Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Réva vám požehná

26.september 2019
Réva vám požehná

Dáte si radi pohár dobrého vína? Prečo nie, ak je kvalitné a jeho konzumáciu nepreženiete, môžete tým naopak prispieť aj k svojmu zdraviu. Gurmáni navyše určite radi dodajú, že správne vybrané víno k pokrmu vytvorí súlad, ktorý predstavuje viac než manu nebeskú.

Dalo by sa s nadsádzkou povedať, že víno nadväzuje vzťahy medzi ľuďmi. Už od pradávna sa objavovalo pri všetkých dôležitých udalostiach, či už spoločenských alebo súkromných, búrali bariéry, uľahčovalo komunikáciu, vlastne sa stalo akýmsi symbolom vzájomného stretávania ľudí na celom svete.

Striedmosť predovšetkým

Alkohol je metla ľudstva. Toto heslo predstavovalo dlhé roky akýsi transparent v boji proti nadmernej konzumácii alkoholických nápojov. Je však smutnou pravdou, že negatívnu nálepku dostalo aj víno, hoci jeho striedme popíjanie má naopak priaznivý vplyv na niektoré zdravotné aspekty. Okrem toho, že znižuje obsah škodlivého cholesterolu v krvi a naopak zvyšuje dobrý cholesterol, hovorí sa o jeho pozitívnom prínose v prevencii vzniku kardiovaskulárnych chorôb, obmedzenie rizika rozvoja dedičnej cukrovky a kŕčových žíl či spomalenie slabnutie zraku.

Vďaka niektorým zložkám môže do určitej miery predstavovať aj obranu pred určitými typmi karcinómov, pôsobí dezinfekčne a antibakteriálne. Všetky tieto vlastnosti vína však fungujú iba pri jeho striedmom popíjaní, čo predstavuje pre ženy približne dve deci vína denne, muži si môžu dopriať raz toľko. Dôvod, prečo sa spotreba vína u mužov a žien líši, je daný toleranciou organizmu voči alkoholu a rozdielnou telesnou konštitúciou.

A jedno priateľské upozornenie: zdravotný význam popíjania vína úplne zmizne vo chvíli, keď sa v "abstinujúcom" týždni budete snažiť dohnať povolený prídel o sobotňajšom večeri s partiou dobrých priateľov.

Víno ako liek

Liečba vínom nie je nič nové. Už starí Egypťania podľa niektorých dochovaných receptov používali víno nielen na pitie, ale aj na liečenie. Víno oslavovali aj starovekí grécki filozofi. Na gréckom ostrove Kos dokonca vznikla prvá škola, kde sa liečilo vínom. Sám veľký Hippokrates, ktorý býva nazývaný "otcom západnej medicíny", podával víno na zníženie telesnej teploty či ako diuretikum (močopudný prostriedok).

V stredoveku sa ľudia popíjaním vína chránili pred črevnými ťažkosťami, víno užívali pri prechladnutí, na tíšenie bolestí, ale aj ako prostriedok na dezinfekciu rán. Na pitie sa víno riedilo vodou, na liečbu sa do neho pridávali rôzne bylinky, korenie, med a podobne. Pozadu nezostávala ani hroznová šťava, z ktorej sa vyrábali rôzne masti slúžiace ako liek na kožné choroby. Už vtedy sa podávalo proti nechutenstvu a zápche sušené hrozno, čiže dobre známe hrozienka. Liečivým účinkom vína sa toho ale pripisovalo trochu viac, než bolo treba.

Podľa dochovaných záznamov dnes vieme, že sa víno používalo aj na liečbu kiahní, cholery či chorôb pečene. Fakt, že víno dostávalo v minulosti prednosť pred vodou, mal jeden veľmi rozumný dôvod. Vďaka obsahu kyselín a alkoholu, ktoré zabraňujú množeniu nebezpečných baktérií v tele a súčasne ich aj ničí, bolo podstatne bezpečnejšie ako voda. Tá, ako je známe bola v dobách dávno minulých prenášačom radu nepríjemných chorôb.

Dajte si každý deň pohár kvalitného vína

Čo nájdete vo víne? Vedecké štúdie už na začiatku 20. storočia odhalili, že víno obsahuje vitamíny skupiny B, C, rad minerálnych látok, napríklad železo alebo vápnik, a samozrejme alkohol a vodu, spolu s množstvom ďalších látok ovplyvňujúcich naše zdravie. Začnime vodou, ktorá tvorí približne 80%. Jej obsah sa ale mení podľa doby zberu hrozna. Alkohol sa pohybuje medzi 9 a 15%. Čo vo víne nesmie chýbať, sú farbivá.

Tie sú obsiahnuté v šupkách a do vína prechádzajú počas kvasenia. Tak vzniká červené víno. Ružové sa necháva kvasiť len čiastočne a biele pochopiteľne vôbec. Chuť, vôňu a charakter dávajú vínu aromatické látky, ktorých množstvo sa líši podľa typu odrody. Mali ste niekedy pocit akejsi trpkastej príchuti v červenom víne? Tú majú na svedomí triesloviny čiže taníny, ktoré sú tiež významnými antioxidantmi, znižujú krvný tlak a predstavujú určitú prevenciu v nádorových ochoreniach.

Najznámejšou látkou, ktorej sa pripisuje rad pozitívnych vlastností, je resveratrol. Ten nájdete v šupkách bobúľ, kde funguje ako štít proti rôznym nepriaznivým vplyvom okolia. S ohľadom na ľudský organizmus je resveratrol silný antioxidant, znižuje hodnotu zlého cholesterolu a naopak podporuje ten "dobrý". Podľa niektorých výskumov chráni resveratrol DNA pred poškodením. Tým, že spomaľuje starnutie buniek, nám navyše predlžuje život.

Francúzsky paradox

Predstavte si svet, v ktorom budete podľa ľubovôle baštit bôčik, dopriať si masla, čo hrdlo ráči, dobré tučné syry a napríklad šťavnatú bravčovú pečienku. Jediné, čo pre to ale budete musieť urobiť, je zapíjať všetko dobrým červeným vínom. Teda presne tak, ako to robia Francúzi, ktorí nemajú zďaleka také problémy s civilizačnými chorobami. Podľa rôznych výskumov tkvie celá podstata tohto javu práve vo fakte, že pravidelne popíjajú červené víno.

Francúzi dokonca ani nedesiatujú, ako je nám doporučované dnes. Zato keď sa pustia do jedla, vedia si ho naozaj vychutnať. Taktiež dobre vedia, že víno nielen pomáha k lepšiemu tráveniu, ale súčasne pri správnom výbere podporuje chuť konzumovaného jedla. Nedá sa jednoznačne povedať, či je zdravšie červené, alebo biele víno. Oba typy totiž obsahujú dôležité látky, ktoré môžu v pozitívnom slova zmysle ovplyvniť našu vitalitu.

Preto vykonávané výskumy o tom, ktoré víno je zdravšie, striedavo odporúčajú obe vína. Navyše často nezohľadňujú fakt, že réva má vďaka podnebným a pôdnym odlišnostiam v jednotlivých vinárskych oblastiach aj iné vlastnosti. Táto povedzme vínna mystifikácia ale nákupu lahodného moku nijako neprispieva. Aj preto by sa mal výber vína riadiť predovšetkým vlastné chuťou a pokrmom, ku ktorému ho budeme popíjať.

Milujete víno k dobrému jedlu?

Tabu vínam za 1,50

Existuje celý rad ľudí, ktorí víno komentujú slovami - čo na ňom všetci vidia, keď po ňom rovnako bolí hlava. Nevedomky tak preukazujú fakt, že konzumujú lacnejšie vína, často nevalnej kvality. Tá totiž bývajú ošetrená veľkým množstvom oxidu siričitého, ktorý môže v určitých prípadoch vyvolávať alergie. Citlivosť sa prejavuje bolesťou hlavy a väčšinou ňou trpia ľudia, ktorí majú tzv. prekyslený žalúdok.

Podobný problém sa môže vyskytnúť aj u vín so zvyškovým cukrom, polosladkých či sladkých. Počas kvasenia nižších stupňov révových vín sa môže vo väčšej miere objaviť aj histamín, ktorý sa vyskytuje hlavne u červených vín a u citlivejších osôb vyvoláva bolesť hlavy a nevoľnosť. Síce sa dá z vína odstrániť, ale nemusí sa tak diať práve u lacných vín, kde sa navyše vďaka niektorým postupom môžu vína aj viac síriť.

Takže než siahnete po skvelej akcii v supermarkete typu "bordeaux" za 1,50 EUR, pripomeňte si, že sa máte radi, a preto si zaslúžite niečo lepšie než obyčajné patoky. Ale aby sme boli spravodliví a tak úplne nezatracovali lacnejšie stolové vína, je potrebné povedať, že aj medzi nimi sa dá nájsť víno slušnej kvality. Väčšinou sa jedná o mladé, svieže vína, suché, s nižším obsahom alkoholu.

Látka resveratrol pomáha

  • k zníženiu hladiny LDL cholesterolu
  • k prevencii karidovaskulárních ochorení
  • k ochrane pred infarktom a mozgovou mŕtvicou
  • k zníženiu rizika vzniku cukrovky a obezity
  • k posilneniu imunity
  • k ochrane pred nádorovými ochoreniami
  • k spomaleniu procesu starnutia
  • k zlepšeniu funkcie hormónu estrogénu
  • k zlepšeniu svalovej a výkonnostnej činnosti

Červené alebo biele? Je to jedno, dajte si, aké chcete!

Od supermarketu k vinárovi

Ako už sme si povedali, jedna alebo dva poháre vína na záver dňa rozhodne neuškodia, ba naopak. Dôležité je ale vybrať víno "piteľné". Ak máte tip na dobré víno, ktoré ste už niekedy ochutnali, máte vyhrané. Ak to svoje ešte len hľadáte, prípadne si chcete rozšíriť obzory, môžete využiť niekoľko možností. Kde čo sa dá objaviť v nejakom väčšom supermarkete, kam sa občas zatúlajú vína slušnej kvality.

Často vám napovedia aj rôzne testy vín, kde sa uvádza aj predajca. Nespoliehajte však na to, že vám tu personál poradí, pokiaľ sami nebudete vedieť kadiaľ kam. Ako podstatne zaujímavejší a nepochybne aj úspešnejší sa javí nákup v špecializovanom obchode - vinotéke. Tu by mali byť školení predavači, ktorí vám poskytnú kompletné informácie nielen k predávaným vínam, ale aj vám pomôžu s výberom.

Často je možnosť tu vína ochutnať, čo je ďalší z ciest, ako vybrať to pravé. Vyraziť však môžete aj do vinárstva, čo je navyše príjemný výlet. Vinári pohostínní ľudia, radi vás prevedú pivnicou, vysvetlia technológiu výroby a dajú ochutnať všetko, čo vyrábajú. Navyše priamym nákupom vína vo vinárstve ušetríte.

Vhodné kombinácie

Koľko toho vypiť sme si už povedali. Dôležité je ale tiež vedieť, že nie každé víno sa hodí ku každému jedlu a podávanie viacerých vín má určité zákonitosti. Tak napríklad mladé alebo ľahké vína by ste mali konzumovať pred staršími alebo ťažšími vínami. Suché vína sa pijú pred sladkými. Pri viacerých kvalitne rozdielnych vínach by ste mali začínať tými "horšími". Ideálna kombinácia vína a jedla je taká, kedy sa chuťové variácie vzájomne dopĺňajú alebo zvýrazňujú.

Ak si totiž kúpite špičkové víno a otvoríte ho napríklad k poriadne ostrému pokrmu, môže sa stať, že z neho nebudete vnímať prakticky nič, pretože štipľavosť jedlá vínnu chuť doslova zahubí. Tiež nesmiete zabudnúť na to, že víno by ste mali podávať v správnej teplote - biele okolo 10 až 12 stupňov, červené zhruba o štyri stupne vyššie.

Vyrazte s partnerom do nejakej vínnej pivnice v Svätom Juri, bude to príjemné rande a príjemný čas s druhou polovičkou.

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: