Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Horoskop vs. charizma: čo viac ovplyvní váš vzťah

5.november 2018
Horoskop vs. charizma: čo viac ovplyvní váš vzťah

Milujete zrodenca v znamení, ktoré k tomu vášmu nepatrí? Tak kľud. Horoskop vám možno niečo napovie, ale to, či budete v páre fungovať, je len a len na vás a vašom protiklade.

Horoskopy na nás vykukujú takmer z každého časopisu, v kníhkupectvách sú celé regály zamerané  na všelijaké predpovede, či už podľa kariet, slnka, hviezd, alebo kávových usadenín. Niektorí ľudia dokonca, bez toho aby si to naštudovali, čo ich v ten deň čaká, pomaly nevyjdu z domu. Pritom väčšinu horoskopov je dobré brať len ako príjemné prečítanie, rozhodne neurčujú kolobeh nášho života. Predpovede typu: "Ak nebude pršať, nezmoknem", nám deň určite ani nezkazí ani nevylepší.

Na minútu presne

Tí, ktorí na horoskopy dajú, by mali vedieť, že podmienkou je vedieť presný čas narodenia, dátum nestačí. Horoskop nie je nikdy univerzálny. Aj keď sa v istej časopriestrovej kvalite narodí po celom svete mnoho detí, neznamená to sériovú výrobu. To, čo je veľmi podobné, sú určite generačné črty. Tie potom určujú celkovo ladené spoločenstvo, ktoré nejakým spôsobom pomenuje dejinný vývoj. To je napríklad dobre sa vyznať v architektúre a umení, pripomeňme si generáciu, ktorá priniesla napríklad secesiu, či takú, ktorá vytvárala panelové sídlisko.

Ovšem ani chvíľa narodenia neurčuje osud človeka. Za to, ako bude náš život vyzerať, si môžme len my sami. Prirodzený horoskop vyložený konkrétnemu jedincovi je iba prínosom pre jeho orientáciu v životných možnostiach. Horoskop veľmi dobre odhaľuje naše talenty, zameranie, službu druhým, finančné možnosti, ale tak isto miesta, kde sme najviac blokovaní a zranení, upozorňuje aj na možné choroby. Vyčítame z neho, ako nás ovplyvnila pôvodna rodina, a teda aj dedičstvo, ktoré leží v naších koreňoch, ktoré potrebujeme pochopiť a zvládnuť, poukazuje aj na naše deficity.

Horoskop je skrátka mapou nášho života a je len na nás, nakoľko svoje možnosti premeníme v realitu.

Ja a ty

Niektorí ľudia žijú v predstave, že sa k sebe hodia len niektoré znamenia, a na základe toho si hľadajú partnera. Trebárs znamenie ohnivé si môže rozumieť so znamením vzdušným než vodným. Ale pozor, hovoríme o porozumeniach. Slnko, a tým aj znamenie, v ktorom sme sa narodili, symbolizuje v horoskope rozum, spôsob životnej cesty, našu vitalitu a zámer života. K tomu je však potrebné doplniť cit, ktorý symbolizuje v horoskope Luna. Tieto dve svetlá, teda rozum a cit, sú v partnerskom horoskope podstatné.

Ale nielen rozum a cit, ale aj vzájomná príťažlivosť, sexuálny náboj vzťahu, schopnosť kooperovať, riešiť realitu, ale aj vidieť vo vzťahu hlboký zmysel. To všetko a mnoho ďalšieho nám ukazujú ďalšie aspekty horoskopu. Môžme z neho aj vyčítať, ako sme schopní nadväzovať vzťahy a akí partneri majú v našom živote opodstatnenie.

Ovšem zase - horoskop za vás nevyrieši či budete ako pár fungovať, či vôbec niekedy. Ako už bolo povedané, partnerský horoskop je mapa možností daného páru, pretože to, či ich budú schopní naplniť, ovplyvňujú mnohé ďalšie faktory a v neposlednom rade aj vôľa chcieť s partnerom udržať krok, ale zároveň nestratiť vlastnú individualitu.

Řídíte se horoskopem?

Vzťahy vznikajú pre doplnenie, vyváženej energie. Len ťažko sa stretnú v páre dvaja dominantní jedinci, a keď už, bude to medzi nimi skrytý či zjavný boj o moc. Takí dvaja submisívni ľudia budú len ťažko dlhodobo spolu. Ich vzťah sa zrejme rozpadne, pretože bude chýbať dynamická energia nutná k rozhodovaniu a vývoju.

Rozum do hrsti

I keď budeme na horoskopy pozerať skepticky, isté opodstatnenie majú. Určujú predovšetkým podmienky pre to či ono v našom živote. Ľudia od nepamäti vzhliadali k oblohe a hľadali na nebi svoj osud. Počiatky astrológie siahajú až k Sumerom a do starovekého Egypta a naši predkovia sa im riadili ako pri stavbách, monumentálnych stavbách, tak aj v bežnom živote. Dnes astrológia tak trochu upadá v nemilosť, hlavne vďaka nefundovaným horoskopom.

Horoskopy ale nezatracujme, ale ani im neprisudzujme nejaké zvlásť magické schopnosti. Tak isto záleží na tom, či sme si nechali urobiť horoskop u odborníka a vyhli sa šarlatánom. Konieckoncov to, že na nich niečo bude, dokázali nedávno vedci z Kolumbíjskej univerzity v New Yorku. Prišli totiž na to, že ľudia narodení v jeseni sú viac nemocní než ľudia narodení v jari. Ale, ako dodávajú, dôležitejšie pre zdravie než dátum narodenia je pohyb a zdravý životný štýl. Tak isto je to so vzťahmi - horoskop nám možno napovie, ale to, či budú v páre fungovať, je len na tých dvoch.

Čo pomôže v zoznamovaní viac než horoskop?

Charizma

Byť človekom, ktorý keď vkročí do dverí, rozžiari miestnosť, je dar. I keď charizma sa dá vypestovať. Bohužiaľ je to omnoho zložitejšie než nasledovať body z moderných príručiek. Slovo charizma nemá presnú definíciu. Pôvodne vzniklo náboženstvo, až o pár rokov prišla psychológia s popisom charizmy s vlastnosťami človeka vyznačujucého sa osobným kúzlom a príťažlivosťou. Vývoj tohto slová odráža aj kultúrny rozvoj spoločnosti, ktorý sa výrazne premenil s priemyslovou revolúciou na začiatku 20. storočia.

Image filmovej hviezdy

Nebola náhoda, že v 20. a 30. rokoch 20. storočia boli Američania posadnutí filmovými hviezdami. Kto iný než idol z odpoludňajšieho predstavenia by mohol byť vzorom schopnosti a upútať? A kto iný to mohol byť v roku 1990 pre Slovákov, ktorým sa práve otvorili hranice a nekonečné možnosti? Krátko po revolúcií bola veľkým symbolom pre slovenské ženy herečka Meg Ryan. Mnoho dievčat a slečien chcelo vyzerať ako ona. Usmievavá, silná žena, ktorá je zároveň bezprostredná, skrátka dievča od vedľa, a pritom iná.

Kouzlo osobnosti lze i natrénovat

Keď si zmenili účes, boli väčšinou sklamané, pretože dojem z pohľadu do zrkadla bol horší než ten, ktorý čakali. Nepozerala na nich charizmatická Meg, ale Katka, Dana alebo Jana. Zmenili totiž len účes. Postupom času dorazili aj rady ako sa tváriť, ako gestikulovať, ako hovoriť a ako niekedy nie. Dosť ľudí si to vzalo za svoje a dodnes sa snažíme svoju osobnosť pestovať ako to len ide. Ale to naučené nieje nikdy vrodené.

Kúzlo osobnosti

Zadajte do Googlu tému charizma a vybehne stovka tisíc odkazov, ako ju budovať, ako napraviť držanie tela, ako nevyžarovať nervozitu, ako udržať očný kontakt, ako hovoriť, kam sa pozerať, aké slová používať. Väčšinou sa s tým ešte spája nejaká veta typu, že s týmto budovaním atratívnejšieho ja človek není vlastne nikdy hotový a tieto zručnosti je treba neustále pilovať. Hoci je na tom všetkom kus pravdy, aj keby ste sa zo všetkých tých rád nezbláznili, mali by ste sa stať natoľko zdatnými v sebaprezentácií, aby ste dokázali každého zmiasť?

Mali by ste dosiahnuť to, aby si ľudia naokolo mysleli, ako charizmatický ste, keď vy sami viete, koľko úsilia to stojí a že vlastne vôbec nieste? To už vonia podvodom, ktorý vám možno prinesie peniaze, slávu a veľa ďalšieho, ale vnútorne spokojní s ním asi nebudete. Pracovať na tom, aby človek dosiahol vyrovnanosť, nadhľad, kľud, úsmev, skratka všetko, čo sa spojí s charizmom, není to ľahké a není to hneď. Aby naše vystupovanie bolo uveriteľné, a to aj nám, musíme posilovať svoje sebavedomie, sebauvedomenie a vnútornú silu.

Pokiaľ budeme chcieť postihnúť len vonkajšie prejavy, ktoré charizma nesie, riskujeme prezradenie že ide o pózu, a tak vlastnú nespokojnosť. Charizma sa týka ako mužov, tak žien, hoci pri ženách častejšie hovoríme skôr o šarme alebo o kúzle osobnosti. Ale, ono na tom niečo bude, že kúzlo osobnosti nejde presne opísať, zmerať ani na ňom vytvoriť všeobecne platnú, a hlavne fungujúcu príručku. Kúzlo osobnosti je totiž naozaj kúzlo.

Charizma pôsobí viacmenej univerzálne na nás všetkých. Ako sa ale poukazuje, tak isto ako môžte charizmu získať, tak môžte o ňu aj prísť. Z internetových názorov na túto tému vyplýva, že stratu charizmy najčastejšie spájame so slovom rezignácia. Vo chvíli, keď "to niesme my", nemáme ani "to niečo", čo by malo osloviť druhých. A nútene povedať, že minimálne pri mužoch to rozhodne nemá čo robiť s vekom, vráskami ani šedivými vlasmi. Dokonca naopak.

Zdá sa, že charizmu, tak isto ako sebaistotu, môžeme získať až s vekom. Znie to logicky. Čím viac človek čerpá zo seba, zo skúsenosti, z podstaty a menej z toho, aké zvolí šaty a slová, čím viac je sám sebou, tým trvalejší dojem z nej ostáva. A je úplne jedno ako to pomenujeme.

Nájsť toho správneho partnera môžete v Bratislave, Košiciach, Prešove, Banskej Bystrici, Nitre, ŽilineTrnave a v Trenčíne.

Zdroj: https://www.the-scientist.com

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: