Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Nič sa mi nesnívalo

29.január 2020
Nič sa mi nesnívalo

Nič sa mi nesnívalo, odpovedá väčšina z nás na otázku, o čom že sme v noci snívali. Nevedomky tak ale dnes a denne klameme. Každému z nás totiž počas noci prebehne hlavou osem až desať snov. Len máloktorý z nich si však pamätáme až do prebudenia.

Sen môže mať rôzne podoby. Okrem toho, ktorý snívame za stavu bdelosti, teda sen byť slávnym, bohatým, úspešným či skrátka a dobre šťastným, sú hlavnými tie, ktoré sa odohrávajú v našej mysli počas spánku. Vedecky vzaté je to iluzórna predstava hlasov alebo iných vnemov, ktoré náš mozog vytvára počas snenia. Už od pradávna boli sny istým rúškom tajomstva a mysticizmu. Hoci medicína pokročila, stále nám nie je úplne jasné, prečo a o čom vlastne snívame a čo všetko o nás ten či onen konkrétny sen prezradí.

Vinníkom je perina

Veda, ktorá sa zaoberá skúmaním snov a ich obsahom, sa nazýva oneirologia. Pre lepšie pochopenie významu a pôvodu snov rozdeľuje spánkové predstavy do troch oblastí. Tou prvou sú sny vznikajúce na základe vonkajších zdrojov. Ak sme prikrytí ťažkou perinou, ktorá nám spôsobuje pocit nepríjemnej horúčavy, zdá sa nám napríklad, že sme v nemocnici s vysokou horúčkou. Ak nám naopak prikrývka v noci z tela zvliezla, obyvkle máme v hlave obraz zimy alebo kúpanie v studenej vode.

Do ďalšej skupiny radí oneirologia sny, ktoré vznikajú na základe zdrojov vnútorných. Ak sa napríklad večer dostatočne nenajeme, alebo naopak pprepcháme, môže sa nám zdať o žalúdočných ťažkostiach. Veľký vplyv na sny má tiež sexuálne dráždenie (u žien menštruačný cyklus), ktoré sa väčšinou v nočných predstavách zmení vo zdravotné problémy rôzneho druhu. Tretiu a najzaujimávejšiu skupinu snov tvoria tie, ktoré pramenia z našich spomienok a zážitkov, niekedy aj veľmi starých, ktoré nazývame prazážitky, prípadne z nedoriešených problémov, či už partnerských či iných.

V ľudskom mozgu sa totiž uchovávajú milióny spomienok na rôzne okamihy, stretnutie so stovkami ľudí, reakcie vo všemožných situáciách. Tie sa potom veľmi často v spánku prepoja s aktuálne prežívanými pocitmi, situáciami či problémami. Najroztodivnejší bizarný sen je razom na svete.

Môže za to Titanik

Uveďme si príklad. Popoludní v práci začujete v rádiu pesničku z legendárneho romantického filmu Titanic. Teraz nad ňou len krútite hlavou a čudujete sa, ako ste pred 17 rokmi mohli na niečo také ísť so svojou prvou (druhou či treťou) láskou do kina. A sen je na svete. Stavte topánky, že sa vám dnes bude zdať o tom, ako ste sa stretli práve s onou láskou. Pretože už ďalší deň zabudnete na to, že ste počuli song z Titaniku, máte o chrobáka v hlave postarané. Dôvod je pritom úplne prozaický.

Čo všetko viete o snoch?

Každému z nás prebehne počas noci hlavou rad snov. Hoci osem percent žien a pätnásť percent mužov tvrdohlavo tvrdí, že im sa naozaj nič nesníva, nie je to pravda. Dlho sa tradoval názor, že ženy zjedia viac ako muži, to ale tiež nie je pravda. Predtým sa tiež vedci domnievali, že sny prebiehajú hlavou v zrýchlenom tempe, hodina tak trvá vo sne iba niekoľko sekúnd a podobne. Dnes sa prikláňajú k názoru, že sny prebiehajú v mozgu v reálnom čase.

Snívame v reálnom čase

Objavujú sa v obidvoch spánkových fázach, ktoré nazývame REM a NREM, a prebiehajú asi 10 až 30 minút. Je však pravdou, že typy snov sa podľa fáz spánku líšia. V REM fáze mávame sny vzrušivé, emotívne, často negatívne zafarbené. Ide o takzvané nočné mory, ktoré sú sprevádzané veľkým desom, úľakom, úzkosťou a nezriedka aj prebudením. V NREM fáze ide skôr o sny pokojné, jednoduché, ktoré si veľmi často po prebudení nepamätáme. Podľa známeho Carla Gustava Junga, ktorý sa venoval okrem iného aj výkladu snov, sú aj tie najfantastickejšie sny založené na reálnom živote.

Ak sa nám tak napríklad zdá, že lietame s mimozemskou civilizáciou vedenou egyptským faraónom po rôznych vesmírnych telesách, môže ísť o katarziu, ktorá nám má kompenzovať zúfalé a nešťastné chvíle, ktoré prežívame vo dne. Pragmatik síce môže namietať, že máme len príliš bujnú fantáziu, Jung ale tvrdí aj ďalšiu zaujímavú vec. Sny podľa neho odrážajú nevyvinutú časť našej osobnosti, teda tú, ktorá je už z akéhokoľvek dôvodu nejako potláčaná. To podľa psychológa vysvetľuje, prečo sa niektorým ľuďom zdajú toľko odlišné sny od toho, ako konajú v reáli.

Ráno budem múdrejší

Okrem kompenzácie nepríjemných chvíľ, ktoré sme prežili vo dne, majú sny aj ďalšie pozitívne vplyvy na našu psychiku. Podľa výskumov totiž dokážu báječne zlepšovať našu pamäť. A to najmä v prípade, že sa nám zdá o reálnych situáciách, ktoré sme zažili, rade v lekárni, autonehode na ceste a podobne. Práve tento spôsob snívania je podľa vedcov užitočný pre spracovávanie a organizovanie vedomých stimulov.

Naše sny majú svoj význam

Mozog sa vďaka snom regeneruje a triedi si informácie, čím dochádza k zlepšovaniu a upevňovaniu pamäti. Aby toho nebolo málo, blahodarné účinky majú sny aj v oblasti riešenia problémov. V reáli to vyzerá tak, že ak riešite závažný problém, problémy so zdravím, vo vzťahu či v práci, to posledné, na čo máte náladu, je spánok. Väčšinou to dopadá tak, že síce v posteli strávite pekne poriadne hodín, zažmúriť oko sa vám ale podarí len na chvíľu. A to je práve tá chyba.

Podľa vedcov nám totiž poriadny spánok pomôže nájsť riešenie mnohých situácií. Práve vďaka snom, v ktorých si organizujeme a upevňujeme spomienky, môžeme prísť na to, ako z prekérnej situácie von. Staré príslovie, že ráno je múdrejšia večera, je skutočne založené na pravde, skúste sa ním teda riadiť. Zvlášť ak stojíte pred dôležitým rozhodnutím, kľúčovým pracovným pohovorom a podobne, je dobré sa predtým poriadne prespať.

Sny majú ale ešte jednu dôležitú funkciu, o ktorej ešte nebola reč. Sú totiž zrkadlom našich prianí a túžob, doteraz nevyslovených, veľakrát ani v duchu. S touto teóriou prišiel známy psychológ Sigmund Freud, ktorý sa snami zaoberal veľmi detailne.

Voda ako plač

Freud vo svojej knihe Výklad snov definoval analytickú metódu, v ktorej interpretoval takmer 40 vlastných snov. Jeho metóda sen sa rozoberá na čiastkové deje a objekty a skúma ich metódu voľných asociácií. Freud pritom netrvá na iniverzálnej platnosti snových symbolov, len určuje isté obrysy ich výkladu. Špicaté a hranaté predmety považuje za falické, duté a prehĺbené za vaginálne, väčšinou však svoje sny interpretuje individuálne, najmä na základe asociatívnej metódy voľných nápadov.

Žene, ktorá sa cíti v živote osamotená, sa zdá, že sedí na skale, pod ktorou jazdia vlaky a električky a tečie rieka. Tá môže symbolizovať plač z osamelosti, vlaky a električky plné ľudí potom sexuálnu aktivitu, ktorá žene chýba.

Nechte si něco krásného zdát

Freud prirovnával sen k halucináciám, jeho hlavnú funkciu vidí v umožnenie skrytým prianiam a túžbam vyplávať na povrch. Analýza snov bola pre Freuda cestou do nevedomia, ktorá využíva zvyšky prežitých udalostí a zobrazuje vnútorné usporiadanie nevedomých obsahov ľudskej duše.

Chcieť alebo nechcieť vidieť rakvu?

Pridajme ešte pár slov o výklade snov. Ak sa vám sníva o páde z výšky alebo schodov, pravdepodobne v týchto snoch prežívate alebo čoskoro prežijete stratu majetku, práce alebo blízkej osoby. Ak sa v snoch vznášate alebo lietate, vypovedá to o vašich želaniach odpútať sa od bežných starostí, možno aj opustiť rodinu. Ak sa vo sne kúpete v studenej vode, mali by ste mať v nadchádzajúcich dňoch šťastie vo všetkých smeroch, ak vidíte zakalenú vodu, čakajú vás zrejme prekážky. Ak sa cez vodu brodíte, zachránite sa z nepríjemnej situácie.

Ak sa v snoch často ocitáte pri nejakej skúške, vypovedá to o vás, že ste puntičkári a perfekcionisti, ktorí trpia obavami zo zlyhania. Ak sa vám sníva o peniazoch, záleží na tom, v akej forme. To, čo sa deje vo sne, má väčšinou v reále opačný dôsledok. Ak teda peniaze niekomu vo sne dávate, znamená to váš reálny zisk. Ak sa vám naopak o zisku či výhre sníva, o peniaze s najväčšou pravdepodobnosťou prídete. Veľmi častým námetom je aj sex. Ak si vo sne užívate, čaká vás spokojný vzťah. Ak sa vám zdá o drsnejších sexuálnych praktikách, zrejme ste sexuálne neistí.

K bežným snom patria tiež tie o smrti. Väčšinou neznamenajú úmrtie ako také, ale poukazujú na veľkú životnú zmenu. Ak vidíte explicitne smrtku s kosou, môžete zajasať. Zbavíte sa totiž závažného problému. Ak vidíte vo sne smrť blízkeho človeka, môžete sa radovať tiež. Znamená to totiž, že dotyčný bude žiť veľmi dlho.

Viete, že...

Spánok je fáza dňa, keď sa organizmus dostane do útlmovo-relaxačnej fázy. Pri spánku sa znižuje či mizne funkčnosť niektorých systémov, znižuje sa telesná teplota a spomaľuje dýchanie. Mozog ale počas spánku intenzívne pracuje, vďaka jeho činnosti sa nám zdajú sny. Spánok je kľúčový pre duševnú aj fyzickú pohodu, ak dlhodobo spíme menej ako päť hodín, sú ohrozené naše základné životné funkcie. Bežný človek potrebuje denne sedem až osem hodín spánku.

Nemáte partnera? Zaregistrujte sa na našej zoznamke a nájdite si niekoho, s kým môžete zdieľať svoje radosti a strasti.

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: