Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Optimálny vekový rozdiel medzi partnermi

12.november 2015
Optimálny vekový rozdiel medzi partnermi

Nevadí, že som mladšia? A tebe nevadí, že som starší? Existuje mnoho "zabehaných" tvrdení a pravidiel, ktoré kolujú u vekového rozdielu partnerov. Hovorí sa, že keď má človek niekoho rád, tak na veku nezáleží. Spoločnosť je v postoji na túto tému rozdelená na dve polovice. Jedna časť tvrdí, že vekový rozdiel prekážkou vo vzťahu byť môže, druhí hovoria pravý opak - vek nehrá žiadnu rolu, záleží na tolerancii.

Páry, v ktorých od seba delí muža a ženu veľký vekový rozdiel, dnes môžete stretnúť čím ďalej tým častejšie a rozhodne to nie je len záležitosť slávnych ľudí. Predtým ste si mohli všímnúť väčšinou starších mužov, ktorí sa objavovali po boku o dosť mladších žien, dnes ale môžete stretnúť aj staršiu ženu s oveľa mladším mužom. Aj keď v tomto opačnom prípade zatiaľ ešte nejde o typický trend. Vek už nie je tým hlavným, po čom obaja pátrajú, keď sa chcú zoznámiť. Vo svojom okolí narazíte na starších mužov, ktorí majú mladšie partnerky a týchto párov bude oveľa viac, ako tých, kde je staršia žena. Muži mávajú v určitom veku potrebu a túžbu začať si život konečne užívať. Deti už majú odrastené, ich manželky starnú a oni sa otáčajú po mladších. Ženy sú väčšinou s rodinou viac späté a aj vďaka deťom nemajú veľa príležitostí na to, aby hľadali niekoho iného.

Aký je vlastne optimálny vekový rozdiel?

Ženy majú väčšiu potrebu usadiť sa ako muži. Muži, bývalí lovci, majú potrebu skúšať a testovať svoje schopnosti. S postupom času si ženy čas na materstvo odďaľujú a to práve vďaka tomu, aby si tú svoju mladosť, naplno užili. Ak je muž výrazne starší, musí ženu trvale imponovať alebo by sa mladšia žena mala jeho štýlu života prispôsobiť. Jedná sa samozrejme o vekový rozdiel väčší ako desať rokov. Ak je to naopak a muž sa snaží prispôsobiť mladšej žene, je to väčšinou katastrofické až smiešne. Všeobecne sa v dnešnej spoločnosti toleruje vekový rozdiel 10 rokov a menší s tým, že starší muži to majú jednoduchšie než staršie ženy. Existuje dokonca formula, ako si vypočítať maximálny ideálny vek partnera.

Akých si vyberáme partnerov?

Čo vôbec rozhoduje pri našom výbere partnera? A kedy hľadíme na vek narodenia? Pre dlhodobé partnerstvo je dôležitá ochota ku vzťahu a ochota k zainvestovaniu do vlastnej rodiny, ktorú si chcú obaja vytvoriť. U žien je to samozrejme ešte komplikovanejšie ich biologickými hodinami. Je teda celkom dôležité zvažovať, aký veľký vekový rozdiel ste ochotní tolerovať. Vzťah, kedy sa mladšia žena zamiluje do staršieho muža, ktorý už má určité spoločenské postavenie je určite zmysluplnejší než hľadať partnerku, ktorá už mať potomkov nemôže, ale dosiahla rovnakej spoločenskej prestíže. Mladosť v sebe nesie dynamiku a v niektorých ohľadoch životnú naivitu, vyšší vek zase naopak pevnejšie ukotvenie. Tiež je potrebné počítať s úbytkom síl staršieho partnera, prípadne aj so zhoršovaním sa jeho zdravotného stavu a v konečnom dôsledku i napríklad až so smrťou. Samozrejme potom záleží na oboch, čo sú schopní ponúknuť či obetovať.

Vek lásky sa dá aj spočítať

Toto sú samozrejme len výpočty pre vašu zábavu. Číslo pre ideálny vekový rozdiel totiž neexistuje, a to tiež aj vďaka tomu, že každý má hodnoty a vnímanie života nastavené úplne odlišne.

Najvyšší vek partnera

Aký je najvyšší vek partnera, ktorý bude akceptovateľný pre vaše okolie?

- Vezmite svoj vek; od neho odčítajte číslo sedem; výsledok vynásobte dvomi

Príklad: Je vám 30 rokov. Odčítate 30-7 = 23. Vynásobíte 23 * 2 = 46. Maximálny vek vášho partnera by mal byť 46 rokov.

Najnižší vek partnera

Zistiť môžete samozrejme aj najnižší možný vek, ktorý bude široké okolie akceptovať

- Vezmite svoj vek; vydeľte svoj vek dvojkou; číslo 7 pripočítajte

Príklad: Je vám 30 rokov. Vydeľte 30: 2 = 15. Pripočítajte 15 + 7 = 22. Minimálny vek vášho partnera by mal byť 22 rokov.

Intímna stránka

Intímna stránka každého vzťahu je veľmi dôležitá. Po počiatočnej eufórii prichádza realita a vytriezvenie. Je uvádzané, že muži sú na ich pomyselnom vrchole okolo dvadsiateho roku, zatiaľ čo ženy až o desať rokov neskôr. Znamená to teda to, že zatiaľ čo jeho "chuť" bude klesať, jej vzrastať. Záleží už len na tých dvoch, ako sa s tým dokážu vyrovnať a ako si nastavia vo vzťahu svoje priority. To, či sa rozhodnete ísť do vzťahu s mladším či starším partnerom alebo partnerkou je len a len na vás. Musíte si ujasniť, čo od toho vzťahu očakávate a chcete očakávať.

Existujú nejaké pravidlá?

Hneď na začiatku si predstavte svoje spolužitie za niekoľko rokov - zvážte, či vám nebude vadiť mať vedľa seba starého človeka a starším nesmie prekážať, že sa jedného dňa môžu dočkať napríklad i nevery od toho mladšieho.

Obaja musia byť schopní sa vyrovnať s prípadnými negatívnymi poznámkami okolia.

Starší nesmie poučovať mladšieho, neradiť mu a nehovoriť mu do života, jedným slovom - nevychovávať.

Mladší nebude staršiemu predhadzovať nižší vek ako svoju výhodu.

Rozhodovacie právomoci musia zostať rovnomerne rovnaké.

Obaja sa nesmú vzájomne v ničom obmedzovať.

Ak sa dokážu partneri vzájomne počúvať a rešpektovať svoje priania, nie je vek prekážkou. Každopádne partneri z vekovo nerovných vzťahov musia ustáť celý rad skúšok. Predstavte si napríklad situáciu, keď je muž o desať rokov mladší ako jeho partnerka. Hovorí jej, že mu nevadí, že je staršia, veď ju miluje. Žena si nosí tie svoje povestné ružové okuliare a prikyvuje s tým, že deti nemusia mať hneď, že je dosť času. Lenže zrazu je jej tridsaťtri, jemu len dvadsaťtri. Deti zatiaľ nechcú a vzťah sa nakoniec rozpadne úplne. Mladším mužom ženy ťažko vysvetľujú, že im biologické hodiny doslova bijú na poplach. Príroda je neúprosná. Či chce alebo nie, žena okolo štyridsiatky začne strácať svoju príťažlivosť, a pretože je navyše oproti svojmu partnerovi vyzretejšia, začnú sa od seba oveľa rýchlejšie vzďaľovať. Väčšinou za to môže práve tá skoršia túžba ženy po založení rodiny a prípadný príchod bábätka môže byť obrovskou skúškou, ktorú vzťah nemusí ustáť. Samozrejme to tak nemusí byť vždy. Väčšina žien sa jednoducho časom k túžbe po založení rodiny dopracuje. Lenže, čo na to ich partneri? Ak už minimálne raz v partnerstve žili, od nového si sľubujú skôr nový život a nový začiatok, a tak veľakrát ani nepremýšľajú o založení rodiny, ale skôr o tom, čo je teraz a tu. Chcú skôr zdieľať slobodu a užívať si obyčajný život v blízkosti niekoho, koho majú radi, než vychovávať ďalšieho potomka a riešiť ďalšie problémy.

Zdroj: http://zena.centrum.cz/sex-a-vztahy/clanek.phtml?id=715995

http://www.dama.cz/laska-a-vztahy/vecna-otazka-jaky-vekovy-rozdil-je-idealni-23104

[kač]

Zdieľajte tento článok na: