Finančná nevera môže byť rovnako ničivá ako tá sexuálna. Kým ženy zvyčajne zaťahujú "len" pár kúskov na seba, muži skryto investujú do drahých koníčkov alebo taja dlhy, ktoré môžu zruinovať aj ich manželky.
Finančná nevera má mnoho odtieňov. Americký terapeut Matt Lundquist, ktorý sa špecializuje na finančné poradenstvo pre páry v kríze, tvrdí, že dlhy, pôžičky alebo stávky, o ktorých druhý z partnerov nevedia, sú mnohonásobne horšie ako prosté zatajovanie nákupov typu Tieto topánky nie sú nové, a navyše boli v zľave. Peniaze zrkadlia - nejde o ten konkrétny prehrešok, ale o to, čo je za tým. Prečo musíte tajiť nákupy?
Kto v páre má väčšiu finančnú kontrolu nad tým druhým? Mnoho ľudí si myslí, že finančná nevera je rovnako zlá ako tá fyzická. Alebo dokonca ešte horšia. Obe nevery zabíjajú vzťahy z rovnakých dôvodov: zrazu už nie je možné partnerovi alebo partnerke dôverovať, spoľahnúť sa na neho, svoje tu zohráva aj hanbenie, výčitky, sklamanie. Peniaze symbolizujú slobodu, úspech a stabilitu. Aj preto sa finančná nevera tak ťažko odčiňuje.
Inými slovami: ak máte potrebu tajiť nákupy, nie je vo vašom vzťahu správne nastavená rovnováha moci. Peniaze sú o moci a vplyve. Alebo ešte inak: peniaze sú zhmotnená energia. Energiu dávate do práce a za prácu dostávate peniaze. Problém môže nastať, keď robíte prácu, ktorá vás stojí energiu, ale peniaze za ňu nedostávate: napríklad výchova detí alebo práca v domácnosti. Tu je namieste, aby si obaja manželia uvedomovali, ako by sa takáto práca dala ekonomicky vyčísliť.
Práve vo chvíli, keď má napríklad žena na materskej oveľa nižší príjem ako muž, ale odvádza celodennú starostlivosť o deti minimálne rovnako náročnú a záslužnú prácu, je dobré si sadnúť a otvorene prebrať, ako bude vyzerať nové usporiadanie rodinného rozpočtu. Jedno správne riešenie neexistuje, jediným jeho kritériom je súlad a spokojnosť oboch strán. Nikto v manželstve by nemal mať pocit, že na toho druhého dopláca, a naopak, nikto by nemal byť v podriadenej pozícii niekoho, kto "žobre" o vreckové.
Dospelí vo vzťahu patria na tú istú úroveň, podriadený či nadriadený vzťah odkazuje do zamestnania alebo do armády, nie do manželstva. Peniaze vo vzťahu musia byť transparentné. Keď nie sú, robí to zlú krv. Všeobecne sa radia, aby si obaja v páre viedli prehľad príjmov a výdavkov. Aby skutočne všetky príjmy a výdavky evidovali, sú na to fajn aplikácie. Stáva sa, že ľudia majú pocit, že predsa vedia, koľko a za čo utratia.
Keď si to poctivo zapisujú, nestačia sa diviť. Muži vo vzťahoch naozaj často nevedia, koľko sa utratí za jedlo alebo za drogériu, koľko stoja krúžky pre deti alebo oblečenie. Výdavky na domácnosť a na deti sú pritom spoločnými výdavkami, nie výdavkami, ktoré by mali ísť na vrub len jednému z páru. Stáva sa, že doma zostáva žena s 3 deťmi, roky sa o ne stará, manžel zarába a dáva jej len niečo ako vreckové. Ona sa rozhodne, že chce od neho odísť. A až v tej fáze jej dôjde, že nemá vôbec žiadne vlastné peniaze.
Ako teda zaobchádzať s peniazmi v manželstve, aby nedochádzalo k zbytočnej frustrácii a následnej finančnej nevere? Dobré je mať spoločný účet, z ktorého odchádzajú všetky spoločné platby za nákupy, nájom a výdavky za deti, a potom deliť zvyšné peniaze na rezervu pre domácnosť alebo napríklad na plánovanú dovolenku, a na ďalšie dva účty pre každého z manželov na ich koníčky. Prakticky neexistuje pár, v ktorom by jeden z partnerov nemal aspoň nejaké malé finančné tajomstvo. Len tomu nehovoria finančná nevera, pretože pôvodný anglický pojem financial infidelity nepoznajú.
Dá sa finančná nevera charakterizovať ako ženská, alebo ako mužská? Keď muž vytvorí dlh, napríklad kvôli nepodarenému podnikaniu, je to pre neho ťažké priznať. Súvisí to zrejme s pocitom, že má byť lovec a živiteľ a že zadlženie je v rozpore s touto jeho rolou. Tak manželke o dlhoch nepovie - a prúser je na svete. Dlh vytvorený v manželstve jedným z manželov je totiž dlhom spoločným - aj keď o ňom ten druhý nevie.
Muži majú tiež častejšie drahšie koníčky. Často jazdia na bicykli a investujú skutočne veľa do vybavenia, podnikajú, môžu si to dovoliť. Žena potom väčšinou hovorí: však ja mám tiež svoje koníčky! Keď sa ich však spýtate, čo za koníčky majú, povedia, že ich koníčkom je šitie z recyklovaných materiálov. Obchádza second handy, za pár korún kupujú zaujímavé kúsky a prešívajú ich, robia z nich naozaj originálne veci.
Je taká nevyváženosť neverou? Nie nevyhnutne, ak sú obaja partneri informovaní o výdavkoch toho druhého a nemrzí ich to, je to v poriadku. Navrhuje sa, aby si v prípade takto veľkého rozdielu ten skromnejší z partnerov dával bokom rovnaké peniaze, ktoré ten druhý investuje sám do seba.
Tiež existujú také zaručene šťastné páry, ktoré prisahajú, že sa nikdy nerozvedia, a za mesiac okolo vás prebehne informácia, že niekto videl ich rozvodové papiere. Ako potom rozdeliť hypotéku a majetok? Manželia potom často dostávajú lyže a bicykle zaobstarané zo spoločných peňazí, zatiaľ čo manželky do starostlivosti o deti.
To, čo sa najprv tvárilo ako zanedbateľná neúprimnosť, môže časom alebo za určitých podmienok prerásť v niečo horšie. Ak totiž rozhodovanie o peniazoch prevezme len jeden z partnerov alebo ak jeden z partnerov zarába výrazne viac a dáva to tomu druhému "zožrať", bujnia vo vzťahu podmienky nie už pre finančnú neveru, ale pre ekonomické domáce násilie. Čo je vedľa skutočného bitia alebo psychického týrania jedna z foriem domáceho násilia.
Vyjednávacia moc ženy sa zvyšuje s klesajúcou finančnou závislosťou na partnerovi - výskyt partnerského násilia klesá so zvyšujúcim sa relatívnym finančným prínosom žien. Takže odstraňovanie rozdielu v príjmoch mužov a žien a vyrovnávanie ich finančného prínosu v partnerskom vzťahu môže mať pozitívny dopad aj na znižovanie výskytu partnerského násilia.
Podľa výskumu zažilo nejakú podobu ekonomického násilia 13% žien. Čísla sa nijako nelíšia od tých na Západe. Každá desiata žena dopláca na finančnú neveru svojho bývalého partnera alebo manžela. Sú to častejšie ženy, ktoré riešia zhoršenie finančnej situácie v dôsledku rozpadu vzťahu. Najviac je to vidieť v kategórii do 35 rokov - tam platia dlhy po svojom expartnerovi 14% žien. Na Slovensku sa zatiaľ na finančnú neveru a s ňou spojené násilie nešpecializuje takmer nikto, sotva sme uznali existenciu fyzického a psychického domáceho násilia, hoci to finančné je podobne podstatné.
Hovoriť o peniazoch vo vzťahoch je nám stále tak trochu trápne, kým nie je neskoro. "My sa predsa milujeme, o peniaze nejde", začína mnoho párov. A končí potom v troskách finančnej nevery.
Čo s tým? Existujú tri body, ktoré je dobré dodržať: hovorte o svojich finančných predstavách skôr, než si to vynútia okolnosti, buďte otvorení a neberte to ako test, v ktorom môžete vy alebo partner prepadnúť. Aj keby ste sa nezhodli na tom, ako spravovať spoločné financie, bude to cenná lekcia. Zistíte, kde máte styčné body a kde sa rozchádzate. Za mesiac to skúste znova, možno budete bližšie kompromisu.
Ak ste päťkrát a viac odpovedali ÁNO, je miera vašej finančnej nevery celkom vážnym problémom. Rovnako tak, ak odpovedáte ÁNO na posledné tri otázky. Ak podozrievate z finančnej nevery svojho partnera, pýtajte sa na tieto otázky jeho. A nejostražitejší buďte práve prri posledných troch bodov: zatiaľ čo tajíte to, koľko stál nový prút na ryby alebo tá krásna jógamatka, je odpustiteľné, utajené pôžičky a dlhy sú pre vzťah ničivé.
Barbora, 48 rokov: "Manžel náhle zomrel a ja som neskoro zjstila, že sa topil v dlhoch. Bohužiaľ podľa našich zákonov ich za neho všetky budem musieť zaplatiť, ak nedokážem na súde, že som o jeho podnikaní nemala tušenie."
Že ešte partnera/ku nemáte? Na nič nečakajte a zoznamujte sa.
[ivi]