Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Nastal čas pre otužovanie

25.júl 2014
Nastal čas pre otužovanie

Otužovanie má blahodárne účinky na náš organizmus ,nejde len o zábavné januárové plávanie v Dunaji. Dosiahnutie vrcholného štádia otužilosti vyžaduje trpezlivosť, vytrvalosť a dodržiavanie pravidiel, inak nás čaká minimálne angína a zápal pľúc. Najlepšie je začať už teraz a zvykať si na znižujúce sa teploty.

Pod slovom otužilec, si väčšina z nás vybaví "šialenca" v šortkách v -25 ° C, alebo nadšencov čachtajúcich sa v rieke, keď je ortuť teplomera pod bodom mrazu. Najväčším otužilcom na svete je ľadový medveď, ktorý prepláva cez 200 kilometrov v ľadovej vode, aby sa dostal na súš, keď sa v lete rozpúšťajú ľadovce. Všetky vymenované príklady sú len ukážkou extrému, kam až môže otužovanie viesť. Aby ste posilnili svoj ​​organizmus, rozhodne si nevysekávejte dieru v ľade a nepokúšajte sa o plávanie v zamrznutom rybníku. Pravdepodobne by ste sa utopili, alebo by vás infarkt dohnal skôr, než by ste urobili prvé tempo.

Ako sa správne otužovať

Ideálne podmienky začať s otužovaním ponúkajú letné mesiace. Pri pohybe na čerstvom rannom vzduchu neštípe naše telo mráz, plávanie v studenej rieke nie je takým utrpením, keď nás potom zahrejú slnečné lúče, a celkovo mám väčšiu chuť na to "niečo so sebou robiť".  

Otužovanie je viac než len kúpanie v ľadovej vode. Pomôcť telu zvyknúť si na chlad môžete prakticky celý deň. Začnite tým, že budete spať pri otvorenom okne. Vďaka letným mesiacom a pomerne teplým nociam, nepripravíte telu šok. Naopak sa vám bude lepšie spať, až letný vánok bude prúdiť vaším izbou a vašimi snami.  

Otužovanie vzduchom

Otužovať sa dá aj vzduchom, nielen vodou. Ráno môžete naštartovať svoj ​​deň cvičením na čerstvom, chladnejšom vetríku, choďte sa prebehnúť s čo najľahším oblečením, alebo si dajte rozcvičku a otvorte si k tomu všetky okná. Dôležité je, aby celé vaše telo malo kontakt s chladným vzduchom. Ak je vám nepríjemné, ako sa na vás lepí spotené oblečenie, kúpte si funkčnú spodnú bielizeň. To odvádza pot od tela a vy nemáte šancu prechladnúť.  

otuzovanie

Otužovanie studenou vodou  

Tento druh otužovania je asi všeobecne najznámejší. Väčšina z nás si vybaví scénu z filmu Ako dostať otecka do polepšovne, v ktorom bol malý Tomáš Holý kúpaný svojím dedom pod pumpou zo studne. Už sa však málo kde dočítame, že chlapec nebol na nič podobné dopredu pripravovaný a scénu si odskákal viac než mesačnou angínou. Aby sme nedopadli podobne, je dôležité začať zľahka a postupne pridávať studenú vodu a predĺžovať svoj ​​pobyt v nej. Základom je vytrvalo sa otužovať každý deň. Nevynechávať!  

Najlepšie je ihneď ráno vliezť pod studenú sprchu. Avšak keď sa nás v živote studená voda nedotkla, mali by sme sa začať sprchovať teplou a postupne otáčať kohútikom prívod studenej vody. Najprv si chladíme chodidlá, ďalej celé nohy, potom paže a nakoniec umyjeme aj kompletne trup. Pod studenou vodou vydržíme minútu maximálne dve. Ďalší deň začíname aj končíme chladnejšou sprchou než predchádzajúce ráno. Dobré je sa v sprche neustále pohybovať, neztuhnú nám svaly a vydržíme chladnejšiu vodu.  

Rozhodne si neľahnite do vane napustenej ľadovou vodou! Koledujete si o zápal pľúc, alebo poriadnu angínu. Vaňa bežných rozmerov vám neumožní si zaplávať alebo sa akokoľvek pohybovať a od podchladenia organizmu nie je človek ďaleko.  

Otužovanie po chorobe vyžaduje začať znovu od začiatku. Neberte ani nádchu na ľahkú váhu. Vaše telo si veľmi rýchlo odvykne a je potrebné organizmus opäť krôčik po krôčiku naštartovať a pripraviť na záťaž.

Pre koho je otužovanie vhodné 

Otužovať by sa vlastne mal každý, zníži si prejavy alergií, posilní imunitný systém a zlepší si náladu. Studená voda rovnako ako cvičenie spôsobuje v našom tele vyplavovanie endorfínov a vy tak pôjdete do práce s úsmevom od ucha k uchu, že si ani neuvedomíte, že je pondelok. A ako píše Millman v Ceste pokojného bojovníka: "Nič nedokáže druhých naštvať viac, než bezdôvodne šťastný človek."  

Ak máte problémy so srdcom, poraďte sa o otužovaní so svojím ošetrujúcim lekárom. Deti a starší ľudia by sa mali otužovať veľmi pomaly, aby sa organizmus zvládol vysporiadať s novou záťažou. Ak potrebujete povzbudiť, môžete sa otužovať s niekým zo Spoznajmesa.sk a prihlásiť sa k Slovenským ľadovým medveďom.

[paf]

Zdieľajte tento článok na: