Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Dokázali by ste zažiť (alebo skôr prežiť) digitálny detox?

30.august 2019
Dokázali by ste zažiť (alebo skôr prežiť) digitálny detox?

Dnešná doba je vo veľa veciach trochu zvrátená. Uvedomujete si, koľko času strávite pozeraním do telefónu, či už na ňom robíte čokoľvek, a koľko do monitora počítača alebo notebooku, prípadne tabletu? Keď sa nad týmto počtom hodín zamyslíte, nemrazí vás z toho?

Musím priznať, že mňa áno. Ľudia, ktorí pri počítači pracujú, pri ňom strávia väčšinou 8 hodín, ak nepočítame workoholikov, u ktorých to môže byť oveľa viac. Ale čo doma? Tam väčšina z nich zasadne opäť k počítaču, pretože si na internete potrebujú vyriešiť svoje súkromné záležitosti. Do toho pridáme čas strávený na telefóne (internetu nie je nikdy dosť, sociálnych sietí už vôbec nie, navyše na ňom môžete čítať e-knihy alebo si len tak "z nudy" fotografie) a pri televízii sledovaním seriálov a čo že ste vlastne celý deň robili? Otázkou už potom nie je, koľko hodín človek strávi pozeraním na obrazovky, ale koľko času strávi čímkoľvek iným.

Ešte nedávno človek nebol otrokom mobilov a sociálnych sietí

Pritom to prišlo tak rýchlo! Mnoho z nás si ešte pamätá dobu, kedy televíziu doma nemal každý alebo kedy mať počítač (nieto internet) bolo niečo fascinujúceho, čo danému človeku závideli všetci kamaráti a známi. Kedy mobilné telefóny naozaj vedeli len telefonovať a posielať smsky. Nie je to tak dávno, máme to ešte v živej pamäti. Počas niekoľkých rokov sa toto razantne zmenilo a my si naraz bez nových technológií nevieme predstaviť život, a to doslova. V mnohých smeroch nám uľahčujú život, ale stávame sa ich otrokmi.

A keď sa nad týmto zamyslíte, možno, že si budete chcieť povedať DOSŤ. Možno, že vám to naozaj lezie krkom a možno, že len sami sebe budete chcieť dokázať, že sa bez toho dokážete zaobísť. Možno zastávate názor, že vás to toľko neovplyvňuje ako ostatné, že vy predsa nestrávite niekoľko hodín denne scrollovaním po Facebooku alebo prezeraním fotiek na Instagrame. Ale tieto technológie nám pomáhajú v bežnom živote, aj keď si to už ani veľmi neuvedomujeme.

Naozaj sa vás závislosť na moderných technológiách netýka?

Až budete variť a nebudete si istí receptom, pozriete sa na internet, alebo to budete hľadať v kuchárke? Až pôjdete autobusom na výlet a budete chcieť vedieť, kedy vám ide autobus späť, pôjdete na autobusové nádražie to zistiť, alebo si to vyhľadáte na internete? Keď si stanovíte, že denne chcete nachodiť aspoň 10 tisíc krokov, aby ste sa udržiavali v kondícii, budete si to celý deň počítať, alebo si budete kontrolovať čísla na chytrých hodinkách, prípadne telefóne? A to nie sú všetky situácie, kedy nám technológie pomáhajú.

Existuje naozaj málo ľudí, ktorí sa všetkým týmto moderným technológiám, ktoré nás nútia sa neustále pozerať na všetky možné obrazovky, od najmenších až po najväčšie, vyhli. Takí ľudia sú často úplne odtrhnutí od ostatných ľudí, často bývajú niekde "mimo civilizácie" a čo si o nich myslia ostatní ich nezaujíma. Nechceli by ste si to aspoň na chvíľku vyskúšať? Môžete, stačí vám k tomu iba vaše odhodlanie a chuť sami si naozaj uvedomiť, ako zle na tom ste. Mali by ste prvýkrát dať vedieť všetkým, ktorí by sa po vás mohli zháňať a mať strach (napríklad rodičia), ale naozaj len tým najdôležitejším osobám.

Myslíte si, že sa budete nudiť? Nebudete!

Robiť môžete veľa vecí, na ktoré vám inak nezostáva čas (a čo si budeme hovoriť, keď si vezmete, koľko hodín denne strávite pri počítači alebo na mobile, ono to nejaký ten čas z dňa uberie). Máte zviera? Začnite sa mu naozaj venovať! Choďte so psom na prechádzku, konečne ho vykúpte alebo ho naučte nové triky. Vezmite si knižku a čítajte alebo si so svojim partnerom alebo kamarátom len tak sadnite na terasu, načúvajte prírode a rozprávajte sa. A pokojne buďte sami, odpočívajte a mlčte, to tiež nie je raz za čas na škodu...

Kolik času strávíte na svém telefonu?

Viete, že existujú aj rôzne druhy ubytovania v lese (alebo inde mimo civilizácie), kde nie je žiadny signál, nie je tam ani televízia a tieto miesta vám majú pomôcť práve s digitálnym detoxom? Existujú aj v Slovenskej republike a ľudia si ich veľmi chvália, práve preto, ako skvele si tam oddýchnu, zabudnú na stres a na všetko, čo "musia" urobiť. Tam sa totiž zastavil čas, nikto vás nemôže kontaktovať, takže vás nič netrápi.

Premýšľate, čo by ste na takomto mieste robili a ako by to mohlo zmeniť váš život?

Na čo budete mať vďaka digitálnemu detoxu čas?

Uvarte si

Nemáte kvôli zhonu čas na varenie? Dáte si väčšinou len rýchly obed, niečím to odbijete, hlavne, že niečo zjete? Nasledujú chute, ktoré vám nedajú po celý deň pokoj, a tak si často dávate aj niečo pod zub? A pretože ste celý deň poriadne nejedli, doprajete si nejakú väčšiu večeru kúpenú vo fast foode (pretože domov prídete neskoro a nie je už spomínaný čas na varenie). Asi sami viete, že to nie je ideálny stav. Teraz bude na varenie čas, ale nepreháňajte to.

Nezačnite okamžite vyvárať omáčky s knedľami. Skúste sa skôr zamerať na ľahkú stravu, keď už podstupujete ten digitálny detox, nie je od veci, aby ste urobili aj trochu detox pre vaše telo. Spracuvávajte zeleninu a ovocie na mnoho rôznych spôsobov, vyhýbajte sa tučnému mäsu, vyprážaniu a veľkému množstvu cukru a soli. Stanovte si čas na raňajky, obed a večeru a jedzte v úplnom pokoji. Veď kam sa napokon ponáhľať, že áno?

Z rýchleho a nesprávneho stravovania v strese môžete mať nejeden zdravotný problém. Už za krátku dobu v priebehu detoxe môžete vidieť zlepšenie, ktoré vás povzbudí do ďalšej akcie.

Na počítači lidé stráví třeba i 12 hodin denně

Zacvičte si alebo si zašportujte

Mnoho ľudí sa tiež sťažuje, že nemajú čas na šport alebo cvičenie. Hovoria: "Čo by som dal za to, keby som mal denne aspoň hodinu na to sa hýbať." A my veríme, že väčšina z nich tú hodinu naozaj má. Len ju premárni niečím, čo vôbec nie je dôležité a väčšinou je to pravý opak pohybu - hranie hier na počítači, vysedávanie pri Facebooku alebo iných sociálnych sietí, nekonečné sledovanie seriálov, filmov alebo televíznych show.

Iste, každý si chce po práci oddýchnuť a toto môžu brať ako svoju formu odpočinku. Ale forma odpočinku môže byť aj šport. Veď nemusíte drieť tak, že na druhý deň nebudete môcť vstať.

Čítajte

Krátke, jednoduché, výstižné. Čítanie zanedbáva veľká kopa ľudí, to považujú za to "najmenej dôležité". Ale nie je to pravda. Človeku sa rozvíja fantázia a rozširuje slovná zásoba. Možno sa aj niečo naučíte z gramatiky a pravopisu a tiež sa s ostatnými bude lepšie viesť konverzácie, keď sa budete môcť baviť o knihách či ich autoroch.

Ale predovšetkým si odpočiňte

Čo si budeme nahovárať, ono aj to sledovanie sociálnych sietí a neustále kontrolovanie emailov a noviniek zo sveta môže byť koľkokrát stresujúce a neraz sa pri tom človek pekne naštve. Preto keď sa tohto všetkého na pár dní vzdáte, budete o dosť pokojnejší a to môžete využiť na relaxáciu, ktorá uvoľní vašu myseľ aj telo. Môžete si napríklad napustiť vaňu, zapnúť si vírivku, sedieť na terase alebo si ísť oddýchnuť do prírody, kde si sadnete na lavičku alebo ľahnete do trávy a budete rozjímať.

A aký to bude zrazu rozdiel, keď pri sebe nebudete mať telefón a nebudete neustále kontrolovať, či vám niekto nenapísal alebo si niekto nepridal nejaký zaujímavý status.

Pokúste sa niektoré nové návyky preniesť aj do vášho "klasického" života, uvidíte, že vám to pomôže k spokojnosti, k zdraviu alebo obidvom.

Dopřejte si digitální detox!

Spočiatku to nebude ľahké

V dnešnej dobe sú už ľudia na svojich mobilných telefónoch, tabletoch a iných zariadeniach závislí. A iste viete, ako funguje závislosť - akonáhle sa daná vec "zoberie", osoba začne byť nepríjemná, smutná, v depresii, agresívna a má ďalšie abstinenčné príznaky. Človek závislý na týchto technológiách sa nebude cítiť vo svojej koži, pretože nebude vedieť, "čo sa deje", myslí si, že príde o niečo zaujímavé alebo dôležité.

Ak to bude váš prípad, najprv sa od týchto myšlienok budete musieť odpútať. Znie to jednoducho, niekedy je to trochu ťažšie. Práve aktivity, na ktoré inokedy nemáte čas, by vám mali pomôcť zabudnúť na nejaký virtuálny svet na sieti. Ak si nebudete vedieť rady, radšej sa poraďte so psychológom, ktorý zistí, prečo tak moc lpíte na online svete.

Ale určite to nevzdávajte, verte, že keď si raz za čas doprajete digitálny detox, prospeje vám to v mnohých smeroch. Čím sa dostávame k otázke...

Ako často prevádzkovať digitálny detox?

Najradšej by sme povedali, že tak často, ako to len bude možné. To by si však niektorí mohli prebrať aj tak, že to u nich možné nie je nikdy, pretože predsa stále potrebujú byť pripojení. Nepotrebujete. Aspoň raz za mesiac by ste si mohli urobiť čas na jeden až dva dni bez telefónu, tabletu, počítača a televízie. Ak to zvládnete častejšie, bude to skvelé! Ale predovšetkým u ľudí, ktorí na počítači pracujú, je to veľmi ťažké splniť niekoľkokrát do mesiaca.

Tak čo, kedy sa dáte do poriadneho digitálneho detoxu? Dať sa do toho môžete aj spoločne s partnerom, ktorého nájdete na online zoznamke ešte pred tým, než si detox stanovíte.

[Lil]

Zdieľajte tento článok na: