Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Podľa čoho si volíme partnerov?

18.marec 2015
Podľa čoho si volíme partnerov?

Všetci máme svoju predstavu o ideálnom partnerovi. Vieme ale, ako tieto predstavy o ideálnom partnerovi vznikajú? Vieme ako sa ideálu aspoň trochu priblížiť?

Vplyvy našich rodičov

Našu predstavu ideálneho partnera veľmi ovplyvňujú naši rodičia. U mužov je to matka, u žien sú to otcovia. Sú prvými predstaviteľmi opačného pohlavia, s ktorými sa v živote stretávame. Stávajú sa teda naším vzorom, ktorý potom po celý život veľmi ovplyvňuje náš spôsob vnímania žien alebo mužov. Ak sme teda boli v našej pôvodnej rodine a rodinnom zázemí spokojní, máme teda veľkú pravdepodobnosť a tendenciu, že si vyberieme partnerov, ktorí sú našim rodičom opačného pohlavia svojim spôsobom podobní. Ak bola situácia v rodine komplikovanejšia a mala k harmónii ďaleko, môže to v takom prípade pôsobiť skôr ako odstrašujúci príklad a vy si časom budete a môžete hovoriť, hlavne nech môj partner nie je ako môj otec / moja matka, ak ste žena, ktorej otec napríklad robil matke žiarlivé scény. Vašim hlavným kritériom pre výber partnera potom bude, aby nebol ani trošičku a ani v najmenšom náznaku žiarlivý. Ak sa vám to podarí, tak si potom ale rovnako uvedomíte, že túto vlastnosť síce váš proťajšok s vašim otcom spoločnú nemajú, ale že majú podobný zmysel pre humor alebo podobné záujmy, alebo dokonca sú si podobní vzhľadovo. 

Na našej prvotnej predstave ideálneho muža alebo ženy sa podieľajú aj ďalší ľudia, ktorí sú v našom okolí a ktorí nás vychovávajú a ovplyvňujú. Obzvlášť potom ak s nimi v detstve trávime veľa času. Môže to byť ktokoľvek z príbuzných, napríklad: stará mama, dedko, teta, strýko, ale i napríklad matkin priateľ či otcova priateľka, ak žijete a pochádzate z nie celkom úplnej rodiny.

Protiklady sa priťahujú alebo naopak vrana k vrane…

Zamilovaní

Ideálny pár by mal byť v niektorých veciach rovnaký a v iných veciach by to mala byť dvojica protikladov. Protiklady sa totiž priťahujú. Zároveň však spolu nemôžu dlho vydržať dvaja ľudia, ktorí by boli úplne rovnakí. Niektorých vlastností by totiž mali až príliš, zatiaľ čo iných by mali zase naopak málo, či by im úplne chýbali. Aj túto vec podvedome tušíme a premieta sa do výberu ľudí, do ktorích sa vo svojom živote zaľúbime. Skúste sa zamyslieť nad vašimi doterajšími partnermi, možno mali všetci nejakú spoločnú vlastnosť, ktorá vám naopak chýbala. Poväčšine sa to týka prevažne praktických vecí, ak je jeden s vás zasnený romantik, ktorý má rád ľudí, tak ten druhý musí byť naopak založený skôr prakticky, pretože dvaja romantici by ľahko prišli o všetok svoj majetok a nechali by sa využívať a zneužívať svojím okolím. Niektoré protikladné vlastnosti na našom proťajšku jednoducho potrebujeme, ale zároveň sú väčšinou zdrojom napätia vo vzťahoch. Je potrebné mať spoločný základ v podobe podobného vkusu a názorov, na ktorých môžete stavať, aby náš vzťah mal dobré vyhliadky do budúcnosti.

Vyskytuje sa vôbec ideálny partner?

Podoba nášho ideálneho partnera sa vytvára z niekoľkých zdrojov, predovšetkým z toho čo potrebujeme a po čom túžime čo určujú naše rodinné vzory z detstva. Samozrejme počas života sa tento ideál ďalej vyvíja pod vplyvom získaných skúseností z predošlých vzťahov. Nie je, ale príliš pravdepodobné, že ideál, ktorý ste mali v pätnástich, nám vydrží v nezmenenej podobe do tridsiatky. Jedna vec je však dôležitá, skúsme si toho všimnúť na svojom vlastnom živote, akí partneri nás životom sprevádzajú. Náš ideál počas rokov postupne prechádza veľmi veľkým množstvom drobných zmien. Napríklad vďaka minulým skúsenostiam zistíte, že by určite nemal byť partner lenivý, mal by to byť aspoň z časti športovec a že zas až tak nezáleží na tom, aby mal zmysel pre romantiku, nie sú to ale zase tak zásadné zmeny. Hlavné predstavy o ideálnom partnerovi zostávajú po celý život rovnaké. A presne takého človeka po svojom boku potrebujete a oplatí sa ho hľadať. Zamyslite sa teda nad sebou, začnite od seba, po čom naozaj túžite a túžite po tom stále, od vašej skorej mladosti až doteraz. Ak chcete zmeniť svoje pomery musíte zmeniť svoje myšlienky. Aj keď žijete v šťastnom vzťahu, občas sa objaví, či už pre znepokojenie či pre inšpiráciu, obraz ideálneho partnera. Alebo skrátka len preto, aby ste si užili trochu nevinného romantického snenia. Obraz ideálneho partnera či partnerky sa mnohým ľuďom čas od času zjaví vo sne a má podobu krásneho neznámeho či krásnej neznámej a sú to sny, z ktorých sa len veľmi neradi ráno prebúdzame do všedného reálneho života.

Pokiaľ niektoré vlastnosti našemu proťajšku chýbajú…

Zamilovaní

Najdôležitejšie je zamyslieť sa nad tým, ktoré vlastnosti sú pre vás tie, bez ktorých sa zaobídete, aby sa aspoň trochu priblížili predstave nášho ideálneho partnera. S tým, že niektoré vlastnosti nášmu inak skoro úplne perfektnému životnému partnerovi chýbajú, sa dá vysporiadať vcelku ľahko. Skúste začať hľadať vo vašich koníčkoch. Môže to mať svoje pozitíva. Ak je váš proťajšok napríklad na váš vkus málo dobrodružný, nič vám nebráni ísť raz v roku na výlet pod stan s partiou priateľov a jeho naopak skúsiť prehovoriť, nech zostane doma, aj keď  doma zostať chce. Partnerstvo je o kompromisoch. Ak vám u neho chýba napríklad zmysel pre kultúru, potom síce budete do galérie alebo divadla musieť chodiť sami, ale na druhej strane sa iste nepohádáte o tom, či práve toto predstavenie bolo vydarené alebo nie. Na všetkých vašich rozdieloch sa teda dajú nájsť aj určité pozitíva.

[kač]

Zdieľajte tento článok na: