Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Chrípka vs. prechladnutie

6.február 2017
Chrípka vs. prechladnutie

Chrípka alebo nachladnutie? Aký je medzi nimi rozdiel? A kedy to zvládnete sami a kedy je vhodné zájsť v lekári?

V posledných rokoch pribúda ľudí, ktorí na chrípku zomrú. A veľmi veľa ľudí je na toto pre niekoho "banálne" ochorenie hospitalizovaných. Najrizikovejšou skupinou sú malé deti a ľudia starší 65 rokov. U týchto vekových skupín je imunita väčšinou slabšia, než už dospelého človeka v produktívnom veku. A to platí aj vo vyspelých krajinách. V súčasnej dobe má chrípka na svedomí už skoro 50 obetí. Ako ale spoznať zákernú chrípku od obyčajného prechladnutia?

Aký je rozdiel medzi chrípkou a prechladnutím?

Dosť často býva chrípka zamieňaná práve s prechladnutím.

Prechladnutie

Čo je prechladnutie?

Nachladnutie býva spravidla označované za len také obyčajné ochorenie, s ktorým nie je potreba zostávať doma a je možné mu len tak prechádzať. Toto ochorenie je najčastejším medzi všetkými chorobami.

Príznaky, že sa jedná o prechladnutie

Symptómy môžu trvať až dva týždne. Na rozdiel od chrípky sú ale príznaky obvykle mierne a dalo by sa povedať, že vo väčšine prípadov nevedú k žiadnym vážnym zdravotným komplikáciám. Nakaziť sa môžete pomocou dotykov, alebo ak niekto vedľa vás kýcha a kašle. Bacily sa šíria vzduchom. Najčastejšie obdobie, kedy sa môžete nachladit, je v jesenných alebo zimných mesiacoch. Je to spôsobené tým, že sa vírusom darí v prostredí, kde je nízka vlhkosť.

Ako spoznať prechladnutie?

  • určite je to nádcha alebo naopak upchatý nos
  • bolesť v krku
  • kašeľ, ale len mierny
  • kýchanie
  • mierna horúčka
  • únava a bolesť hlavy
  • budete mať pocit, že vás bolí celé telo

Ako sa správať a liečiť pri nachladnutí?

Počas prvých dní je dobré si oddýchnuť a najlepšie zostať doma v pokoji. Je potrebné mať dostatočný príjem tekutín, najlepšie teplého čaju, citrónu, medu a mať v zásobe veľký počet vreckoviek. Na prechladnutie vám lekár antibiotiká určite nepredpíše. Vitamín C môžete dopĺňať nielen citrónom, ale aj pomocou tabletiek najrôznejších potravinových doplnkov, ktoré sú v lekárni k dispozícii. Samozrejme, že tieto najrôznejšie medikamenty môžete jesť aj skôr a to z dôvodu prevencie.

Chrípka a jej príznaky

Chrípka je ochorenie horných dýchacích ciest. Na rozdiel od toho bežného prechladnutia, kedy vás stretne nádcha a mierny kašeľ, tak sa chrípka môže rozvinúť do vážnejšieho ochorenia, a to dokonca až do zápalu pľúc. Ako už bolo spomenuté, najrizikovejšie sú vekové skupiny detí a starších ľudí. Nebezpečná je táto choroba tiež pre ľudí, ktorí trpia astmou, tehotné ženy, ľudí s chorým srdiečkom a iné podobné skupiny ľudí, ktorí sa liečia na nejaké závažné zdravotné komplikácie a ochorenia. Chrípka väčšinou býva len sezónna na rozdiel od prechladnutia. U chrípky platí, že sa každý rok "mení" respektíve sa stáva odolnejšia a nebezpečnejšia.

Chrípka

Čo je chrípka?

Chrípka je respiračné ochorenie spôsobené vírusom, je veľmi nákazlivá a obvykle sa šíri kašľom a kýchaním od infikovanej osoby. Chrípkou sa možno tiež nakaziť prenosom, napríklad dotykom ruky, stačí na to obyčajné potrasenie rúk. Príznaky, že ste nakazení, sa dostavia do maximálne dvoch dní a choroba sa prejaví do týždňa. Takže aj ten človek, ktorý bol v styku s chorým, je dokonca až dva dni prenášačom a šíriteľom, bez toho aby o tom on sám alebo niekto z okolia vôbec vedel.

Chrípková epidémia

Epidémia vzniká, keď sa chrípkou nakazí preukázateľne veľký počet ľudí. Vychádza sa zo záznamu lekárov a taká chrípková epidémia môže trvať aj niekoľko týždňov. Môže zapríčiniť zákaz návštev v nemocniciach, domovoch dôchodcov, školách a iných zariadeniach, kde sa stretáva väčšie množstvo ľudí.

Aké sú príznaky chrípky?

A kedy je vhodné začať uvažovať o tom, že sa nejedná len o obyčajné prechladnutie, ktoré tiež nie je dobré podceňovať, ale predsa len chrípka je v porovnaní s ním, oveľa závažnejšia?

  • budete mať poväčšinou suchý kašeľ
  • horúčka bude oproti prechladnutiu vyššia až vysoká
  • bude vás bolieť tiež v krku
  • ako u prechladnutia budete mať bolesti hlavy
  • svalová bolesť bude veľká
  • nos budete mať upchatý alebo naopak obrovskú nádchu
  • budete unavení dlhšiu dobu a táto únava bude trvať až štrnásť dní
  • u niekoho môže chrípka vyvolať aj črevné ťažkosti ako je napríklad zvracanie

Ako sa chrípka lieči?

Určite platí to isté ako pri prechladnutí, je potreba dodať vášmu telu veľa tekutín a vitamínu C. Ďalej je dobré zaobstarať si ibuprofen a iné podobné medikamenty, ktoré vám v ktorejkoľvek lekárni radi odporučia. Od veci nie je ani vaša návšteva u lekára. Keď sa naozaj jedná o chrípku, môžete tiež dostať antibiotiká. Záleží na tom, aký bude mať vaša chrípka priebeh a v akej fáze vašej choroby navštívite svojho lekára.

Očkovanie proti chrípke

Áno alebo nie? Niekto sa necháva očkovať na všetko, čo môže, ale sú ľudia, ktorí sú naopak odporcovia akéhokoľvek očkovania. Záleží na vás, ku ktorej skupine patríte. Väčšina lekárov, keď už sa rozhodnete pre očkovanie proti chrípke, odporúča, aby ste si túto látku nechali aplikovať najlepšie už v septembri, októbri, než chrípka začne vyčíňať. Ak chcete proti chrípke urobiť aspoň nejaké kroky, aby vás nedostala, tak si umývajte dôkladne ruky a držte sa ďalej od tých, u ktorých to vyzerá, že sú chrípkou nakazení a majú príznaky, ktoré chrípke zodpovedajú. Už asi týždeň po aplikácii vakcíny budete mať v tele vytvorenú obranu proti týmto zákerným vírusom. Vakcína proti chrípke má obsahovať tri chrípkové vírusy - A (H3N2) vírus, vírus A (H1N2) a jeden vírus B. Keďže sa vírusy prispôsobujú a menia, je nevyhnutné prispôsobovať aj očkovaciu látku.

Typy chrípkových vírusov

Aké typy chrípkových vírusov existujú? Sú tri. Označované sú jednoducho A, B a C. Vírusy A a B sú tie, ktoré spôsobujú sezónne vírusy.

Kedy vyhľadať lekársku pomoc okamžite?

Ak patríte do rizikovej skupiny, tak určite navštívte lekára čo najskôr, aby ste sa vyhli prípadným komplikáciám. A ktoré presne skupiny sú rizikové? Tehotné ženy, deti do veku dvoch rokov, osoby so zníženým imunitným systémom, ľudia s ochorením pľúc, srdca, obličiek atď.

Ak máte aspoň jeden z nasledujúcich príznakov:

  • neustále vracanie
  • ťažkosti s dýchaním
  • závraty a dezorientácia
  • obrovská horúčka

... A vždy, keď si nebudete istí, že je zdravotný stav vážny

A ak sa budete z prechladnutia liečiť sami doma, alebo ak vás doma na necschopenke nechá lekár, môžete tento čas využiť na to, aby ste sa skúsili zoznámiť. Budete mať čas sa poriadne porozhliadnuť na internetovej zoznamke a až sa uzdravíte, tak môžete vyraziť na schôdzku.

[Kač]

Zdieľajte tento článok na: