Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Prírodná kefka - cesta za zdravými zubami

8.september 2016
Prírodná kefka - cesta za zdravými zubami

Čistenie zubov patrí medzi základné hygienické návyky človeka. Už od raného detstva je nám vtĺkané do hlavy, že zuby sa čistiť musia - kefkou a pastou. Čo keď ale nepotrebujete ani pastu, ani klasickú kefku? Neveríte? Tak sa oboznámte s prírodnou kefkou, jej výhodami i nevýhodami.

Prírodná kefka nie je žiadna novinka. Je tu už po tisíce rokov, zhruba od roku 3500 pred.n.l. Aj dnes sa v hojnej miere používa, hlavne v krajinách tretieho sveta, v teplých krajinách, kde rastú vhodné stromy. Na čo stromy? Prírodná kefka je totiž vo svojej podstate vetva alebo koreň stromu. Že to znie smiešne - čistiť si zuby konárom? Áno, tiež som bola skeptická a neverila som, že by to mohlo "fungovať". Ale poďme sa na to pozrieť z blízka...

Prírodná kefka v krajinách pôvodu

Premýšľali ste niekedy nad tým, ako je možné, že ľuďom v zaostalejších krajinách nevypadajú všetky zuby? Dokonca, že kazov majú koľkokrát oveľa menej ako ľudia vo vyspelých krajinách? Niektorí z vás určite áno. Môže za to práve prírodná kefka. Africké a arabské deti i dospelí si idú odtrhnúť kúsok vetvy stromu a čistia si s ním zuby, ráno, po jedle aj počas dňa, väčšinou päťkrát denne. Majú k dispozícii veľa "kefiek", ktorým hovoria Miswák, pre celé dediny a zadarmo, kto by to nebral? A ako sa ukázalo, efektívnosťou čistenia sa úplne vyrovnajú klasickým kefkám a ešte majú výhodu v prírodných látkach obsiahnutých vo vnútri "paličky".

O čo sa presne jedná

Ako bolo už povedané, prírodná kefka sa získava z vetiev alebo koreňov stromov. V arabských krajinách sa najčastejšie jedná o strom salvadory perzskej (Salvadora Persica) alebo Arak, ktorý bol spomenutý už v Koráne a rastie v rovníkových oblastiach. V niektorých krajinách v Afrike sa potom využíva klasický pomarančovník alebo citrónovník. Vetvička má na jednom konci štetinky, ktoré sa vytvoria po odstránení kôry. Pri čistení sa uvoľňujú silice s mnohými prospešnými látkami, ktoré čistia a chránia zuby, viď ďalej.

Prečo si zaobstarať prírodnú kefku?

Kvôli vzhľadu si asi túto zázračnú vetvičku zrovna nekúpite. Tak prečo by si ju ale človek zaobstarať mal? V čom je lepšia ako tá klasická?

  • Je ekologická. Samotná kefka je prírodný materiál, nie je ničím napustená, takže neničí životné prostredie, ani vaše zdravie a v prírode sa bez problémov rozloží.
  • Nepotrebujete pastu. Nemusíte riešiť, či vám dochádza pasta a že je potreba kúpiť novú, staráte sa len o kefku
  • Možnosť čistiť si zuby kdekoľvek a kedykoľvek - výborné na cesty.
  • Dokáže vybieliť zuby. Látky obsiahnuté vo vetvičkách (obzvlášť potom oxid kremičitý, chlorid draselný a sodný) napomáhajú vyblednúť a obrusovať zuby a odstraňovať z nich škrvny, hlavne tie spôsobené fajčením a pitím kávy.
  • Zaujme deti. Deti, ktoré si nerady čistia zuby klasickou kefkou, určite táto metóda nadchne! Miswák je vhodný pre deti od troch rokov, ale hlavne kvôli bezpečnosti, nie kvôli tomu, že by bol zdravotne závadný.
  • Môže pomáhať pri odvykaní od fajčenia. Vďaka tomu, že ju môžete mať v podstate stále v puse, nie je problém ňou nahradiť nejakú tú cigaretu a ešte si vyčistíte zuby a osviežite dych.

Přírodní kartáček

Blahodarné účinky

Prírodná kefka v sebe ukrýva mnoho látok, ktoré sú všetky prírodného pôvodu, čo je pre kefku veľké plus (oproti pastám). Obsahuje fluorid (skoro 1.0 μg/g), ktorý bráni zuby pred zubným kazom spevnením skloviny. Vypúšťa do vody fluór a fosfor. Pri opakovanom použití vylučuje čerstvú miazgu, ktorá má antikarcinogénne účinky. Vďaka enzymatickej hydrolýze glukozinolátov vzniká ako konečný produkt benzylisothiocyanate (BITC) a ten okrem iného ničí vírusový herpes simplex vírus a dokonca ničí a zastavuje rast streptococcus mutans (pôvodca zubného kazu). Ďalej obsahuje síru, ktorá má antibakteriálny účinok a vitamín C, ktorý lieči tkaniva a má reparačné účinky. Už bol spomenutý oxid kremičitý ako pomocík pri bielení, obrusovaní zubov a odstraňovaní škvŕn. Triesloviny znižujú zubný povlak a riziko ochorenia ďasien. Živica môže na povrchu zuba vytvoriť vrstvu, ktorá ho následne chráni pred zubným kazom. Alkaloid salvadorine má antibakteriálny efekt. Vďaka horkastej chuti sa vylučuje viac slín, ktoré sa zmiešajú s prospešnými látkami, ktoré sa tak dostanú do celej dutiny. Chloridy bojujú proti zubnému kazu a odstraňujú škvrny. Vápnik reminalizuje sklovinu.

Množstvo látok, ako vidíte, je naozaj obrovský. Obzvlášť potom v porovnaní s pastami, ktoré vo väčšine prípadov ako prospešnú látku obsahujú iba fluorid.

Použitie

Kefka je dodávaná vo vákuovom obale. Obal otvorte a kefku vyberte. Odstráňte 2-4mm kôry z jedného konca nožom alebo ju okúsajte. Potom začnite veľmi jemne toto miesto hrýzť stoličkami a dôkladne miešať silice so slinami, aby ste sa zbavili baktérií v celej ústnej dutine. Hryzte do tej doby, než sa kefka rozstrapká a budete si môcť pomocou štetiniek mechanicky odstrániť povlak a zvyšky jedla. Čistite zub po zube a nezabudnite na medzizubné priestory. Medzitým stále premiešavajte silice so slinami. Až budete mať pocit, že sú vaše zuby aj ústa čisté, vráťte kefku späť do obalu a uzavrite ho.

Dĺžka kefky je okolo 15cm a priemer okolo 1cm. Kefka vydrží približne mesiac, niekomu aj dva, podľa toho, ako často vykonávate krok s odstraňovaním kôry. To by sa malo robiť raz denne - stačí odstrihnúť staré štetinky a urobiť si kúsok nových na ďalší deň. Pred použitím kefku opláchnite vodou. Keby sa vám kefka zdala suchá, namočte ju na chvíľku do vody. Nenechajte ju tam ale príliš dlho lebo prídete o cenné látky.

Negatíva

Každá minca má dve strany, a tak aj na prírodnej kefke možno nájsť nejaké negatíva...

  • Jej chuť nebude vyhovovať každému, je podobná chrenu. Nutné ale dodať, že po pár čisteniach nie je už tak poznateľná a navyše sa na ňu dá zvyknúť.
  • Keď sa kefka vracia do obalu vlhká, môže splesnivieť.
  • Niektorým ľuďom bude stále chýbať akási "čistiaca zložka" - pasta. Holt zvyk je železná košeľa.
  • Čistenie trvá dlhšie než klasickou kefkou, ale za to nemusíte čas tráviť len v kúpeľni, ale môžete pri tom sledovať televíziu alebo robiť akúkoľvek inú činnosť.

Každý nech sám posúdi, či by pre neho bola prírodná kefka vítanou zmenou alebo zbytočnosťou, ale rozhodne stojí za vyskúšanie.

[Lil]

Zdroj:

http://yoni.cz/

Zdroj fotografií:

https://www.google.cz/

Zdieľajte tento článok na: