Čo tak s jarou načerpať trochu sily a energie, aby ste sa do jarných a letných radovánok mohli pustiť s plnou vervou? Skúste masáž lávovými kameňmi...
Pre niekoho jar znamená obdobie uvoľnenia a pre niekoho naopak obdobie stresu. Nech už jar vnímate akokoľvek, masáž lávovými kameňmi vás vždy poteší. Má mnoho blahodárnych účinkov na zdravie, príjemne si oddýchnete a na chvíľu prestanete myslieť na všetky svoje problémy. Neveríte? Čítajte ďalej a Dozveďte sa všetko o tejto masáží.
Ide o starodávnu masáž, ktorú prevádzkovali už starí Číňania, indiáni Severnej a Južnej Ameriky, Havajčania, Mezopotámci, Mayovia, Inkovia a Indovia. Prvé dochované záznamy nás zavedú práve do Číny, do roku 2000 pred naším letopočtom, ale tieto masáže budú pravdepodobne ešte staršie. Všetky tieto kultúry prikladali na telo nahrievané alebo vzácne kamene za vidinou zlepšenia zdravotného stavu. Čo sa očividne darilo, pretože masáže horúcimi lávovými kameňmi sa prevádzkujú dodnes a sú veľmi obľúbené. Dnes sa tieto masáže veľmi zameriavajú na použitie havajských techník.
Táto masáž patrí medzi najpríjemnejšie masáže, ktoré môžete zažiť. Nebude sa konať žiadne bolestivé rozmasírovávanie stuhnutých miest. Ide o kladenie teplých lávových kameňov na konkrétne miesta na všetkom tele, kameňmi sa tiež telo prehrieva a masíruje. Stačí si predstaviť teplo vychádzajúce z vulkanických kameňov, ktoré sa vám postupne rozlieva po celom tele... Niet sa potom čomu diviť, že sa človek tak uvoľní, že dokonca zaspí.
Najprv sa kamene nahrejú vo vode na teplotu 38-70 °C. Každá pokožka reaguje inak, takže sa teplota prispôsobuje konkrétnemu človeku. Ďalší postup aj presná teplota kameňov závisí predovšetkým od typu masáže, ktoré sú uvedené nižšie. Telo by sa malo najprv premasírovať bez kameňov a následne na neho kamene položiť. Pokladajú sa na určité body - meridiány, čakry - miesta, kadiaľ prúdi energia. Tieto energetické cesty bývajú často zablokované vďaka nášmu zlému životnému štýlu. Kamene ich pomôžu odblokovať vďaka kovovým iónom, ktoré sa uvoľňujú pri kontakte s telom. Ležíte na bruchu a kamene môžete mať na chrbte, nohách, krku, chodidlách aj v rukách. Teplo z kameňov prestupuje až do 3cm hĺbky. Po 10 alebo 15 minútach sa kamene zložia a masér vám pomocou rúk aj týchto kameňov namasíruje celé telo. Používajú sa aj vonné oleje, ktoré sa vďaka zahriatí kože lepšie vstrebávajú.
Ak sa budete cítiť nepríjemne alebo vás kamene budú páliť, nebojte sa to masérovi povedať. On ich prispôsobí vašim nárokom a potrebám.
Po ukončení masáže nesmiete rýchlo vstať z masážneho lehátka, pretože budete malatní. Masáž je dobré si naplánovať na večer alebo na voľný deň, pretože by sa do konca dňa mala vynechať fyzická aj psychická námaha a riadenie auta. Organizmus by sa mal podporiť pitím čistej vody alebo zeleného čaju. Vyhnite sa káve a alkoholu.
Masáže lávovými kameňmi sa postupne vyvíjali, až vzniklo niekoľko odlišných druhov masáží. Stretneme najčastejšie s týmito tromi druhmi.
Masáž pôvodom z Číny, ktorá má za úlohu harmonizovať čakry a vyrovnávať energiu. Lávové kamene sú menšej veľkosti a je ich 53 - rovnako ako týždňov v roku. Nahrievajú sa iba na 38-40 °C. Podstatou tejto masáže sú kamene položené na správne zvolené miesta, nie masáž samotná, hoci aj tá sa v malom meradle vyskytuje.
Z Číny sa presúvame do Ameriky k ich La stone terapii. Touto metódou sa hlboko zahrievajú problematické svalové partie a relaxuje myseľ aj celé telo. Kamene sú zohrievané na 60-70 °C a prítomná je masáž pomocou kameňov. Prvýkrát sa v nej objavujú aj studené kamene. Väčšinu času leží človek v pokoji na masážnom lehátku (až 50% času).
V dnešnej dobe asi najrozšírenejší typ masáže lávovými kameňmi. Snažia sa čo najviac prispôsobiť danému človeku. Spájajú sa v nej špeciálne havajské techniky a horúce kamene, čo má za následok vysoko terapeutický a veľmi relaxačný účinok. Pridávajú sa vonné oleje pre skutočné uvoľnenie a pohodu. Zasahujú do nej aj prvky čínskej medicíny v podobe zamerana sa na čakry a energetické centrá, ale pretínajú sa s Havajskými metódami. Masáž je orientovaná predovšetkým na stresové dráhy, takže sa dá povedať, že je antistresová. Kamene sa nahrievajú na 45-55 °C.
Lávové kamene pôsobia na vaše telo i dušu, a to naozaj v mnohých smeroch.
Ako u všetkých masáží, aj u masáže lávovými kameňmi sa nájdu nejaké kontraindikácie, kvôli ktorým nemôžete masáž podstúpiť. V takom prípade musíte počkať, až sa váš stav zlepší a kontraindikácia odznie. Ak si nie ste istí, radšej sa spojte so svojím masérom a poraďte sa, či sa máte dostaviť alebo nie.
Celkom veľa ľudí zláka možnosť kúpiť si svoje vlastné lávové kamene. Dôvod je prostý - masáž týmito kameňmi nie je vôbec lacná a na internete sa dajú zaobstarať za celkom dobré ceny. Má to ale háčik. Nie všetky lávové kamene predávané na internete sú ozajstnými lávovými kameňmi. To však väčšinou na prvý pohľad nespoznáte. Navyše existujú viac aj menej kvalitné kamene. Pri kúpe kvalitných kameňov siahnete trochu hlbšie do vrecka. Cena sa odvíja síce od počtu kusov a celkovej hmotnosti sady, ale pod pár tdesiatok sa nedostanete. Napríklad sada 30 kusov lávových kameňov gabbro (jedny z najkvalitnejších kameňov) o celkovej hmotnosti 5,4kg stojí zhruba 150 EUR.
Navnadil vás článok a objednáte sa na jednu z najpríjemnejších masáží? Masér by vždy mal mať na všetky vykonávané druhy masáží certifikáty.
http://www.masaze.info/masaz-lavovymi-kameny/
http://www.masazeesme.cz/masaze/masaz-lavovymi-kameny/
[Lil]