Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Neboj, nie som tehotná

22.marec 2019
Neboj, nie som tehotná

Pre niekoho radostná správa, pre niekoho naopak smutná. Čo všetko môže ženy a ich hormonálnu nerovnováhu ovplyvniť? Čo zmeniť vo svojom životnom štýle a na čo si dať pozor? Napríklad štítna žľaza môže byť len veľký neliečený problém.

Príčiny nepravideľnosti ženského cyklu môžu vznikať od hormonálnej nerovnováhy až po vážne zdravotné problémy. Väčšina žien, ktoré nedosiahli menopauzu, má obvykle svoje obdobie každých dvadsať osem dní. Zdravý menštruačný cyklus sa však môže pohybovať od dvadsať jeden do tridsať päť dní. Pokiaľ to tak nie je, môže to byť z jedného z nasledujúcich dôvodov.

Stres

Stres môže rozhodiť hormóny, narušiť váš denný režim, a dokonca ovplyvniť aj časť vášho mozgu, ktorá je zodpovedná za reguláciu obdobia pri ženách. V priebehu času môže stres viesť k ochoreniu, náhlemu zvýšeniu hmotnosti alebo naopak strate, čo môže mať pri žene dopad aj na pravidelnosť jej cyklu. Na stres najlepšie zaberá skľudnenie, osvedčené relaxačné techniky a zmena životného štýlu. Hlboký stres mení produkciu hormónov uvoľňujúceho gonadotropin. Akonáhle sa váš stres vráti na zvládnuteľnú úroveň, bude všetko zase v poriadku, to môže ale niekedy trvať aj niekoľko mesiacov, než sa všetko zase spravidelní.

Strata hmotnosti

Ženy s poruchami príjmu potravy, ako je mentálna anorexia alebo bulímia, môžu mať tiež problémy v pravidelnosti cyklu. Váha, ktorá je o desať percent nižšia než to, čo je považované za normálne rozmedzie pre danú výšku, môže zmeniť spôsob, akým vaše telesné funkcie spracuje. Návrat na vašu odpovedajúcu váhu môže zdravým spôsobom vrátiť všetko opäť do normálu. Ženy, ktoré sa zúčastňujú extrémnych cvičení, ako sú maratóny, môžu tiež pociťovať problémy.

Obezita

Rovnako ako nízka telesná hmotnosť môže spôsobiť hormonálne zmeny, tak to môže byť tiež nadváha. Váš lekár vám môže odporučiť diétu a cvičebný plán, aby zaistil, že sa vaša telesná váha začne znižovať a tým pádom sa potom vy a vaše telo budete cítiť lepšie.

Inzulín

Iné hormóny, ako napríklad inzulín, môžu dostať telo tiež do nerovnováhy. Váš lekár vám môže lieky zmeniť, aby sa vaše telo pomaly opäť vrátilo do normálu.

Antikoncepcia

Môžete sa stretnúť so zmenou aj vtedy, keď meníte antikoncepciu. Antikoncepčné tabletky obsahujú hormóny estrogén a progestin, ktoré zabráňujú vaječníkom uvoľňovať vajíčka. Trvá až šesť mesiacov, než sa cyklus po užívaní tabletiek opäť nastaví. Aj iné typy antikoncepčných prostriedkov, toto môžu spôsobiť, iba tabletky.

Chronické ochorenie

Chronické ochorenie, ako je diabetes a celiakia, môžu ovplyvniť pravidelný cyklus vo vašom tele. Zmeny hladiny cukru v krvi sú spojené s hormonálnymi zmenami, takže aj keď je to ojedinelý jav, diabetes môže predsa len tiež spôsobiť nepravideľnosť.

Menopauza

Väčšina žien začína menopauzu vo veku od štyridsať päť do päťdesiat päť rokov, ale sú ženy, pri ktorých sa to môže prejaviť už v štyridsiatich rokoch. Toto obdobie má za následok nepravideľnosť a nakoniec aj úplnu stratu.

Funkcie štítnej žľazy

Nadmerná alebo nedostatočná funkcia štítnej žľazy môže byť tiež príčinou vynechávania. Štítna žľaza reguluje metabolizmus vášho tela, takže môžu byť ovplyvnené tiež hladiny hormónov. Problémy so štítnou žľazou možno obvykle liečiť liekmi. Po liečbe sa potom vráti do normálu. Poruchy, ktoré ovplyvňujú funkcie štítnej žľazy, najmä hypertyreóza a hypotyreóza, môžu byť považované za veľký problém predovšetkým pri starších ľuďoch. Tieto poruchy totiž často spôsobujú príznaky, ktoré sa ľahko zamieňajú za príznaky iných stavov alebo dokonca za známky starnutia. Zvýšená alebo znížená funkcia štitnej žľazy môže dramaticky zhoršiť spôsob, akým sa nie len staršia osoba cíti ale môže výrazne znížiť schopnosť vykonávať každodennú činnosť. Z týchto dôvodov by ste nemali zanedbávať návštevu svojho lekára.

Štítná žláza může mít za následek to, že nemůžete otěhotnět

Kde sa štítna žľaza nachádza a ako vaše telo ovplyvňuje?

Štítna žľaza je malá žľaza, ktorá meria asi 5 centimetrov a leží tesne pod kožou ohryzka v krku. Dve polovice, dva laloky žľazy sú v strede spojené tzv. isthmem, čo dáva štítnej žľaze tvar motýľa. Normálne nemôže byť štítna žľaza videná a môžete ju len sotva cítiť. Ak sa ale zväčší, odborní lekári to môžu cítiť na dotyk veľmi ľahko a vám bude pravdepodobne pripadať, že vás neustále niečo tlačí v krku. Problémom sa pre vás môže stať aj napríklad košeľa či tričká až ku krku. Štítna žľaza vylučuje hormóny, ktoré riadi rýchlosť, s akou prebiehajú chcemické funkcie tela - rýchlosť metabolizmu. Hormóny štítnej žľazy ovplyvňuje rýchlosť metabolizmu celkom dvoma spôsobmi:

  • Tým, že stimuluje takmer každé tkanivo v tele v produkcií proteínov.
  • Zvýšením množstvu kyslíka, ktorý bunky používajú.

Hormóny štítnej žľazy ovplyvňujú veľa životne dôležitých telesných funkcií, ako je tepová frekvencia, rýchlosť spálenia kolórií, vzhľad kože, rast, potenie, plodnosť a trávenie. K produkcií hormónov štítnej žľazy potrebuje štítna žľaza jód, prvok obsiahnutý v potravinách a vo vode. Štítna žľaza zachytáva jód a spracuváva ho na hormóny štítnej žľazy. Štítna žľaza tiež produkuje hormón kalcitonín, ktorý môže prispieť k sile kostí tým, že pomáha začleniť vápnik do kostí. Táto žľaza tiež vylučuje niekoľko hormónov, spoločne nazývaných hormóny štítnej žľazy. Hlavným hormónom je tyroxín, tiež nazývaný T4. Hormóny štítnej žľazy pôsobia v celom tele, ovplyvňujú metabolizmus, rast a vývoj a telesnú teplotu. Počas detstva je pre vývoj mozgu kľúčový adekvátny hormón štítnej žľazy, pretože deti potrebujú odpovedajúce množstvo pre rozvoj a rast mozgu.

Niekoľko možných druhov poškodenia štítnej žľazy

Tyreoiditída

Zápal štítnej žľazy, obvykle z vírusovej infekcie alebo autoimunitného stavu. Tyreoiditída môže byť bolestivá alebo nemá vôbec žiadne príznaky.

Hypertyreóza

Nadmerná produkcia hormónov štítnej žľazy. Hypertyreóza je najčastejšie spôsobená Gravesovou chorobou alebo hyperaktívnym fungovaním štítnej žľazy.

Hypotyreóza

Nízka produkcia hormónov štítnej žľazy. Poškodenie štítnej žľazy spôsobené autoimunitným ochorením je najčastejšou príčinou hypotyreózy.

Gravesová choroba

Autoimunitný stav, pri ktorom je štítna žľaza nadmerne stimulovaná, čo spôsobuje hypertyreózu.

Rakovina štítnej žľazy

Menej častá forma rakoviny, ktorá je obvykle liečiteľná. K liečbe rakoviny štítnej žľazy možno použiť chirurgický zákrok, ožarovanie a hormonálnu liečbu.

Niekoľko možných spôsobov liečby štítnej žľazy

Operácia štítnej žľazy (tzv. tyreoidektomia)

Chirurg odstráni pri operácií celú štitnú žľazu alebo jej časť. Tyreoidektomia sa vykonáva pri rakovine štítnej žľazy, strume alebo hypertyreóze.

Lieky na zlú funkčnosť štítnej žľazy

Lieky môžu spomaliť nadprodukciu hormónu štítnej žľazy pri hypertyreóze. Najčastejšie sa predpisuje napríklad Letrox alebo Euthyrox. Tabletky hormónu štítnej žľazy liečia hypotyreózu a sú tiež používané k tomu, aby zabránili rakovine štítnej žľazy k návratu po absolvovanej liečbe.

Ako štítnu žľazu podporiť?

Vaša štítna žľaza potrebuje jód, chemický prvok, ktorý je nevyhnutnou súčasťou našej stravy, aby sa hormóny štítnej žľazy vyrábali. Potraviny, ktoré sú prirodzene bohaté na jód, zahrňujú morské plody a rastliny pestované v pôde bohaté na jód. Jódizovaná soľ je ďalším dobrým zdrojom jódu.

Existuje celá rada možných príčin nepravidelného cyklu pri ženách a nikdy by sa to nemalo podceňovať, obzvlášť, pokiaľ to trvá už nejakú dobu. Vždy by malo byť v záujme každej ženy, aby navštívila svojho odborného lekára s radou o pomoc a žiadosťou o patričné vyšetrenie. Skúsených a špecializovaných lekárov nájdete v každom väčšom meste - v BratislaveKošiciach alebo Banskej Bystrici.

[kač]

Zdieľajte tento článok na: