Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Nenechajte sa trápiť suchou pokožkou

22.február 2021
Nenechajte sa trápiť suchou pokožkou

Suchá koža sa môže nepríjemne napínať a svrbieť, na dotyk býva hrubá, niekedy aj popraskaná a skôr sa na nej robia vrásky. Netreba to tak nechávať.

Suchosť pokožky súvisí s nedostatočným vytváraním kožného mazu, stenčovaním vrstiev kože a následným napínaním a krehkosťou. Je dôsledkom zníženia produkcie mazových žliaz, takže koža stráca vlhkosť, objavujú sa suché, olupujúce sa miesta. Suchá pokožka má jedinú výhodu: v mladšom veku vyzerá takmer dobre, nenájdete na nej žiadne nečistoty, zväčšené póry ani mastný lesk. Neskôr to býva horšie - pokožka je matná, citlivá, začervenaná.

Má väčší sklon k vzniku ekzému a dermatitídy. Ďalším problémom je neznášanlivosť celej rady kozmetických produktov.

Čo ovplyvňuje kvalitu kože

Suchosť pokožky má niekoľko príčin, čiastočne je úroveň hydratácie daná dedične. Prirodzenú kožnú bariéru narušujú početné vonkajšie aj vnútorné faktory, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú rovnováhu v procese hydratácie a spôsobujú nadmerné straty vody. Z častých fyzikálnych faktorov môžeme menovať vietor, extrémny chlad alebo teplo, nízku vlhkosť vzduchu, pobyt v zafajčených či klimatizovaných priestoroch, nadmerný kontakt s tvrdou vodou alebo UV žiarením.

Na kvalite pokožky sa veľmi podpisujú aj hormonálne vplyvy: tehotenstvo, alebo menopauza môžu mať za následok jej vysušovanie. Rolu hrá aj vek - s pribúdajúcimi rokmi sa znižuje schopnosť pokožky vytvárať pot a lipidy, koža stráca výživu, takže sa vysušuje a začínajú sa na nej robiť vrásky. Stav pokožky môžeme negatívne ovplyvniť aj stravou, keď koži nedoprajeme dostatok živín a vitamínov (hlavne C a E).

Počúvajte správne rady

Suchá pleť môže v určitých obdobiach života potrápiť každého bez ohľadu na vek alebo pohlavie. V rôznych prípadoch stavov suchej pokožky je potrebné pátrať po pravdepodobných faktoroch vyvolávajúcich suchosť, odstrániť ich alebo aspoň minimalizovať. Pre úspešnú liečbu je nutné pacienta podrobne poučiť o spôsobe každodennej starostlivosti o kožu. Vhodne zvolené kozmetické prípravky a dobrá starostlivosť sa dokážu s prejavmi suchej pokožky úspešne popasovať.

A môžeme niečo urobiť proti geneticky danej suchej pleti? Preventívne sa v detstve dá pôsobiť pravidelným mastením pokožky aj jej zvláčňováním.
Suchá pokožka je:

  • veľmi napätá,
  • šupinatá,
  • popraskaná,
  • svrbivá.

Starajte sa o svoju kožu

Zásady starostlivosti o kožu

  1. Je nutné obmedziť kontakt s vodou, ideálne je sprchovanie len každý druhý deň (okrem intímnych partií, tie treba umývať častejšie), najlepšie s použitím kúpeľových olejov. Kúpeľ vo vani by nemal trvať dlhšie ako 15 minút.
  2. Mydlo používať minimálne, alkaické mydlá v spojení s tvrdou vodou môžu tvoriť minerálne zrazeniny, ktoré dráždia kožu. Odporúčajú sa skôr pevné alebo tekuté syntetické detergenty (tzv. syndety) s prirodzeným ph.
  3. Po sprchovaní alebo kúpeli je nutné čo najskôr ošetriť kožu telovým mliekom, kým je ešte vlhká (do troch minút).
  4. Nosiť vzdušné, voľné oblečenie z prírodných materiálov, najlepšie z bavlny.
  5. Chrániť ruky rukavicami v chladnom počasí, pri práci s vodou a čistiacimi prostriedkami.
  6. Dodržiavať pitný režim.

Čoho sa vzdať

Suchú pleť je dôležité zásobovať dostatočným množstvom vlhkosti. Nutné je preto zvoliť vhodný krém, po použití ktorého nie je hydratovaný len povrch pokožky, ale účinné zložky prenikajú do hlbších vrstiev epidermy. Nezabúdajte na zásadu, že mastnejšie krémy je lepšie používať na noc, na deň zvoľte skôr ľahšie hydratačné. Ideálne je, keď obsahujú vitamíny A a E, ceramidy alebo kyselinu hyalurónovú.

V zimnom období vymeňte krém za olej. Vyhnite sa všetkým kozmetickým prípravkom s alkoholom a tým, ktoré pokožku vysušujú. Peelingu sa vzdať nemusíte, odstránia sa tak odumreté bunky alebo šupinky. Jeho frekvencia ale nemá byť častejšia ako 2x do mesiaca. Ak ste milovníkom kúpania a saunovania, vytvárate si tak trochu na problém. Na pobyt v chlórovanej vode, saune alebo soláriu reaguje koža podráždením a stiahnutím sa.

Slnenia sa vzdať nemusíte, ale vždy len s kvalitnými prípravkami na opaľovanie a po opaľovaní. Vašej pokožke nerobí dobre ani pobyt v suchej alebo klimatizovanej miestnosti. Stav môže zlepšiť zvlhčovač vzduchu.

Príčiny suchosti

  • Dedičnosť.
  • Starnutie. Pokožka sa postupne vysušuje a zračí výživu, začínajú sa na nej tvoriť vrásky.
  • Agresívne mydlá, čistiace prostriedky a chlór, ktoré narušujú prirodzenú ochranu pokožky.
  • Kozmetické prípravky s obsahom alkoholu.
  • Nadmerné sprchovanie alebo kúpanie, hlavne v horúcej vode.
  • Nedostatočná hydratácia - nízky príjem tekutín.
  • Pobyt v miestnosti s klimatizáciou alebo dymom, prach a výfukové plyny.
  • Mrazivé počasie, vietor a nízka vlhkosť vzduchu.
  • Nadmerné opaľovanie.
  • Nedostatok zdravých tukov a vitamínov.
  • Fajčenie.
  • Ochorenie obličiek alebo cukrovka.

Stupne suchosti

Suchá pokožka

Je dehydrovaná, hrubá a dochádza u nej k pnutiu, čo je dané nižšou koncentráciou prirodzených hydratačných látok a jej zníženou schopnosťou viazať vodu.

Veľmi suchá pokožka

Je drsná, popraskaná a tvoria sa na nej šupinky, ktoré sa odlupujú.

Suchá atopická pokožka

Je náchylná na vznik atopického exkzému, ktorý spôsobuje svrbenie, začervenanie, olupovanie a zapálenie kože.

Udržujte svoju pokožku hebkú

Prečo je koža suchá

Príčin vzniku suchej pleti môže byť hneď niekoľko. Okrem dedičných vlôh majú na pokožku vplyv tiež:

  • vnútorné faktory (napr. stres, preťaženie, nezdravé stravovanie, užívanie liekov, fajčenie, alkohol, nedostatok tekutín, vitamínov a minerálov),
  • vonkajšie faktory (zima, príliš nízka vlhkosť vzduch, suchý vzduch z fajčenia, nadmerné sprchovanie alebo kúpanie v horúcej vode, nevhodná starostlivosť o pleť, škodlivé UV žiarenie, znečistené životné prostredie, chlór, agresívne čistiace prostriedky),
  • vnútorné ochorenia (choroby obličiek, hrubého čreva, štítnej žľazy, cukrovka).

Kedy to sami nezvládnete

Je dobré mať na pamäti, že nejde len o estetické záležitosti. Suchá pokožka môže byť prvým signálom začínajúceho kožného ochorenia a riziká vyplývajúce z komplikácií neliečenej suchej kože môžu mať pre jedincov nepríjemné zdravotné dôsledky. Ak sa teda stav pokožky ani po dlhodobom používaní kozmetických prípravkov na suchú pokožku a pri správnej starostlivosti nezlepšuje, je potrebné navštíviť odborníka.

Najčastejšie dermatológa vyhľadávajú ľudia so suchou kožou na jeseň a v zime, keď sa zníži vonkajšia teplota, zmenší sa príjem vitamínov a oslabí sa imunita celého organizmu postihnutej kože. Cieľom starostlivosť o suchú pokožku je obnoviť jej ochrannú funkciu a normalizovať jej hydratáciu. Pravidelné liečebné aj preventívne používanie Emolienciá chráni kožu pred faktormi vonkajšieho prostredia a zlepšuje kvalitu pokožky.

Pomôžu aj Emolienciá

Emolienciá sú látky vyhladzujúce kožu zvýšením jej hydratácie (doplnením vody do rohovej vrstvy). Medzi najznámejšie patrí biela vazelína, rôzne oleje (parafínový, rybí, mandľový, sójový) alebo kyselina linolová.  

Jakou máte pokožku a jaké přípravky používáte?

Aj suché vlasy potrebujú zvláštnu starostlivosť

Problém suchej kože sa týka aj hlavy. Aj vlasová pokožka vyžaduje zvláštnu starostlivosť, aby vlasy neboli matné a ovisnuté. Časté umývanie vlasov ale nie je vhodné a ideálne je používať špeciálnu vlasovú kozmetiku.

Vlasy bez života

Zdravý vlas obsahuje dostatočné množstvo molekúl vody. Práve vlhkosť je to, čo určuje jeho kvalitu, tvarovateľnosť a pružnosť. V suchom prostredí, na slnku alebo pri fénovaní sa voda odparuje nielen z povrchu vlasu, ale aj z jeho vnútra. Tým klesá jeho vlhkosť, stráca sa pružnosť a lesk. Suché vlasy sú na dotyk krehké, štiepia sa, sú matné, ťažko sa češú a tvarujú. Príčinou je nedostatok kožného mazu, ktorý chráni vlasy. Suchým vlasom maz chýba, a preto sú také slabé.

Kvôli nedokonalostiam na povrchu vlasu sa ich vnútorna vlhkosť rýchlo stráca a vlasy sa vysušujú. Ďalším dôvodom suchosti môže byť dedičnosť. Najčastejšie si však za tento problém môžeme sami. Keď vlas stratí lesk, na vine sú väčšinou nevhodná starostlivosť a nesprávne návyky pri úprave vlasov (farbenie nekvalitnými výrobkami, časté fénovanie, extrémny styling a pod.). Problém môžu vyriešiť vhodné produkty vlasovej starostlivosti obsahujúce ošetrujúce látky, ktoré vlasy vyhladzujú, regenerujú poškodené miesta a navracajú im hladkosť.

Čo potrebujú suché vlasy

Suché a krehké vlasy ocenia jedlo bohaté na železo, zinok a vitamíny B a C. Na tanieri by sa teda často mali objavovať ryby (hlavne mastnejšie druhy ako tuniak, makrela, sardinky), ktoré sú zdrojom omega-3 mastných kyselín, ďalej zemiaky a citrusové plody. Naopak konzumácia alkoholku, čaju, kávy a fajčenia bráni dostatočnému vstrebávaniu minerálov. Veľmi dôležité je používanie kvalitných kozmetických prípravkov určených na suché vlasy. Ideálny je výživný šampón a intenzívny (hĺbkový) kondicionér na zabezpečenie vlhkosi vlasov.

Neoceniteľným pomocníkom sú nezmývateľné hydratačné kúry vo forme sprejov, olejov, krémov a výživových sér. Pokiaľ to je možné, nechajte vlasy prirodzene uschnúť a fénujte ich len výnimočne.

Starostlivosť o suché vlasy

  • Suché vlasy neumývajte každý deň, odstránili by ste tak ochranné lipidy.
  • Používajte produkty na suché vlasy, pretože obsahujú menej vysušujúcich penivých látok a vďaka vyššiemu obsahu silikónu sa potom vlasy lepšie češú.
  • Najmenej raz týždenne používajte regeneračnú masku, ktorá vlasom poskytne dodatočnú hydratáciu a uzavrie vlasový povrch, takže sa vlhkosť neodparuje.
  • Vlasy neupravujte s použitím vysokých teplôt bez toho, aby ste ich predtým proti vysokým teplotám neochránili. Lepšie je nechať vlasy voľne uschnúť na vzduchu, než ich fénovať a narovnávať žehličkou.
  • Pokožku halvy si pravidelne masírujte, zlepší sa tak jej prekrvenie a podporí sa vylučovanie kožného mazu.
  • Hrebene nesmú mať ostré hroty, aby nenarušili hladký povrch vlasu.
  • Vlhké vlasy rozčešte najprv riedkym hrebeňom, až potom ich šetrne prečešte. Mokré a vlhké vlasy sú silne náchylné na poškodenie.
  • Vyhnite sa razantnému česaniu a naťahovaniu vlasov, hrubé zaobchádzanie je poškodzuje.

Odborníkov na vlasy a na slovo vzatých nájdete v každom meste - v Bratislave, KošiciachBanskej Bystrici alebo napríklad v Žiline.

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: