Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Manželia, vaše manželky sú vyčerpané

14.marec 2022
Manželia, vaše manželky sú vyčerpané

V lese padá strom. Ak tam nie je nikto, kto by to počul, vydáva to zvuk? Namiesto stromu je to vaša žena. A nie je v lese. Je vo vašom dome. Ste tam. Na svojich pleciach niesla ťažobu sveta tak dlho, ako si pamätá. Napokon, zdrvenie zo všetkých jej povinností je príliš veľa. Fyzicky stále stojí, ale emocionálne padá.

Žena, obťažkaná svojimi povinnosťami, spadne vo svojom dome. Ak je tam niekto, aby ju počul, ale nikoho to nezaujíma, vydáva nejaký zvuk? Pred rokmi jeden muž napísal virálny článok o tom, ako sa s ním jeho žena rozviedla, pretože nechal riad pri dreze. Nakoniec si uvedomil, aj keď príliš neskoro, že to nebolo o riade. Bolo to o tom, ako sa jeho žena cítila nevidená a nevypočutá. Bolo to o tom, ako jeho žena verila, že mu na tom nezáleží, pretože keby na nej záležalo jemu, dal by riad do umývačky, ako ho o to opakovane žiadala. Väčšina mužov má problém pochopiť tento koncept. Muži majú mozog podobný bento boxom, kde dokážu oddeliť všetky rôzne časti svojho života a niečo také by ich netrápilo.

Muži z Marsu a ženy z Venuše

Ženy majú mozog ako špagety. Nemôžeme oddeliť rôzne časti nášho života. Všetky časti nášho života sú zmiešané dohromady a každá časť ovplyvňuje druhú. Muž si myslí, že jedlo je jedlo. Ale pre ženu to nie je iba jedlo. Toto jedlo, ktoré sa opakovane necháva vedľa drezu, prenikne vzťahom ženy k jej partnerovi a ovplyvní všetko od toho, ako mu (alebo nie) prejavuje úctu a uznanie až po ich sexuálny život (alebo jeho nedostatok). Ako muž pravdepodobne veríte, že je to smiešne a nedáva to zmysel, a veríte, že žena by sa tak nemala cítiť. Ale bez ohľadu na váš nesúhlas s týmto myšlienkovým procesom nemôžete svoju ženu alebo inú ženu prinútiť, aby takto nepremýšľala.

Ako je uvedené v knihách Mužský mozog a Ženský mozog, muži a ženy majú biologické a fyziologické rozdiely v štruktúrach mozgu spolu s hormonálnymi rozdielmi. To spôsobuje, že muži a ženy vnímajú svet odlišne od seba a starajú sa o iné veci. Často muži aj ženy očakávajú, že osoba druhého pohlavia bude myslieť a správať sa tak, ako oni. Ale muži a ženy sú odlišní a tento spôsob myslenia prispieva ku konfliktom vo vzťahoch. Namiesto toho, aby sa partneri snažili vzájomne si porozumieť, často zavrhujú a znehodnocujú myšlienky a pocity druhej osoby, ako by odmietnutím a zneplatnením sa myšlienky a pocity ich partnera zmenili alebo zmizli.

Ale to všetko poškodzuje vzťah a vytvára zášť. Partneri stále myslia a cítia rovnako ako predtým. A majú stále väčší pocit, že sú nevidení, nepočutí a na vás nezáleží.

Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše

Každý z partnerov sa nechce snažiť tomu druhému porozumieť, pretože nechce vynaložiť úsilie potrebné na zmenu svojho správania. Opakujúce sa cykly týchto interakcií povedú k opovrhnutiu, čo je to, čo John Gottman považuje za ukazovateľ číslo jeden, kedy pár smeruje k rozvodu. Ako muži, tak ženy prispievajú k problémom vo vzťahoch. Muži aj ženy vzájomne odmietajú a znehodnocujú svoje city. Muži aj ženy komunikujú emocionálne reaktívnymi alebo pasívne - agresívnymi spôsobmi, ktoré poškodzujú vzťah a ničia pocit bezpečia pre druhého partnera. Nedávajme všetku vinu za problémy vo vzťahoch mužom. Existuje ale mnoho mužov, ktorí zastávajú systém presvedčenia, že by nemali pomáhať svojim manželkám len preto, že sú mužmi.

Veria, že ženy by mali niesť oveľa väčšiu záťaž a žena by to mala prijať a urobiť to a prestať sa na to sťažovať. Problém spočíva v tom, že ide o systém presvedčenia založený na nerovnosti. V tomto systéme viery muž verí, že žena má menšiu cenu ako on a zaslúži si menej ako on. To sa prekladá do systému presvedčenia o nadradenosti a oprávnení. Systém presvedčenia o nadradenosti a oprávnení je základom zneužívajúceho vzťahu, pretože povedie k tomu, že jeden partner bude devalvovať druhého. A mužské privilégium, činy, ktoré pramenia z presvedčenia, že muž je nadradený a má nárok na viac ako žena len preto, že je muž, je formou citového zneužívania.

Systémy viery sú nevedomé, pokiaľ nie sú vedome skúmané a uvedené do podvedomia. Systémy viery sa veľmi ťažko menia. Ak majú dvaja ľudia vo vzťahu konflitné systémy presvedčenia, ich vzťah bude mať neustály konflikt. Nie je nič zlé na dodržiavaní tradičných rodových rolí, pokiaľ to je to, čo najlepšie funguje pre vašu rodinnú dynamiku. Určite sú rodinné situácie, keď má zmysel, aby žena prevzala oveľa viac domácich a rodičovských povinností ako muž. Otázkou je, či boli tieto úlohy určené na základe presvedčenia, že obaja partneri sú si rovní? Súhlasili obaja partneri s týmito rolami a rozdelením domácej práce?

Nepovyšujte sa

Problém nastáva, keď jeden partner potrebuje, aby jeho partner prispel, a druhý partner odmietne prispieť, pretože sa domnieva, že má nárok na viac, než má jeho partner.

Udržujte svoj vzťah

Často je "nepomohol" najčastejším dôvodom rozvodu, ktorý budete počuť. Mnoho vydatých žien povie, že keby sa niekedy rozviedli, nemali by záujem znova sa vydať alebo znova žiť s mužom. Mnoho žien by radšej bolo osamote ako s niekým, kto ich nepodporuje. Ženy chcú, aby sa s nimi zaobchádzalo ako s ľudskými bytosťami, na ktorých záleží a ktoré majú potreby. Ale posolstvo, ktoré počujeme, je, že na našich potrebách nezáleží a musíme obetovať svoje potreby kvôli všetkým ostatným okolo nás.

Takýto spôsob myslenia nefunguje. Tento spôsob života nie je udržateľný. Nemôžeme ďalej žiť týmto spôsobom a pritom si zachovať akékoľvek zdanie seba samého. Ženy sú vyčerpané. Ale rozvedené ženy nie sú jediné ženy, ktoré strácajú svoje nádeje a sny. Žena, ktorú ste si vzali, tá vyčerpaná, ktorá stála pri dreze a umývala riad potom, čo vás opakovane žiadala o pomoc, tiež stratila svoje nádeje a sny. Aké sú nádeje a sny vašej ženy? Viete? Kedy ste sa naposledy pýtali? Môže snívať o tom, že pôjde sama na záchod. Môže snívať o tom, že pôjde na hodinu nakupovať. Môže snívať o tom, že bude vo vzťahu, kde sa bude cítiť bezpečne a s podporou. Môže snívať o žene, ktorou bývala, keď si vás brala.

Pozeráte sa niekedy na svoju ženu a premýšľate, čo sa stalo s tou pulzujúcou, milujúcou ženou, ktorú ste si brali? Zaujíma vás, čo sa stalo žene, ktorá si vás vážila a túžila po vás? Keď sa pozrie do zrkadla, napadá ju to isté. Jednou z najhlbších potrieb ženy vo vzťahu je cítiť sa v bezpečí a podpore zo strany partnera. Môže mať problémy s tým, aby vám to oznámila zdravým spôsobom. A tak môže byť emocionálne reaktívny alebo pasívne agresívny. Môže komunikovať spôsobmi, ktoré sú kritické, neúctivé a smerom k vám ponižujúce.

Pozeráte sa na potreby druhého?

Môže s vami hovoriť spôsobom, ktorý vás prinúti stiahnuť sa a uzavrieť sa. Nehovoríme, že to je v poriadku. Ale je oveľa ťažšie zmeniť systém presvedčenia ako zmeniť komunikačné vzorce. Keby s vami mala komunikovať spôsobom, ktorý je mäkší a zraniteľnejší, počuli by ste ju? Možno áno. Ale možno by ju váš systém viery aj tak ďalej nepustil. Pokiaľ si myslíte, že vaša hodnota je vyššia ako jej, nebude záležať na tom, ako s vami komunikuje, pretože využijete mužské privilégium, aby ste sa vyhli zmene svojho správania.

Čo robia muži a čo zase ženy

Niektorí muži veria, že by mali byť schopní ležať na gauči, zatiaľ čo ich žena varí, upratuje, balí obedy a vybavuje všetku starostlivosť o deti. Verí tiež, že akonáhle skončí so všetkými svojimi domácimi a rodičovskými povinnosťami, mala by s ním chcieť veselo skočiť do postele na nejaký ten sex. Vo vyššie uvedenom scenári zaobchádzate so svojou ženou ako s funkciou, nie ako s človekom. A pokiaľ s ňou budete zaobchádzať ako s funkciou a nie ako človekom, bude sa cítiť použitá. Žena nebude rešpektovať, oceňovať alebo túžiť po sexe s mužom, o ktorom má pocit, že ju využíva. Nemusí vedome chápať, že sa cíti využitá, ale hlboko v sebe to vycíti a bude reagovať z toho miesta, kde sa cíti byť použitá.

Záleží vám na vašej žene? Vidíte ju? Počujete ju? Poznáte ju? Snažíte sa jej porozumieť? Chcete pre ňu to najlepšie? Dávate jej svojimi činmi najavo, že si ju vážite? Ako by ste ju popísali? Nepopisujte, aké role v živote hrá ako manželka a matka. Popíšte, kto je vo svojom jadre. Je veľký rozdiel medzi pocitom vyčerpanosti a podpory a pocitom vyčerpanosti, podpory, osamenia a opustenosti mužom, ktorý sľúbil, že vás bude milovať a opatrovať.

Keď Vás žena požiada o pomoc, či už s riadom, praním alebo s niečím iným, to, čo žiada, nie je len o týchto veciach. Po vás žiada, aby ste jej ukázali, že vám na nej záleží. Žiada vás, aby ste jej ukázali, že ju vidíte ako ľudskú bytosť s jej vlastnými potrebami. Vaša žena vás žiada o pomoc, pretože sa topí.

Minulosť už nezmeníte, ale môže si urobiť lepšiu budúcnosť. Vaša žena je vyčerpaná a spadla. Choďte ju zdvihnúť.

Skúste sa zoznámiť online a vyskúšajte napríklad aj vedecký zoznamovací dotazník alebo partnerskú zhodu podľa znamenia zverokruhu.

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: