Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Hodíme sa k sebe, miláčik?

28.máj 2015
Hodíme sa k sebe, miláčik?

Ak hľadáte vzťah, je zároveň potrebné hľadať kamaráta, pretože váš partner vám musí byť zároveň najlepším priateľom. Budete spolu zdieľať každodenné problémy aj pozitívne zážitky. Ak nebudete mať vedľa seba "najlepšieho" priateľa, potom vzťah bude len ťažko fungovať.

Je dobré mať aspoň pár spoločných záujmov. Keď nebudete mať spoločné záujmy, nebudete tohto človeka vyhľadávať a nebudete s ním chcieť zdieľať čas. Zo začiatku síce môžete byť zo vzťahu nadšení, ale to nadšenie vyprchá a čo ďalej? Ťažko budete chcieť strácať čas a energiu s niekym, kto nie je vaším priateľom. Nemôžete mu povedať úplne všetko a nechcete a neriešite s ním vaše problémy, aby vám mohol pomôcť.

Čo skúsiť malý testík? Bude len potrebné, aby ste ho vypĺňali každý zvlášť. Účelom testu bude rozpoznať v začiatkoch vaše slabé stránky. Každý si na svoj list papiera spíšte, ako by ste chceli, aby váš vzťah vyzeral, čo všetko by ste od vzťahu chceli a čo očakávate. Stačí, keď to budete písať heslovite či v krátkych vetách. Ak nechcete vypisovať čo vás práve napadne, môžete si to aj uľahčiť a spísať si prvýkrát otázky, na ktoré potom každý zvlášť odpoviete a odpovede si potom porovnáte.

Otázky môžu vyzerať napríklad takto:

Po čom túžim?

Čo ma v živote nudí?

Je pre mňa dôležitejšia vernosť alebo moc?

Aké mám plány?

Aké mám priority, čo sa týka porovnania lásky, zdravia, peňazí, práce, rodiny atď.?

Aké mám priania a čo si predstavujem od života?

Odpovede a otázky si potom môžete ešte zoradiť podľa dôležitosti. Porovnajte ich s odpoveďami svojho partnera. Zamerajte sa na odpovede, ktoré máte na vašej škále na prvých a posledných troch miestach. Toto vám pomôže zhodnotiť a prehodnotiť váš vzťah.

hodime_sa

Existuje aj pár pravidiel, ktoré je potrebné dodržiavať, aby váš vzťah fungoval. Je potrebné ich dodržiavať, aby ste vedeli ako sa vo vzťahu správať.

Starajte sa o svoj vzťah

Občas sa v každodenných povinnostiach môže stať, že cez tie všetky starosti a rutinu sa vám začne partner vzďaľovať. Ak ste zamilovaní, venujete si maximum času, ale časom toto upadá. Vo všetkých vzťahoch vznikajú stereotypy a je dobré ich občas nejako narušiť a rozbiť. Ak máte niečo spoločné, pracujte na tom. Snažte sa nájsť spestrenie na odvrátenie šedi.

Neohovárajte svojho partnera

Je potrebné hovoriť o svojom partnerovi s láskou a hlavne úctou. Nehovorte o ňom škaredo, neohovárajte ho. Je jasné, že každý z nás má potrebu raz za čas sa vyrozprávať a sme niekedy na svoj náprotivok naštvaný. Ale ako o ňom budete hovoriť, tak ho začnú vidieť aj ostatní a v podstate ho takého svojimi rečami vyrobíte. Rozhodne dôležitejšie je o vašom partnerovi hovoriť pekne, vážiť si ho a radovať sa z pekných chvíľ.

Podporte ho

Nehovorte o ňom ako o slabochovi. Chcete mať doma perspektívneho partnera? Podporte ho. Podporujte ho v úspechoch a nebráňte mu v napĺňaní jeho plánov.

Je rovnaký ako ja

Hoci je to možno čudné, ale partnera si vyberáme podľa seba a predovšetkým podľa svojich vlastností a emócií. Je teda skoro rovnaký ako my. A rozhodne je to viac ako 50% našej povahy a našich emócií. Je známe, že priťahujeme stále tie isté typy ľudí. Súvisí s tým naša výchova a súvisí s tým aj to, čo sme si v detstve prežili. Ak teda začnete riešiť a ohovárať, ako vás partner štve a že je taký či makový, skúste sa na ten svet a problém pozrieť jeho očami. Vcítiť sa do toho druhého sa samozrejme hodí v živote vo viacerých situáciách a nielen v partnerstve.

Dávaj, ber

Je potrebné mať dávanie a branie v rovnováhe. Niekedy je to veľmi ťažké. Ale máte na výber dve možnosti. Ak sa vám niečo nepáči, buď budete robiť tzv. mŕtveho chrobáka a budete čakať, kam až to dôjde a či váš partner bude nejako reagovať, alebo to proste len vyšumí. Druhá varianta je, že sa začnete snažiť sami. Každý máme problémy a občas si niektorí potrebujú zaliezť do svojej ulity a vyriešiť problém sami so sebou, a až potom sa budú zasa venovať vám. Nemáte čo stratiť, pokúste sa správať opačne, buďte trochu akční, ale samozrejme majte na pamäti, že všetkého veľa tiež škodí. Stíhačky nemá nikto rád. Venujte mu pozornosť, ale zároveň sa pýtajte sami seba, či by sa vám to takto páčilo. Chcete, aby bol pozornejší, začnite sa mu venovať a robte to, čo chcete, aby robil on.

hodime_sa

Neporovnávajte

Rozhodne sa nepozerajte okolo seba a nehľadajte, kto sa má či nemá lepšie. Všade sú nejaké problémy, aj keď sa niektorí tvária, akoby bolo všetko zaliate slnkom. Môže sa vám páčiť, že partner či partnerka vášho známeho je lepší, starostlivejší, chudší ... ale verte, že po nejakom čase by vám tá prehnaná starostlivosť začala liezť na nervy a nehovoriac o večnom dietování a každodennej zdravej strave. Každý sme nejaký a každý chce niečo iné. A princovia na bielom koni vymreli!

Nevlastní a nenárokujte si

Váš partner je slobodný človek, či už ste partneri na psiu knižku alebo manželia. Po svadbe sa väčšinou stáva, že si ľudia začnú byť istí tým druhým. Niektorí si myslia, že na neho majú tzv. papier a tým pádom ho vlastnia a nemôže sa nič stať. Lenže nie je to pravda, v dnešnej dobe vás rozvedú počas mesiaca, keď nemáte deti. Každý vzťah a partnerstvo potrebuje dôveru, potrebuje pevné základy, ktoré je potrebné vybudovať, dostatok komunikácie a veľa kompromisov. Je potrebné dať tomu druhému dostatok voľnosti, aby sa rád vracal a hlavne, aby sa chcel vracať. Verte si a verte partnerovi, bude sa vám žiť ľahšie.

Vážte si partnera

Na začiatku vás partner niečím zaujal, to niečo sa vám na ňom páčilo. Pamätajte si to, majte na pamäti to čo vás zaujalo, to čo sa vám na ňom páčilo. Neberte ho ako samozrejmosť a myslite na to, že ho aj tak nezmeníte. Naopak sa môže stať, že vaša snaha o nejakú dokonalosť prinúti partnera zbaliť sa a utiecť.

Ak príde kríza

Každý vzťah má trhliny a nejaké krízy. Je potrebné sa k nim objektívne postaviť a objektívne ich riešiť . Každá hádka a spoločné riešenie vás posunie ďalej. Viete predsa, ako sa prečistí vzduch po búrke, tak to je to isté ako, keď sa s partnerom pohádate a následne sa udobrujete.

Hovorte a hovorte

Hovorte, komunikácia je základ. Ak vás niečo žerie, povedzte to. Hovorte o svojich pocitoch. Ak to nebudete robiť, bude to do pre vás do budúcnosti problém a váš vzťah sa môže dostať do fázy, keď už ho nebude možné zachrániť .

[kač]

Zdieľajte tento článok na: