Po dlhom čakaní zverejnila spoločnosť Netflix 5. júna novú sériu slávneho antologického seriálu Black Mirror (Čierne zrkadlo). V decembri síce vyšiel interektívny film s názvom Bandersnatch, od spustenia predchádzajúcej sérii však uplynuli 2 roky. Zvládli si tvorcovia udržať kvalitu svojho diela novou sériou?
Nikdy ste nevideli, ani nepočuli o seriáli Black Mirror? Nevadí, nikam neutekajte, pretože možno vás náš článok záujme. Kúzlo tohto antologického seriálu spočíva v tom, že môžete začať akýmkoľvek dielom, lebo na seba nenadväzujú. Avšak doporučovali by sme začať pekne od začiatku, pretože by vám mohli napríklad uniknúť rôzne detaily a odkazy na predchádzajúce diely, ktoré divákov vždy poteší. Mali by sme vás však varovať, že väčšina epizód nie je pre slabšie povahy.
Napriek tomu že každý diel rozpráva iný príbeh, možno na základe všetkých týchto odkazov predpokladať, že sa všetky príbehy odohrávajú v rovnakom svete bez alternatívnych realít (pokiaľ nepočítate život simov, čiže kópie skutočných ľudí v simuláciách, napríklad v epizóde Hang The DJ, zameranú na zoznamovaciu aplikáciu).
Dramatický seriál odráža spoločnosť a jej vzťahy k technológiám, poukazuje na temnú stránku tohto vzťahu, a práce preto nesie názov Čierne zrkadlo, v originále Black Mirror. Cieľom seriálu je upozorniť na reálne problémy spojené s technológiou, ktoré sú v našej spoločnosti už teraz. Počas sledovania si nejde nevšimnúť paralel medzi našim skutočným a fiktívnym svetom zo seriálu, z čoho vás môže mraziť. Oproti väčšine epizód z predchádzajúcich sérií, je 5. séria menej šokujúca, a dokonca 2 epizóda z 3 majú šťastný koniec, čo nie je úplne typické pre tento seriál, na jeho kvalite mu to však neuberá.
Človek sa môže po zhliadnutí jednotlivých epizód z 5. série zamyslieť a odniesť si aj nejaké ponaučenie. Svoje dojmy môžete zároveň prebrať s priateľmi, alebo s ďalšími divákmi v online diskuziách. Poďme si teraz bližšie rozobrať epizódy z piatej série. Pozor, nasledujúce časti môžu obsahovať spoilery. Na československej filmovej databáze má 5 séria celkové hodnotenie 70% (1. epizóda 72 %, 2. epizóda 73 % a 3. epizóda 60 %), pokiaľ by ste sa radšej vyhli spoirelom a rovno sa na to pozreli, potom smelo do toho.
V prvej epizóde zažiaril v roli Dannyho Parkera herec Anthony Mackie, ktorého môžete poznať z filmu Avengers od Marvelov ako Sama Wilsona/Falcona. A nieje jediný herec z Marvelov, ktorý sa v tomto diele objavil. Uvidieť môžete aj Pom Klementieff zo Strážcov Galaxie, ktorá v Striking Vipers stvárnila rolu postavy Roxette z hry, ktorá nesie rovnaký názov ako epizóda. Hlavnou témou sú videohry a virtuálna realita. Epizóda sa zaoberá myšlienkou, kam až by to mohlo zájsť. V seriály sa opäť objavuje guľaté zariadenie, ktoré si človek pripojí na spánok a jeho myseľ je prenesená do hry.
Danny, čoby manžel a otec, dostane k narodeninám toto zariadenie od svojho dlhoročného kamaráta Karla (Yahya Abdul-Mateen II), vrátane hry, ktorú pred niekoľkými rokmi spolu hrali ešte na konzole. Všetko začína prvotnou pozvánkou k pripojeniu k hre a krátkym úvodom, ako to funguje, diváci sa dočkajú trochu bojovej akcie Dannyho a Karla, ktorí hrajú za postavy Lance (Ludi Lin) a Roxette. Zaujímavé je, že zariadenie pre virtuálnu realitu zároveň umožňuje človek cítiť bolesť, ktorá sa vždy resetuje. Bolesť však nie je to jediné, čo môžu ľudia cítiť.
Spoločná hra kamarátov sa však trochu zvrtne. Virtuálna realita posunula hranice a zasadila na niekoľko problémov, ktoré seriál rieši. Dannyho manželka Theo (Nicole Beharie) si všíma zmeny v manželstve, má obavy, pretože sa už nepokúšajú o splodenie ďalšieho potomka, o kým ho nekonfrontuje na ich výročie. Danny nakoniec prestane hrať. Jedného dňa však musí čeliť dôsledkom svojich virtuálnych dobrodružstiev s Karlom, od ktorého sa pri návšteve dozvedá, že sa nič nevyrovná tomu, čo v hre zažívajú. Je jasné, že Karol ma problém so závislosťou a Danny má zmiešané pocity.
Dramatický príbeh nakoniec vyvrcholí tým, že sa obaja priatelia snažia postaviť problémom čelom a vyriešiť zmätok raz a navždy. To sa nakoniec zvrtne a Dannyho manželka sa dozvie pravdu, a jej základe si pár stanoví prekvapivú dohodu. Za mňa má príbeh zaujímavý koncept.
Epizóda Smithereens sa zaoberá súčasným problémom so závislosťou na mobilnom telefóne a sociálnych sieťach. Často ľudia sledujú každé upozornenie na správu či príspevky na sociálnej sieti, na ulici stretnete väčšinou ľudí s telefónom v ruke. A presne táto skutočnosť je krásne znázornená v epizóde, v ktorej hlavnú rolu si zahral Andrew Scott, tiež známy ako geniálny zločinec. Jim Moriarty zo seriálu Sherlock od BBC. V Smithereens sa postupne dozvedáme príbeh jeho postavy Chrisa a tiež o tom, čo ho viedlo k tomu uniesť zamestnanca firmy Smithereens, ktorá prevádzuje rovnomennú sociálnu sieť.
Už od začiatku môžu upútať pozornosť diváka jeho úmysly so zamestnancom Jadenem (Dampson Idris). Človek, ktorý očakáva nejakú akciu, ktorej by sa dočkal v hociktorom kriminálnom seriáli, možno bude trochu sklamaný skutočným dôvodom. Príbeh v tomto diele je veľmi dramatický, až depresívny. V epizóde sa objavujú prvky duševnej traumy, ktorá bola zapríčinená nešťastnými udalosťami v dôsledku neustalého používania telefónu a sociálnej siete, ktorá negatívne ovplyvnila postavu Chrisa.
Podľa reakcií ľudí na konci možno predpokladať, že koniec nie je zrovna šťastný. Je ale dobre vidieť, aký dopad ma vyriešenie únosu na spoločnosť. Žiadny, pretože sa to nikoho priamo netýka. Rovnako ako v skutočnosti sa človek pozastaví nad článkom, v ktorom sa píše o tom, čo sa kde stalo, ľudia na sociálnych sieťach si prípadne zmenia na pár dní profilovú fotografiu pri väčšej katastrofe, kolujú hashtagy, s ktorými ľudia vyjadrujú ľútosť, aby išli s trendom a po pár dňoch po tom neštekne ani pes. Tvorcovia teda opäť bravúrne poukázali na temnejšiu stránku ľudskosti.
Posledná epizóda sleduje 2 dejové linky, ktoré sa neskôr nakoniec spoja. V prvej rade tu máme dejovú linku slávnej speváčky Ashley O. Tú stvárnila slávna herečka a speváčka Miley Cyrus, ktorá je predovšetkým známa za svoju rolu v seriály Hannah Montana. Dejová linka speváčky rozpráva príbeh jej boja na vrchole slávy. Je slávna, má všetko, čo by si človek mohol priať, až na slobodu. Vo svojej pozícii sa cíti uväznená, umelecky sa nemôže presadiť tak, ako by chcela. To celé zhoršuje jej manipulatívna teta a manažérka, ktorá z úspechu svojej netere veľmi ťaží na úkor Ashleyninho zdravia a osobnosti.
Zároveň sa v ďalšej dejovej línii zoznamujeme so sestrami Rachel (Angourie Rice) a Jack (Madison Davenport) a ich otcom. Rachel je Ashleynina fanynka, ktorá nemá veľa priateľov a k narodeninám si praje bábiku Ashley too, ktorá bola uvedená na trh. Tu nakoniec dostane a získavá tak "kamarátku". Bábika vám spočiatku môže pripomenúť umelú inteligenciu Alexa, ktorú dnes veľa ľudí bežne využíva. Jediný rozdiel ale spočíva v tom, že Ashley too nie je umelá inteligencia, to sa preukáže už pri jej uvedeniu a pri jednom zo zvratov.
Hlavnou témou epizódy je spôsob, akým človek môže modernú technológiu zneužiť k vlastnému úspechu a akú cenu je ochotný za to zaplatiť. Aj napriek slabšiemu začiatku a neustálemu zneniu jednej jedinej pesničky, pri ktorej má človek dojem, že Ashley O nemá žiadny iný hit, si tvorcovia s touto epizódou poradili naozaj skvelo.
Celkovo hodnotím 5. sériu veľmi kladne, nemám žiadne výhrady, až na trochu pomalý rozjazd 3. epizódy, ktorá ma spočiatku trochu nudila. Inak je scenár skvelo napísaný a spracovaný, pobavil a prinútil ma k zamysleniu nad danými témami. Herecké výkony sú také výborné, najviac zažiaril Andrew Scott v 2. epizóde. Spolu s hercom Dampsonom Idrisom dokázali vytvoriť skvelú atmosféru medzi únoscom a rukojemníkom, z ktorej človeka naozaj zamrazí.
Obsadenie Miley Cyrus do role speváčky v 3. epizóde hodnotím tiež ako dobré rozhodnutie. Aj ľudia, ktorí ju zrovna nemusia, môžu uznať, že si so svojou rolou poradila veľmi dobre. Sama dokonca prispela pár nápadmi, ktoré pramenia z jej vlastnej skúsenosti.
Milým prekvapením sú pre mňa tiež odkazy na ostatné epizódy seriálu, ktoré tvorci zahrnuli. Niektorých si človek všimne ľahko, pri iných musí dávať pozor.
Na záver snáď stačí povedať, že každý si, ako pri každej epizóde tohto seriálu, aj z jednotlivých dielov 5. série, odnesie niečo iné. Nie každému sa budú páčiť všetky epizódy, a nie každý bude mať rovnaký názor na udalosti. Nebojte sa zapojiť do diskusií, obzvlášť pokiaľ vám nebude niečo jasné.
Seriál Black Mirror sa najlepšie sleduje aspoň v dvoch, pokiaľ vás zaujal, určite sa na ňho s partnerom pozrite, obzvlášť v prípade, že radi sledujete filmy a seriály na zamyslenie. Partnera nie len na sledovanie môžete nájsť na zoznamke.
[rox]
Zdroj: https://www.imdb.com, https://www.csfd.cz
Zdroj fotografií: https://www.imdb.com