Prečo je dobré tiež občas hovoriť to škaredé slovko "NIE"? Mnoho ľudí ho nemá rado a mnoho ľudí ho aj nerado hovorí. Napriek tomu bez neho budete svoje názory vyjadrovať len veľmi ťažko.
Tým, že poviete "nie", vytvoríte hranicu. A hranice sú neoddeliteľnou súčasťou každého zdravého vzťahu a sú pre neho veľmi zásadné. Vymedzené hranice, ktoré nastolíte vďaka vášmu vyslovenému "nie", vám môžu aj pomôcť porozumieť v pochopení vášho partnera. Potreby každého človeka sú iné a k tomu, aby bol vzťah alebo partnerstvo úspešné, je potreba toho druhého pochopiť úplne. Niekedy je to veľmi ťažké vysloviť, ale môže sa stať, že už nebude na zbyt. Môžete tak zabrániť nedopatrením a aj vašim časovým konfliktom.
Musíte myslieť na seba. Musíte občas nechať všetky svoje povinnosti a úlohy niekde za sebou a venovať sa sebe a svojim partnerom, bez toho váš vzťah nemá šancu prežiť, existovať, ani sa prehlbovať a vyvíjať. Spoločné aktivity je potreba plánovať spoločne s ohľadom na vaše zamestnanie a prípadné koníčky vás a vašich detí. Nie je ani od veci, aby ste si stanovili vo svojich spoločných plánoch a aktivitách nejakú pravidelnosť. Dáte tým jasne svojmu okoliu najavo, že to sú len vaše spoločné chvíle a nie ste v tú dobu k dispozícii.
Každý to určite pozná, váš partner sľúbi niekomu pomoc a môže sa to zvrtnúť až v to, že prestane riešiť vlastný vzťah a ponorí sa úplne do toho cudzieho. Ako teda vo vašom vzťahu stanoviť pravidlá, aj napriek tomu, že chcete pomáhať druhým, bez toho aby ste ohrozili svoj vzťah?
Rozhodujte a pomáhajte si ako pár, je len na vás a vašej spoločnej dohode, v akej miere vaša pomoc voči ostatným bude. Môžete sľúbiť pomoc ako jednotlivci, ale čo sa stane, ak váš partner nebude súhlasiť? Môže vám to len spôsobiť komplikácie a problémy vo vašom domove a vzťahu.
Rozhodnite sa pre pomoc len, keď na ňu sami máte a môžete ju ponúknuť. Niekedy nemá zmysel sa pliesť do problémov druhých, do ktorých veľmi nevidíte. Pravda má totiž vždy dve strany a vaša pomoc by sa vám teda mohla vypomstiť a uškodiť, a to nielen vám ako človeku, ale aj vášmu partnerovi, vzťahu i rodine.
Ľudia okolo vás by mali pochopiť, že máte svoj život a svojich problémov dosť. Odmietnite ich žiadosti, ale s láskavosťou a adekvátnym vysvetlením. Nebojte sa priznať, že neviete alebo že si nie ste istí. Niekedy je lepšie povedať nie, než si nezmyselne vymýšľať a klamať. Myslite ale aj na to, komu naozaj pomoct chcete, ak im na vás záleží, dokážu pochopiť, že poviete raz za čas "nie". Keď sú oni sebci, buďte nimi tiež.
Nevstupujte do vzťahu len preto, že máte strach z osamelosti. Budete tak len ako tí, ktorí sa budú báť povedať svoj názor, a druhý si s vami bude môcť robiť, čo bude chcieť. Nebuďte len tzv. kývači, ktorí všetko odkývajú, a so všetkým súhlasia. Veľmi rýchlo by si ten druhý uvedomil, že si s vami môže robiť, čo chce. Byť sám sebou rozhodne neznamená to, že zostanete sami po celý zvyšok života. Na každého vždy niekde niekto čaká.
Nejde vám toto záporné slovíčko cez pusu, nevadí. Neoddeliteľnou súčasťou hovoreného slova je aj neverbálna komunikácia a preto môžete začať hovoriť "nie" aj vaším telom. Usmejte sa a potraste iba hlavou na znamenie, že jednoducho nie.
Vyplňte si diár so všetkými plánmi, ktoré vás naozaj čakajú. Aj ukázaním svojho preplneného diára môžete odpovedať, že jednoducho nie, nejde to alebo že nemáte čas.
Len preto, že vám niekto volá, nemusíte to predsa hneď zdvíhať. Nie vždy to sú nevyhnutne a životne dôležité záležitosti, čo vám chcú dotyční oznámiť. Oplatí sa občas aj vypnúť zvonenie, keď si ešte nie ste istý, že by ste slovíčko nie, dokázali vysloviť.
Ak máte už niečo naplánované, nerozptyľujte sa časom. Robte to, čo v tú danú dobu robíte a keď už nemusíte, nepozerajte sa neustále po hodinkách. A až sa vás niekto spýta na váš čas, pokúste sa zmeniť tému rozhovoru a nevracajte sa k tomu, kým nebude čas sa rozlúčiť.
Do tej doby než sa naučíte vysloviť nie alebo nejakú inú podobnú negatívnu odpoveď, pokúste sa si zatvoriť ústa. Keď sa vám totiž podarí mať ústa naozaj zatvorené a nehovoriť, tak zároveň nebudete môcť povedať súhlas v žiadnej inej podobe.
Keď už naozaj neviete, ako odísť, aby ste nemuseli nesúhlasiť, skrývajte sa. Znie to síce divne a nie je tým myslené, aby ste sa doma zatvárali na sedem zámkv, ale ak sa vám podarí sa stať aspoň sčasti neviditeľnými, podarí sa vám od seba odvrátiť pozornosť a ostatní vás prestanú otravovať malichernosťami.
Nájdite za seba niekoho iného, nejakú lepšiu osobu, o kom viete, že dokáže poradiť rovnako dobre ako vy. Ak to nedokážu, bude na nich, aby povedali svoje nie.
Ak sa naučíte hovoriť "nie" v tú správnu chvíľu a dobu, zvýšite si tým sebavedomie, získate oveľa viac času a rozhodne tým nič zásadné, čo za to stojí, nestratíte. Prestaňte sa prispôsobovať a nesnažte sa každému vyhovieť. Je pekné, že sa snažíte druhým vyjsť v ústrety, ale všetko má svoje hranice a tie je nutné rešpektovať. Naučte sa vnímať seba a svoje pocity, a ak sa vám do niečoho nechce, nerobte to. Nechcete ísť ešte na schôdzku, napíšte to na rovinu a nechoďte. Keď tomu druhému na vás bude záležať naozaj, nebude mať problém vaše obavy aj vaše "nie" pochopiť. Vyslovenie toho, že niečo nechcete, je dôkaz vašej vyzretosti a vášho sebavedomia. A ak hľadáte niekoho, komu na vás bude naozaj záležať, skúste sa porozhliadnuť po vašom meste, nezáleží na tom, kde bývate, stretnúť a zísť sa môžete v Banskej Bystrici, Žiline ale aj v Nitre. Je len na vás, kde svojmu šťastiu vyrazíte naproti.
[Kač]