Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Istanbul: priesečník dvoch svetadielov

6.marec 2019
Istanbul: priesečník dvoch svetadielov

Urobiť si počas jednej hodiny dovolenku na dvoch kontinentoch? V Istanbule to nie je problém! Toto turecké mesto vám toho ovšem ponúkne omnoho viac: bezkonkurenčnú kávu a masáž, lacné nákupy a atmosféru, ktoré z neho robí najžiadanejší cestovateľský cieľ v poslednej dobe.

Istanbul sa rozprestiera na oboch pobrežiach Bosporského prielivu, a tak jedna jeho časť leží v Európe a druhá v Ázii. Orientácia v meste pritom nie je zložitá: V západnej časti, ktorá pôsobí orientálne, je väčšina klasických pamiatok, zatiaľčo východná je veľmi moderná a za tunajšie preztížne adresy platia nájomné ceny zrovnateľné s európskymi veľkomestami.

Káva, do srdca brána

Či už ste v Istanbule na predĺženom víkende, alebo tu hodláte stráviť viac ako týždeň, svoj pobyt by ste mali začať kávou. Káva otvára dvere a srdce. Pravú tureckú kávu od slovenského "turka" rozoznáte na prvý pohľad, respektíve na prvé privoňanie. Zásadný rozdiel je, ako vás v Istanbule poučia už v samotnej príprave. Na dno medenej kanvičky dáte tri lyžice kávy, pridáte cukor a naplníte ju z jednej tretiny vlažnou vodou. Akonáhle voda vrie, prilejete ďalšiu tretinu a proces opakujete, džezvu (obvykle kovová nádoba špecifického tvaru s dlhým rovným držiakom, ktorá sa používa k vareniu arabskej alebo tureckej kávy) nenaplníte voňavým mokom.

Ak máte záujem, v Istanbule vás predavači na trhoch naučia tradičný turecký nápoj variť. Džezvu aj kávu si tu pochopiteľne môžte kúpiť, a to ideálne na preslávenom Grand Bazare. Privíta vás tu na prvý pohľad neprehliadná spleť uličiek, ľudí, tovaru a jazykov, ovšem zmätok je len zdanlivý a zorientovať sa nakoniec trvá pár minút. Kúpite tu skutočne všetko a za pár korún - od "značkovej" kabelky a tradičného oblečenia cez kožené opasky, doplnky, šperky či koberce až po tabák a oriešky.

Niektorí tovar je síce s cenovkou, ale aj pri nich sa oplatí vyjednávať. Keď už sa vám nepodarí zraziť cenu, aspoň sa dostanete na výhodné "dva za cenu jedného", "tri za dva" a podobne. Pokiaľ ide o nákupy mimo Grand Bazar, úžasné sú uličky štvrte Cagaloglu, ktorá sa nachádza pod ním smerom Eminönü. Všetci podnikatelia sa tu sústredia na jeden odbor, takže tu môžte nájsť uličku klenotníkov, uličku s galantériou, uličky s predajom koženého tovaru alebo uličku plnú jedla a pitia.

Kaleidoskop v mešite

Všetci turisti, vrátane neveriacich, to z Grand Bazaru tiahne k Hagia Sofii, druhej najnavštevovanejšej pamiatke mesta. Zvonku to tak nevyzerá, ale zvnútra vás mešita okúzli natoľko, že budete chytať po dychu. Strop akoby donekonečna stúpal hore a oknami pod obrovskou kupolou prichádza do mešity zvláštne svetlo odkrývajúce krásu vnútornej mozaiky. Zrovnanie znesie Hagia Sofia snáď len s neďalekou Modrou mešitou so šiestimi minaretmi.

Pôvodne mali byť minarety iba štyri a zdobené zlatom, lenže nastal problém - architekt zistil, že na zlato nie sú peniaze. Vymyslel si preto lesť. Zlato sa v turečtine povie alten a jeho napadlo zameniť ho so slovom alti, čo znamená šesť. Namiesto pôvodne plánovaných štyroch pozlatených mineratov tak postavil o dva viac. A bez zlata.

Istanbul - Haiga Sofia

Tým dostal sultána do chúlostivej situácie, pretože mešita mala rovnaký počet minaretov ako najposvätnejšia mešita v Mekce, navyše vyzerala omnoho honosnejšie. Hroziaci náboženský konflikt zažehnal sultán tak, že venoval Mekce financie na stavbu siedmeho mineratu.

Čo by kameňom dohodil, rozkladá sa palác Topkapi, bývalé sídlo osmanského sultána. Určite si tu prezrite kuchyňu, kde tie najlepšie pokrmy kedysi pripravovalo pätnásť kuchárov, a samozrejme nevynechajte hárem! Ženy zo sultánovej družiny, jeho manželky a konkubíny tu kedysi obsluhovali a strážili "bieli" a "čierni" eunuchovia. Verte, že ak sa v Topkapi pohnete kamkoľvek, na každom kroku budete počuť o Roxane - žene, ktorá ovládla sultána Sulejmana. Pochádzala z chudobnej rodiny, a hoci nikdy nepatrila k najkrásnejším, stala sa najmocnejšou ženou v dejinách Turecka. Sultánovi vraj totiž predviedla niečo, o čom ani netušil, že môže existovať - ženský orgazmus.

Na masáž do Hamamu

Čo sa týka najrôznejších relaxačných procedúr a masáži, vyskúšali ste možno už mnohé. Ani zážitky z najluxusnejších hotelov sveta sa však nevyrovnajú tomu z úplne obyčajnéo hamanu v Istanbule. Nenechajte sa odradiť ani tým, že niektoré lázne vyzerajú zvonku zrovna vábne. Akonáhle vstúpite dovnútra, na nedostatky fasády zabudnete. Zabalení v uteráku si najprv poležíte v centrálnom priestore, ktorému dominuje vyhriatý stredoveký kameň, na ktorom sa zahrievate a prehrievate.

Keď sa zhruba po štvrťhodine stuhnuté svaly teplom uvoľnia, ujme sa vás majster hamanu (tellak). V oddelenej komnate vás najprv vydrhne drsnou žinkou a koža bude hladká a vláčna. Vzápätí poleje vaše telo teplou vodou a vezme ľanové vrecko napustené mydlovou penou. Z nej prudkým mávnutím a následným zovretím v ruke vytvorí oblak peny, ktorú vám nanesie na celé telo. Krúživými pohybmi vás potom namasíruje od krku až po malíčky na nohách.

Pocit je božský! Potom vás znovu opláchne striedavo teplou a studenou vodou a požiada vás, aby ste sa posadili. To preto, aby vám mohol umyť a jemne namasírovať hlavu. Po každej haman procedúre nasleduje aspoň štvrťhodinová relaxácia odohrávajúca sa obvykle v tradične upravenej odpočivárni - väčšinou býva zariadená ako tradičná sultánska komnata. Zahalení vo frote župane sadnete medzi veľa vankúšov do pohovky, aby ste si tu mohli vychutnať čaj a turecké drobné občerstvenie.

Vôbec najlepšie na odpočívárni však je, že v nej môžete sedieť, ako dlho chcete. Pobyt v tureckých kúpeľoch totiž nebýva časovo obmedzený, platíte za procedúru.

Instanbul je krásným městem

Z Európy do Ázie a späť

Oddychnutí potom môžete vyraziť na cestu na druhý kontinent. Najlacnejšou variantou je plávať turistickým parníkom buď skoro ráno, alebo neskoro večer namiesto objednávania si cesty u niektorých z turistických kancelárií, ktorých v Istanbule funguje mnoho. Čakanie na parník v rušnom prístave je totiž snáď ešte lepší zážitok než samotná plavba. K videniu je tu veľa vecí - od pouličných obchodníkov cez čističov topánok až po zástup rybárov na Galatskom moste (z rovnomennej veže je, mimochodom, krásny výhľad na celé mesto), ktorí sú tu od skorého rána natiskaný jeden na druhom.

Na priestranstvo pod mostom sa tiahne pôvabná rybia reštaurácia, kam si môžete skočiť na večeru. Pokiaľ ste to prehnali s nákupom a nezostáva vám veľa peňazí, nechajte sa pozvať aspoň do niektorého z pouličných stánkov. Čerstvú rybu, pred pár minútami vytiahnutú z Bosporu, vám v nich ponúknu vloženú do žemle a s poriadnou dávkou cibule. Turecká kuchyňa patrí k najchutnejším na svete, bohužiaľ väčšina Slovákov z nej pozná iba kebab.

Doslova za babku pritom môžete ochutnať skutočné lahôdky, napríklad sezamové praclíky simit alebo pečené zemiaky s prílohou - kumpir. Čo by ste si určite nemali nechať újsť, je miestná zmrzlina z pouličných stánkov (nazývaná dundurma) alebo turecký jogurt. Za pozormosť stojí aj ayran, nápoj založený na jogurte, ale kyslejší a redší. No a ešte lahôdka na koniec. Keď vycestujete do Istanbulu v zime, objednajte si na zahriatie horúci nápoj salep. Chutí trochu ako mliečny puding, dochucuje sa cukrom a škoricou a miestny vás nezabudnú upozorniť, ako úžasné je to afrodiziakum. No..., uvidíte.

Jeme hlavou - o káve a čaji

V Istanbule je káva a čaj veľmi obľúbeným nápojom, a tak sa na tieto dve tekutiny pozrieme. Káva a čaj patrí vo svete k obľúbeným nápojom. Obe nápoje sú spotrebiteľmi vyhľadavané predovšetkým kvôli povzbudzujúcim účinkom.

Čo majú spoločné?

V káve sa vyskytuje kofeín. Alkaloidy obsadené v čaji sa súhrne označujú ako tein (kofeín, teofylin, xantin, theobromin a adnin).

Druhy kávy a čaju

Pri káve rozlišujeme dva základné druhy. Arabica patrí medzi lepšie a kvalitnejšie kávy. Robusta je chuťovo výraznejšia a obsahuje oproti arabice viac kofeínu. Pri čaji rozlišujeme čaje čierné, zelené a biele pochádzajú z čajovníka Camellia sinensis a niečaje pochádzajú z iných rastlín než je čajovník.

Nápoje k nám prišli z Afriky a Ázie

Káva pochádza z Etiopie. Z Etiopie sa káva rozšírila do celého sveta. Kávovník, z ktorého sa káva vyrába, je vždyzelený ker alebo strom a zaradzujeme ho medzi ovocné dreviny. Má oválne, na konci zašpicatené listy a biele kvety pripomíňajúce vôňu jasmínu. Plody, ktoré sa vyvinú asi z polovice kvetov, sú tmavé červené kôstkovice s dvomi semenami vo vnútri - kávovými zrnami.

Čaj má pôvod v Číne. Čajovníky sú vždyzelené rastliny. List čajovníka je zelený, lesklý s jemnými chĺpkami. Kvety sú biele alebo ružové. Čajovník existuje v troch variantách: čínskej, assamskej a indonézskej. Z týchto variánt vzniklo vo svete veľa krížencov.

Zaujímavé miesta, uličky a zákutia ale nájdete po celej našej republike a hneď budete vedieť, kam na rande.

Zdroj: http://www.greatistanbul.com/

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: