj keď s vami napríklad nebude súhlasiť alebo zdieľať vaše stanovisko, nebude si brať vaše pocity osobne.

Snažte sa!

Samozrejme určité správanie pomáha vzťahu lepšie ako iné. Keď mlčíte, hádate sa alebo nadmerne pracujete, nie je to nič moc, zatiaľ čo bozkávanie, smiech a komunikácia sú perfektné. To dá rozum, nie? Existuje však sedem spôsobov správania, ktoré sú mimoriadne vhodné na "zaistenie spokojnosti, sympatií, lásky a oddanosti". Trénujte ju, povediete potom šťastnejší rodinný život. Ktoré to sú?

Pozitívny prístup

Buďte šťastní, keď ste pohromade.

Porozumenie

Načúvajte, odpúšťajte a ospravdlňujte sa, bez toho to nejde.

Zachráňte svoj vzťah, stojí za to

Dodávanie istoty

Hovorte o budúcnosti, vyznávajte lásku.

Zdieľanie

Zverte sa so svojimi pocitmi.

Otvorenosť

Povedzte mu svoje potreby a túžby.

Deľba práce

Podeľte sa rovným dielom o zodpovednosť za domácnosť, starostlivosť o deti a ďalšie práce.

Spoločenské kontakty

Stretávajte sa s rodinou či priateľmi toho druhého.

To všetko sú jednoduché veci, napriek tomu si ich musíme čas od času pripomínať a precvičovať. Je totiž ľahké skĺznuť k zlým zvykom. Je ale naozaj potrebné správať sa jeden k druhému milo.

Ďakujte ...

Keď uvážite, koľko toho pre seba navzájom robíte, je pochopiteľné, že niekedy možno zabudnete poďakovať. Toto slovko ale znamená veľký krok na ceste k lepšiemu vzťahu. Zdieľanie pocitov vďaky sa spája s pozitívnym vnímaním partnera a s ochotou vyjadrovať svoje obavy, čo pomáha udržať vzťah v kondícii. Nemali by ste si vďačnosť šetriť len pre zvláštne príležitosti, nezabúdajte na každodenné drobnosti. Oceňte aj všedné veci. Mali by ste byť vďační aj za každodenné maličkosti. Kávu vám predsa robí každé ráno, a napriek tomu mu zakaždým poďakujte, predstavte si, ako by váš život vyzeral, keby to partner nerobil.

Uprednostňujte kvalitu pred kvantitou

Stále dookola počúvame, že páry, ktoré trávia čas spoločne, sú šťastnejšie. Čiastočne je to pravda, ale nové štúdie tvrdia, že úlohu spoločného času možno nadhodnocuje. Oni totiž šťastní partneri trávia dohromady viac času preto, že sú spolu radi. Nie je to teda tak, že by boli šťastní, pretože spolu trávia čas. Napriek všeobecne rozšírenému názoru nie sú vzťahy na diaľku menej kvalitné, aj cez to, že ľudia žijúci vo vzťahu na diaľku sú menej často spolu. Tieto výsledky naznačujú, že by sme sa mali zamerať skôr na kvalitu času stráveného s partnerom, než na jeho kvantitu.

Aj keď máte obaja dosť práce, môžete mať spokojný vzťah. Stačí si ustrážiť, aby ste ten spoločný čas trávili zmysluplne, išli spolu do kina, uvarili spoločne večeru, to je jedno, hlavne len neseďte pri televízii alebo počítači.

Čo ešte nevieme o podvádzani ...

Nie je potrebné si nič nahovárať, ľudia si moc verní nie sú. A občas sa rozvádzajú. On sa s niekým vyspí, ona sa s niekým vyspí, je koniec a život ide ďalej. Čo viac by človek potreboval o nevere vedieť? Možno je to ale všetko úplne inak. 56% neverných mužov je v skutočnosti so svojím manželstvom spokojných. Každý druhý? A prečo teda podvádzajú? Zdá sa, že o tom, prečo si ľudia nedokážu byť verní, toho zatiaľ vieme naozaj málo. Ako to zariadiť, aby malá aj väčšia nevera neznamenala nutne katastrofu?

Nevera?

Že zahýbajú hlavne chlapi? Nie sme o nič lepšie ...

Problém žien sú muži. Tvrdí sa, že ženská nevera je nebezpečnejšia. Ženy vraj majú totiž sklon podvádzať skôr kvôli citovému než telesnému uspokojeniu. Jedným z najškodlivejších druhov nevery je podvádzanie online, pri ktorom nedochádza k fyzickému kontaktu. Prečo? Sex je vecou tela, akonáhle sa ale angažujete emocionálne, je pravdepodobné, že ste svoje manželstvo v duchu už dávno opustili.

Muži sa snažia svoje manželstvo zachrániť

Mužská nevera môže byť v skutočnosti motivovaná snahou manželstvo zachrániť, nie ho rozbiť. Muži svojé manželky v úplnej väčšine opúšťať nechcú, ale ak sa vyskytnú vo vzťahu komplikácie, nevedia si s nimi rady. A snažia sa ich riešiť útekom. Muž chce mať jednoducho všetko a akonáhle sa vyskytne problém, napríklad nedostatok sexu, nuda, nefunkčná komunikácia či nadmerný stres, snažia sa kompenzovať si to niekde inde. Z toho plynie poučenie, že vzťahové problémy neradno ignorovať, ale je nutné ich riešiť, aby nevznikla potreba hľadať núdzové riešenia.

Svoju sokyňu najskôr poznáte

Predstava milenky býva dosť neurčitá, je to nejaká žena bez tváre, lenže realita býva iná. Nevera sa rodí tak, že medzi ľuďmi vznikne silné a vášnivé napätie, neuvedomia si včas, že už prekročili hranicu medzi platonickým vzťahom a zamilovanosťou. Nie je to teda tak, že by váš muž chodil baliť ženy do barov a klubov. Nebezpečenstvo číha úplne inde. Čo s tým môžete urobiť? Snažte sa vyhnúť odcudzeniu, ktoré v dlhodobých vzťahoch tak často nastáva, a pamätajte, že partner by mal byť nielen manželom, ale i priateľom. Snažte sa robiť čo najviac činností spoločne, ale tým rozhodne nie je myslená len starostlivosť o deti a domácnosť.

Jeho nevera môže znamenať viac sexu pre vás

Áno, väčšina mužov podvádza kvôli sexu, preto by sa mohlo zdať, že keď si s partnerom v posteli stále rozumiete, všetko je v úplnom poriadku. Ale objavujú sa aj také názory, že keď muž zahýba, začne byť sexuálne hyperaktívny. Prebudí to jeho sexuálny apetít a je častejšie pri chuti. A pretože je s vami ako s dlhodobou partnerkou pri sexe uvoľnenejší, pravdepodobne svoju náruživosť zameria tiež vaším smerom. Muž začne hľadať výhovorky až vo chvíli, kedy jeho avantúry prerastú v regulárny vedľajší vzťah.

Mohlo by vám to prospieť, obom ...

Nepočúva sa to asi dobre, ale nevera dokáže vzťah v skutočnosti posilniť, nemusí ho zničiť. Ak sa tomu však nebudete brániť. Dôvod? Muž pochopí, s kým chce stráviť zvyšok života, uvedomí si, že nový vzťah nie je tak ideálny, ako spočiatku vyzeral. Spoločné prekonanie traumy navyše partnerov zblíži a upevní ich väzby. Dokážete odpustiť a zabudnúť? To záleží naozaj len na vás a na okolnostiach celej aférky.

Nie je to vaša chyba

Napriek všetkému, čo tu bolo povedané, nie je partnerova nevera vašou chybou. V žiadnom prípade. Keď si muž zaobstará bokovku, je to jeho vedomé rozhodnutie. Predstava, že ste ho vyhnala do náručia inej ženy, realite nezodpovedá. Či už máte doma akékoľvek problémy a či už za ne môže ktokoľvek, podvádzať sa rozhodol on sám. Muž nepodvádza kvôli tomu, aká je jeho partnerka, podvádza preto, aký je on sám. "Chyba" je, že príznaky nesúladu ignorovali obe strany. Riešením je opäť komunikácia. Hovorte o veciach, riešte aj drobné nezhody skôr, než prerastú vo veľký problém, len tak budete obaja šťastní.

Nechcete odpúšťať? Tak začnite znova a zadajte sa - v Bratislave, Košiciach, Trnave, Prešove alebo Nitre.

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: