Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Nadýchnite sa správne

25.jún 2020
Nadýchnite sa správne

Správne dýchanie vám pomôže znížiť hladinu stresu, zlepšiť fyzickú kondíciu a zvýšiť imunitu. Zlé naopak môže spôsobiť záchvaty paniky, alebo dokonca nespavosť a depresie. Preto rozhodne neškodí naučiť sa pár základných dychových cvičení.

Človek dýcha dvoma spôsobmi. Stresovým dýchaním cez prsia, teda plytko a rýchlo, cez svoju hruď. A relaxovaným abdominálnym dýchaním, kedy dýcha pomaly a pokojne, cez svoje brucho. Akokoľvek majú oba druhy dýchania svoje opodstatnenie, z dlhodobého hľadiska je pre nás oveľa lepšie používať druhý spôsob. Ten sa obzvlášť hodí, keď sa chceme upokojiť, vychutnať si čaro okamihu alebo zahnať strach.

Sústreďte sa

Dýchanie je pre nás tak samozrejmé, že nad ním väčšinou nepremýšľame. Lenže zlé dýchanie je pre ľudské telo z dlhodobého hľadiska škodlivé, pretože sme často v strese a musíme sa vyrovnávať s nečakanými okolnosťami, väčšinou dýchame cez hruď. Napríklad keď prechádzame cez prechod - rozhliadneme sa, pretože podvedome očakávame príchod áut. Mozog to vyhodnotí ako očakávanie hrozby (ktorú nepozorný vodič skutočne predstavuje) a automaticky prepne na hrudné dýchanie. Ak sa na to nesústredíme, nemusíme už prepnúť späť.

To vedie k rastu oxidu uhličitého v krvi, chemickým zmenám v tele a poklesu okysličenej krvi prúdiacej do mozgu. Naša koža trpí, pretože sa jej nedostáva správneho množstva čerstvej, okysličenej krvi, svaly sa ľahšie unava, po čase sa dostaví únava a letargia. Človek je schopný potlačiť prirodzenú reakciu tela a sústrediť sa na správne dýchanie. Musí sa to ale naučiť a pravidelne to skúšať. Nejde predsa byť kľudný a vystresovaný zároveň.

Pomôže cvičenie

Ak chcete zistiť, že dýchate správne, urobte jednoduchý test. Ľahnite si na posteľ a položte si jednu ruku na hruď a druhú na brucho (malíček by ste mali mať kúsok nad pupkom, palec pod solarom). Dýchajte normálne a pozorujte, ktorá ruka sa hýbe viac. Ak je to tá na bruchu, dýchate správne. V opačnom prípade si skúste nasledujúce cvičenia: zbavte sa všetkého oblečenia, topánok aj doplnkov, ako sú hodinky či okuliare. Sadnite si (chrbát musíte mať rovno) alebo si ľahnite na chrbát. Položte si ruku na brucho, zatvorte oči a sústreďte sa na dýchanie.

Snažte sa nemyslieť na nič iné. Akonáhle si uvedomíte, že ste sa myšlienkami zatúlali preč, nasmerujte ich späť na dýchanie. Dýchajte cez nos, pomaly. Pri nádychu napočítajte do troch a potom na tri zase vydýchnite. Predstavujte si, že v bruchu máte balón, ktorý sa nafukuje a vyfukuje podľa toho, ako dýchate. Nesnažte sa dýchať zhlboka. Tak by ste si opäť vytvárali zlý návyk. Dýchajte pokojne, prsty na bruchu by sa mali pohybovať len trochu. Ak začnete pociťovať závrat, cvičenie ukončite - nejskôr dýchate príliš hlboko.

Dýchejte do břicha, tak je to správně

Prvý týždeň trénujte raz denne po dobu piatich minút. V druhom týždni už trénujte dvakrát denne. Naučiť sa správne dýchať nie je ťažké, ale vyžaduje to sústredenie a pravidelné cvičenie. Akonáhle sa vám cvičenie aspoň trochu zautomatizuje (približne po dvoch týždňoch), trénujte niekoľkokrát denne, už v stoji.

Ako sa upokojiť

Keď ste v strese alebo sa potrebujete upokojiť, môžete vyskúšať napríklad túto techniku: zavrite oči a dýchajte nosom. Pri nádychu počítajte do dvoch, pri zadržaní dychu a výdychu do štyroch. Než sa znovu začnete nadychovať, počkajte jednu sekundu. A dokolečka. Dýchajte takto päť minút. Ak sa vám nádych na dve doby zdá príliš málo, nadychujte sa na štyri, vydychujte na šesť a čas pred nádychom predĺžte na dve doby. Toto jednoduché cvičenie vám pomôže sa upokojiť. Samozrejme, v skutočnom živote sa často dostanete do stresovej situácie, keď nie ste sami a ani si nemôžete dovoliť zavrieť oči.

V takom prípade nechajte oči otvorené a jednoducho dýchajte tak, ako je popísané vyššie. Sústreďte sa na to, aby ste dýchali cez brucho (ak je to spoločensky akceptovateľné, v pokoji si ruku na brucho položte). Čoskoro sa upokojíte. Nesnažte sa ale túto techniku praktizovať pri riadení alebo inej činnosti, pri ktorej môžete zraniť seba alebo druhých. Dýchanie cez hruď má svoj význam - činí vás pozornejšími, vaše reflexy sú rýchlejšie. Dôležité je nebyť napätý dlhodobo. V takom prípade je dobré dať si pauzu, upokojiť sa a dýchať cez brucho.

Ako sa nabudiť

Čo keď sa naopak potrebujete nabiť energiou? Môže vás čakať dôležitá prezentácia a vy na ňu chcete prísť nabudení. Pomôže vám cvičenie: dýchajte rýchlo a prudko cez svoj nos (pusu majte zatvorenú). Nádychy by mali byť pravidelné, ale tak krátke, ako je len možné. Skúste sa nadychovať a vydychovať trikrát za sekundu. Na prvýkrát by ste to nemali robiť dlhšie ako 15 sekúnd, ale pri každom tréningu predĺžte dýchanie o 5 sekúnd až na dobu jednej minúty. Ak techniku vykonáte správne, mali by ste sa cítiť svieži.

Správné dýchání je věda

V zadnej časti krku, na bránicu, hrudníku a bruchu by ste mali cítiť ľahký tlak. Pozor, ako toto cvičenie skutočne skúsite v kancelárii, natrénujte si ho v pokoji domova. Môže sa stať, že sa vám cvičenie nepodarí, zatočí sa vám hlava a namiesto toho, aby ste išli na prezentáciu nabudení, budete mať chuť ľahnúť si do postele.

Reflex udri alebo uteč

Je psychologickou reakciou človeka na čokoľvek, čo vníma ako hrozbu. Spína sa automaticky, keď máme z niečoho strach. Okrem iného začneme dýchať rýchlejšie, aby sme do tela vypudili látky, ktoré nabudia náš organizmus a pripravia ho na zvýšenú záťaž. Akokoľvek je tento reflex nevyhnutný pre "prežitie v džungli", pre "prežitie v spoločnosti" je skôr škodlivý a je dobré sa mu naučiť predchádzať.

Okruh pľúc

Čo je okruh pľúc?

Jednou zo základných ciest dýchacieho ústrojenstva je okruh pľúc. Tým prúdi energia čchi, ktorú vdychujeme do organizmu vzduchom. V našom tele sa potom zmieša s energiou za zažívacieho traktu a ďalej putuje do všetkých ďalších okruhov. Keď nastane v tomto dýchacom ústrojenstve nejaký problém, energia sa prestane rozosielať a človek môže cítiť únavu, nedokrvenie končatiny, ale najväčším problémom je strata energie potrebná k uzdravovaniu. S okruhom pľúc sa spája celý rad orgánov, ako je hrubé črevo, nosohltan, priedušky, dutiny, žily, mandle, hrtan alebo koža.

Keď je na vašom okruhu pľúc niečo zle, upozorní vás upchatý nos, kašeľ, astma, zívanie alebo nadmerné potenie.

Prečo majú problémy s dýchaním len niektorí ľudia?

Veľkú úlohu v kvalitách dýchacích ciest hrá imunitný systém. V dýchacom ústrojenstve sa prejavujú všetky jeho poruchy - oslabená imunita nie je schopná zvládnuť príliv mikroorganizmov, ktoré putujú cez sliznice dýchacích ciest a spôsobujú často recidivujúce ochorenie, predovšetkým virózy, ale aj chlamýdiové infekcie, pneumónia alebo niektoré bakteriálne infekcie. Cez dýchacie cesty prenikajú do celého organizmu. Najvážnejšie sú autoimunitné pľúcne ochorenia, z ktorých najťažšia je obštrukčná pľúcna choroba.

Natrénujte si dechová cvičení

Autoimunitný zápal spôsobuje postupné zarastanie a zužovanie dýchacích ciest, iné autoimunitné ochorenia môžu vážne poškodzovať elasticitu pľúc a schopnosť pľúcnych mechúrikov prenášať kyslík.

Existuje prevencia?

V jóge sú dôležité dychové cvičenia, a keby sme ich dokázali v živote realizovať tak, ako sú opísané v jogovej literatúre, významne by sme ovplyvnili predovšetkým našu psychiku. Energia pľúc, ktorá je spojená s činnosťou dýchacieho ústrojenstva a s našou psychikou, sa pri týchto relaxačných dychových cvičeniach výrazne upravuje. Ak nájdete vhodného poslucháča, tak mu tento postup navrhnite. Hlavne osobám s nervovými problémami, vegetatívnymi ťažkosťami, depresiami a podobne.

Čo spôsobuje najčastejšie problémy?

S celým radom nástrah sa musia vyrovnať ako pľúca, tak dýchacie cesty. Od dojčenských rokov sa v tomto systéme nachádzajú mikrobiálne ložiská, ktoré poškodzujú odolnosť sliznice dýchacích ciest. Tým sa sprístupňuje sliznica pre ďalšie infekcie, ktoré bývajú väčšinou už akútne. Ľudia potom u doktora hlásia virózy, chrípky, niekedy aj zápaly pľúc, čo býva spôsobené práve prítomnosťou mikrobiálnych ložísk a narušenie sliznice. Nie je to tak jednoduché. Ako pľúca, tak dýchacie cesty trpia často aj prejavmi energetickej patológie iných orgánov v tele.

Pečeň napríklad poškodzujú väzivovú štruktúru pľúc. Väzivo, ktorého je v pľúcach veľmi veľa, pritom zodpovedá za ich pevnosť a pružnosť.

Emócie súvisia s dýchaním

Voľnosť a sloboda, o tom sa z hľadiska emócií a dýchacom ústrojenstve ľudia vyjadrujú. Nemôžu sa slobodne nadýchnuť, dusia ich pomery, cítia zovreté hrdlo, niekto alebo niečo ich škrtí a podobne. Súčasná civilizácia je zahltená povinnosťami, ktoré musia plniť od ranného veku. Tento systém je energeticky veľmi zaťažený. Niektorí rodičia nechcú dávať svoje deti do škôlky z toho dôvodu, že tam niečo chytia, že prinesú rôzne choroby. Práve na tejto situácii sa veľkou mierou podieľa práve povinnosť, ktorá je pre malé dieťa úplnou novinkou.

Trápi vás syndróm suchej sliznice?

Dýchacími cestami prúdi vzduch, ktorý nám ale do tela prináša mnoho záťaží zo životného prostredia. Nezdravé látky, ako sú ťažké kovy, chemické látky, ale aj mnoho ťažko definovateľných toxínov v podobe polietavého prachu a rôznych splodín automobilov alebo fajčenia, sa usadzujú v dýchacích cestách a pľúcach. Tvorí jeden z najčastejších toxínov, s ktorými sa v dýchacom ústrojenstve stretávame. Následkom je zhoršovanie kvality sliznice a poškodenie ďalších dôležitých súčastí dýchacích ciest, ako sú riasinky alebo mukózne žliazky.

Zdravie je to najdôležitejšie, čo máte, nepodceňujte teda starostlivosť o neho. Ak potrebujete odbornú pomoc, nájdete ju v každom meste - v KošiciachBanskej Bystrici alebo napríklad v Bratislave.

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: