Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Prestaňte držať diéty!

26.január 2022
Prestaňte držať diéty!

Je čas prestať držať diétu. Je to všemožná nádej zabalená do lesklého obalu, ktorý po dňoch, týždňoch alebo mesiacoch vyprchá a takmer vždy sa cítite horšie, než keď ste začínali. Ak hovoríte, že nedržíte diétu len preto, aby ste boli chudší, ale aj preto, aby ste boli "zdravší", je to na zamyslenie. To, že ste tuční, automaticky neznamená, že ste chorí. Ani trochu.

Je možné byť tučný a zdravý. Je možné byť niekde medzi chudými a hrubými a byť zdravý. Je možné byť chudý a zdravý. Áno, diéta je zlá. Zdravie nie je o váhe, ale o tom, čo robíte, pokiaľ ide o pohyb tela a konzumáciu jedla. Pokiaľ veríte, že tuční ľudia sú tuční, pretože jedia príliš veľa a necvičia, zapájate sa do váhového skreslenia. Telá nefungujú úplne rovnako. Rôzne telá majú rôzne potreby a nespracovávajú potravu ani nespotrebúvajú energiu presne rovnakou rýchlosťou.

Prečo držíte diétu a čo robiť namiesto toho

Chcem sa cítiť lepšie

To je pravdepodobne hlavný dôvod, prečo ľudia držia diéty. Chcú sa zo seba cítiť lepšie a spoločnosť im hovorí, že keď budú vyzerať „lepšie“, budú sa cítiť lepšie. A vyzerať "lepšie" všeobecne znamená schudnúť. Pokiaľ sa sústredíte na to, aby ste vyzerali lepšie alebo sa zo seba lepšie cítili a používate svoju váhu ako súčasť tejto rovnice, je možné sa zmieriť s tým, že vaša váha nemusí byť prekážkou pre dobrý pocit zo seba samého bez toho, aby ste schudli. Sebaprijatie odstraňuje akýkoľvek vplyv, ktorý majú nenávistníci - vonkajšie alebo vnútorné. Nemusíte hľadať prijatie u ostatných ani nikomu nič dokazovať. Hľadajte ľudí, ktorí neprikladajú hodnotu svojej váhe. Prečítajte si o neutralite tela.

Zamerajte sa na to, ako vám vaše telo umožňuje žiť svoj život a mať skúsenosti, ktoré máte, skôr než na to, ako vyzeráte. Stanovte si denný zámer pozerať sa na svoje telo týmto spôsobom. Skúste to na týždeň a všimnite si, ako to ovplyvní váš vzťah so sebou samým.

Chcem prilákať partnera

Tento dôvod je zriedkakedy explicitne ponúkaný, ale často je motiváciou. Je jednoduchšie prilákať partnera, keď je chudý, pretože stigma na váhe je skutočná vec. A ak by bolo ľahké a nedrásajúce dušu schudnúť a udržať si váhu, iste, prečo nie? V skutočnosti sa stane to, že stratíte váhu, aby ste našli partnera a potom sa chudá postava stane vašou identitou. Veríte, že bez toho nemôžete partnera priťahovať alebo si ho udržať. Váha je stále problém - vaša identita a sebavedomie sú v neustálom ohrození, podľa toho, či čísla na váhe stúpajú. To nie sú ideálne podmienky pre dobrý pocit zo seba samého.

Nedržte diéty, žite lepšie

Je ľahšie si "dať prácu" s hľadaním partnera, keď sa sami cítite dobre. Spýtajte sa sami seba, či vám možnosť nájsť partnera stojí za emócie, ktoré hľadanie takého partnera vyvolá. Je zriedkavé, aby ste sa dostali na zoznamovaciu scénu a nepociťovali v určitej chvíli úzkosť, pochybnosti o sebe, nízke sebavedomie alebo strach z odmietnutia. Stojí za to mať nejaké tie pocity? Ak je odpoveď „nie“, existujú nástroje, ktoré vám môžu pomôcť tieto pocity zvládnuť a prekonať. Psychoterapia, rovnako ako terapia prijatím a záväzkom, je užitočná. Pohyb tela (ako tanec alebo pohybová terapia) môže pomôcť spracovať a vyjadriť pocity. Práca s energiou, vám tiež môže pomôcť prekonať emócie.

Keď je odpoveď "áno", rozhodnite sa, aké kroky podniknete, aby ste si našli partnera, a pripravte sa na vytrvalosť. Ako si ujasníte, kto ste a koho chcete vo svojom živote, možno zistíte, že výber je malý. Toto je realita. Môžete sa rozhodnúť, či chcete rozšíriť vyhľadávanie o zemepisnú polohu alebo iné kategórie, ktoré môžu byť v zozname priorít nižšie. Alebo nie.

Chcem sa cítiť šťastnejší

Chudnutie môže spôsobiť, že sa budete cítiť šťastnejší, kým to trvá. Ale šťastie je pominuteľné, takže aj keď schudnete, budete stále cítiť všetky ostatné pocity. Nikto sa nemôže cítiť šťastný po celú dobu. A nechcete, aby vaše šťastie záviselo od vašej váhy. Zvážte, že vaša váha nemusí byť jediná vec, ktorá vám bráni citiť sa častejšie šťastní. Identifikujte tieto prekážky - sebaúsudky alebo obmedzujúce presvedčenie o sebe - a pracujte na tom, aby ste ich opustili. Rozhodnite sa, na čo sa chcete namiesto toho zamerať. Čo vás povzbudí? Napíšte si aspoň päť vecí, pokiaľ je to možné, a potom si ráno stanovte zámer, aby ste našli príležitosti, ako tieto veci urobiť.

Ďalším nástrojom je precvičovanie vďačnosti. Zapíšte si každý deň tri veci, za ktoré ste vďační. Buďte čo najkonkrétnejší a najpopisnejší. Pomôže vám to sústrediť sa na to, čo máte, čím sa zameriate na to, čo nemáte a vytvoríte tie dobré pocity uznania. Cvičenie vďačnosti vám pripomína, že máte časti svojho života, v ktorých sa cítite dobre, pokiaľ sa len zastavíte a všimnete si ich. Byť všímavý znamená byť v prítomnom okamihu bez posudzovania.

Športujte a hýbte sa

Všímajte si to, čo sa práve teraz okolo vás a/alebo vo vnútri vás deje bez toho, aby ste to posudzovali. Čím všímavejší ste, tým viac sa zbavujete úsudku. Úsudok nás len zriedka robí šťastnými. Ale zastaviť sa a všímať si zvuky, ktoré počujete, alebo farieb, ktoré vidíte, môže poskytnúť okamih záujmu, pokoja a možnosť zažiť úžas. Nie je to úplne rovnaké ako šťastie, ale možno zistíte, že je to rovnako príťažlivé.

Chcem byť zdravý

Ak chcete byť zdraví, najprv si ujasnite, čo je „nezdravé“. Čo presne treba riešiť? Vaša váha nie je prijateľná odpoveď. Ak máte laboratórne výsleky alebo vitálne údaje, ktoré sú mimo normálnych limitov a/alebo nad ktorými váš lekár vyjadril znepokojenie, považuje sa to za nezdravé alebo potenciálne nezdravé. Ak máte skúsenosti, ako je letargia alebo fyzická bolesť, poraďte sa s lekárom, aby ste zistili jej príčinu. To bude relevantné pre riešenie problému. Akonáhle budete mať jasno v tom, čo je nezdravé, môžete to riešiť priamo prostredníctvom svojich pohybových a stravovacích návykov a možno aj liekov alebo doplnkov stravy. Takto sa uzdravíte.

Stravovacie návyky nie sú kódom pre "diétu zameranú na chudnutie". Cieľom je jesť na základe potrieb vášho tela a vašich prianí. Venujte pozornosť tomu, čo jete a pijete, pokiaľ ide o to, ako to znáša vaše telo a nie z hľadiska kalórií alebo hmotnosti. Venujte pozornosť aj svojmu spánku, miere stresu a času, ktorý strávite v prítomnom okamihu. Myslíte veľa na minulosť alebo sa bojíte budúcnosti? Všetky tieto faktory sú pre zdravie dôležitejšie ako hmotnosť. Meditácia je skvelým nástrojom na zlepšenie zdravotného stavu.

Chcem sa ľahšie pohybovať

Veľkosť vášho tela a vás môže skutočne ovplyvniť vašu výdrž a vašu schopnosť pohybovať sa. Zmeňte svoje myslenie. Namiesto toho, aby ste sa sústredili na chudnutie, zamerajte sa na väčší pohyb tela. Vždy sa najprv poraďte so svojím lekárom, ak máte nejaké zdravotné problémy. Potom začnite hýbať telom o niečo viac, než robíte v súčasnosti.

Meditujte, nech máte zdravé telo aj ducha

Urobte si plán, ako to budete robiť: aký pohyb budete robiť, ako dlho, kedy? Začnite pomaly. Trochu sa pretiahnite. Prejdite sa trochu. Trochu tancovať. Začnite s akoukoľvek časťou tela, ktorou môžete pohodlne pohybovať. Prestaňte držať diéty. Váha neodíde a nenapraví vaše sebavedomie. Častejšie to oboje zhoršuje. To najláskavejšie, čo pre seba môžete urobiť, keď chcete skúsiť inú diétu, je zavrieť dvere a skúsiť niečo, čo sa zameriava na skutočný problém.

Mýty o diétach

Existuje mnoho dostupných informácií o diétach, výžive a chudnutí, ale čo je skutočnosť a mýtus? A čo je dôležitejšie, aká stratégia chudnutia je pre vás tá pravá? Existuje celkom 25 telesných typov a niektoré z nich zahŕňajú telesný typ nadobličiek, telesný typ žalúdka, telesný typ pečene a tak ďalej. Typ vášho tela sa vzťahuje na to, ktorá žľaza alebo orgán je dominantný pri kontrole vašej hmotnosti, spolu s určením vašich diétnych potrieb. Pochopenie svojho telesného typu a toho, ako najlepšie funguje, vám môže pomôcť žiť zdravším životným štýlom a schudnúť a zároveň splniť vaše fyzické a emocionálne potreby.

Bez ohľadu na to, aký typ postavy ste, niektoré diétne mýty sa týkajú takmer každého z nás.

Tuk je pre vás zlý

Veľa diétnych programov dnes trvá na zníženie príjmu tukov. V skutočnosti je tuk nevyhnutný na trávenie a jeho úplné vylúčenie zo stravy na krátku dobu môže poškodiť vaše zdravie a dokonca spôsobiť priberanie na váhe.

Jedzte margarín vs. maslo

Mýtus, že margarín je založený na predstave, že rastlinné oleje sú lepšie ako živočíšne tuky. Telo však potrebuje esenciálne mastné kyseliny, ktorých je maslo výborným zdrojom a margarín nie. Margarín v skutočnosti obsahuje molekuly, ktoré sú škodlivé pre bunkovú štruktúru tela, a jeho zlúčeniny transmastných kyselín boli priamo spojené s nárastom koronárnych ochorení.

Jesť iba surové potraviny je pre vás zdravšie

Častou mylnou predstavou je, že konzumácia iba surového ovocia a zeleniny podporí chudnutí. Aj keď to platí pre niektoré časti tela, ako je nadoblička, väčšina ostatných typov tela bude stresovaná stravou zo surového jedla, čo spôsobí, že produkujú ďalšie hormóny, ktoré môžu viesť k priberaniu na váhe.

Vegetariánska strava je lepšia

Vegetariánska strava je ideálna pre každého, že? Nutne nie. Z 25 telesných typov môže iba 13 získať dostatočnú výživu z vegetariánskej stravy obsahujúcu rastlinné a mliečne bielkoviny. Ďalších 12 vyžaduje hustejšie bielkoviny, ktoré sa nachádzajú v rybách, kuracom, hovädzom, bravčovom a vajciach. Jedna diéta "nepasuje všetkým".

A ak vám chýba partner, ktorý by vás podporil, využite vedecký zoznamovací dotazník.

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: