Čo je vo vzťahu najdôležitejšie? A ako veľmi je dôležité robiť kompromisy?
Kompromis je to, že hľadáte nejakú prostrednú cestu, nejaké východisko, ktoré je vhodné a prijateľné pre vás oboch. Ak žiadna taká cesta neexistuje, ťažko ju nájdete a vytvoríte. A to, čo vznikne, rozhodne nebude zdravý kompromis, pre zdravý a pevný vzťah. Každý človek hľadá ten skvelý a fungujúci vzťah, ktorý bude skvele zapadať k jeho osobnosti a charakteru. Bude mu oporou a bude s ním v dokonalej harmónii. Neznamená to však, že keď budete obaja rovnakí, tak že budete mať zaručené, že váš vzťah bude vážne perfektný a bezproblémový. Ideál neexistuje. Každý v páre si myslí, že jeho názor je ten najlepší, občas využije i zbrane, ktoré tu druhú stranu usadia, aby si presadili to svoje. Kedy sa ale ešte jedná o kompromis a kedy už o manipuláciu? Aká je zdravá miera kompromisov? Ide to povedať takto ľahko? A dá sa to vôbec nejako zmerať? Vzťah by vám mal pomáhať sa rozvíjať a nie naopak.
Na začiatku vzťahu je všetko krásne a zaliate slnkom. Bohužiaľ tomu tak ale nikdy nie je večne. A preto ste ochotní urobiť čokoľvek, aby ste tento vzťah udržali, rozvíjali a zároveň bol aj ten váš posledný a nastálo. To však môže byť práve ten kameň úrazu. Začnete robiť aj veci, ktoré vám nie sú prirodzené a vaše ústupky sa stanú každodennou súčasťou vášho partnerského života a vášho spoločného rozhodovania a vyjednávania.
Kompromis je skvelý a do vzťahu v každom prípade patrí, avšak je potrebné používať ho v rozumnej miere, aby ste nakoniec nezistili, že sa len ponižujete, neustále ustupujete a predovšetkým zabúdate na svoje sny, názory a svoj pohľad na svet. Kompromisy by mali byť používané v menšej miere, pretože pre vzťah sú proste nevyhnutné. Nemalo by byť problémom, aby ste začali hovoriť potichu, keď vidíte, že druhý napríklad telefonuje. Takéto malé kompromisy váš vzťah posilňujú a rozhodne ho neohrozujú. Problémom sú tie kompromisy, ktoré sa začnú robiť na základe toho, že je vo vašom vzťahu nejaká prasklina a nejaký problém. Kompromisy sú v rovnováhe a v poriadku, ak neohrozujú vaše kľúčové priania, túžby a potreby, ktoré by u vás mali byť vždy na prvom mieste. Keď vaše kompromisy začnú prerastať, začnú sa naopak aj praskliny a problémy vo vašom vzťahu neustále zväčšovať. Jednoducho ho tým pošlete do hája ľahko a rýchlo.
Nerobte tie kompromisy, na základe ktorých narušíte základné kamene vášho vzťahu, tie, ktoré ohrozia vašu lásku, úctu k tomu druhému, dôveru a celkový postoj voči sebe. Pokúste sa občas prehodnotiť svoje očakávania a podeľte sa o svoje názory a emócie. Buďte ochotní robiť drobné ústupky, ako uznáte za vhodné. Nechcite toho druhého ovládať a nechcite byť ani sami ovládaní. Nerobte kompromisy, aby ste predišli konfliktom a hádkam, ktoré následne vedú k neriešeniu problémov. Môže to vyústiť až tak ďaleko, že sa problémov nahromadí viac a vzťah už nebude možné ďalej udržať ani zachrániť.
Najbežnejším rozdielom, ktorý je medzi partnermi, je väčšinou po stránke finančnej. Jeden je dožgroš a druhý by zase rád rozhadzoval. Sú to rozdiely úplne bežné, ale pre vzťah naprosto a väčšinou nevyhnutne katastrofálne. A hlavne, takúto vlastnosť nezmeníte. Človeka len tak ľahko neprerobíte. Je teda len na vás, akým spôsobom si dokážete vysvetliť svoj pohľad na peniaze a prístup k nim. Väčšinou býva veľmi ťažké, aby ste si navzájom dokázali čokoľvek vyvrátiť a našli spoločný kompromis. Verte ale, že sa to dá. Čím viac budete na tejto oblasti pracovať, tým skôr dokážete zvýšiť vašu dôveru, schopnosť kompromisov a harmóniu. Hádali ste sa niekedy doma o prevádzkovej teplote v byte alebo dome? Snáď každý. Jednému je teplo, druhému zima. Aj tu, v takej "banalite" je potreba kompromisov a dohôd.
Introvert verzus extrovert, aj druhy pováh a charakterov hrajú významnú úlohu v robení kompromisov. Jeden je viac zamĺknutý a skôr používa hlavu, než prehovorí, extrovert to má väčšinou naopak, do všetkého sa púšťa po hlave, je spoločenský a jeho činy a ústa ho pred jeho myšlienkami občas predbehnú. Introvert teda bude chcieť byť častejšie v pokoji domova a extrovert bude naopak neustále vyhľadávať spoločnosť. Nevyčítajte teda svojmu partnerovi alebo partnerke, že sú v tomto úplne rozdielni než vy. Berte do úvahy rozdielnosť všetkých ľudí. Nebola by to nuda, keby boli všetci rovnakí? A nebolo by naopak horšie byť s niekým, kto by bol úplne rovnaký ako vy? Predstavte si, že žijete sami so sebou. Ústupky vo forme kompromisov sú občas na mieste a hlavne neoddeliteľnou súčasťou vašich vzťahov.
Existuje veľa vecí, s ktorými vás môže váš partner alebo partnerka otravovať a ktoré vám polezú na nervy, ale zrovna tak aj vy máte nejaké tie chyby, ktoré jemu alebo jej zas vadia na vás. Začnite aj takými drobnými kompromismi, typu: ja dôjdem kúpiť ten darček rodičom k výročiu a ty dojedeš odovzdať veci do čistiarne. Takých drobných kompromisov sa dá v bežnom partnerskom živote nájsť veľa. Skúste sa vždy zamyslieť, kde je možné, aby ste boli súčasťou kompromisov obidvaja a nielen jeden z vás.
Nestáva sa vám niekedy, že vytvárate svoje argumenty len preto, že chcete, aby ste vy mali to hlavné slovo a hlavnú úlohu? Ak sa tak stáva počas hádky, pokúste sa svoje emócie podržať v tú chvíľu pod kontrolou. Je dôležité, aby ste vždy vedeli, čo naozaj chcete, nielen vo vzťahu, ale aj v živote. Niekedy je dobré stáť si za svojím a niekedy je naopak dobré, uznať chybu a prehodnotiť svoje očakávania.
Zamyslite sa nad tým, v čom sa ako partneri naozaj nezhodnete. Sú to veci dôležité? Alebo sú to len banality, ktoré riešite na prehnanej emocionálnej úrovni? Fyzická príťažlivosť ide ruka v ruke s emóciami. Väčšinou to tak je. A preto je potrebné udržiavať oboje. Malé kompromisy sú prirodzené a nevyhnutné, ale dávajte pozor na to, aby ste sa nevzdali až príliš veľa, kvôli tomu, aby ste vo vzťahu boli a predovšetkým zostali. Všetko s mierou. A ak vám príde, že vo vašom vzťahu neustále len ustupujete a je najvyšší čas na to, aby ste z neho odišli. Môžete začať s hľadaním toho lepšieho partnera alebo partnerky hneď teraz a tu.
[kač]