Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Jeseň = nuda a depresie? V žiadnom prípade!

23.september 2015
Jeseň = nuda a depresie? V žiadnom prípade!

Dnes máme astronomicky prvý jesenný deň (je jesenná rovnodennosť) a vidíme to jasne aj na počasí. Zrazu to už nie je to rozžiarené modré nebo, ale nebo smutné, pochmúrne a plačúce. Ale to nám nesmie pokaziť náladu a chuť do života!

Na jeseň, aj keď sa to mnohým nezdá, sa môžete zabaviť množstvom vecí, ktoré v iných obdobiach ani robiť nemôžete. Každé ročné obdobie má niečo do seba, a preto ani jeseň nesmieme odsudzovať za to, ako smutne na prvý pohľad vyzerá, pretože to všetko je len navonok, to krásne musíte ešte len objaviť.

Hubárčenie

Jeseň je čas pre milovníkov húb. Aj ja, pretože huby naozaj milujem, sa na jeseň teším z tohto dôvodu. Niekto rád huby je a iný zbiera, spokojné ale budú obe skupiny ľudí. Aj keď to tento rok na nejakú veľkú úrodu zatiaľ nevyzerá, určite sa pár košíkov nájde. Zbieranie húb je veľmi krásne odreagovanie, kedy aj keď vonku nie je práve najkrajšie počasie, sa idete prejsť do lesa a aj keby ste nič nenašli, načerpáte tým veľa novej energie. Nehľadiac potom na to, keď sa vám naozaj podarí nájsť nejaké dobré úlovky a odchádzate domov s ešte lepšou náladou, či už prší alebo nie. Bez dažďa by predsa žiadne huby nerástli.

Gaštany

Ďalšia prírodná krása, ktorá sa veľa ľuďom vybaví, keď sa povie jeseň, je zbieranie gaštanov. Prechádzate sa po parku, ucítite tú známu vôňu, zafúka vietor a hneď máte pred sebou pár práve spadnutých gaštanov. Sú krásne a lesklé. Ak máte deti, môžete ich nazbierať veľa a potom s nimi tvoriť rôzne zvieratká, alebo ich jednoducho nasušiť a v zime odniesť zvieratkám do krmelca.

Lístie

Čo je na rannej jeseni, než všetky listy úplne opadajú, najkrajšie, sú nádherne sfarbené stromy. Ak sa nakoniec vydáte hubárčiť alebo len tak na prechádzku, všímajte si listov na stromoch. Žiaria rôznymi farbami a ukazujú tak, ako krásna a farebná dokáže príroda byť. Nejaké opadané listy môžete zozbierať a zase s deťmi začať tvoriť, urobiť si doma jesennú výzdobu, alebo si urobiť malý herbár z vylisovaných listov.

Šport

Iste to poznáte, keď ste zvyknutí z letných teplôt, ísť von ráno v tričku a zrazu sa prebudíte a zistíte, že nestačí tričko, ani mikina, ale ešte musíte nájsť bundu. A aj tak budete nadávať, aká je vonku zima. Skúste menej nadávať a viac sa hýbať. Do práce autom? Než ho stačíte trochu vyhriať, tak už tam ste. Skúste to pešo, svižným krokom, uvidíte, že zrazu taká zima nie je. Alebo skúste bicykel.

A čo napríklad rovno behanie? Jasne! Len pri ňom nepodceňte oblečenie, napriek tomu, že vám bude pri behu teplo, je lepšie byť oblečený viac ako menej. Prechladnúť nechce nikto. Máte doma psa? Behajte s ním! Je lepšie behať na jeseň, kde sa síce možno trochu ušpiníte, než v horúcich letných dňoch, kedy kvôli horúčave toho neubehnete veľa ani vy ani pes.

Umenie

Viete, čo je na celej jeseni najkrajšie? Okrem farieb? Tá atmosféra. Tá je priamo robená pre tvorenie akéhokoľvek umenia. Poslednou dobou si ľudia kupujú lepšiu fotoaparáty a fotografujú. Vezmite so sebou von takého kamaráta a opýtajte sa, či by vás nevyfotografovali! Môžete sa odfotiť v hromade lístia alebo napríklad so svojím hubárskym úlovkom, fantázii sa medze nekladú...
Nielen fotografovať sa dá na jeseň. Ľudí, čo nemajú radi studené počasie, vietor a dážď, von aj tak nevyženiem... Ale tak čo začať niečo tvoriť doma? Jeseň bola a je obdobím autorov básní a kníh. Mali ste v pláne niekedy napísať nejakú knihu? Ten najlepší čas je práve teraz! Alebo napríklad maľujte, nechajte sa unášať atmosférou jesene.

Púšťanie draka

Že už sa to nerobí? Omyl! Uvidíte, koľko zábavy zažijete, či už s malými deťmi alebo napríklad len tak vo dvoch. Draka si môžete vyrobiť, ale ak si neveríte a myslíte si, že by asi moc nelietal, môžete si ho kúpiť. V niektorých mestách sa dokonca usporadúvajú aj akcie zvané "drakiády". Tak len pozorne sledovať počasie a až zavanie silný vietor, hurá s drakom na kopec!

Akcie

Na jeseň sa všetky akcie, ktoré sa doteraz usporiadali pod šírym nebom, konajú v kluboch a sálach. Na jednu stranu to má výhodu-nezastihne vás zlé počasie. Tak vneste do svojho života trochu kultúry a zájdite na nejaký koncert, do divadla alebo na vernisáž. Skúste zapátrať na internete a uvidíte, že sa toho vo vašom okolí nájde veľa.

Móda

Túto časť si užijú hlavne ženy. Jeseň je (okrem jari) najlepšie obdobie, kedy sa môžu ukázať v rôznych módnych kabátoch, kostýmčekoch a vôbec vo všetkom možnom oblečení. Nie je ani príliš zima, ani veľmi teplo, ideálne pre rôzne kombinácie a doplnky. A navyše-keď vonku nie je najlepšie počasie, čo ženu poteší viac, než sa ísť schovať do obchodného centra a nakúpiť si nejakých pár pekných kúskov oblečenia?

Sviatky

31. októbra sa oslavuje Halloween. V Slovenskej republike to nie je tak populárny a oslavovaný sviatok, ako v Amerike, ale aj napriek tomu sa v tento deň koná mnoho udalostí-večierky, súťaže, hry, maškarné a iné akcie. Môžete si kúpiť a vydlabať tekvicu, urobiť si dekoráciu a navyše upiecť a uvariť veľa rôznych jedál, sladkých i slaných. O pár dní neskôr konkrétne 2. novembra sa koná Sviatok zosnulých čiže Dušičky. Sviatok nie je síce veľmi pozitívne ladený, ale za to krásny. Je pekné si aspoň raz do roka spomenúť a pripomenúť našich zosnulých, ozdobiť im hrob a ísť sa s nimi "porozprávať".

Jeseň naozaj nie je obdobie plné depresií a smútku, aj keď sa tak tvári. Môžete robiť zaujímavé činnosti, pri ktorých sa zabavíte a zabudnete na zimu, na dážď aj svoje starosti. Užite si obdobie plné farebných stromov, vôňu gaštanov, húb a hromád opadaného lístia.

[Lil]

Zdieľajte tento článok na: