Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Neviete, čo na obed či večeru? Skúste sushi!

18.november 2015
Neviete, čo na obed či večeru? Skúste sushi!

Asi všetci ľudia poznajú sushi. Vedia, hoci len z obrázku, ako približne vyzerá a možno aj z akých potravín sa najčastejšie skladá. Niekto ho už aj ochutnal, niekto ho dokonca pripravoval doma. A čo vy?

Sushi je typické japonské jedlo s tisícročnou históriou a tradíciou. Stalo sa pravdepodobne najviditeľnejším a tým pádom aj najznámejším príkladom japonskej kuchyne. Skladá sa zo studenej ryže ochutenej vínnym octom, obalené morskou riasou, vnútri s kúskami surovej alebo varenej ryby (môže byť aj iný morský živočích alebo dokonca kuracie alebo konské mäso) je pokrájané na malé kúsky, na Slovensku by sme asi povedali "jednohubky".

História

História sushi je tak trochu tajomná. Musíme sa vrátiť v čase - do 4. storočia pred naším letopočtom do juhovýchodnej Ázie. Aj keď je začiatok výroby sushi zahalený tajomstvom, predpokladá sa, že práve okolo 4. storočia pred naším letopočtom sa prvýkrát začali čistené, vypitvané a solené ryby uchovávať vo varenej ryži, pretože prirodzená fermentácia dokázala tieto ryby uchovať bez pokazenia. Ako je to možné? Je to preto, že keď varená ryža začne kvasiť, tvorí sa kyselina mliečna. Keď sa táto kyselina skombinuje so soľou, spôsobí reakciu, ktorá spomalí rast baktérií v rybe. Tento spôsob uchovávania rýb sa nazýval morenie čiže "tsuke-ba". Táto skorá forma sushi sa nazývala "Nare-zushi". Po niekoľkých mesiacoch fermentácie sa z nádoby odstránila ryža a skonzumovala sa samotná ryba.

V nasledujúcich niekoľkých storočiach sa sushi vyvíjalo rôznymi spôsobmi v rôznych kútoch Ázie. Najpopulárnejšie sa stalo v Japonsku, už v tej dobe tam existovalo veľa druhov. V polovici 18. storočia sa začal do ryže pridávať vínny ocot a receptúra sushi už bola podobnejšia tej, ktorú poznáme dnes. Jeho príprava sa dramaticky skrátila z mesiacov (než začala ryža kvasiť) až po dnešnú rýchlu prípravu.

Prvý sushi bar inde ako v Japonsku sa objavil v Amerike v roku 1966 v Los Angels. Ďalší bol v roku 1970 v Hollywoode určený pre celebrity, a vďaka nemu sa sushi stalo známe a veľmi módne, pretože sa malo za jedno z najzdravších jedál na svete. Napriek tomu ale veľa Američanov odmietalo jesť surovú rybu, tak sa miestni šéfkuchári rozhodli, nahradiť ju krabím mäsom, uhorkou a avokádom, čomu sa hovorí "California roll", ktoré sú väčšinou obrátené - morská riasa nie je na povrchu, ale vo vnútri, a zvonku je teda len ryža.

sushi

Ale dosť už o histórii ... Ako vyzerajú typy sushi dnes? Typov sushi je v dnešnej dobe naozaj nepriehľadne veľa. Vybrala som preto tie najdôležitejšie:

Makizushi

Je to typické "rolované sushi". Najčastejšie ho poznáme obalené morskou riasou Nori, ale nie je to jediný spôsob. Toto sushi môže byť rolované aj v slabej omelete, v sójovom papieri, uhorke alebo v perile (ázijská bylina). Názvy tohto sushi môžu byť Makizushi, Maki Sushi, ale aj Sushi Rolls.

Makizushi je celkom veľká skupina sushi, ktorá sa ďalej delí na ďalšie podkategórie podľa vzhľadu:

Hosomaki - úzka rolka, ryža je vnútri, morská riasa zvonku

Chumak - stredná rolka, ryža je vo vnútri, riasa zvonku

Futomaki - tučná rolka, ryža je vo vnútri, riasa zvonku

Uramaki - obrátená rolka - riasa je vo vnútri a ryža zvonku

Temaki - nie je to rolka ako taká, riasa je zmotaná do tvaru tortily a tá je naplnená ingredienciami

To boli najznámejšie druhy sushi, tak, ako si ich asi každý predstaví. Teraz prídu na rad, pre laikov, menej známe druhy, ale o to zaujímavejšie.

Nagirizushi

Toto sushi je vyrobené stláčaním ryže do tvaru valčeka alebo kvádra s trochou wasabi na vrchu. Na ryžu je položený plátok morského živočícha (najčastejšie lososa), ale môže to byť aj japonská omeleta alebo kura.

Chirashizushi

Názov tohto sushi znamená v preklade niečo ako "rozptýlené sushi". Je to sushi, ktoré nie je servírované v typických rolkách alebo iných tvaroch ako "jednohubky" ale je servírované v mise alebo miske. Je v ňom sushi ryža a na nej niekoľko topingov a dipov zvaných "gu". Väčšinou ich je okolo deväť. Je to veľmi populárny typ sushi hlavne v ázijských domácnostiach, pretože je veľmi jednoduchý na prípravu. Okrem omáčok sa do tohto sushi dáva zelenina a mäso (ryba). Najbežnejšie je však servírované bez mäsa.

Inarizushi

Toto je naozaj veľmi zvláštny typ sushi. Je to vrecko z vyprážaného tofu naplnená sushi ryžou.

Oshizushi

Oshi sushi alebo box sushi je druh sushi, ktoré je stlačené do kociek alebo kvádrov špeciálnou drevenou formou. Vizuálne vyzerá veľmi pekne a zaujímavo.

sushi

Ako správne jesť sushi?

Existujú pravidlá ako správne jesť sushi. Je ale dôležité si uvedomiť, že pravidlá, ktoré budete dodržiavať v najdrahších sushi reštauráciách nie je nutné dodržiavať aj u vás doma. Je aj rozdiel v tom, čo o "správnom konzumovaní" suhsi hovoria odborníci a ako sa v skutočnosti v japonských rodinách konzumuje ... Ale prečo to tak aspoň neskúsiť? Prečítajte si pravidlá správneho konzumovania sushi v reštaurácii.

  1. Utrite si ruky - ak je vám v reštaurácii ponúkaný vlhký uterák, neobávajte sa ničoho a utrite sa do neho. Je tam preto, že väčšinou je sushi dovolené jesť rukami a tie musia byť čisté.
  2. Ak ste dostali jednorazové paličky, oddeľte ich od seba. V prípade, že sú to jedny z tých lacnejších, zostanú na nich triesky alebo ostré hrany. Trite ich o seba, aby sa odstránili. Nerobte to, keď žiadne triesky nevidíte. Dostali ste pravdepodobne kvalitnejšie a obsluhu by to mohlo uraziť.
  3. Mixovanie wasabi a sójovej omáčky je asi najdiskutovanejšia téma ohľadom správnej konzumácii sushi. Pre úplné dodržanie správneho postupu to nerobte. A dávajte pozor na wasabi, zistite, kde je vaša hranica, je veľmi štipľavé.
  4. Teraz už je čas zdvihnúť vaše sushi pomocou paličiek alebo prstov, oboje je dovolené. Pozor - ak jete sashimi, jedzte iba paličkami! - Niektorí ľudia u nás aj v iných krajinách, nazývajú sushi sashimi. Ale je to nesprávny výraz, pretože sashimi znamená v Japonsku len mäso, ktoré, či už surové alebo uvarené, je nakrájané, poskladané na tanier, ktorý je ozdobený daikonom (japonská biela reďkovka) a sú k nemu pridané rôzne omáčky a dipy.
  5. Pri jedení Nigiri sushi zdvihnite sushi tak, aby mäso bolo v dolnej časti. Roh mäsa ponorte do sójovej omáčky a vložte celé sushi do úst tak, aby sa mäso dotklo vášho jazyka ako prvé a mohli ste si tak vychutnať jeho chuť. Snažte sa sústo dať do úst naraz, a keď si netrúfate, rozhryznite ho napoly, ale už nikdy zvyšok nevracajte na tanier a počkajte, než predchádzajúce sústo dožúvate.
  6. U Maki sushi použite prsty alebo paličky a ponorte do sójovej omáčky.
  7. Ak chcete dodržiavať pravidlá do bodky, vezmite si zázvor až potom, čo prehltnete svoje sushi. Niektorí ho ale jedia rovno aj so sushi.
  8. Pokračujte dúškom zeleného čaju alebo piva. Slúži k vyčisteniu a pripraveniu vašich úst na ďalšie sústo, rovnako ako zázvor.
  9. Môžete si utrieť ruky uterákom, ktorý ste dostali na začiatku, po každom súste, ale nie je to nutnosťou, je to len na vás.
  10. Keď dojete, naposledy si utriete ruky. Paličky dajte dohromady na držiak a nasmerujte ich doľava.

Vyberte si teda, či si nejaký typ sushi pripravíte doma (receptov na internete je naozaj veľa) alebo pôjdete do nejakého sushi baru či sushi reštaurácie. Určite si na ňom pochutnáte a prinesiete do svojho života nový gurmánsky zážitok.

[Lil]

Zdroj:

www.allaboutsushiguide.com

Zdieľajte tento článok na: