Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Športujem, jem zdravo, ale nedarí sa mi chudnúť

18.február 2016
Športujem, jem zdravo, ale nedarí sa mi chudnúť

Športujete, jete zdravo, ale nevidíte výsledky, poviete si, že to nemá cenu a tak stále a stále dookola. Ako je teda možné, že aj cez vašu všetku snahu sa vám nedarí schudnúť? V tomto článku sa nad tým skúsime zamyslieť.

Niekedy sa môžete snažiť akokoľvek, ale vaša váha bude ukazovať, ako by si z vás chcela robiť srandu. Budete presvedčení, ako vás čakajú závratné výsledky, ako zaručene schudnete. Lenže to nie je len o chudnutí a jedle. Sú aj ďalšie vplyvy, ktoré vaše chudnutie ovplyvňujú. Niekto môže mať väčšie predpoklady k priberaniu, rovnako naopak iní k chudnutiu. Všetky tieto predpoklady sa ale dajú ovplyvniť vaším osobným prístupom. Cvičenie, ak neupravíte jedálniček, samo o sebe veľmi dobre fungovať nebude, ak vôbec nejako fungovať bude. A viete, aké sú najčastejšie dôvody toho, že sa vám to nedarí?

Slabá vôľa a odhodlanie

Najdôležitejšie je na začiatku vaše odhodlanie, a to či to naozaj chcete. A keď už sa do toho dáte, tak či dokážete vytrvať dlhšie ako mesiac, alebo či sa po prvom prehrešku vrátite do normálu.

Ste presvedčení o tom, že jete zdravo

Odtučnené alebo neodtučnené... večné dilema, ktoré je na každom z vás a to na základe toho čo vám chutí a čo dokážete skonzumovať. Niekomu nerobí problém jesť napríklad odtučnený tvaroh len tak, iným bude vadiť len pohľad a vôňa. Nemá zmysel sa trápiť stravou, ktorá vám nechutí. Síce schudnete, ale následne sa dostaví tzv. jo-jo efekt. Chcete predsa vydržať a zmeniť životný štýl, aby výsledok bol trvalý. Pridajte do vášho jedálnička viac zeleniny a obmedzte konzumáciu pšenice a kukurice. Prirodzené tuky vám kilá nepridajú, ale nadmiera sacharidov áno.

Pite vodu

Dávajte prednosť čistej vode a čajom. Deň si môžete zlepšiť malými prehreškami ako je napríklad káva, kúsok kvalitnej horkej čokolády a občas aj pohárik vína.

Vyvarujte sa stresu

Vedeli ste, že stres má dva druhy? Jeden je fyzický a druhý, ktorý spôsobujú emócie. Keď teda budete prehnane cvičiť, ani tým nemáte zaručené, že budete v pokoji a rýchlo chudnúť. Emocionálny stres je zase nebezpečný ak ho riešite prejedaním či hladovaním. Stres celkovo vedie k ukladaniu tukov. Je teda potrebné, ak chcete dobre chudnúť, aby ste sa dali do čo najväčšej pohody, naplánujte si voľno, relaxujte, odpočívajte, doprajte si výlety. Upokojte sa a pôjde to samo.

Nedávajte si nesplniteľné ciele

Schudnem 10kg za týždeň, bolo to včera v novinách, ide to! Ono by to asi možno aj nejako "drasticky" išlo, ale vyčerpáte si svoj organizmus, zbavíte ho potrebných minerálov aj vitamínov a v neposlednom rade vás v tom lepšom prípade doženie už spomínaný jo-jo efekt. To čo ste zhodili, naberiete späť, plus ešte nejaké to kilo navyše.

Nevážte sa, merajte

Ak sa vám zdá, že sa nič nedeje, pretože vaša váha je stále rovnaká, nezúfajte! Ak cvičíte, prehodnotili ste jedálniček, určite sa niečo deje. Zmerajte sa. Na začiatku vašej snahy o schudnutie je dobré sa nielen zvážiť, ale aj zmerať. Najlepšie je, keď vám miznú tuky a rastie svalová hmota a tá je samozrejme ťažká, preto vám, ako laikom, budú údaje o váhe k ničomu.

Nemáte dostatok pohybu

Všetkého veľa škodí, ale bez pohybu nemáte šancu čohokoľvek docieliť. Je potrebné aby ste športovali denne cca 20 min, minimálne raz týždenne hodinu intenzívnejšie a zároveň si aspoň jeden deň nechali na relaxovanie. Rozložte si svoju športovú aktivitu rovnomerne do celého týždňa.

Športujete vo vysokej frekvencii a intenzite

Ak vám chudnutie nejde, ako si predstavujete, stresujete sa dlhodobým pohybom vo vysokej intenzite, máte veľa tzv. kardio pohybu. Absolvujete síce tréning vo vysokom tempe, ale následne potom máte väčšiu chuť na sladké a potom sa zase dostávate späť do kolotoča sa zvyšovaním tukov vo vašom tele.

Jete viac, ako máte

Všade si môžete prečítať, že je potreba jesť 5x-6x denne. Ale nie každý to tak má. Ak nie ste zvyknutí desiatovať a stačí vám sa poriadne naraňajkovať, nemeňte svoje zažité zvyky. Pravidelná strava vo viacerých porciách je určená skôr pre osoby, ktoré trpia veľkou nadváhou a sú zvyknutí jesť v podstate neustále. Medzi jedlami musí byť 2-3 hodiny odstup, aby telo dokázalo stravu lepšie stráviť. Doprajte si kvalitné obedy a večere. Večerať by sa malo 2-3 hodiny predtým, než idete spať. Medzi najkvalitnejšie jedlo, ktoré si môžete dopriať možno zaradiť také, ktoré obsahuje dostatok bielkovín, zdravých tukov a vlákniny.

Jete príliš málo

Keď jete menej kalórií, než ste schopní vydať, znižuje sa vám rýchlosť metabolizmu, čo samozrejme tiež nie je žiadúce. Niekedy je nevyhnutné a potrebné vyhľadať radu odborníka a nechať si poskladať aspoň ukážkový jedálniček.

Alkohol

Ak ste nevynechali alkohol, nemôžete počítať s tým, že dosiahnete nejakého super výsledku. Buďte úprimní sami k sebe, čo naozaj chcete a urobte pre to všetko.

Nespíte

Ďalšia z chýb, aj spánok je dôležitý a to viac, než si dokážete pripustiť. Väčšina z vás potrebuje k zdravému spánku minimálne 7- 8 hodín.

Obmedzte dobroty

Občas si zhrešiť, je potreba. Oriešky sú síce zdravé, ale keď si otvoríte balíček arašidov k televízii, asi nebudete vedieť, kedy prestať. Načnete si čokoládu, dáte si kocku, potom si dôjdete pre druhú, následne celý riadok, polku čokolády, až zistíte, že ste ju zjedli celú. Raz týždenne si "zhrešiť" je možné, ale čím menej časté to bude a viac pod vašou kontrolou, tým lepšie pre vás.

Jedenie

Jedzte pomaly, každé sústo niekoľkokrát a poriadne rozžujte. Premýšľajte nad tým, čo jete. Skúste si vytvárať zdravé krabičky s jedlom a prestaňte sa vyhovárať, že nemáte čas.

Odstráňte zásoby

Vyhoďte všetky nezdravé zásoby. Je vám to ľúto? Ale prečo? Vy sami chcete zmeniť životný štýl, cítiť sa dobre a ostatným členom rodiny by ste dovolili jesť potraviny, o ktorých viete, že sú nevhodné, nezdravé. Urobte niečo nielen pre seba, ale aj pre ostatných.

Vydržte!

Už týždeň sa snažíte a ono to nie je stále vidieť? To je normálne. Musíte vytrvať. Výrazné výsledky sa dostavia, len nie tak skoro. Každý z vás bude mať svoj subjektívny pocit, o tom že sa niečo deje po rôzne dlhej dobe. Všimnite si toho najdôležitejšieho - cítite sa lepšie? Myslite na to, že zmena životného štýlu je dlhodobejšia záležitosť a je potrebné vytrvať, výsledok sa dostaví. Radujte sa z každého svojho, aj toho najmenšieho výsledku, dodá vám to chuť v tom, aby ste pokračovali ďalej a dokázali vytrvať.

[kač]

Zdieľajte tento článok na: