Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Ako naštartovať metabolizmus?

16.august 2016
Ako naštartovať metabolizmus?

Zdravý metabolizmus je základom pre správne fungovanie každého organizmu a základom, ak chcete zhodiť nejaké to kilo. Leto totiž býva pre väčšinu ľudí obdobím, kedy nejaké to kilo naberú, či už je to z dôvodu pravidelného grilovania, častého jedenia zmrzliny alebo zájazdov all inclusive

Váš metabolizmus zahŕňa oveľa viac než len proces spaľovania kalórií z jedla, ktoré jete a to samozrejme znamená, že jeho rýchlosť, funkčnosť a účinnosť sú závislé na mnohých rôznych faktoroch. Váš metabolizmus je navyknutý na najrôznejšie typy a druhy potravín, ktoré jete a na množstvo spánku, ktoré svojmu telu každý deň doprajete. Len vďaka genetike majú niektorí ľudia rýchlejší metabolizmus ako ostatní. Určite poznáte vo svojom okolí nejakých šťastlivcov, ktorý nech zje čokoľvek, tak je stále chudý. V každom prípade ale existujú niektoré spôsoby, ktoré môžete urobiť, aby váš metabolizmus pracoval aspoň o trochu rýchlejšie ako doteraz.

Zacvičte si vonku

Skúste si zacvičiť pod šírym nebom. Čerstvý vzduch aj slniečko vám urobia lepšie, než cvičenie v posilňovni. Stačí aj rýchla chôdza.

Jedzte viac

Namiesto troch jedál v rámci celého dňa, si ich dajte päť až šesť. Je zlé si myslieť, že keď jete málo a menej často, tak schudnete. Snažte sa jesť po dvoch až troch hodinových pauzách, váš organizmus nebude mať šancu sa spomaliť a naopak sa vám urýchli.

Pite viac

O pozitívnych účinkoch kávy sme vám už písali, využite teda jej vlastnosti k naštartovaniu vášho tela a metabolizmu. Samozrejme tým nie je myslená napríklad ľadová káva v krabičke, tá žiadne pozitívne účinky nemá, ale kvalitné espresso. Dôležité je dodržiavať aj pitný režim v podobe čistej vody alebo bylinkových čajov.

Zelený čaj

Zelený čaj obsahuje antioxidanty, ktoré zlepšia váš celkový zdravotný stav, ale aj zvýši rýchlosť vášho metabolizmu. Ak chcete získať všetky výhody, ktoré zelený čaj má, aby ste zrýchlili metabolizmus, budete musieť piť viac šálok denne, jeden naozaj stačiť nebude. Na trhu existuje veľa druhov zelených čajov, niektoré sú aj v kombinácii s ďalšími bylinami, ktoré majú navyše funkcie detoxikačné, odvodňovace a čistiace.

Voda s citrónom

Keď sa zobudíte, dajte si ako prvú, šálku vlažnej vody s citrónom. Čistí tráviaci systém a roztočí váš metabolizmus na plné obrátky. Voda by mala byť vlažná, aby vaše telo nedostalo šok, ale ak nemáte problém so studenou, môžete aj tú. Voda s citrónom má veľa pozitívnych účinkov na váš organizmus, nielen to, že sa jedná o bohatý zdroj vitamínu C alebo že zabraňuje zadržiavaniu vody vo vašom tele.

Nastavte si budík o tridsať minút skôr

To môže byť asi to úplne najťažšie. Veľa z vás má už teraz pocit, že vstáva strašne skoro a že by bolo fajn vstávať naopak neskôr. Skoršie prebudenie ale dokáže váš metabolizmus tiež zrýchliť.

Nevynechávajte raňajky

Raňajky sú pre vaše telo signál, aby váš metabolizmus začal po ránu pracovať. Vynechávanie raňajok spôsobí, že budete mať celý deň pocit hladu a navyše bude vaše telo stále v tzv. režime spánku. Raňajkujte zdravé cukry.

Jedzte ryby

Konzumácia lososa, tuniaka a ďalších rýb znižuje výšku hladiny leptínu vo vašom tele. Jedzte viac rýb, znižujú hladinu leptínu a váš metabolizmus bude ukladať menej tuku.

Nedržte diéty

Jedzte dostatok kalórií v priebehu celého dňa. Diéty a hladovanie nefunguje. Ak budete svojmu telu dávať menej kalórií než koľko vyžaduje váš bazálny metabolizmus, pre stav, kedy je vaše telo v pokoji, vaše telo sa spomalí, nastaví si tzv. úsporný režim a začne ukladať, namiesto aby spaľovalo.

Vajíčka a proteín

Najlepší spôsob ako prebudiť váš metabolizmus. Proteín obsiahnutý vo vajciach je to, čo je veľmi dôležité pre váš metabolizmus. Je jedno v akej forme ich budete konzumovať, ale samozrejme najlepšie sú vajíčka uvarené natvrdo. Výborne poslúžia, aj keď sa zamiešajú do vločiek namočených do vody a zapečú sa ako muffiny. Rozšírte svojou zbierku receptov o recepty z vajíčok. Nebudú Vás nudiť a navyše budete dodávať potrebné proteíny do svojho tela.

metabolismus

Korenie

Koreňte vaše jedlo. Korenené jedlá urýchľujú metabolické procesy až o 20 percent, a to po dobu až pol hodiny po ich konzumácii. Keď pridáte trochu chilli papričky, ochutíte tým vaše jedlo a navyše ľahko spôsobíte zrýchlenie metabolizmu.

Pripravujte si desiatu

Nájdite si ráno chvíľku a pripravte si desiatu. Nieje nič horšie, ako keď vás prepadne hlad niekde na ceste a stretnete "voňavé" rýchle občerstvenie alebo dokonca pekáreň. Najlepšou a ďalšou voľbou, ako váš organizmus a predovšetkým metabolizmus naštartovať je, že si budete zdravé desiaty pripravovať sami a nestane sa Vám, že by ste museli niekedy tieto obchody dobrovoľne-nedobrovoľne využiť.

Budujte si svaly

Budovanie svalov je jeden z neistejších spôsobov, ako zvýšiť rýchlosť metabolizmu a zároveň aj jeden z najlepších. Skúste si ráno zacvičiť alebo si ako rituál nastaviť napríklad rozcvičku s dvadsiatimi drepmi. Môžete aj zdvíhať nejaké závažia, napríklad naplnené fľaše s vodou, vaše telo sa dostane do režimu spaľovania hneď ráno a budete aktívnejší po celý zvyšok dňa. Ak si chcete dať do tela hneď ráno, môžete tiež, odporúčame napríklad "Tabatu". Vysoká intenzita intervalového tréningu vás skvele naštartuje z pohodlia domova. Chcete behať? Po ranu ideálne a trasu si podľa časových možností nastavíte a vytvoríte úplne sami.

Vytvorte si tréningový plán

Stanovte si deň alebo dni, kedy budete napríklad rýchlo-chodiť alebo sa venovať nejakej športovej aktivite. Ľahšie sa tak donútite k nejakému športu. Môžete si aj váš plán do detailu rozplánovať a pridať postupne behanie. Odporúča sa napríklad, aby ste zo začiatku päť minút šli a minútu bežali, postupom času môžete postupne pridávať minúty, ktoré budete behať a uberať minúty, ktoré budete chodiť. Váš tréningový plán si vystavte alebo uložte na dobre viditeľné miesto, najlepšie tam, kde sa pohybujete najčastejšie. Áno, niektorí môžu zvoliť aj chladničku.

Vedeli ste, že:

Klepanie nôh, točenie perá, žuvanie žuvačky bez cukru, klepanie prstov do stola, drobný aerobic prstov a najrôznejšie ošívanie využíva vašu energiu, veľmi nervózny ľudia môžu za deň spáliť až 500 kalórií, ale dokonca aj viac.

Zdroj: http://bembu.com/how-to-boost-metabolism

http://www.theactivetimes.com/easy-ways-kick-start-your-metabolism-every-morning

[kač]

Zdieľajte tento článok na: