Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Obyčajná žuvačka?

27.január 2017
Obyčajná žuvačka?

Takáto "obyčajná" guma na žuvanie. Viete aká je jej história a ako sa vyrába? Pár zaujímavostí si môžete v článku prečítať.

Žuvačka, najčastejšia vec a drobnosť, ktorú prihodíte do nákupného košíka na poslednú chvíľu. Na trhu sú dostupné ovocné, štipľavé, od najrôznejších značiek a výrobcov. Niekto má jeden druh obľúbený a druhému je to jedno. Niekto tvrdí, ako nežuje, pretože mu to vyťahuje plomby, iný zase žuje rád, pretože si tým "čistí" zuby. Názory sú rôzne, ale každý asi vie, že u mladých ľudí je žuvačka veľmi populárna, hlavne vytváranie bublín a ich praskanie.

Objaviteľ a zakladateľ

Vynálezcom a objaviteľom prvej žuvačky bol Frank Fleer. Písal sa začiatok 20. storočia a v roku 1901 Frank Fleer experimentoval s mnohými prísadami a zložkami, aby našiel ten perfektný recept na žuvačku. Čo mu mohlo byť vidinou, je otázkou, mohol to byť napríklad aj žuvací tabak, ktorý bol objavený už u indiánov v severnej a južnej Amerike. Najprv z dôvodu potreby žuvania, žuvali listy rastlín, listy koky, často zmiešané s minerálnym vápnom. Ľudia po celom svete žuvali prírodné materiály stovky rokov.

Recept na žuvačku

Prvé recepty Frank Fleer nepredával, stále sa ich snažil zdokonaľovať, už možno z toho dôvodu, že to bol stále veľmi lepivý kus niečoho. Dlhé dni, týždne a rok skúšal a hľadal ten správny postup a vzorec, ako urobiť žuvačku, ktorá by veľmi nelepila, a išli by z nej robiť bubliny. To, že sa z nej dajú robiť bubliny, si všimol účtovný Franka Fleera, ktorý sa volal Walter Diemer. Písal sa rok 1928 a jemu bolo 23 rokov. A bez toho, že by to pôvodne chcel a mal vôbec v pláne, sa mu úplne náhodou podarilo vytvoriť ten správny recept na nelepivú žuvačku, z ktorej idú robiť bubliny.

Prvý oficiálny predaj

Hneď po tom, čo sa žuvačka objavila na regáloch obchodov s potravinami, bola v ten istý deň vypredaná. Bol o ňu obrovský záujem a každý to chcel vyskúšať. Žuvačka od Waltera Diemera bola vôbec prvým výrobkom, ktorý bol predávaný komerčne. Firma Franka Fleera začala vyrábať žuvačky podľa náhodne nájdeného receptu Waltera Diemera. Prvým pomenovaním pre predaj bolo "Dubble Bubble".

Bubliny

Bol to obrovský objav, ktorý chcel každý vyskúšať. Dokonca aj firma Fleer musela vyškoliť ľudí, aby sa naučili robiť bubliny. Boli to takí vyškolení učitelia fúkania bublín. Táto maličkosť dokázala zabezpečiť firme Fleer raketový vzostup. Ľudia už nechceli len žuť, chceli robiť aj bubliny.

Farbivo

Keď Frank Fleer vynašiel žuvačku, jediným potravinárskym farbivom bola ružová. Walter Diemer začal používať práve túto jednu farbu. Dlhú dobu potom bola žuvačka len ružová a nikoho ani nenapadlo to meniť. Ružová teda bola taká štandardná farba. Veľmi dlhú dobu bola žuvačka "Dubble Bubble" jediná a predávanou na trhu.

Vývoj výroby žuvačiek

V roku 1938 začali v Brooklyne štyria bratia vyrábať žuvačky tiež. Spoločnosť pomenovali Topps company a ako prvý predstavili žuvačku pomenovanú po hudobnom nástroji. Naviac ešte s komiksom na obale. Následne, v roku 1952 obohatili svoj predaj žuvačiek tým, že k nim pridávali baseballove kartičky. Toto vyvolalo šialenstvo a obrovský trend predovšetkým u detí.

Ako sa žuvačka vyrába dnes?

Musia na to byť prísne hygienické podmienky a preverené suroviny. Ak sa suroviny na prípravu schvália a nie sú závadné, tak sa začne s fázami výroby.

Prvá fáza

Najprv sa musí použiť gumová báza, ktorá sa vyčistí a následne rozpustí.

Miešanie

Do miešačky sa preloží rozpustená gumová báza. Tá sa mieša a pridávajú sa sladila spolu s ďalšími potrebnými prísadami.

Váľanie

Keď sa všetko poriadne premieša, predstavte si taký domáci mixér, keď vyrábate napríklad cesto na buchty, tak sa výsledná hmota vytvaruje postupným valcovaním do pásov. Počas toho všetkého sa pridá jemný cukrový povrch, aby žuvačka na povrchu nelepila.

Sekanie a formovanie

Po rozvaľkaní je potreba vytvorené pásy, nasekať na požadované rozmery. Posledným krokom sa žuvačka schladí, aby získala tú správnu konzistenciu a do budúcnosti požadovanú čerstvosť.

Balenie

Na jednom stroji sa balí vyrobená hmota, respektíve hotová žuvačka, do obalov, krabičiek a aj do fóliií. Na inom stroji sa hmota ešte leští a rôzne upravuje, aby mala podobu, akú zákazníci požadujú a chcú.Žuvajte žuvačky

Prečo žuť?

Proti stresu

Ste nervózny? Sú ľudia, ktorí pri veľkom strese nejedia, ale sú tiež ľudia, ktorí sa naopak prejedajú, ktorí si hryzú nechty alebo majú iné zlozvyky, ktoré pri veľkom strese vykonávajú. Keď budete žuť, môže vám to pomôcť sa upokojiť.

Na svieži dych

Ak sa máte s niekým stretnúť, tak určite oceníte svieži dych a ako najrýchlejšie ho docielite? Práve žuvačkou.

Prekonanie chutí

Ste na diéte? Alebo nemáte radi pach v puse po jedle? Dá sa to prekonať mentolovou príchuťou. A ak chudnete, tak vám žuvačka môže pomôcť prekonať chuť na sladké dobroty.

...Pretože vám to chutí

Na čo si dať pozor

  • Žuvačky a ich neustále žuvanie vám môže spôsobiť migrény.
  • V žuvačke sú umelé sladidlá. A najčastejšie sa používa aspartam. Veľká miera spartamu môže vo vnútri vášho tela spôsobiť peknú neplechu, hlavne jeho premena a následné vylučovanie cez obličky.
  • Vďaka umelým sladidlám môžete pribrať na váhe. Samozrejme to platí, ak to bude vo veľkom množstve. Viac sacharidov stimuluje ukladanie tukov.
  • Gumová hmota je údajne vyrobená zo zmesi živice, elastomérov a zmäkčovadlá.
  • Ako bielidlo sa používa Oxid titaničitý, ktorý je zároveň aj neblaho spojený s astmou a Chrohnovou chorobou.
  • Žuvačky vraj preukázateľne zvyšujú rýchlosť uvoľňovania ortuťových výparov z amalganových výplňou, ktorými máte od zubárky ošetrené pokazené zuby.
  • USA je jedna z troch krajín, kde je najväčšia spotreba žuvačiek. Na prvom mieste je Irán a potom Saudská Arábia.
  • Vďaka žuvačke a žuvaní môžete prehĺtať prebytočný vzduch, kvôli ktorému budete trpieť nadúvaním, bolesťami brucha a tiež syndrómom dráždivého čreva.
  • Vďaka častému žuvaniu si môžete spôsobiť problémy s vašou čeľusťou. A poruchy čeľustného kĺbu sa môžu stať aj chronickými a to môže byť pekne bolestivé.

Žuvačka má svoje pre i proti, ale to má v dnešnej dobe všetko. Preto sa nebojte žuť a už vôbec sa nebojte zoznamovať, nikdy neviete, kedy narazíte na tú pravú alebo toho pravého. Môže to byť na internete alebo napríklad v obchode, v meste, kde žijete, keď si práve pôjdete kúpiť nejaký ten balíček žuvačiek.

Zdroj: 

http://www.wrigley.com/cz/benefits-of-chewing/how-gum-made.aspx

[Kač]

Zdieľajte tento článok na: