Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Má zmysel báť sa zubára?

18.jún 2023
Má zmysel báť sa zubára?

Ísť k zubárovi je pre mnoho ľudí obrovským stresom. Návšteva zubára môže byť nepríjemnou nutnosťou. Niekedy sa môže oveľa viac vyplatiť pravidelná prevencia ako následné ošetrenie, ktoré už je nevyhnutné a väčšinou aj veľmi bolestivé. Dobrou správou je, že stomatológia je vyspelejšia a pohodlnejšia ako kedykoľvek predtým. Takže v týchto dňoch sa väčšina ľudí nemusí báť ísť k zubárovi.

Prečo majú ľudia strach zo zubára? Nie je žiadnym veľkým prekvapením, koľko ľudí nenávidí návštevu u zubára. Ale aké sú najčastejšie fóbie a príčiny, prečo to tak je?

 • Strach z ihiel a injekcií je pre mnohých tou úplne najväčšou fóbiou.
 • Bolesť. "Bude to bolieť?" To je otázka, ktorá napadne každého z vás, ktorý si sadne do zubárskeho kresla.
 • Úzkosť ako ten nepríjemný pocit strachu a vaše všeobecné obavy pred návštevou aj počas návštevy v zubárskej ordinácii.
 • Zvuky a vône. Väčšinou je to práve zvuk neobľúbenej vŕtačky, ktorý sa každému vybaví už len pri telefonickom objednávaní na preventívnu prehliadku. Antiseptický a špecifický pach býva tiež veľmi neobľúbený a nepríjemný.
 • Cena. Už pred návštevou je potrebné počítať s tým, že vás ošetrenie bude stáť väčšinou nemalé peniaze, obzvlášť, ak máte dohodnutý termín na nejaký špeciálny zákrok.

Hovorte o možnostiach zvládania nepríjemnej bolesti

Ak sa snažíte prekonať strach zo zubára, môžete svoj strach z pocitu bolesti zmierniť pred aj počas vašej návštevy. Kontaktujte svojho zubného lekára alebo osobu zaoberajúcou sa zubnou hygienou o svojich obavách, aby pochopili, aká veľká je vaša úzkosť a odkiaľ presne pochádza.

Riešením tohto problému by tiež mohlo byť:

 • Použitie lokálneho anestetika k znecitliveniu ošetrovanej oblasti.
 • Ak to váš zubný lekár umožňuje, skúste aj nové technológie, ako je napríklad poskytovanie anestetiká prostredníctvom elektronickej metódy.
 • Opäť platí, že či je to v kompetenciách vášho lekára, dohodnite sa na použití laserovej vŕtačky namiesto tej tradičnej. Tá tradičná je zdrojom nepríjemných zvukov, ktoré vás môžu znervózňovať.

Viete, prečo sú pravidelné zubné návštevy dôležité?

Pravidelné zubné návštevy sú dôležité, pretože pomáhajú udržať vaše zuby a ďasná zdravé. Mali by ste navštevovať zubára aspoň každých 6 mesiacov.

Čo by ste mali urobiť medzi týmito pravidelnými návštevami?

Samozrejme, že o vaše zuby a ďasná sa starať. Je dobré používať aj dentálne nite, ústnu vodu a nielen pastu, kefku.

Niekoľko tipov pre dobrú domácu starostlivosť o ústnu dutinu:

Pravidelné zubné prehliadky by sa mali skladať z dvoch častí:

 • Kompletné kontroly, pri ktorej váš zubný lekár skontroluje celkový stav ústnej dutiny a prípadne si zaznamená problémové oblasti.
 • Čistenie, kedy váš zubný lekár odstráni povlak a zubný kameň, ktorý vzniká pri častom pití kávy a čaju. Môže sa vám ale aj stať, že si vás lekár na tento zubný zákrok objedná extra.

zubař

Pár tipov, ako zmierniť strach zo zubára

Ak ste nervózny a bojíte sa, mali by ste:

 • Zmeniť a prípadne si nechať odporučiť nového zubára od svojej rodiny, svojho okolia alebo podľa recenzií vyhľadať toho, ktorý pre vás bude ten najlepší. Samozrejme ak nie je vo vašom okolí veľký nedostatok zubárov a vy nemusíte byť radi, že vôbec nejakého máte. Môžete sa potom porozhliadnuť aj po najbližšom okolí vášho bydliska, či pre vás dochádzanie nie je problém.
 • Ak si myslíte, že ste našli toho pravého pre vás, porozhliadnite sa po jeho ordinácii. Zamerajte sa na čistotu a svoje pocity, či sa lekár správal naozaj profesionálne.
 • Objednávajte sa hneď na ráno. Čím skôr budete objednaní, tým budete mať menej času zaoberať sa tým, že k nejakému zubárovi vôbec idete.
 • Na prvej návšteve si nechajte len preventívnu prehliadku. Ak budete potrebovať nejaký zákrok, nechajte sa objednať.
 • Keď sa bojíte, dohodnite si so zubárom nejaké znamenie, aby vedel, že už má prestať. Budete mať lepší pocit, že ho môžete vo výkone zákroku kedykoľvek stopnúť.
 • Vezmite so sebou niekoho blízkeho. Nechajte sa odprevadiť.
 • Niekomu môže pomôcť, aj keď bude mať pri sebe vlastný prehrávač hudby. Veľa ľudí práve muzika upokojuje.

Návšteva zubára u detí

Mali ste alebo máte ešte zlú skúsenosť z detstva? Je vás naozaj veľa, rozhodne v tom nie ste sami. Mnohí z vás majú tento scenár stále pred očami. Ako prekonať strach zo zubárov u detí? Bojí sa vaše dieťa ísť k zubárovi? Vezmite ich k zubárovi už v skorom veku. Je potrebné, aby si osvojili správnu ústnu hygienu a návyky. V nízkom veku je návšteva, aspoň tá prvá a preventívna, z pohľadu dieťaťa ešte brána za zábavu. Zubár im všetko ukáže, vysvetlí, povozí na kresle a na ďalšiu návštevu sa môžu následne tešiť. Naučte svoje dieťa, že návšteva zubára je nutnosťou, nie voľbou, a že zubár sa bude starať o ich zuby tak, aby boli dostatočne silné a zdravé.

 • Vyhnite sa úplatkárstva. Sľubovať lízatko, čokoládu alebo cukríky. Popriete a vyvrátite tým všetko, čo sa mu snažil zubný lekár vysvetliť a naučiť.
 • Zdôrazňujte neustále aký veľký význam má pravidelná ústna hygiena.
 • Snažte sa nepožívať slová typu bolesť, krv a podobné.
 • Nehovorte im dopodrobna čo ich čaká. Deťom stačí povedať, že idú k pánovi doktorovi/doktorke, ktorí sa im pozrú, ako im rastú zúbky.
 • Nerozprávajte im zaujímavé zážitky, ktoré vás u zubného lekára stretli. Po niektorých historkách by sa určite mohli báť aj dospelí.
 • Ak začne vaše dieťa kňučať alebo mať iný záchvat, zostaňte pokojne. Zubní lekári sú zvyknutí pracovať s deťmi. Nechajte pracovať profesionálov a prípadne, ak to bude vaše dieťa vyžadovať, držte ho za ruku.

Či už sú pre vás alebo vaše deti návštevy u zubného lekára príjemné alebo nepríjemné, sú proste nutnosťou. Pekný chrup vám môže uľahčiť nielen kariérny postup, ale zoznamovanie s novým partnerom alebo partnerkou, ak nejaké hľadáte. Váš žiarivý úsmev a vaše krásne zuby sú vašou vizitkou a je potreba o ne aj patrične starať.

[kač]

Zdieľajte tento článok na: