Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Okuliare... výhoda alebo nutné zlo?

23.február 2016
Okuliare... výhoda alebo nutné zlo?

Očami vnímame svet okolo nás. Rám u okuliarov môže byť chápaný ako ozdobný prvok, ktorý vám pristane a dotvára váš vzhľad. Žiadny iný módny doplnok nie je potreba vyberať tak obozretne a na žiadny nepotrebujete od svojho výrobcu toľko skúseností, vkusu, dizajnu a citu pre detail ako práve u okuliarov. Okuliare sa vďaka svojej rozmanitosti, možnosti voľby farby a tvaru, stali v podstate šperkom a módnou záležitosťou.

Aké sú základné problémy a kedy je potrebné navštíviť očného lekára?

Bolesti hlavy

Ak trpíte častejšími bolesťami hlavy, môže to byť jedna z príčin, že s vašimi očami nie je niečo v poriadku. Tým, že svoje oči namáhate, sa môže dostaviť nepríjemný pocit bolesti hlavy. To isté sa môže prejaviť, aj ak máte nesprávne okuliare. Najviac sa bolesti prejavujú pri práci s počítačom, riadení automobilu, sledovaní televízie a pri činnostiach, kde svoje oči viac namáhate.

Škúlenie

Privierate oči? Škúlite? Pomôže vám, keď privriete oči a do-ostríte? Je to tiež jeden zo symptómov, že vaše oči alebo súčasné okuliare nie sú v poriadku. Neváhajte si dohodnúť svojho oftalmológa (očného lekára), trpíte strabizmom.

Zlé videnie v tme

Ak na sebe pozorujete problémy so zrakom počas riadenia auta v noci, jedná sa len o ďalší príznak toho, že je na čase navštíviť vášho očného lekára. Venujte pozornosť svojim očiam, včasnou návštevou lekára môžete predísť mnohým iným, závažnejším problémom a neskorým diagnózam.

Farbosleposť

Tzv. porucha farebného vnímania, daltonizmus. Väčšinou sa to prejavuje tak, že ľudia s touto poruchou nedokážu rozlíšiť správne všetky farby. Niektoré farby vidia rovnako. Farbosleposť sa môže rozvinúť aj počas života z dôvodu pôsobenia antibiotík, toxických látok či iných liekov a nedá sa liečiť. Zároveň aj táto vada môže byť predzvesťou iných chronických ochorení. Najčastejšie týmto zníženým vnímaním farieb trpia muži.

Okuliare chápané ako módny doplnok

Určite denne stretávate veľa ľudí, ktorí majú nápaditejšie rámy. A rozhodne to nie je tým, že by sa všetkým rapídne zhoršil zrak, ale využívajú okuliare ako módny doplnok. Už dávno neplatí, že by človek v okuliaroch musel vyzerať za šprta, učiteľku alebo vedca. Mať okuliare je v poslednej dobe jednoducho IN. Aj tí, ktorí nemajú problém so svojim zrakom, si nechávajú vyrobiť okuliare s bez-dioptrickými sklami, len aby im doladili ich každodenný "outfit". Ak nepotrebujete okuliare každý deň a nehodláte v nich sedieť celý deň pri počítači, riadiť auto na dlhej trase, môžete si ich kúpiť v bežných obchodoch, kde ponúkajú napríklad oblečenie. Na dlhodobejšie nosenie odporúčame zakúpiť kvalitnejšie rámy a navštíviť kvalitnejšie obchody. Tie lacnejšie by vám mohli neskôr nielen vadiť, ale aj vášmu zraku ublížiť. Najväčší rozdiel je v sklách. Pri drahších okuliarov sa sklá nelesknú toľko ako u tých menej kvalitných. Každopádne, ak sa rozhodnete na chvíľkové nosenie a lacnejšie varianty, vyberajte aj tak viac starostlivo. Obzvlášť v období zľavových akcií, kedy môžu byť viac pokrivené, poškodené a budú vám zle sedieť na nose. Trendové okuliare zoženiete v rôznych obchodoch, či už značkových alebo neznačkových.

Módnym hitom sa stali rámy, ktoré sú z kolekcie titánových okuliarov a vďaka dvom svetovým patentom sú neprekonateľné svojou odolnosťou a ochranou proti mechanickému poškodeniu. Komfortné môžu byť napríklad rámy z iných odolných materiálov, antialergické, z dreva či dokonca rýdzeho zlata.

Ako sa starať o okuliare

  • je potrebné si okuliare odnímať oboma rukami
  • nikdy ich neukladajte do vrecka, kabelky, batohu, vždy použite púzdro na okuliare z pevnejších materiálov
  • nedávajte ich sklami dole, nepoškriabete si ich
  • nepoužívajte na ich čistenie agresívne chemické prípravky
  • nikdy nepoužívajte na čistenie sklíčok papierové obrúsky, ani ich nečistite nasucho
  • okuliare čistite pod tečúcou vodou a k tomu doporučenými čistiacimi roztokmi
  • šúchajte ich špeciálnou handričkou alebo utierkou z mikrovlákna
  • raz za čas si doprajte návštevu optiky za účelom dotiahnutia skrutiek a celkového skontrolovania
  • nikdy nepoužívajte sekundové lepidlo

Deti a očné vady

Ani u detí nemá zmysel toto podceňovať. Aj tá najmenšia drobnosť môže mať za následok celoživotné problémy. Medzi najčastejšie očné vady u malých detí patrí: tupozrakosť, ďalekozrakosť, krátkozrakosť, škúlenie a v neposlednom rade astigmatizmus. Keď sa bábätko narodí, vníma okolitý svet zo začiatku hmlisto. Postupne sa jeho zrak vyvíja, v šiestich rokoch je prakticky tento vývoj ukončený. Do tejto doby je najlepšie prípadné očné vady odstraňovať. V neskoršom veku by sa mohlo stať, že by liečba nebola stopercentne úspešná alebo dokonca možná. Do jedného roka je škúlenie jedným okom normálne. Vadu vždy najlepšie odhalí rodič, ale aj lekári pri pravidelných prehliadkach.

Kedy s dieťaťom navštíviť lekára?

Okamžite, keď si všimnete:

  • častejšieho šúchania očí
  • kmitavých alebo bludivých pohybov očí
  • zlé reakcie na svetlo
  • prapodivného privierania jedného či oboch očí
  • nie celkom prirodzeného sklonu hlavy a neprirodzeného škúlenia
  • posedávanie veľmi blízko pri televízii
  • chytanie vedľa podávaného predmetu
  • častého zakopávania

Ako rodič by ste si mali uvedomiť, že škúlenie a tupozrakosť je najlepšie liečiť už v útlom veku. Po ôsmom roku je už problém s odstránením týchto vád. V prípade škúlenia sa dá ako posledná možnosť, uchýliť aj k operácii, ktoré bývajú úspešné. Aj pre deti existuje veľká škála farebných i módnych okuliarov. Pre dievčatká existujú naviac v ponuke farebné s trblietkami, ktoré sa im budú páčiť a nielen im, ale aj ich spolužiačkam.

[kač]

Zdieľajte tento článok na: