Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Babie leto láka k výletom na bicykli

6.október 2014
Babie leto láka k výletom na bicykli

Meteorológovia opäť strašia, že tento víkend nám prichystá posledné teplé dni pred tým, než sa jeseň ukáže vo svojej plnej sile. Ak náhodou neviete čo podniknúť a rozhodne sa vám nechce sedieť doma, prevetrajte ešte raz svoj bicykel.

Pre náročnejších cyklistov, ktorí si užívajú terén a rýchlu jazdu z kopca, sú pripravené špeciálne trate pod Tatrami alebo v iných Slovenských horách. Kto sa pohybuje skôr na Východnom Slovensku a nemá čas na dlhší výlet, zaiste ocení track cez Vihorlatské vrchy - Vihorlat - je to pohorie sopečného pôvodu, nachádzajúce sa na krajnom východe Slovenska. Vihorlat je na bike geniálny, málo zvážnic, veľa singlov a to všetko koncentrované na relatívne malej ploche. Trasa je pomerne náročná a nezaobídete sa bez chráničov a prilby. 

Single tracky sa stávajú na Slovensku čoraz obľúbenejšie

Single tracky (či singletreky) sú trasy v lese alebo inom teréne. Jazdí sa po nich väčšinou jedným smerom podľa značiek. Vďaka čomu je minimálna šanca, že by ste sa zrazili s nejakým protiidúcim cyklistom alebo sa stratili v lese. Podobne ako lyžiarske zjazdovky sa líšia v stupni náročnosti aj single tracky sú odstupňované do niekoľkých úrovní od ľahkých až po veľmi ťažké.

Kam vyraziť na výlet na bicykli

bicykl

Kto chce vyskúšať jazdu po single tracku, môže si vybrať z niekoľkých ciest. Napríklad: Prešovské single tracky nie sú veľmi náročné na techniku, vždy sa tu však nájde zopár miest, ktoré potrápia aj skúsených borcov. Niektoré miesta sú menej prehľadné a úzke, preto treba dávať pozor na jazdcov pred vami (prípadne turistov, kone:-), motorky).

"Nikdy som nebola jazdiť v teréne alebo v horách. Patrím skôr k rekreačným cyklistom, ale partia priateľov ma sem vytiahla a je to super." pochvaľuje si Anna (25 rokov) z Trebišova výlet na bicykloch. Aj jej kamarátka Pavlína (27 rokov) zvládla trasu na pomerne starom (skôr unikátnom) bicykli. "Nemám prehadzovačku, bicykel som musela občas tlačiť a inokedy pre mňa bol kopec pomerne strmý. Ale napriek ťažkostiam som si výlet parádne užila." hovorí Pavlína s úsmevom.

Nenáročný úzky technický chodník pre horské bicykle (prvá single tracková dráha) vznikol rekonštrukciou starého poľovníckeho chodníka, ktorého počiatky siahajú až do roku 1802 a nachádza sa v Bratislavskom lesnom parku. V roku 2009 sa zrodil nápad v hlavách cyklistických nadšencov, a v pondelok 20.6.2011 sa tak po viac než dvojročnom úsilí, i za pomoci firmy BSP podarilo slávnostne otvoriť tento dlho očakávaný singletrack "Cerová dráha".

Vezmite so sebou i detičky.

Vyraziť môžete napr. na Malužinský Tajch, nenáročná značená cyklistická trasa s miernym stúpaním vedúca peknou scenériou Malužinskej doliny (popri potoku Malužiná) až k tajchu. Kedže má prevažne asfaltový povrch je vhodná aj pre výjazd s cyklovozíkom. V okolí je 9 pozorovacích stanovíšť zveri, kde pozorovacie stanovište je určené pre poľovnícku, ale aj pre laickú verejnosť, ktorá má možnosť pozorovať zver v jej prirodzenom prostredí za účasti odborného sprievodcu. Cieľom vybudovania týchto stanovíšť je zvýšiť záujem o prírodu a poľovníctvo.

[paf]

Zdroje: http://cyklisticke.trasy.sk/

Zdieľajte tento článok na: