Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Kde sa schovávajú galantní muži?

17.december 2020
Kde sa schovávajú galantní muži?

Ženy dnes a denne hundrajú, že galantný muž sa ťažko hľadá, posledný gentleman, že vymrel azda niekedy pred sto rokmi. Len či si za to nemôžu tak trochu samy. Mohutné vlny feminizmu so sebou totiž nekompromisne vzali aj túto roztomilú záležitosť. Neveríte? Tak čítajte.

Kedy vlastne muži prestali byť galantní? Nepodržia kabát ani dvere, nezdravia ako prvý a už vôbec netušia, kedy majú po schodoch ísť za ženou a kedy pred ňou. Kam sa podeli elegáni, ktorí vedeli, že ak vojde do miestnosti dáma, majú sa postaviť? To je tým, že je v tom zmätok. Zmätok v pojmoch. A tak z toho máme zmätok aj v hlave. Teda ono to tým asi nebude, ale buďme spravodliví a nehádžme všetko len na mužov.

"Galant homme"

Pôvodne totiž galantnosť spočívala v niečom úplne inom ako vo formálnej zdvorilosti. Išlo predovšetkým o hravosť, nespútanosť a frivoľnosť. Domovom galantnosti je Francúzsko a doba vlády Ľudovíta XIV., prezývaného kráľ Slnko (1643-1715). Vtedy sa začalo meniť spoločenské ovzdušie, a na scénu tak mohol vstúpiť "galant homme" - zvodca, milenec a ctiteľ.

Francúzsky šarm

Muž galatný vystriedal čestného rytiera. Rytieri pre svoje ideály nasadzovali životy, a aj keď aj oni sa dvorili ženám, pokojne si hodili svoju vyvolenú cez rameno a uniesli ju, ak nebolo zbyt. Galantný muž nemieni umierať, ale oslňovať a baviť sa v spoločnosti opačného pohlavia. Nie na jeho účet, tu išlo o rovnocennú zábavu ako pre mužov, tak pre ženy. Muži prišli od únosu k okúzleniu. Nadúvajú sa a chcú oslniť, tak ako operenci. A akokoľvek sa to môže zdať márnivé, je to správanie odovzdanosti. Vo chvíli, keď žena prestáva byť trofejou v naozajstnom boji a stáva sa sudkyňou symbolického súperenia, sa veľmi zvrátila. Rozhodnutie je na nej.

Práve zmena vo vzťahu k ženám je najväčším prínosom galantnosti. Laškovný potlach plný dvojzmyslov s viac či menej skrytými erotickými narážkami dnes mnohí považujú za nevhodné, až sexistické správanie. Lenže práve galantnosť urobila zo ženy rovnocennú partnerku muža. Feministky iste namietnu, že muž konverzujúci so ženou na šteklivé témy k nej nemá patričnú úctu. Neuvedomujú si však, že vo svete, ktorý vzýval galantnosť, boli ženy slobodnejšie a muži im túto slobodu s radosťou umožňovali. Šteklivé narážky ženu nezrážali, naopak jej umožnili vystúpiť z ulity formálnej cnosti, aby sa týchto galantných hrátok mohla zúčastniť.

Paradox emancipácie

Feminizmus vôbec všeličo pochopil inak (či vôbec). Začalo to nosením nohavíc, pokračovalo za volantom a končí tým, že si ženy vystačia samy a muža takmer nepotrebujú. Sťažujú sa, že im nepomáhajú do kabátika, a pritom najmenší náznak galantnosti ich koľkokrát tak prekvapí, že na neho nevedia reagovať, ak ho vôbec rozoznajú.

Znáte galantního muže ve svém okolí?

Je to paradox modernej doby. Dnešná žena volá po galantnosti a jedným dychom dodáva: "Nechcem žiadne privilégiá, nepotrebujem aby ma púšťali prvú do dverí len preto, že som žena." Dajme si príklad. Snaživý mladík idúci električkou sa mohol pretrhnúť, aby pustil nejakú ženu sadnúť. Vyskakoval ako čertík z krabičky, ale keď dostal tretíkrát "Nie, ďakujem, ja postojím," zachmúril sa a začal surfovať internetom v mobile. Nabudúce si určite podobnú eskapádu rozmyslí a dosť možno sa zaradí do zástupu nevšímavých hulvátov. Ach jaj.

Totiž, milé dámy, ak chcete mať z mužov elegánov, potom v prvom rade buďte vy dámami! Znie to ako humorná rýmovačka, ale je to tak. Nezpochybňujme ženské práva, chráň boh! Teda ona klasická - volebná, na štúdium a podobne. Avšak ženy a muži sú dve rozdielne pohlavia, tak príroda chcela, a snaha vyrovnať sa jeden druhému je nezmysel. Prečo sa hnať k dverám ako prvý, prečo nepočkať, než muža napadne vziať vám kabát? Že by ste mohli vystáť jamku, než by to toho vášho trklo? No tak do neho trknite sama! (Jemne a bez zákernosti).

Laškovanie zakázané

Galantnosť už dávno nie je onou laškovnou hrou medzi mužom a ženou, v 18. storočí sa vydala z krajiny galského kohúta ďalej do Európy, avšak francúzska frivoľnosť v ťažkopádnom habsburskom prostredí nemala šancu, rovnako tak ani v Taliansku či v Španielsku. Stala sa formalitou a vzišla z nej etiketa čiže pravidlá spoločenského správania. Tie, po ktorých dnes voláme. Radikálny feminizmus emancipáciu nepochopil. Dnes stačí, aby sa na ženu muž v práci alebo na ulici trochu významnejšie usmial, a už má nálepku sexista, ktorý sa nevie správať slušne. Súčasná moderná žena zakladajúca si na tom, ako je emancipovaná, nedovolí mužovi frivoľnosť.

Pritom to bol tento druh galantnosti, čo ženu v rovnoprávnosti posunul zas o kus ďalej. Nie je to vlastne škoda? Muž, ktorý vám podrží kabát a dvere je predsa úžasňák. Keď vás navyše ale ešte pobaví a rozosmeje, je úžasňák na druhú!

Ženy, milujte muže

Odborník ženám

Muži sú od prírody lovci, vládcovia sveta, vojvodcovia, dobyvatelia. Tak dnes už nie, ale niečo im z toho zostalo. Postupne si ich ženy prevychovávajú a už je to lepšie, ale ešte to nie je ono. Aj náčelník pirátov môže byť galatní a otvoriť žene dvere alebo vziať kufrík. Ale ruku na srdce, ženy, dávate im dostatok príležitosti? Neotvárate si tie dvere samé, aj keď ide muž za vami, a neťahá ten kufor, aj keď muž - zamyslený nad veľkými vecami tohto sveta - kráča vedľa vás? Keď mu naznačíte, čo je jeho povinnosťou, urobí to s ospravedlňujúcim pohľadom a nabudúce už si dá pozor. Áno, niektorým sa to musí povedať nahlas. Ale neváhajte, muža o čokoľvek požiadať alebo niečo nežne pripomenúť. S mužmi je to niekedy ako s deťmi, musíme im to povedať, aj zopakovať, ale nakoniec sa to sú schopní naučiť, nevzdávajte to!

Keď má sojka chuť na sladké

To, čo sa človek musí (niekedy bezúspešne) zložito učiť, zvládajú vtáky automaticky. Medzi tie najgalantnejšie patria sojky, o ktorých je známe, že patrí k najinteligentnejším zástupcom vtáčej ríše. Vedci zistili, že samčekovia sojek svojim samičkám ponúkajú len tú potravu, ku ktorej sa ony nedostanú a je pre nich vítanou zmenou. Pán sojka skrátka vie, aké to je, keď pred vami na stole pristane presne to, na čo máte práve chuť.

Berte to s nadhľadom a zasmejte sa

Niekedy je lepšie zabudnúť na všetky konvencie, postoje k mužom, ženám, starostiam a proste sa len zasmiať. Neveríte? Smiech funguje ako lekár a fyzioterapeut v jednom: uvoľňuje svaly a napätie, podporuje krvný obeh, posilňuje svaly bránice a brucha, zmierňuje depresie. Ak si teda chcete zlepšiť zdravie, smejte sa. Aspoň pätnásť minút v kuse každý deň. Dá sa to naučiť podobne ako napríklad lyžovanie. Háčik je v tom, že málokto z nás tak samozrejmú vec ako úprimne sa zasmiať naozaj vie. Aby smiech liečil, je potrebnésa smiať poriadne. Dlho a intenzívne. Taký smiech je typický najmä pre deti, ktoré sa smejú priemerne asi 300x denne, zatiaľ čo dospelí asi len 15x.

Prosmějte se klidně celým dnem

Liečba Chaplinom

Smiech je pritom univerzálnym liekom na veľa problémov - telesných aj duševných. Smiech znižuje stres, ktorý, ak trvá dlhšiu dobu, pôsobí negatívne na náš imunitný systém. Bolo dokázané, že keď sa smejeme z plného hrdla, stúpa nám v slinách a v krvi koncentrácia imunoglobulínov, proteínov dôležitých pre obranyschopnosť organizmu. Z vedeckých štúdií tiež vyplýva, že smiech dokáže tlmiť bolesť. Dochádza pri ňom k uvoľneniu endorfínov, ktoré bolesť prirodzene potláčajú. Podľa jednej japonskej štúdie smiech dokonca znižuje alergické reakcie. K tomuto záveru došli tamojší vedci potom, čo skupinu dvadsiatich šiestich dobrovoľníkov-alergikov zavreli do miestnosti plnej alergénov, ako sú prach, perie alebo mačacia srsť.

Kým prvýkrát im pustili video s Charliem Chaplinom, druhýkrát sa museli pozerať na správy o počasí. Výsledok? Pri prvom pokuse bol výskyt alergických reakcií o 75% nižší!

Od srdca pre srdce

Tým ale výpočet pozitívnych účinkov smiechu na ľudské zdravie nekončí. Poriadny smiech ako prevenciu vzniku srdcových chorôb odporúčajú aj mnohí lekári. Smiech zvyšuje tepovú frekvenciu, zlepšuje prietok krvi a prehlbuje dych, čo vo výsledku znamená až o 40% nižšie riziko vzniku srdcovo-cievnych ochorení. V neposlednom rade pomáha smiech tiež chudnúť, zlepšuje pevnosť a kvalitu pleti a prispieva k dobrej a pozitívnej nálade, pretože znižuje hladinu stresového hormónu kortizolu.

Šťastie k smiechu netreba

Myslíte si, že ku smiechu potrebujeme dôvod? Že bez radosti, dobrej nálady a šťastia sa smiať jednoducho nejde? To je omyl, ktorý vás zbytočne blokuje. Stav radosti si môžeme umelo navodiť zvnútra. Radosť nie je závislá na žiadnych vonkajších okolnostiach, preto ju môžeme rozpohybovať telom. Smejeme sa len preto, že sme sa rozhodli smiať. Náš mozog dostáva pri predstieranom smiechu skrz pohyby svalov a rôznych častí tela signál, že sa smejeme, pretože rozoznáva pohyby, ktoré má v sebe zakódované ako smiech. Následne dochádza k spúšťaniu biochemických reakcií a uvoľňovanie endorfínu a serotonínu. Telo sa tak predstieraným smiechom emocionálne rozbehne a prejde do prirodzeného smiechu.

Pre žiadúci efekt a pozitívny vplyv na zdravie je dôležité smiať sa aspoň 10 až 15 minút v kuse, pretože až po tejto dobe dochádza k naštartovaniu chemických reakcií.

Je na čase sa zaregistrovať na našej zoznamke a začať sa zoznamovať s ďalšími užívateľmi. Veľa šťastia!

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: