Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Pauza vo vzťahu nemusí znamenať jeho koniec

3.jún 2024
Pauza vo vzťahu nemusí znamenať jeho koniec

Dali ste si s partnerom vo vzťahu pauzu a teraz neviete, čo bude ďalej? Predpokladáte, že táto pauza veští jeho koniec? Nemusí to tak byť! Prečítajte si náš dnešný článok, ktorý vám celú situáciu objasní a my vám v ňom poradíme, čo a ako urobiť, aby váš vzťah mohol pokračovať a bol lepší ako predtým.

Pauza vo vzťahu má svoje dôvody. Nikto nejde do pauzy len tak z nudy, pretože vzťah skrátka stojí veľa času a úsilia, aby sa vybudoval, a málokto to potom chce len tak stopnúť bez dôvodu. Ale nebojte, aj keď k tomu vždy nejaké dôvody sú, nemusí to končiť nijako tragicky. Stačí mať správny prístup a trochu sa snažiť.

Ak ste posadnutí sledovaním životov celebrít, často môžete vidieť správy o tom, ako sa tento alebo tamten pár rozišiel a potom sa zrazu zase dali dohromady, pričom títo dvaja to vysvetlia tak, že si dali pauzu. Niekedy to je ale tak, že prvýkrát začujete správy o tom, že si niekto dal pauzu, ktorá práve prebieha. Ako sa vďaka tomu budete cítiť? Pomyslíte si "Tak tí už sa k sebe nevrátia." alebo skôr "To je v pohode, vyčistia si hlavy a vrátia sa k sebe."? V podstate to záleží skôr na tom, aká je vaša osobná skúsenosť s takouto pauzou.

A pretože naše životy nie sú o sledovaní celebrít, ale predovšetkým o žití našich vlastných životov (aj keď u niektorých by sa o tom dalo špekulovať), bude vás táto téma zaujímať skôr z tak trochu sebeckých dôvodov. Každý sa môže ocitnúť v tejto situácii. Potom vyvstanú dôležité otázky, na ktoré budete chcieť poznať odpoveď (a najlepšie okamžite). Bude pauza vo vzťahu fungovať tak, ako si predstavujem? Môže to pre vzťah predstavovať nejaké výhody, alebo sa len oddelíme a budeme tak odďaľovať neodvratný koniec?

Experti na vzťahy vám poradia, ako si z pauzy vo vzťahu vziať čo najviac pozitívneho. Musíte ale počítať s tým, že aj tá najpremyslenejšia pauza nespraví vzťah, ktorý je úplne príšerný a udsúdený k ničomu inému ako k zániku. V nasledujúcich riadkoch sa ale môžete presvedčiť o tom, že pauza vo vzťahu nemusí byť bezvýznamná.

Dohodnite sa na cieli

Prečo si vlastne dávate vo vzťahu pauzu? V čo dúfate, že sa stane, alebo že sa zmení? Ak vaša odpoveď znie podobne tejto: "Hrozne veľmi toho človeka neznášam a chcem, aby mi zmizol z očí!", Tak pauza pravdepodobne nebude správne rozhodnutie. V takom prípade potrebujete rozchod a nie si o seba len na chvíľku oddýchnuť.

Ale ani rozchod ani pauzu by ste nemali uponáhľať kvôli tomu, že práve máte zlú náladu, alebo pretože ste zrovna na partnera nahnevaní kvôli tomu, že niečo vykonal. Aj keby vás podvádzal, tak najprv trochu vychladnite a až potom sa rozhodujte, čo bude.

Pauza ve vztahu nemusí být jeho koncem

Obaja sa spolu musíte dohodnúť, k čomu táto pauza bude dobrá. Môžete chcieť byť na chvíľku osamote, trochu sa od svojho partnera vzdialiť z akéhokoľvek dôvodu, či si vyliečiť boľavú dušu krátkym oddialením od zdroja. Stephanie Tumba, výkonná riaditeľka spoločnosti Celest Connections and matchmaking a autorka 100 Dates and a Wedding povedala internetovému denníku Metro: "Keď niekto súhlasí s 'pozastavením' vzťahu, musia použiť toto obdobie, aby získal silu, aby si uvedomili, čo je so vzťahom zle a ako veci zmeniť. Toto obdobie je tiež to, v ktorom človek bude premýšľať o tom, aký s partnerom tvorí pár, ale človek by si určite mal nájsť čas aj na sebakritiku."

Určte si jasný cieľ tejto pauzy. Povedzte si vetu: "Po tejto pauze by som chcel, aby sme ..." a doplňte ju toľkokrát, koľkokrát to bude možné. Ale predovšetkým sa uistite, že pauza je to, čo obaja chcete, a že nejde o niečo, aby ste vy alebo váš partner zdržali nevyhnuteľné - rozchod. Nie je to niečo, čo by ste mali brať na ľahkú váhu, pretože Stephanie hovorí, že iba 10% párov prežije pauzu vo vzťahu a dá sa znovu dohromady. Ale to je dané práve tým, že za pauzu človek označuje aj úplne jasný rozchod, ktorý len odďaľujú. Keby to nerobili a tiež by sa počas pauzy riadne snažili premýšľať nad vzťahom a nad tým, ako veci napraviť, toto percento by bolo oveľa vyššie.

Jasne stanovte, koľko času budete potrebovať vy aj váš partner

Ak si myslíte, že od seba musíte byť roky, opäť sa jedná skôr o vzťah odsúdený k záhube než o krátku prestávku. Ale akonáhle sa dohodnete na cieli, ktorého budete chcieť po pauze dosiahnuť, je dobré stanoviť si aj dobu, ktorú pauza bude trvať. Ako dlho vy sami budete potrebovať? Deň? Týždeň? Mesiac?

Jessica Leoni, vzťahový poradca pre Illicit Encounters (jedná sa o zoznamovaciu stránku pre ľudí vo vzťahu, takže Jessica je dobre oboznámená s tým, keď vzťah nefunguje), odporúča celý týždeň bez jediného kontaktu. Pričom ešte dodáva, že by pauza mala byť od jedného do troch týždňov, ale vo finále je to na vás, na čom sa dohodnete, čo by bolo pre váš vzťah najlepšie. Hlavne sa nesnažte veci uponáhľať, čo keď napríklad váš partner potrebuje viac času ako vy sami? Ak potrebuje čas navyše, ktorý bude vášmu vzťahu k úžitku, nekráťte mu ho, pretože by ste ochudobnili vo finále akurát sami seba, resp. váš vzťah. A vy ho predsa chcete zachrániť, no nie?

Bude váš vztah pokračovat dál? To záleží na vás.

Naznačte, ako to bude so sexuálnou stránkou veci

Táto téma rozhodne nevypusťte preto, že sa vám o tom nechce baviť, pretože je naozaj veľmi dôležitá. Ak sa chcete vyhnúť trápnym, ale aj veľa nepríjemným situáciám, mali by ste túto tému rozhodne prebrať pred pauzou a nie niekedy v priebehu, alebo dokonca po nej. Nastavte nejaké základné pravidlá, ktorých sa budete obaja držať. Zostanete si obaja úplne verní? Alebo si dovolíte chodiť s niekým iným na rande? Ak sa niečo stane (často ide predovšetkým o sexuálne veci), poviete si to navzájom, alebo o tom budete mlčať?

Niektoré páry sa dohodnú na tom, že si môžu o pauze robiť, čo chcú, ale ten druhý sa to nikdy nedozvie. V takomto prípade sa ale snažte vyhnúť tomu, aby vás po návrate k sebe nepremohla žiarlivá zvedavosť.

Tento rozhovor bude asi dosť trápny a nebude sa vám do toho chcieť, ale verte, že keď to vyriešite teraz, bude to pre vás neskôr oveľa menej bolestivé.

Určite pravidlá komunikácie

Toto je rovnako dôležité pravidlo ako tie ostatné, aj keď sa vám to na prvý pohľad nemusí tak zdať. Musíte sa dohovoriť na tom, či budete počas pauzy v kontakte, alebo budete robiť, že ten druhý vôbec neexistuje. Úplne bez komunikácie môže byť pauza prínosná, ale musíte sa uistiť, že to zvládnete aj vy, aj váš partner a že s tým obaja súhlasíte. Nechcete svojmu partnerovi potom posielať správy, ktoré zostanú nezodpovedané, pretože on bude pravidlo dodržiavať. Vo vás to totiž vyvolá iba zúfalosť a paranoju.

"Nie je zakázané byť v priebehu pauzy v kontakte, ale musíte sa uistiť, že jeden z vás nebude mať pocit, že on trpí a vy sa bavíte. Ak je vaša pauza dlhšia, tak jeden telefonát týždenne udrží medzi vami potrebnú blízkosť a uistí vás, aj druhého," hovorí Stephanie Tumba.

Schůzka na konec pauzy se může konat u vztahového poradce nebo terapeuta

Naplánujte si stretnutie na koniec pauzy

Obaja si zadajte do kalendára dátum a čas, s ktorým sa už nebude hýbať a bude obom vyhovovať. Bude to veľmi dôležitá schôdzka, pretože sa na nej dohodnete, či bude váš vzťah pokračovať ďalej, alebo či ho ukončíte. Ak chcete, môžete zvoliť aj telefónny hovor, ale zísť sa osobne, ak to bude možné, bude najlepšie. Stephanie navrhuje neutrálne miesto, kde môžete voľne diskutovať o vašom vzťahu, prípadne si môžete na tento deň naplánovať aj schôdzku u vzťahového poradcu, ktorému vysvetlíte celý proces a na čo ste počas neho prišli a on vám pomôže si všetky myšlienky riadne usporiadať, aby ste urobili správne rozhodnutie.

Pripravte sa na to, čo bude ďalej

Keď sa rozhodnete pre pauzu vo vzťahu, musíte počítať s tým, že váš vzťah po nej už nebude pokračovať. Urobte čo najviac pre to, aby ste počas tejto pauzy zistili, či chcete, aby vzťah pokračoval, alebo nie.

Ak sa rozhodnete napokon, že spolu zostanete, uistite sa, že máte vyriešené všetky problémy, kvôli ktorým pauza vznikla, určite by ste nemali zabúdať na kompromis, ktorý je v týchto situáciách často nevyhnutný. Ak ste obaja ochotní urobiť niečo pre to, aby váš vzťah mohol ďalej pokračovať, snažte sa vyhnúť všetkému, čo vás do tejto situácie dostalo.

Ak po pauze ale stále nechcete svojho partnera vidieť, alebo vám bez neho bolo znateľne lepšie a desíte sa toho, že teraz vám bude zase horšie, nie je to dobré znamenie. Vďaka tomuto oddialeniu by mali vaše city rásť, a ak u vás už žiadne nepretrvávajú, mali by ste sa rozhodnúť pre rozchod.

Držíme vám palce, aby vaša pauza vo vzťahu mala taký koniec, aký si prajete. A aj keby váš vzťah nevyšiel, nevešajte hlavu a skúste začať zase randiť. Nájdite si partnera vďaka online zoznamke, na ktorej sa zoznámite veľmi jednoducho a bezpečne. Stačí sa zaregistrovať a kontaktovať užívateľa.

[Lil]

Zdieľajte tento článok na: