Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Nástrahy leta - kúpanie

3.august 2015
Nástrahy leta - kúpanie

Kto by nechcel stráviť celé leto pri vode? Nie ale každá voda je na kúpanie vhodná. Ako to spoznať? A čo keď sa niekto začne topiť? Viete ako mu pomôcť? Náš článok vám tieto otázky zodpovie.

Kúpanie k letu neodmysliteľne patrí. Pri vode sa môžete opaľovať, váľať sa, hrať hry a vo finále sa ísť osviežiť. Nie vždy ale vyjde všetko tak, ako by sme chceli, a tak sa nám môže stať, že naše užívanie sa pri vode môže skončiť vyrážkou alebo dokonca aj horšie. Preto vždy než vojdeme niekde v prírode do vody, mali by sme sa uistiť, že nie je zdravotne závadná. U každého väčšieho kúpaliska alebo vodnej nádrže stojí ceduľa s aktualizovanou kvalitou vody.

Kvalita vody

Kvalitu vody pre kúpanie posudzuje príslušná Krajská hygienická stanica. Tá môže vydať zákaz kúpania, ale nedohliada na jeho dodržiavanie, takže je zodpovednosť iba na vás, či budete riskovať svoje zdravie alebo zdravie svojich detí. Kvalita vody sa delí do základných kategórií, podľa ktorých následne udelí kúpalisku, rybníku alebo jazeru Krajská hygienická stanica "smajlíka". Tieto hodnotenia môžete nájsť aj online na stránkach Ministerstva zdravotníctva alebo na stránkach vašej Krajskej hygienickej stanice.

Voda vhodná na kúpanie - modrý usmievavý smajlík

Definícia: Nezávadná voda s nízkou pravdepodobnosťou vzniku zdravotných problémov pri vodnej rekreácii s vyhovujúcimi zmyslovo postižiteľnými vlastnosťami. Je to tá najlepšia voľba, takže hľadajte vo svojom okolí vodné plochy ohodnotené modrými smajlíkami.

Voda vhodná na kúpanie sa zhoršenými zmyslovo postižiteľnými vlastnosťami - zelený usmievavý smajlík

Definícia: Nezávadná voda s nízkou pravdepodobnosťou vzniku zdravotných problémov pri vodnej rekreácii so zhoršenými zmyslovo postižiteľnými vlastnosťami, v prípade možnosti je vhodné sa osprchovať. Definícia nám hovorí, že voda môže naozaj mierne zapáchať alebo inak mierne postihnúť naše zmyslové orgány, nie je to o nič nebezpečnejšie ako v prvom prípade, ale je lepšie sa po vykúpaní sprchovať.

Zhoršená kvalita vody - oranžový smajlík s rovnou pusou

Definícia: Mierne zvýšená pravdepodobnosť vzniku zdravotných problémov pri vodnej rekreácii, u vnímavých jedincov by sa už mohli vyskytnúť zdravotné ťažkosti, po kúpaní sa odporúča osprchovať. Ak ste citliví alebo máte alergiu, radšej sa už v tejto vode nekúpte, vyhnete sa tak zbytočným problémom. Ostatní sa nesmú zabudnúť riadne osprchovať.

Voda nevhodná na kúpanie - červený smutný smajlík

Definícia: Voda nezodpovedá hygienickým požiadavkám a pre užívateľov predstavuje zdravotné riziko, kúpanie nemožno odporučiť najmä pre citlivých jedincov uvedené v §10 ods. 2 vyhlášky č. 238/2011 Zb., Ktorou sa ustanovujú hygienické požiadavky na kúpalisko, sauny a hygienické limity vonkajších hracích plôch, v znení neskorších predpisov. S touto vodou už je naozaj niečo v neporiadku a neodporučila by som v nej kúpanie ani ľuďom, ktorí nie sú precitlivení.

Voda nevhodná na kúpanie - červený smutný smajlík

Definícia: Voda nezodpovedá hygienickým požiadavkám a hrozí akútne poškodenie zdravia, vyhlasuje sa zákaz kúpania. V tejto vode sa rozhodne nekúpte!

Znečistenie

Čím vlastne môže byť voda znečistená? Sú to najrôznejšie baktérie, kvôli ktorým nie je dobrý nápad sa v takýchto vodách kúpať. Uvedieme tu najčastejších znečisťovateľov vody.

Sinice
Sinice sú baktérie, ktoré obsahujú látky, ktoré spôsobujú alergie. Sú častým pôvodcom tzv. vodného kvetu. Sú to tie zelené plochy, ktoré vídavate na kúpaliskách a vodných nádržiach. Podľa toho, ako dlho sa človek vo vode zdržiava a ako je citlivý, sa môžu vyskytnúť rôzne reakcie - vyrážky, nádcha alebo začervenané oči. Produkujú tiež toxíny, ktoré môžu spôsobiť ľahké akútne otravy prejavujúce sa črevnými a žalúdočnými ťažkosťami, bolesti hlavy a môžu viesť až k pečeňovým problémom.

Escherichia coli
Slúžia ako indikátor všeobecného znečistenia baktériami. Tieto baktérie môžu spôsobiť žalúdočné a črevné ťažkosti. Predtým boli považované za indikátor fekálneho znečistenia, ale zistilo sa, že za toto znečistenie môžu aj koliformné baktérie.

Enterokoky
Enterokoky značia fekálne znečistenie. Po kúpaní vo vode, ktorá enterokoky obsahuje, môžete očakávať črevné alebo žalúdočné ťažkosti.

Pseudomonas aeruginosa
Tento mikroorganizmus je všeobecne rozšírený. Príčinou kontaminácie vody je človek, ale aj okolité prostredie. Môže spôsobiť naozaj rad ťažkostí od problémov s dýchacím ústrojenstvom, infekcií močového mechúra, cez zápal očnej rohovky, stredného alebo vonkajšieho ucha až po vyrážky na koži.

voda_na_kupanie

Topenie

Topenie je ďalším nebezpečenstvom, ktoré na nás číha vo vode. Utopiť sa môžete, aj keď ste dobrým plavcom, takže odporúčam si prečítať nasledujúce rady, ktoré vám alebo vašim blízkym môžu možno aj zachrániť život.

  • Nikdy sa nechoďte kúpať sami. Nikdy neviete, čo sa môže stať a je lepšie mať na blízku nejakú pomoc.
  • Kúpaniu sa tiež vyhnite hneď po jedle, keď máte plný žalúdok. Počkajte minimálne jednu hodinu.
  • Nepite alkohol.
  • Vyhnite sa miestam, kde jazdia lode a člny.
  • Pri únave alebo rozpálenom tele od slnka sa plávaniu radšej vyhnite.
  • Neplávajte, ale hlavne neskáčte do vody, ktorú poriadne nepoznáte. Voda nemusí byť hlboká, ako sa zdá, alebo aj vo väčšej hĺbke sa môže skrývať skala či strom, o ktorý sa môžete škaredo poraniť, v horšom prípade môže dôjsť k strate vedomia a utopeniu.
  • Ak plávate ďalej od brehu, informujte známych, ktorí sa na ňom nachádzajú.
  • Cítite únavu alebo vás "chytila" kŕč do nohy? Oddýchnite si, nepreceňujte svoje sily.
  • Ak máte k dispozícii sprchu, pred vstupom do vody sa osprchujte. V opačnom prípade vstupujte do vody pomaly a postupne nechajte telo, nech si na chladnejšiu vodu zvykne. Neskáčte s rozpáleným telom do chladnej vody, môže to mať vplyv na vaše srdce.

Prvá pomoc

Vedieť, ako topiacemu poskytnúť prvú pomoc, je veľmi dôležité. V opačnom prípade sa naša záchrana nielen nemusí podariť, ale dokonca to nemusí skončiť dobre pre nás... Tu sú body, ktoré by si mal každý zapamätať:

  • Ak vidíte, ako sa niekto topí, skúste sa najprv porozhliadnuť, či sa nedá topiacemu niečo podať alebo hodiť z brehu, aby sa zachytil. Neskáčte pre neho hneď do vody bez rozmyslu, osobný zásah je až tá posledná možnosť, pretože je veľmi nebezpečný.
  • Skôr než budete pre topiaceho skákať do vody, nezabudnite ešte niekomu dať vedieť. Aj tak by ste to radšej mali nechávať na naozaj skúsenom plavcovi alebo plavčíkovi. Topiaci máva, kope okolo seba a snaží sa "vyškriabať" von z vody po čomkoľvek, takže aj po vás a môže vás tak stiahnuť ku dnu.
  • Keď budete pre niekoho skákať do hlbokej vody, zložte si najprv oblečenie a topánky. O nebezpečnosti skákania do neznámej vody som sa zmieňovala už v minulom odseku.
  • Plávajte s hlavou nad vodou - keby vám topiaci zmizol pod hladinou, budete približne vedieť, v akom mieste to bolo.
  • Zachyťte ho rýchlo a razantne a zozadu ho ťahajte za bradu k najbližšiemu brehu.
  • Postihnutému sa snažte po vytiahnutí z vody čo najrýchlejšie odstrániť blato, piesok, bahno z úst a nosa a vytiahnite zapadnutý jazyk, ak je potreba.
  • Po vyčistení úst okamžite prikročte k umelému dýchaniu a zaistite činnosť srdca. Keď sa vám podarí človeka priviesť k vedomiu, vykašle vodu sám.
  • Nezabúdajte na podchladenie - vyzlečte postihnutému všetko mokré oblečenie a zabaľte ho do suchej deky, osušky alebo oblečenia.
  •  Okamžite vyhľadajte odbornú lekársku pomoc, najlepšie ešte pred vyťahovaním z vody.

Zvýšenú pozornosť by ste mali venovať hlavne v prípade, keď idete k vode s malým dieťaťom. Najrizikovejší je vek medzi 1. a 2. rokom života, ale všetky vekové kategórie sú v ohrození, preto nikdy nenechávajte dieťa v akejkoľvek vode (a to napríklad aj vo vani) bez dozoru. Bazén na záhrade dobre a pevne zakryte pre istotu ho môžete aj oplotiť. Deti staršie 14tich rokov by mali poznať základy prvej pomoci, veľakrát to môže zachrániť životy. Pri výletoch na loďke alebo vodnom bicykli dajte dieťaťu farebnú záchrannú vestu. A hlavne - nepite alkohol, ak máte strážiť dieťa vo vode alebo pri vode.

Čas strávený pri vode je krásna zábava, oddych a relax. Môže sa ale zmeniť na nočnú moru, ak nebudete dostatočne opatrní a pozorní. Dávajte teda na seba a na vašich blízkych pozor a starostlivo vyberajte, kam si pôjdete užiť horúce letné dni.

[ Lil ]

Zdroje:

http://www.mzcr.cz/Verejne/dokumenty/hrozici-nebezpeci-ve-vode_9183_1509_5.html

http://www.mzcr.cz/Verejne/dokumenty/hodnoceni-kvality-vody_9185_1509_5.html

http://varimedetem.cz/10-zasad-bezpecneho-koupani-deti/

Zdieľajte tento článok na: