Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Prebúdzajte sa s partnerom v zime šťastnejší a zdravší

11.január 2019
Prebúdzajte sa s partnerom v zime šťastnejší a zdravší

Ranné vstávanie môže byť pre mnoho ľudí ťažké, obzvlášť v zimnom období. Nie je divu, keď väčšina ľudí ráno vstáva, býva často ešte tma a to človeka láka sa otočiť a spať ďalej. Ako sa môžete v zime dobre nabudiť? Máme pre vás tipy!

Prečo bývame v zimnom období ospalejší? Môže za to nedostatok slnečného svetla, ktorý počas zimních mesiacov narušuje prirodzený cirkadiánny rytmus a spôsobuje, že mozog produkuje viac melatonínu, čo je hormón, ktorý spôsobuje ospalosť. Tento hormón sa predovšetkým produkuje v noci, to samozrejme spoznáte, keď padne večer, začne sa stmievať a vy začínate byť unavený. V zime je však ľudské telo popletené, keď idete spať a prebúdzate sa za tmy.

Mnoho ľudí, ktorí mimo iného trpia sezónnou afektívnou poruchou (komplexné depresívne ochorenie, prejavujúce sa v jeseni a v zime), sa stretávajú s nadmernou únavou a problémamy so spánkom. A obzvlášť v zimných mesiacoch zažívajú tak isto depresiu a úzkosť, ktoré človeka oslabujú. Človek, ktorý je v depresií, má problémy s každodennou činnosťou, už len samotné vstávanie z postele sa zdá ako neľahká úloha a väčšinu dňa prespí ako medveď.

V zime je naozaj veľmi lákavé vypnúť budík, zababušiť sa a zostať v posteli, vôbec z jej tepla nevyliezať, viac dôležitejšie však je robiť solidnú rannú rutinu, aby ste mohli začať deň správne a získať energiu na váš nadchádzajúci deň. Čo teda môžete urobiť, aby sa vám v zime lepšie vstávalo?

Zaobstarajte si prebúdzacu lampičku

Prebúdzace lampičky nie sú len také hocijaké lampičky. Sú navrhnuté tak, aby pomohli ľuďom, ktorí trpia sezónnou afektovanou poruchou, ale aj tým, ktorí majú preblém zo vstávaním za tmy. S takou lampičkou určite nešľapnete vedľa, alebo vás bude prebúdzať vďaka simulovanému východu slnka, ktorý vám v zimnom období pri vstávaní toľko chýba, a je nasledovaný budíkom (rádio či zvuky prírody). Tieto postupne rozsviecujúce sa lampičky zvyšujú hladinu hormónov, ako je kortizol, ktorý vám pomáha sa prebudiť a obnoviť cyklus spánku/bdenia. Dokonca aj keď netrpíte sezónnou afektívnou poruchou, každodenné jemné prebudenie v rovnakú dobu môže pomôcť vášmu telu zvykať si na tento režim.

Dajte si výdatné raňajky

Vynechanie raňajok nie je nikdy dobrý nápad, pretože potrebujete toľko energie, koľko len môžete ráno dostať. Bez raňajok vaše telo v podstate beží na prázdno. Výdatné, zdravé raňajky nakopnú váš metabolizmus a pomôžu regulovať hladinu cukru v krvi, vďaka čomu nebudete mať veľký hlad počas dňa. Čo dodatočne tak isto pomáha znížiť riziko prejedania a príbytku hmotnosti. Nepodceňujte dôležitosť raňajok. Nie na darmo sa hovorí, že raňajky sú základ dňa. Ak ste do dnešného dňa neraňajkovali, potom začnite.

Pokiaľ nemáte ráno veľa času na raňajkové hody, buď si skúste privstať alebo si namixujte aspoň zdravé smoothie, ktoré si môžete vziať na cestu do práce. Nie je to vôbec ťažké, na internete si môžte vyhľadať veľa receptov. V zime je výhodné konzumovať ovocie, ktoré obsahuje vitamín C, aby ste posilnili svoje zdravie a vyhli sa chrípkam a nachladeniam. Určite by ste do svojich raňajok mali zahrnúť ovocie. V tomto článku si môžete prečítať, ktoré ďalšie ovocie by ste mali v zime konzumovať.

Zacvičte si

Cvičiť by sme mali všetci pravidelne, lebo je to dôležité pre celkové zdravie. Zároveň však tak isto poskytuje veľmi potrebnú energiu. Nemusíte sa ani nútiť ísť si zabehať, keď je vonku zima. Bohato stačí, keď si zacvičíte jógu, vytvorite si vlastný rozvrh cvikov alebo budete chodiť na pravidelné prehádzky (pokiaľ do práce nedochádzate do iného mesta, choďte pešo). Úplne ideálne by bolo, keby ste mohli zaradiť cvičenie do svojej rannej rutiny, nie vždy to však ide. V takom prípade si zacvičte večer alebo po práci. Budete sa cítiť lepšie a plný energie všeobecne.

Nedávajte si hneď kávu

Hoci vám kofeín určite pomôže sa ráno zobudiť, existujú ďalšie stimulanty, ktoré nie sú tak drsné a majú ďalší prínos pre zdravie. Skúste kávu nahradiť napríklad mätovým čajom, ten zlepšuje bdelosť a podporuje funkciu tráviacého systému.

Vyměňte kávu za čaj nebo džus a dejte si zdravou, vydatnou snídani

Pripravte si veci na ďalší deň večer pred tým

Rána môžu byť niekedy hektické, keď sa chystáte do práce, aj keď mate určitú rutinu. Aby ste si trochu uľavili a mali o starosť menej, pripravte si všetko, čo budete ráno potrebovať, ešte než pôjdete večer spať. Vyberte si oblečenie a pripravte si ho na ďalší deň. Tak isto si pripravte desiatu do práce, aby ste sa jej prípravou nemuseli ráno stresovať a mohli si na miesto toho v kľude vychutnať raňajky.

Počúvajte hudbu

Akonáhle ráno vstanete, zapnitesi rádio alebo svoj vlastný zoznam skladieb. Piesne, ktoré sú pozitívne s pozitivnými textami, sú vždy dobrou voľbou, rovnako ako skladby, ktoré sa vyznačujú intenzitou. Ak používate nejakú hudobnú aplikáciu, určite tam nájdete veľa playlistov, určených pre dobré ráno, dobrú náladu, a pod. Vďaka pozitívnej hudbe budete dobre naladený a motivovaný. Do nového dňa vykročíte správnou nohou.

Dajte si sprchu

Mali by ste sa sprchovať ráno alebo pred spaním? Každý preferuje inú dobu, pokiaľ ale máte pocit, že máte ráno problém sa prebudiť, môže vám s tým rýchla sprcha pomôcť. Keď si trúfnete, môžete si dokonca dať studenú sprchu, aby ste sa poriadne prebrali.

Oproti tomu príjemná teplá sprcha (tá ktorú máte väčšinou večer), ktorá vás uvoľňuje, nabudí vašu kreativitu a schopnosť riešiť problémy. Je to veľmi užitočné obzvlášť v prípade, že potrebujete byť kreatívny v práci alebo vymyslieť nejaké riešenie, a pod.

Osprchovať by ste sa tak isto mali, keď ráno cvičíte, ale to snáď nie je potrebné zmieňovať.

Pite dostatok vody

Dehydratácia znižuje energetickú hladinu a náladu. Čo môže tak isto ovplyvniť vašu bdelosť a sústredenie, takže sa uistite, že dodržujete pitný režim a pijete veľa vody po celý deň. V zime nie je teplo ako v lete a človeka to veľmi nenúti piť, preto veľa ľudí trpí miernou dehydratáciou, bez toho aby si to uvedomovali. Vyhnite sa tomu a kľudne si na telefóne nastavte pripomenutie, aby ste nezabúdali piť.

Pozor na ochorenia

Pokiaľ naozaj bojujete s únavou, mohlo by to byť znamením niekoľkých rôznych problémov, takže by nebolo na škodu navštíviť lekára a nechať sa prehliadnúť, aby ste sa uistili, či náhodou netrpíte nediagnostikovaným ochorením. Zimné obdobie chrípok a nachladenia. Ospalosť tieto ochorenia sprevádza, predovšetkým keď trpíte tak isto horučkami. Aj v tomto prípade návštívte lekára a riaďte sa jeho pokynmi. Keď sa rozhodnete liečiť na vlastnú päsť, tak by ste okrem sirupov, kvapiek a iných liečiv z lekárne, mali siahnúť po zázvore, cesnaku, cibuli, medu a potravinách s vitamínom C. To všetko pomáha pri chrípke a nachladnutiu. Dôležité je tak isto doplňovať tekutiny, mali by ste preto piť čaje, pomáhajú tak isto polievky.

Ak sa nebude váš stav zlepšovať, mali by ste predsa len zvážiť lekára vo svojom okolí.

[rox]

Zdieľajte tento článok na: