Halloween - čo si pod týmto slovom predstavíte? Väčšina ľudí určite odpovie vyrezané tekvice a možno aj koledníci v rôznych oblekoch, ktorí sa snažia od susedov vykoledovať čo najviac sladkostí. To druhé ale veľmi u nás neplatí.Na Slovensku nie je tento sviatok tak populárny, je braný ako zvyklosť zo západu a skôr tu prevládajú Dušičky čiže Sviatok zosnulých.
Pravdou je, že Halloween nie je sviatok, ktorý by vznikol v Amerike alebo v Anglicku, aj keď je v Amerike najviac populárny, a preto ho veľa Slovákov odmieta oslavovať, kvôli vplyvu "amerikanizácie". Do Ameriky však bol zvyk prenesený v 19. storočí prisťahovalcami z Írska, ktorí utekali pred hladomorom. V Amerike sviatok slávil úspech a šíril sa po kontinente. S rastom americkej kultúry ho preberali ďalšie krajiny. Tento "americký" Halloween, ako ho všetci poznáme, nemá už veľmi veľa spoločného s pôvodným sviatkom, ktorého korene siahajú až približne do 5. storočia pred Kristom, kedy vznikol ako pohanská tradícia Keltov.
Kelti tak oslavovali príchod nového roka - koniec leta a začiatok zimy. Ich viera bola spätá s prírodou a kolobehom života a smrti. Išlo o najmagickejšiu noc, ktorú pomenovali podľa ich boha, magická noc Samhain. Samhain (výslovnosť: sah-win, sau-in) bol podľa keltskej viery pánom mŕtvych a túto noc bola bariéra medzi svetom živých a mŕtvych najmenšia.
V noci o Samhainu na seba ľudia obliekali masky a prevleky, aby sa bránili proti zlým duchom. Verili, že duchovia zomrelých môžu pomáhať priateľom alebo škodiť nepriateľom. Horeli plamene vo vydlabaných zemiakoch a repách, ktoré mali svietiť dušiam na cestu a prebiehali veľkolepé oslavy. Boh mŕtvych za úsvitu odviedol duše zomretých späť do ríše duchov. Kelti verili, že smrť je prirodzenou súčasťou života a brali Halloween veselo a netruchlili.
Keltské označenie Samhain sa dnes už samozrejme nepoužíva. Prestalo sa používať kvôli katolíckej cirkvi. V dobách jej rozmachu sa cirkevní predstavitelia snažili vykoreniť pohanské tradície a propagovať kresťanstvo (a kresťania navyše mali zakázané "oslavovať" smrť), a pretože Samhain bol jeden z najobľúbenejších sviatkov obyvateľstva, nahradili ho novým "kresťanským" sviatkom. Volal sa All Hallows'Evening čiže Predvečer všetkých svätých a ľudia si ho skrátili do dnes známeho Halloween. A prečo predvečer? Pretože o deň neskôr, 1. novembra, je ďalší sviatok - All Hallows'Day čiže Deň všetkých svätých.
Dnes možno nájsť po svete viac významov tohto sviatku. Najznámejší zostáva Halloween, ktorý sa stále oslavuje 31. októbra, aj keď sa časom pozmenil. Dnes je to hlavne zábava pre deti, chodia v strašidelných kostýmoch (napríklad čarodejnice, kostlivci, duchovia, ale aj superhrdinovia) a koledujú tradičným porekadlom "trick or treat" o sladkosti. Trick or treat sa dá voľne preložiť ako "žartík alebo trest".
Ďalej je sviatok spájaný s množstvom dekorácií, najznámejšie sú vyrezávané tekvice so sviečkou vo vnútri zvané Jack-O'-lantern. Je to jeden zo symbolov, ktorý reprezentuje duše mŕtvych a viaže sa k nemu veľa legiend. Z drene tekvice, ktorá je vydlabaná, sa dá uvariť a upiecť veľa zaujímavých jedál a koláčov ba dokonca urobiť aj nejaké drinky.
Tekvice sa dajú zaobstarať v rôznych veľkostiach, od maličkých, do tekvíc naozaj veľkých rozmerov. Malé môžu slúžiť ako dekorácia, stredné a veľké sa hodia na vydlabanie. Najskôr musíte vyrezať koliesko okolo stopky, a to najlepšie kostrbatými rezmi zo strany na stranu. Na vyrezávanie je vhodné použiť nôž na koberce, ide to s ním najľahšie. Vyberiete semienka a dreň ostrou lyžicou. Oplatí sa vybrať jej čo najviac, aby vám rýchlo nezhnili. Môžete tiež skúsiť odstrániť zvyšky brúsnym papierom. Potom si dobre rozmyslite, ako by tá tvár, ktorú chcete vyrezať, mala vyzerať. Z tekvice totiž už nejde nič vygumovať. A hurá do vyrezávania! Fantázii sa medze nekladú. Aby vám tekvica vydržala čo najdlhšie, môžete ju potrieť obyčajnou vazelínou.
Na internete môžete nájsť veľa receptov z drene tekvice, ktorá vám zostane po vydlabaní. A čo tak polievka? Nie je s ňou práca a je hneď hotová! Pre umocnenie atmosféry ju môžete servírovať v tekvici. Nazvyš neprídu ani semienka z tekvice, ktoré orestujete a posypete s nimi polievku. Ďalšia klasika z tekvice je tekvicový koláč, čiže pumpkin pie, na ktorý sa dá nájsť veľa receptov, od tradičných po novšie, upravené verzie tohto receptu. Z tekvice a cukety sú tiež výborné placky, ktoré môžu poslúžiť ako príloha.
Halloweenske jedlo môžeme urobiť z bežne servírovaného jedla, stačí ho len zostaviť alebo poskladať do halloweenskych motívov - duchovia, čarodejnice, netopiere, pavučiny atď. Z takého tvorenia, budú mať radosť hlavne deti.
Na poriadnu halloweensku párty to chce tiež tématické drinky. Najobľúbenejšie sú tie vo farbe krvi (Drákulova krv - vodka, broskyňový šnaps, brusnicový džús alebo Dračia krv - jablkový džús, brusnicový džús, zázvorová limonáda) alebo šialených farieb (Čarodejnický lektvar - limetková želatína, vriaca voda, ananásový džús, limetková sóda alebo zázvorová limonáda, vodka). Nájsť ich môžete na tejto stránke. Alebo skúste vymyslieť svoj vlastný halloweensky drink!
Halloweensku atmosféru vám môžu priniesť nielen tekvice a občerstvenie, ale aj filmy s touto tématikou. Ponúka sa veľa dielov legendárneho filmu "Halloween" alebo akýkoľvek iný horor. Výborne hodiace sa, pre tento deň, sú filmy od Tima Burtona.
Po celom svete sa oslavujú obdobné sviatky ako je Halloween alebo Dušičky. Napríklad v Mexiku sa 1. novembra oslavuje sviatok nazývaný Dia de Los Muertos čiže Deň mŕtvych. Nie je to tak morbídne, ako sa zdá. V Mexiku v tento deň mŕtvych oslavujú a vítajú medzi sebou. Jedným z najdôležitejších symbolov Dia de Los Muertos sú lebky a ďalšie výzdoby.
Nech už ste odkiaľkoľvek a slavíte akékoľvek sviatky, užite si ich. Je jeseň, na niekoho padajú depresie a je potrebné sa trochu rozveseliť, či už nejakou peknou spomienkou na mŕtveho alebo halloweenskym vystrájaním.
[Lil]
Zdroje:
http://www.itnetwork.cz/nezarazene/halloween-historie-fotky-dyne-recepty/
http://www.food.com/slideshow/halloween-cocktail-recipes-119/
http://creativelife.cz/dia-de-los-muertos-nechte-se-na-halloween-inspirovat-mexickym-zvykem/
http://www.epochtimes.cz/200710303661/Halloween-anebo-Dusicky.html