Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Golf - celosvetovo známy a populárny šport

13.september 2016
Golf - celosvetovo známy a populárny šport

Golf poznajú všetci, ale väčšina ľudí ho nikdy nehrala. Prestaňte sedieť pri televízii a snívať. Nič vám nebráni tento šport vyskúšať! To hlavné, čo budete potrebovať, je chuť to zmeniť.

Neveríte, že je to tak jednoduché? Verte! Golf totiž nie je len pre bohatých, ako si veľa ľudí stále myslí. Prečítajte si pár rád do začiatku a vyrazte na najbližšie golfové ihrisko alebo do golfového rezortu.

Niečo málo k histórii

Prvú písanú zmienku o golfe nájdete z 15. storočia, konkrétne z roku 1457, kedy ho kráľ Anglicka, Škótska a Írska - Jakub II. Škótsky - nechal zakázať. O zhruba 50 rokov neskôr bolo hranie golfu znova povolené a v Škótsku vzniklo jedno z najstarších gofových ihrísk na svete. V druhej polovici 18. storočia vzniklo štandardné ihrisko o 18 jamkách. Nie je ale preukázateľné, že tento populárny šport naozaj vznikol v Škótsku, niektorí tvrdia, že pôvod má v Rímskej ríši, ďalší sú presvedčení, že jeho korene siahajú do Číny.

Prečo hrať golf?

Golf sa značí ako šport, ale okrem toho aj ako spoločenská zábava. V Amerike, Anglicku a Škótsku je neodmysliteľnou súčasťou života. Akékoľvek stretnutie, či už rodinné, priateľské alebo pracovné, sa môže odohrávať na golfovom ihrisku. Samotnou hrou sa veľmi neunavíte, nezadýchate a ešte si užijete veľa zábavy.

Ďalšou výhodou golfu je práve jeho nenáročnosť. Môžete byť netrénovaný povaľač, ktorý videl šport možno tak v televízii, a rovnako ho zvládnete. Nevadí, že sa vám napríklad na prvýkrát nebude dariť, ale nepotrebujete mať žiadne fyzické ani psychické predpoklady. Vďaka tomu sa dá hrať aj vo veľmi vysokom veku a naopak aj relatívne malé deti sa môžu zabaviť.

Keďže má každé ihrisko originálne rozmiestnenie prekážok, jamiek a dokonca aj trochu iný trávnik, oplatí sa si ich vyskúšať všetky, striedať. Nikdy potom nebude hroziť, že sa budete golfom nudiť. Kvôli skúšaniu rôznych ihrísk môžete prejsť celú republiku, možno aj okolité štáty, takže si budete môcť pozrieť mestá, ktoré ste ešte nikdy nenavštívili.

Princíp hry a základné termíny

Princíp hry je jednoduchý - dostať loptičku pomocou palice do jamky pri čo najmenej odpaloch. Ihriská bývajú najčastejšie o počte 18 jamiek, na niektorých sa ale stretnete iba z 9 jamkami, takže na nich sa súťaže uskutočňujú v dvoch kolách. Rozloha ihrísk je okolo 5-6km, ale hráč väčšinou za hru nachodí dvojnásobný počet kilomterov. Jedno kolo súťaže znamená pri 18 jamkovom ihrisku odohranie všetkých 18 jamiek. V súťažiach sa usporadúvajú 2-4 kolá. Väčšinou po druhom kole prichádza cut (čítajte kat), keď do ďalších kôl postupujú len tí najlepší hráči.

Jamka nesie pre golfistov dva významy. Označuje sa tak priehlbina v zemi, v ktorej musí loptička po odpale skončiť, ale aj celé územie od odpaliska (rovné miesto s označeným priestorom pre odpal) až k jamkovisku, ktorému sa hovorí green (čítajte grín). Medzi odpaliskom a jamkoviskom je dráha, ktorej sa hovorí fervej. Fervej meria od 90 do 550 metrov.

Odpalisko má rôznu farbu aj vzdialenosť od jamky. Na najdlhšiu vzdialenosť hrajú profesionálni a výkonnostní golfisti, ich odpalisko je biele, nasledujú muži so žltým odpaliskom a ženy s červeným (avšak ženy profesionálky majú modré). Na odpalisku si hráč môže loptičku postaviť na vyvýšené miesto - podložku alebo týčko. Inde na ihrisku sa to už nesmie.

Aby hra nebola jednotvárna a veľmi ľahká, je sťažená prekážkami na dráhe. Prekážkou môže byť inak strihaná tráva (vyššia, z ktorej sa zle odpaľuje), piesočné alebo trávnaté priehlbiny (pieskovisko), vyvýšeniny, vlny a vodné plochy (priečne a pozdĺžne). Ani kríky, kamene, stromčeky alebo lesný porast by nemal golfistu prekvapiť.

Green zakončuje jamku. Hráč sa snaží pomocou špeciálnej palice dopraviť loptičku do jamky. Green je najhustejší a najkratší trávnik na ihrisku. Povrch môže byť rôzne zvlnený, takže hráč si musí naozaj dobre premyslieť, akým spôsobom do loptičky udrie.

Driving range (slovensky sa hovorí len drajvink) je cvičná lúka s umelými odpaliskami a slúži k tréningu.

Výbava na golf

Golf má jednu nespornú výhodu a to tú, že spočiatku nemusíte do vybavenia investovať žiadne peniaze. Na väčšine ihrísk sa dá za poplatok si vybavenie zapožičať. Ak sa vám potom golf zapáči, aj tak do neho nebudete chcieť investovať niekoľko desiatok tisíc, pripravte si zhruba 5-10 tisíc korún, podľa kvality nadobudnutého vybavenia. Najlepšie je, sa porozprávať so skúseným golfistom alebo s vaším trénerom, skrátka s ľuďmi, ktorí tomu rozumejú a odporučia vám vybavenie presne pre váš štýl hry - štýl odpalu atď.

Hole

Existuje nikoľko druhov palíc, každá má iné vlastnosti a používa sa pri inej časti hry.

Drevo - názov pre palice s guľovitou kovovou (pôvodne drevenou) hlavou na dlhé rany z odpaliska, nesú označenie 1 (driver), 3, 5 a 7

Železo - palice s plochou kovovou hlavou, ale iným sklonom, u týchto palíc platí - čím menšie číslo, tým bude rana kratšia a nižšia, označenie 3-9

PW, SW, LW (pitching wedge, sand wedge, lob wedge) - krátke železo, pre krátke prihrávky alebo hru z piesku

Patry - palice pre záverečný úder, mnoho typov (drahšie majú hlavy z mäkších materiálov), záleží hlavne na pocite hráča, s ktorou sa mu hrá najlepšie

Začiatočníci si väčšinou kupujú tzv. polsadu, ktorá zvyčajne obsahuje pater, jedno drevo (5) a tri železa (5, 7 a PW) v ľahkom plátenom bagu (vreci).

Bag

Bagy sú vrecia, do ktorých by sa malo vojsť všetko, čo golfista potrebuje - väčšina z nich sú univerzálne. Mal by mať nožičky, aby nepremokol pri položení na vlhkú zem, byť z čo najľahšieho materiálu a mať vnútri prepážky, ktoré zabraňujú premiešaniu a vzájomnému odieraniu palíc.

Lopty

Golfovú loptičku spozná každý vďaka špecifickým prehĺbeninám, ktoré podporujú dĺžku letu a presnosť. Líšia sa tvrdosťou a náplňou - drahšie sú mäkšie, ale skôr sa opotrebujú. Cvičné lopty majú farebný pruh a nižšiu kvalitu.

Topánky

Každý hráč golfu by mal vlastniť dobré topánky s nasledujúcimi vlastnosťami - nekĺzavá podrážka, nepremokavé a priedušné.

Rukavice

Používa sa jedna rukavica - pre pravákov na ľavú ruku. Vďaka nej sa palica nepretáča a nevznikajú mozole.

Pokrývky hlavy

Pretože golf sa často hrá za slnečných dní a k tomu cez poludnie, mal by hráč nosiť pokrývku hlavy, ktorá ho bude chrániť.

Dáždniky

Oproti bežným dáždnikom sú tie golfové väčšie, ľahšie, pevnejšie a nepriťahujú blesky.

Etiketa obliekania

Golf je spoločenský šport, pri ktorom by všetci mali vyzerať slušne. Možno práve preto si veľa ľudí myslí, že golf hrajú len snobi. Ale určite aj vo vašom šatníku by sa vhodné oblečenie pre golf našlo. Dôležité je povedať, že sa pravidlá od minulosti trochu zmenili a nie sú už tak prísne. Všeobecne platí, že by odev mal byť pohodlný a pritom chrániť pred nepriazňou počasia. Vziať si so sebou ľahkú nepremokavú bundu vám odporučí každý golfista, aj keď to vyzerá, že pršať nebude.

Muži

Najvhodnejšie - tričko s golierom alebo so stojačikom, dlhé plátené nohavice (alebo s nohavicami ku kolenám), tenisky so vzorkou

Nevhodné - džínsové nohavice, tielka, kúpacie šortky,...

Zakázané - kopačky, pohorky

Ženy

Najvhodnejšie - plátená sukňa alebo nohavice, tenisky so vzorkou

Nevhodné - džínsové nohavice a sukňa, minisukňa, topánky s hladkou podrážkou

Zakázané - topánky na podpätku

Už viete, v čom na golf prísť, aké pomôcky sa používajú a poznáte aj základné termíny. Zvyšok vás iste rád doučí profesionálny tréner. Ak vás tento šport zaujal, neváhajte ho vyskúšať na najbližšom golfovom ihrisku.

[Lil]

Zdroj:

http://www.golfprovsechny.eu/manual-pro-zacatecniky/

http://www.czgolf.cz/novy-golfista

https://en.wikipedia.org/wiki/Golf

Zdieľajte tento článok na: