Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Nezabudnite na imelo a iné "vianočnosti"

18.december 2022
Nezabudnite na imelo a iné "vianočnosti"

Imelo si spájame hlavne s Vianocami, viaže sa k nemu rad legiend a starých príbehov, ale pozoruhodné je aj z čisto botanického pohľadu.

Ide o poloparazitickú rastlinu, ktorá vytvára v korunách a na kmeňoch stromov až metrové košaté kríky lámavých vetvičiek. Do hostiteľského stromu zapúšťa tzv. pohružovacie korene a ďalej sa šíria sieťou príchytných vlákien - haustóriou, ktoré sa napájajú na pletivá stromu a odoberajú z nich roztoky minerálnych látok. Keďže má ale imelo zelené listy, v ktorých môže prebiehať fotosyntéza, vytvára si aj vlastné asimiláty, ktorých časť zrejme odovzdáva aj svojmu hostiteľovi. Imelo biele existuje v troch poddruhoch - imelo pravé rastúce na mnohých listnatých stromoch, ďalej imelo borovicové a imelo jedľové.

Okrem toho sa u nás vyskytuje imelo príbuzný ochmet európsky, ktorý je ale opadavý a rastie iba na duboch.

Jedovaté, ale aj liečivé

Pozor, vo vetvičkách, listoch a semenách obsahuje imelo jedovaté proteíny, ďalej alkaloidy, triesloviny a saponíny. Zvlášť jedovaté má byť imelo odobraté z lipy, orecha, agátu a javora. Jeho požitie je však nepravdepodobné, ojedinele sa však vyskytujú otravy drobných zvierat. Vzhľadom na obsah liečivých účinných látok je imelo považované ale aj za liečivú rastlinu. Predtým sa odvar používal na omrzliny, na zníženie krvného tlaku alebo ako močopudný prostriedok. Dnes sa vo farmácii využívajú látky extrahované z imela na podporu imunity a skúma sa ich pôsobenie na rakovinu.

Podľa ľudového liečiteľstva imelo pomáha aj pri nervových a srdcových chorobách, reumatických problémoch, je účinné pri gynekologických ťažkostiach atď.

Z prírody aj zo záhrady

Šírenie imela napomáhajú vtáci. Jeho plody im totiž v zime slúžia za potravu a semená potom trusom alebo prostým utretím zobáka o vetvu roznášajú ďalej. K typickým šíriteľom patrí brkoslav severný a drozd brávnik, príp. penica čiernohlavá. Imelo si môžete vypestovať aj na svojej záhrade - stačí z jeho plodu vytlačiť semienko a nalepiť ho na mladšiu vetvu alebo výhon. S vetvičkami na výzdobu počítajte ale najskôr za päť rokov, imelo totiž rastie pomaly. Vysadené imelo však stromy oslabuje, preto sa ním na Vianoce nechajte skôr obdarovať.

Imelo vs. ochmet

Pri nákupe vianočného imela si dajte pozor, čo vlastne kupujete. Je totiž možné, že si domov odnesiete imelo podobný ochmet európsky. Rovnako ako imelo rastie v korunách stromov, kde vytvára guľovité kríky veľké až tri metre. Je ale opadavý a rastie len na duboch (zriedka aj na gaštovníku).

Rozoznáte imelo a ochmet?

Dôležité je vedieť, že biele plody imelo vyrastajú po dvoch až piatich v rozsochách vetvičiek, zatiaľ čo žlté plody ochmetu vytvárajú riadne hrozno. Stonky imela sú navyše stálezené a pri ochmete drevnatejú. Pokiaľ teda predajcovia otrhajú plody a rastliny nastriekajú zlatou alebo striebornou farbou, nemáte šancu ich rozoznať. Ochmet ale na rozdiel od imela rýchlo opadá.

Veniec z imela

Ak si v predvianočnom zhone vyšetríte tvorivú chvíľku, môžete si z imela vyrobiť atraktívny veniec na stôl alebo na zavesenie. Stačí vám na to len korpus venca obalený machom, ktorý zakúpite v kvetinárstve, floristický drôtik, záhradnícke nožnice a dostatok imela. Postup je jednoduchý - vetvičky imelo postupne upevňujte na korpus venca pomocou drôtika tak, aby nebolo vidieť ani korpus, ani drôtik. Pozor si dajte na prílišné uťahovanie drôtika, imelo je totiž krehké a mohlo by sa polámať.

Magická moc imelo

Už v staroveku bolo imelo považované za čarovnú rastlinu a dar z nebies, pretože rástlo v korunách stromov. Podľa povestí sa ním dali napríklad odomknúť brány podsvetia. Podľa keltských druidov odháňalo imelo zlých duchov a bránilo požiarom. Aj preto ho zavesovali v období zimného slnovratu do svojich príbytkov. Vo Veľkej Británii prežila táto tradícia až dodnes, my sme ju iba na začiatku minulého storočia prevzali. S druidmi súvisí údajne aj súčasný zvyk imelo zlatiť. Keltskí kňazi ho totiž mali zo stromov odsekávať zlatými kosákmi.

Zaujímavosťou je, že kúzelnú moc malo mať však len imelo rastúce na duboch, je preto pravdepodobné, že nešlo o imelo, ale o príbuzný ochmet. Nápoj pripravený z takého imela mal mať zázračnú moc a mohol vzkriesiť mŕtvych. Kelti tiež verili, že imelo pôsobí na plodnosť ľudí a zvierat a chráni pred čarodejnicami.

Kresťania na pohanské legendy reagovali príbehom o tom, že imelo bolo pôvodne strom, z ktorého vetví vyrezal Jozef pre malého Ježiška kolísku. Rovnaký strom však po 33 rokoch porazili Rimania a vytesali z neho kríž, na ktorom Ježiša ukrižovali. Strom si mal potom za svoj osud tak zahanbiť, že sa rozpadol na malé kríky, a dnes prináša šťastie každému, kto pod ním prejde. V anglosaských krajinách je imelo aj symbolom lásky.

Nezabudnite sa pod imelom pobozkať

Nevydatá žena, ktorú pod imelom nikto nepopáči, zostane podľa povier po celý rok sama. Zvyk zavesovať imelo v domácnostiach sa postupne rozšíril do celého sveta.

Nezabudnite na anjelské zvonenie

Ku každému sviatku patria určité symboly, k tým nastávajúcim sú to anjeli, anjelici či anjelikovia, tak si teraz poďme nejakého vybrať k sebe domov pre šťastie.

Papierové

Na stôl si vyrobte anjelikov z ozdobných tortových obrúskov. A základom je celkom obyčajná špajľa. Pripravte si ozdobné tortové obrúsky, pár špajlí, penové guličky, biele ohýbacie chlpaté drôtiky, kúsok organzy, biely špagát, drobné ozdoby, šijacie potreby a tavnú pištoľ s náplňou.

Penovú guľu napichnite opatrne na špajľu a zaistite ju tavnou pištoľou, z tortových obrúskov zložte telo a krídla anjela, ruky a svätožiaru naznačte z ohýbacích drôtikov a kúsku organzy, potom anjelika prizdobte drobnými dekoráciami.

Z prírodnín

Z kúskov zelenej čečiny a vždyzeleného brečtanu si vykúzlite kopu malých anjelikov. Rozvesiť ich môžete napríklad vonku na stromy alebo ich môžete použiť ako dekoráciu na okno alebo krb. Pripravte si vetvičky čečiny s dlhými ihlicami (napríklad borovice), pár vetvičiek brečtanu, pevnej nite, farebné povrázky a nožnice.

Z čečiny si nastrihajte kúsky tak, aby dlhé zelené ihlice tvorili telo anjelika, a zviažte ich pevne k sebe. Horný koniec omotajte povrázkom a naznačte hlavičku, krídla urobte z lístkov brečtanu. Anjeliky zaveste na nitky.

Korok a zlato

Máte doma zopár pekných korkových zátok od vína a neviete čo s nimi? Urobte si z nich plný zástup drobných anjelikov, napríklad ako malý darček pre radosť alebo na dekorovanie vianočných balíčkov alebo sviatočného stola. Pripravte si čisté korkové zátky, pevný zlatý kartón, väčšie drevené korále, ceruzku, nožnice, tavnú pištoľ s náplňou, zlatý sprej.

Drevené korále nastriekajte zlatým sprejom a nechajte dôkladne zaschnúť, potom ich prilepte tavnou pištoľou na vŕšky korkových zátok. Na zlatý kartón si predkreslite anjelské krídla, vystrihnite ich a nalepte ich na boky korkových zátok. Všetko nechajte dôkladne zaschnúť.

Vyrobte si na Vianoce nejakého anjelika

Vôňa citrusov

Sviatočné svetlo

Pomaranč pozdĺžne rozrežeme a opatrne lyžičkou vyberieme dužinu aj s bielou kôrou. Potom malým ostrým nožíkom vyrežeme ornamenty do kôry a prizdobíme ich klinčekmi. Dovnútra postavíme čajovú sviečku.

Vôňa Vianoc

Pomaranč pokrájajte na zhruba polcentimetrové plátky a usušte v sušičke ovocia alebo pri nízkej teplote v rúre. Usušené plátky opatrne navlečte na kúsky špagátu a rozveste na vetvičky vo váze. Sušené plátky môžete tiež priviazať špagátom k sviečke, len dajte pozor, až sviečka dohorie na dekoráciu.

Plamienky sviečok

Pomaranč opatrne ostrým nožom olúpte tak, aby celá šupka zostala ako špirála. Kus machu zviažte povrázkom do gule a obaľte ju pomarančovou šupkou. Postavte na tanier a dovnútra opatrne vložte sviečku.

Darčeky zabaľte s láskou

Baví vás balenie darčekov? Čo tak skúsiť vyrobiť aj vlastné krabičky? Vyskúšajte si to s našimi tipmi. Krabičkovanie vás chytí. Najmä drobnejším darčekom pridá ručne vyrobená krabička osobný rozmer a už sám obal sa tak stane milou pozornosťou. Nezabúdajte však aj na finálne dekorovanie krabičiek a na visačky s menovkou či venovaním. Návody na výrobu najrôznejších druhov krabičiek nájdete predovšetkým na internete. Väčšinou je súčasťou nákres, ktorý treba prekresliť a vystrihnúť z papiera.

Nebojte sa ho akokoľvek veľkostne upraviť, aby vyhovoval vašim predstavám. Často si pritom zopakujte aj znalosti z geometrie. Je potrebné rysovať čo najpresnejšie. Niekedy si môžete nákres na papier rovno vytlačiť, čo ušetrí prácu. Pri strihaní papiera dávajte pozor, aby ste si omylom neustrihli vyznačené prídavky slúžiace na zlepovanie celého objektu. Pri ohýbaní papiera postupujte veľmi starostlivo, na línie prehybu si vždy priložte pravítko, cez ktoré papier presne ohnite.

Čo sa bude hodiť

  • tvrdý papier - čím pevnejší, čím väčšia veľkosť bude mať výsledné dielo, môžete využiť aj rôzne druhy použitých obalových materiálov, hodiť sa budú aj papiere s rôznymi povrchovými úpravami
  • ostré nožnice - vhodná je rezačka na papier pre rovné aj oblé rezy, prakticky je aj ostrý modelársky nožík
  • pravítko, trojuholník s ryskou
    kružítko, ceruzka
  • pečiatky, rôzne druhy farieb a ďalšie výtvarné potreby podľa vášho zámeru
  • lepidlo na papier - obvykle postačí bežné kancelárske lepidlo v tyčinke, môže sa hodiť aj obojstranná lepiaca páska
  • dekorácia pre finálnu úpravu - stužky, ozdobné povrázky a lepiace pásky, prámiky, háčkované, textilné i plstené ozdoby

Pečiatky

Pečiatky právom patria k veľmi obľúbeným pomôckam na tvorenie. Pri výrobe krabičiek môžete pečiatkami zmeniť či vytvoriť celkový vzor papiera alebo treba použiť len jednu výraznú pečiatku na viditeľnom mieste.

Nemáte s kým osláviť vianoce? Tak si nájdite partnera na online zoznamke, času je dosť.

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: