Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Hlava verzus srdce

9.marec 2016
Hlava verzus srdce

Čo srdce už dávno vie a hlava nechce pripustiť...

Hlava verzus srdce, jedna z najčastejších otázok na zamyslenie. Komu, kedy a čomu dať prednosť? Už ste niekedy premýšľali o tom, že by ste nevedeli povedať nie? Nevšímali by ste si srdca ani myšlienky vo vašej hlave a hovorili len ÁNO. Asi by to vo vašom živote urobilo veľký neporiadok. A vo vzťahoch obzvlášť. Kde je rovnováha medzi citmi a rozumom?

Rovnováha je rozhodnutím, ktoré leží niekde uprostred medzi rozumom a srdcom. S nájdením rovnováhy a výslednou voľbou s výsledným rozhodnutím sa stretávame bežne napríklad pri nákupe, kedy sa rozhodujeme, či kúpime ten či onen model, ale aj vo vzťahu. Tu býva toto rozhodnutie komplikovanejšie a hlavne môže mať oveľa horšie následky. Vo vašej hlave prebiehajú najrôznejšie analýzy daných problémov, najrôznejšie úsudky a logické postupy. Vďaka týmto myšlienkovým pochodom je možné vytvoriť a preskúmať prípadné pre a proti. Veľa vašich rozhodnutí môže ovládnuť strach, ktorý vás dokáže ovplyvniť negatívne. Váš rozum sa väčšinou bojí toho, že stratí "pohodlnosť" riešenia a radšej sa bude uchyľovať k jednoduchšej variante. Občas je ale potrebné vašu pohodlnosť zahodiť a aj napriek ťažšiemu začiatku zistiť, či sú vaše obavy reálne. Ak to neurobíte, budete si potom stále hovoriť: "a čo by ..., keby ...". Prestaňte obmedzovať sami seba svojou laxnosťou a pohodlnosťou.

Srdce nie je len sval

Srdce je to, kde sa nachádza vaša intuícia, miesto, ktoré by naozaj malo vedieť, čo je pre nás to najlepšie. Je ťažké ale vnímať len srdcom. Predstavte si napríklad, ako by ste sa správali, keby ste boli dieťaťom? Ako to malé naivné stvorenie by ste nepoznali odmietnutie, strach, nemali by ste pochyby... čo by bolo to prvé, čo by ste urobili? Napísali by ste mu/jej? Pozvali by ste ho/ju na rande? Áno, pretože by ste neboli obmedzovaní vašou hlavou a vašimi "divnými" myšlienkami. Denne vyrábate veľa najrôznejších možností, medzi ktorými je, len na vás, aký výsledok si zvolíte. Vyberáte si obed v reštaurácii, jedálni, volíte, či sa rozísť, či zísť a potom tiež robíte veľa rozhodnutí podvedome o ktorých ani neviete, ktoré si neuvedomujete. Robíte rozhodnutia, ktoré majú kratší dosah na váš život alebo vás naopak ovplyvnia a to trvalo. A za tie vaše dlhodobejšie rozhodnutia musíte prevziať zodpovednosť len vy sami.

Existujú nejaké jednoduché kroky na to, ako sa dobre rozhodnúť?

Než budete robiť akékoľvek rozhodnutie, budete sa musieť naučiť váš život na chvíľku zastaviť a využiť veľa podvedomých impulzov, rád, odporúčaní, pocitov, aby ste využili všetky odpovede a podnety, ktoré sa vám ponúkajú a ktoré máte k dispozícii. Počas tejto prestávky budete musieť zvážiť, či to čo sa chystáme urobiť je pre nás naozaj to najlepšie. Je potrebné si porovnať priority, zistiť, čo je pre vás najdôležitejšie a ktoré veci sa počas života príliš nemenia. Medzi najväčšie hodnoty sú pre väčšinu z nás zdravie a rodina. Každý deň je potrebné si tieto hlavné hodnoty pripomínať. Niekedy sa naozaj bude javiť jednoduchšou voľbou ísť s prúdom, ale potom to pre vás môže mať aj horšie následky. Hovoriť stále len ÁNO nie je to najlepšie rozhodnutie. Viete čo obnáša tá voľba, ktorú sa chystáte urobiť? Už ste patrične preskúmali všetky dostupné možnosti?

  • Poriadne preskúmajte problém a vaše alternatívy

Ak sa budete napríklad rozhodovať, či opustiť súčasnú prácu a vyraziť niekam novým smerom, je potrebné sa zamyslieť nad dôsledkami a možnosťami, ktoré sa naskytujú. Ďalšou voľbou môže byť, či vôbec chodiť ďalej do práce alebo začať svoje vlastné podnikanie. Tu je potrebné sa rozhodovať obzvlášť opatrne. Dôležité rozhodnutie môže nastať, aj keď sa budete chcieť vydávať alebo ženiť. Je to naozaj ten pravý/tá pravá, má to budúcnosť? A kde budeme za päť rokov?

  • Buďte otvorení alternatívam a kreativite

Nemyslí sa tým, aby ste zbláznili a vymýšľali šialenosti. Ale keď už sa nejaká dobrá alternatíva objaví, nezavrhujte ju a pokúste sa jej dať šancu, aspoň na to, aby ste ju zvážili a preskúmali. Pomôcť vám môžu aj kamaráti a rodina, ako sa hovorí: "Viac hláv, viac rozumu."

  • Dýchajte, meditujte, prechádzajte sa

Stojíte pred naozaj dôležitým rozhodnutím, hlava hovorí jedno, srdce druhé a vy stále neviete? Zastavte sa, znova sa nadýchnite, zamyslite, doprajte si dovolenku alebo predĺžený víkend ďaleko od vášho bydliska. Dajte si čas na to, aby ste zvážili pre a proti, prejdite si vašu starú komunikáciu, spomeňte si na všetko pekné i zlé. Premýšľajte aké pocity a emócie to vo vás vyvoláva.

  • Premýšľajte a sledujte svoje pocity

Ak zvažujte akúkoľvek zmenu, či už je vzťahová, pracovná alebo akákoľvek iná, skúste sa do tejto novej, budúcej, situácie vžiť. Až budete mať chvíľočku voľna, zatvorte oči a predstavujte si do detailu, ako by to nové mohlo vyzerať a ako by to mohlo fungovať. Navodilo to vo vás pokoj, ľútosť, slobodu alebo dokonca šťastie? V túto chvíľu sa bude rozhodovať prevažne vaše srdce.

  • Zvážte vaše osobné najvyššie hodnoty

Je to rodina? Tak sa asi nebudete cítiť dobre, ak zmeníte zamestnanie, do ktorého budete musieť dochádzať o minimálne hodinu dlhšie. Sú to peniaze? Potom vám tento čas prejdený bude pripadať ako banalita, budete mať veľa peňazí, postavenie, ale budete naozaj šťastní? Aj keď máte úplne iné hodnoty, tak si ich vždy postavte na prvé miesta vášho rebríčka, než sa začnete definitívne rozhodovať.

  • Prepojte vaše pocity s realitou

Máte nejaké vnútorné pocity? Skúste sa zamyslieť nad tým, čo sa vám pokúšajú povedať. Môže to byť len strach, ktorý keď prekonáte, budete oveľa šťastnejší a bude to stáť za to. Trebárs ten súčasný pocit, kedy je vám úzko, smutno,... je možné nahradiť pocitmi šťastia, každopádne to ale potrebuje nejakú, aj najmenšiu zmenu.

  [kač]

Zdieľajte tento článok na: