Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Mali by ste meniť svojho partnera k obrazu svojmu?

6.november 2019
Mali by ste meniť svojho partnera k obrazu svojmu?

Často sa stáva, že si myslíme, že nášho partnera premeníme k obrazu svojmu. Že sa nám časom poddá a bude to tak, ako my chceme. Psychológovia však varujú, že horšia stratégia neexistuje. Naopak šancu na dlhé a šťastné vzťahy majú predovšetkým tí, ktorí sú ochotní meniť sami seba. Čo teda presne robiť a čo nerobiť?

Nejeden z nás berie návyky svojho partnera, ktoré mu tak úplne nevyhovujú, ako výzvu a hneď sa dá do vylepšovania. Ale očakávať, že sa počas spolužitia váš partner radikálne zmení, je samo o sebe celkom hlúposť. A že sa zmení k lepšiemu je dokonca až naivná predstava. Ale úplne najhoršie je to, ak si myslíte, že ho k zmene donútite vy sami. Podľa rodinného poradcu sa totiž v dospelosti mení správanie jedincov a ich prístup k okoliu iba po ťažkých úrazoch hlavy a po mozgových operáciách. Ak teda chcete stále niečo zmeniť, mali by to skôr byť vaše očakávania, než partnerovo správanie.

To asi nie je úplne to, čo ste chceli počuť, že? Ale nebojte, ono to nie je zas tak ťažké. Viac s tým ale bojujú ženy. Tie riešia vzťahy, a teda aj partnerové nedostatky omnoho častejšie. Tým pádom sú aj viac nespokojné. Je ale pravdou, že každý si svojho partnera niekedy z nejakého dôvodu vybral a mal k tomu teda pádny dôvod. A ak vám na ňom teda nejaká maličkosť nesedí, tak to nevadí. Môžu byť z oblasti, kde sa to zmeniť nedá. V takom prípade by ste na to mali zabudnúť, pretože keď to neurobíte, tak budete neustále nešťastní. Sú ale na druhú stranu aj oblasti, kde by sa vám malá náprava mohla podariť. Aké to sú a čo presne urobiť, aby ste boli aspoň o malý kúsoček spokojnejší?

Nepáči sa vám, že sa odcudzujete

Čím dlhšie ste spolu, tým viac by ste mali spolu komunikovať o všetkom možnom, ale predovšetkým o svojich pocitoch, a to o kladných i negatívnych. Ak sa budete zameriavať len na pocity kladné, bude vám pripadať, že na tie smutné ste sami. Ale to nie je pravda, ste na všetko dvaja.

 • Každý deň si urobte krátky chatovací rituál, kedy si popoludní pri káve alebo večer vína poviete, aký ste mali deň.
 • Aj keď máte problémy alebo obavy a vaša nálada nie je najlepšia, vyvážte to aj niektorými príjemnými zážitkami, aby ste sa vzájomne iba nestresovali.
 • Len vďaka pravidelnej komunikácii môžete navzájom rozpoznať, čo vám robí radosť a čo starosť.
 • Keď o svojich pocitoch hovoriť nebudete, začnete sa vzájomne odcudzovať. Nechcete po nejakej dobe zistiť, že žijete vlastne s cudzím človekom, ktorý je vám úplne ľahostajný. Naozaj sa teda zamerajte na komunikáciu.

Svého partnera určitě nezměníte úplně ve všem

Nepáči sa vám, že si z vás robí slúžku

Dnes už moc neplatí rozdelenie na mužské a ženské práce. Obaja si teda musíte nájsť niečo, čím druhému pomôžete.

 • Máte právo očakávať, že váš partner pokosí záhradu počas toho, čo vy mu varíte večeru (či naopak).
 • Ak len ticho čakáte, až niečo urobí, pravdepodobne budete čakať do konca života. Ľudia sú skrátka tvory lenivé, a tak málokto niečo urobí sám od seba. Skúste sa o tom v pokoji porozprávať.
 • Začnite si hovoriť o konkrétnu pomoc. Nehovorte mu, aby "upratal", keď nevie, čo to znamená. Požiadajte ho o jednu konkrétnu činnosť, zatiaľ čo vy budete robiť inú.
 • Väčšinou to funguje tak, že ak je niečo potrebne nutne urobiť, zariadi to ten, kto je zrovna menej unavený a nabudúce to bude zase na tom druhom.
 • Ak ignoruje neustále vaše úplne jasné žiadosti o pomoc a vy všetko robíte sami, je na čase zvážiť rozchod, pretože takému človeku budete po celý život robiť len otroka.

Nepáči sa vám, že vám chýbajú komplimenty

Po komplimentoch viac prahnú skôr ženy, ale aj mužom by sa občas nejaký mal zložiť. Muži majú síce tendenciu komplimenty nezmieňovat, pretože im to nepríde podstatné, ale ženy zase majú tendenciu muža zhadzovať, keď sa im na ich vzhľadu (alebo aj správanie) niečo nepáči. Siahnite si do svedomia.

 • V starovekom Ríme sa lichôtkam hovorilo zbožná lož. Takéto zbožné klamstvá tam prevádzkovali denne, pretože zistili, že to naozaj funguje. Na lichôtky typu "Ty si tak šikovný/á!" nikdy nerezignujte, pretože robia každodenný kontakt príjemnejší.
 • O komplimenty si aj môžte požiadať, keď si myslíte, že si ich naozaj zaslúžite. Na tom nie je nič zlé, len to nerobte stále.
 • To, čo chcete vy, musíte dávať aj svojmu partnerovi. Keď príde domov, choďte ho privítať a nie že budete niekde zalezení, kým za vami po hodine nepríde sám. Partner sa musí cítiť, že je doma vítaný, to je veľmi dôležité. Časom sa trebárs aj naučia vám to oplácať.

V něčem je ale možné partnerovi trochu pomoci se změnit

Nepáči sa vám, že je ako psí ňufák

Váš partner nemusí byť žiadny básnik, ale trochu citov by vyjadrovať mal.

 • Ak je vaším partnerom muž, mali by ste vedieť, že muži svoje emócie potláčajú, a to dokonca aj na svojej tvári. Podľa odborníkov sa v tom cvičí už od detstva. Taká chlapská záležitosť.
 • Svojho partnera k ničomu nenúťte a skôr premýšľajte o tom, prečo ste sa práve do neho zamilovali. Nepriťahovalo vás práve to, že je táto osoba trochu hamblivá a neprejaví svoje pocity a city okamžite a každému? Možno je to práve to, čo ste chceli. A teraz sa na to sťažujete?
 • Niektorí partneri svoje city veľmi neprejavujú slovne a opäť sa to týka predovšetkým mužov. Keď vám ale každý deň desaťkrát nehovorí, ako hrozne vás miluje, neznamená to ešte, že by to nebola pravda! Možno vám to hovorí svojimi činmi, ktorých si možno ani moc nevšímate, pretože už je po niekoľkých rokoch beriete ako samozrejmosť. Skúste si ich viac všímať a hneď sa budete cítiť viac milovaní.

Nepáčia sa vám jeho priatelia

Podľa vášho názoru s nimi trávi veľa času a vy by ste boli radšej, keby sa venoval vám?

 • Vysvetlite partnerovi, že sa v prítomnosti jeho priateľov necítite dobre a že si idete po svojich. Vôbec ale nečakajte, že jeho reakcia bude taká, že nikam nepôjde a zostane s vami doma.
 • Musíte si uvedomiť, že máte právo na podobné rozhodnutia, ale nemáte právo takéto rozhodnutie chcieť aj po ňom.
 • Keď kvôli vám zruší stretnutie s kamarátmi či kamarátkami, neunáhlite sa a nevyžadujte to znova a znova. Takýto vzťah by vám nefungoval a váš partner by sa začal cítiť ako väzeň.
 • Najlepšie urobíte, keď si hneď na začiatku stanovíte nejaké pravidlá, napríklad že v piatok sa budete venovať len jeden druhému a v stredu sa budete stretávať s kamarátmi. Či inak, akokoľvek to bude vyhovovať, ale nielen vám, ale obom!

Vyhněte se hádkám, buď partnera správně nasměrujte, nebo vztah ukončete

Čo nikdy vo vzťahu neskúšajte

Kompromisy iba z vašej strany

Ak vám príde, že kompromisy robíte iba vy, prestaňte ich jednoducho robiť, pretože takto to v zdravom vzťahu nefunguje. Ale veľakrát sa táto situácia stáva, pretože si partner zvykne na to, že sa budete situáciu snažiť vyriešiť vy, prečo on by sa teda mal namáhať? Dajte mu najavo, že kompromisy by ste mali navrhovať obaja rovnakou mierou.

Život s protikladom

Že sa vám časom prispôsobí, alebo že dokonca začne byť časom ako vy? Tak tomu vôbec neverte! Protiklady sa priťahujú, to áno, ale žiť s niekým, kto je úplne odlišný, sa dlhodobo nedá. Nakoniec sa ani jeden z vás vo vzťahu nebude cítiť dobre a nebudete spokojní. Po čase môžete akurát ľutovať, že ste si mohli svoj život užívať úplne inak.

Radikálne zmeny hodnotového rebríčka

Rovnako tak to je aj s hierarchiou hodnôt, ktorá keď sa výrazne líši u vás a vášho partnera, budete s tým mať do budúcna pravdepodobne veľký problém. Pre niekoho je prioritou viera, pre iného život na vidieku a pre ďalšieho pevne zomknuté široké príbuzenstvo. Tieto hodnoty sa u človeka nemenia a ani vy by ste ich nemali meniť, ak si s partnerom v tomto nesadnete, nemá cenu sa premáhať, alebo dokonca niečo predstierať. Tieto otázky by ste mali vyriešiť hneď v počiatočných fázach vzťahu a nie až po niekoľkých rokoch. Pokiaľ na to prídete až po rokoch, keď už máte deti a dom, skúste si aspoň nájsť jednu vec, ktorá vás spojí dohromady a budete trochu vynahradzovať ten rozdiel.

Každý je vhodný na trvalý vzťah? Omyl!

V populácii nájdeme zhruba 10 až 15% mužov a žien, ktorí skrátka nie sú pre trvalejší vzťah vôbec vhodní. Jedná sa predovšetkým o chorobného žiarlivca, hysterického jedinca, násilníka, ľudí závislých na drogách, alkohole alebo automatoch. Ide o patologické správanie, ktoré by ste nikdy nemali tolerovať. Vo všetkých spomenutých prípadoch neexistuje iné riešenie ako liečba, alebo rozchod.

Nesnažte sa svojho partnera nikdy úplne zmeniť na inú osobu, radšej sa rozíďte a tú inú osobu si nájdite. Takú, ktorá bude absolútne vyhovovať vašim požiadavkám. A ako to jednoducho urobiť? Založte si profil na online zoznamke a vyfiltrujte si profily opačného pohlavia podľa vašich kritérií. Následne vďaka konverzácii môžete rýchlo zistiť, či by tento človek zodpovedal vašim predstavám. Môžete vyplniť aj vedecký zoznamovaci dotazník, vďaka ktorému sa vám zobrazia zhody - ľudia, s ktorými by ste si mohli najviac rozumieť. Tak využite tieto možnosti!

[Lil]

Zdieľajte tento článok na: