Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Jiaogulan vám dá nesmrteľnosť

7.február 2020
Jiaogulan vám dá nesmrteľnosť

Hovorí sa jej bylina nesmrteľnosti, zázračná tráva alebo výhonky života. V Spojených štátoch ju nazývajú five leaves ginseng, päťlistý ženšen, alebo tiež južne ženšen. Vo väčšine ázijských krajín má v prírodnej medicíne pevné miesto.

Jiaogulan vyháňa svižné výhonky, ktoré môžu byť niekoľko metrov dlhé. Rastie skoro tak rýchlo ako chmeľ a jeho denné prírastky bývajú aj cez päť centimetrov. Keď sú výhonky dlhé, majú tendenciu vzájomne sa zachytávať. Rastlina má jemné, doslova hrejivé zelené, dlaňovito usporiadané päť až deväťpočetné listy. Tie sú na koncoch zašpicatené a na okrajoch pílkovité.

Pokrýva voľnú pôdu, šplhá na ploty alebo konštrukciu skleníkov, zo závesných kvetináčov sa spúšťa dolu. Jej kvetenstvu sa podobajú visiacim špirálam, ktoré znášajú pomerne nenápadné a malé žltozelené korunné lístky. Plody sú okrúhle, hladké, zelenočierne bobuľky, veľké asi ako šošovka. V južných provinciách Číny žije prekvapivo vysoké množstvo storočných ľudí. Za hlavný dôvod sa považuje práve hojné užívanie jiaogulanu. Je to dobrá správa aj pre nás, pretože sa mu dobre darí aj v našich zemepisných šírkach.

Jiaogulan (Gynostemma pentaphyllum) má slovenský botanický názov gynostema päťlistá a patrí do čeľade tekvicovitých (Cucurbitaceae) podobne ako napríklad momordika, lufy alebo čajové listy. Druhov gynostemy síce existuje veľa, ale medicínsky využívaná je hlavne päťlistá podskupina, ktorá je domovom v Číne, Kórei a Thajsku, na Taiwane, v Indii alebo Japonsku. Darí sa jej aj v nadmorských výškach vyše tritisíc metrov, a to ak má k dispozícii teplé, vlhké podnebie a humóznu pôdu.

V južných štátoch Číny používajú jiaogulan na mnoho spôsobov. V autonómnej oblasti Kuang-si ho ľudia jedia čerstvý. Má miestne meno sien-Cchao, čo znamená bylina nesmrteľnosti. V provincii Jün-nan z neho vyrába šalát, zatiaľ čo provincie Kuang-tung je preslávená prípravou čaju z čestvých alebo usušených listov, ktorý má schopnosť oživovať a omladzovať. V Japonsku jej hovoria amachazuru, doslova sladký čajový výhonok (amacha-sladký, cha-čaj, Zuru-výhonok). Ťažko povedať, či je to úplne výstižný názov, pretože je veľmi horký a so sladkosťou má spoločnú snáď len istú príchuť. Existujú snahy skúmať ho ako potenciálne nízkokalorické sladidlo.

Ginsenosidy a gypenosidov

Gynostemu päťlistú skúmajú vedci necelé polstoročie. Hneď spočiatku v nej objavili ginsenosidy, teda látky obsiahnuté aj v ženšene. Dnes sa vie, že obsahuje vyše deväťdesiat druhov damaranových saponínov, tzv. gypenosidov, čo je vlastne trieda saponitov jiaogulanov, ktoré tvoria neuveriteľná takmer tri obsahové percenta v sušine a majú najväčší vplyv na jeho účinok. Asi štvrtina z nich je chemicky veľmi podobná a desať úplne identických sa ženšenovými panaxosidy, hoci sa jedná o úplne rozdielne botanické rody.

Znáte tuto zvláštní bylinu?

Jiaogulan sa podľa niektorých názorov má svojimi liečivými silami nielen vyrovnať ženšenu, ale dokonca ho prekonať, pretože obsahuje viac ginsenoidov a okrem toho má vysoký obsah gypenosidov. Popri týchto účinných látkach obsahuje horčiny, flavonoidy, polysacharidy, proteíny, minerály a stopové prvky, vitamíny a aminokyseliny. V tradičnej čínskej a orientálnej medicíne sa používa k celkovému posilneniu a očistenie organizmu, pri ochoreniach pľúc a tráviacich orgánov. Okrem toho znižuje hladinu krvného cukru a cholesterolu.

Špecifickým spôsobom reguluje krvný tlak - vysoký znižuje, nízky naopak dokáže zvýšiť. Uvoľňuje kŕče všetkého druhu, posilňuje nervový systém, výrazne stimuluje funkciu pečene a pôsobí ako prevencia proti rakovine. Výpočet priaznivých vlastností býva niekedy ešte dlhší, najmä ak sa jedná o komerčné poňatie.

Jiaogulan je významný adaptogén, pretože okrem uvedených vlastností dokáže zabezpečiť rovnováhu hormónov a imunitného systému a udržať schopnosť organizmu zachovať si stabilné vnútorné prostredie. Predpokladá sa, že posilňuje životnú energiu, zvanú v Číne čchi. Aj keď ho v pôvodných krajinách pestujú po stáročia a najmä z Číny, Japonska a Thajska je k dispozícii veľký počet výskumov a štúdií, u nás sa presadzuje len veľmi zvoľna. Odporúča sa hlavne na prevenciu a je považovaný za antistresovej rastlinu.

Telo sa vďaka nemu stáva odolnejšie voči steresorom, takže napríklad pravidelné pitie čaju z jiaogulanu povzbudzuje pri mentálnom alebo fyzickom vyčerpaní a svojím pôsobením harmonizuje. Podľa skúsenosti vrcholových športovcov zabezpečuje čerpanie energie a dodáva ju, upokojuje nervy, posilňuje výdrž a odolnosť, stupňuje výkonnosť a zároveň oživuje ducha. V špičkovom športe preto dnes slúži ako ľahko módny, pritom nedopingový posilňujúci prostriedok.

Spoznajte jiaogulan

Rastlina sa radí k vysoko účinným antioxidantom, ktoré zachytávajú a zneškodňujú škodlivé kyslíkové radikály, ktoré sa podieľajú na vzniku a rozvoju aterosklerózy, poškodenie pečene, cukrovky a rakoviny, artritíde a vysokom cholesterolu. Minimalizuje rizikové faktory predovšetkým pri kardiovaskulárnych ochoreniach, posilňuje koncentračnú silu srdca a tým jeho výkonnosť ako súčasť obehového systému a celkového prekrvenie organizmu. Posilňuje nešpecifickú imunitu a vďaka tomuto účinku funguje ako prostriedok proti starnutiu buniek a celkovo pôsobí proti procesu starnutia.

Jiaogulan - seznamte se!

Hoci sa v Číne alebo Thajsku používa pri liečbe rakoviny a predpokladá sa, že zvyšuje schopnosť tela zotaviť sa po chemoterapii a ožarovaní počas liečby, u nás je v tejto indikácii oficiálne neznámy. Navyše zatiaľ neexistujú príslušné výskumy a ich dokázateľné závery.

Mráz ho nespáli

Jiaogulan je mrazuvzdorný až do -18 stupňov Celzia. Cez zimu jeho nadzemné časti odumierajú, avšak na jar sa znovu odrážajú. V domácich podmienkach sa dá pestovať v obyčajnom kvetináči. Mladé rastliny zoženiete v dobre vedených záhradníctvach, celkom bežne aj v Nemecku a Rakúsku. Keď mu poskytnete pôdu bohatú na živiny a polotienisté, pred vetrom chránené stanovište, ideálne v skleníku, môžete po pár týždňoch žať listy. Do zásoby ich zbierajte do júna, kedy obsahujú najviac liečivých saponínov.

Pre denné použitie je možné ich trhať až do jesene. Keď presťahujete jiaogulan na zimu do miestnosti, rastú listy ďalej, ale ich udržujete neustále v teple a v relatívne vyššej vlhkosti. Vonku sa listy akoby stiahnu a vyženú až relatívne neskoro, väčšinou koncom apríla. Najvyššie prezimuje pod silnou vrstvou z kôrového mulču, slamy alebo sena.

Vyskúšajte niektorý z receptov

Čerstvé listy môžete jesť podobne ako špenát, mangold alebo šťaveľ, možno z nich pripraviť smoothies, bylinkové maslo alebo pesto. Mladé jiaogulanové listy sú jemné a chuťovo veľmi zaujímavé, horkasté, ľahučko sladkasté a zároveň mierne nakyslé. Vo fytoterapii je možné túto bylinu nesmrteľnosti používať ako klasický nálev. Vrchovatú čajovú lyžičku sušenej byliny alebo dvojnásobné množstvo čerstvej zalejte 500 ml vriacej vody, nechajte maximálne tri minúty lúhovať a preceďte.

Účinky čaju

  • posilnenie imunity
  • vyrovnanie krvného tlaku a zlepšenie cirkulácie krvi
  • posilnenie nervového systému
  • vyrovnanie hladiny krvného cukru v krvi
  • vyrovnanie hladiny tukov v krvi
  • upokojujúce efekty a uvoľnenie kŕčov
  • prevencia infarktu a mŕtvice
  • prevencia rakoviny a brzdenie rakovinového bujnenia
  • rast životnej energie - odolnosti - vytrvalosti - sily
  • pomoc pri prechladnutí a infekčných chorobách
  • detoxikácia organizmu
  • boj proti únave po vyčerpávajúcich výkonoch a proti nespavosti

Horkosť spôsobuje vysoký obsah saponínov, ktoré môžu vyvolávať škrabanie v hrdle. V tom prípade je možné buď znížiť dávkovanie, alebo zmiešať jiaogulan s citrónovou trávou alebo zázvorom. V Číne, Japonsku, a najmä v Thajsku sa listy jiaogulanu zalievajú dvakrát až trikrát po sebe, podobne ako napríklad japonské čaje pestované na lávových poliach. Druhý výluh platí za silnejší, pretože bunkové štruktúry rastliny sú vďaka predchádzajúcemu pôsobeniu tepla otvorené.

Dejte si trochu jiný čaj z jiaogulanu

Jiaogulanové smoothie

Za najlepšie využitie rastliny sa považuje jiaogulanové smoothie. Hrsť listov a dve hrste ďalších planých alebo záhradných bylín, napríklad mäty, medovky, listov púpavy alebo čiernych ríbezlí, rozmixujte v 500 ml vody s niekoľkými ďatľami a banánom. Môžete pridať lyžicu kokosového oleja, prípadne 250 ml kokosového, ryžového alebo ovseného mlieka.

Varianta pesta

Jiaogulan môžete využiť surový tiež k príprave zvláštnej varianty pesta. 50 gramov jiaogulanu a rovnaké množstvo bazalky, prípadne mäty, veľmi jemne nakrájajte, posypte nastrúhanou kôrou z chemicky neošetreného citróna, zalejte trochou citrónovej šťavy a 100 mililitrami olivového oleja. K tomu primiešajte 50 gramov nastrúhaného parmezánu a rovnaké množstvo mletých lieskových alebo vlašských orechov. Podľa chuti pridajte soľ a dokoreňte. Potom dobre premiešajte a plňte do skrutkovacích pohárov, ktoré nakoniec zalejte trochou olivového oleja. V chlade vydrží toto "pesto" až šesť týždňov.

Koreniaci prášok

Inou možnosťou je pripraviť jiaogulanový prášok. Usušené listy (ideálne bez stoniek, ktoré je pomerne ťažké podrviť) v mažiari alebo plátne rozmelnite na prášok. Ten spoločne s kokosovým olejom a medom môžete pridať do jogurtu, jablkového kompótu alebo slivkového pyré. Inou možnosťou je utrieť sušený jiaogulan so soľou v pomere buď 1:1, alebo 2:1, ak menej solíte, a okoreniť ním jedlo.

Jedným z najlepších spôsobov, ako dodržiavať zdravú výživu, je pripraviť si vlastné jedlo a jesť pravidelne. Zdravá strava je skvelá pre vaše lepšie fungovanie, pre vašu lepšiu náladu a predovšetkým pre vašu lepšiu energiu.

Stále vám chýba partner, ktorému by ste niečo dobré uvarili? Napravte to. Zoznámte sa. Využiť môžete aj vedecký zoznamovací dotazník.

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: