Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Vzťah s hysterickým partnerom

2.január 2019
Vzťah s hysterickým partnerom

Hádky a zase hádky, koho by to vo vzťahu bavilo? Niekedy to môže byť spôsobené hysterickým partnerom, ale niekedy iba tým, že sa dvaja partneri poznajú a vedia, ako udrieť klinec po hlavičke. Máte doma naozaj hysterického partnera?

Vzťah s hysterickým partnerom vám môže pripadať ako celkom bežný vzťah

Uvedomujete si, že máte doma partnera, ktorý sa prejavuje ako hysterka? Ako sa to podľa vás naozaj prejavuje? A dá sa takýto vzťah vôbec ustáť? Nenavídite svojho partnera, keď začne srdcervúco plakať a potom sa hneď zase prevráti a je chladný? Jeho reakcie a jeho správanie sú nevyspitateľné. Jeho oči sa dokážu behom chvíľočky zaliať slzami, smiechom, ale tak isto zmeniť v kameň a počas ďalšej chvíľky sa hádať so slobou v očiach znova. Taký človek je celkom nevyspitateľný a jeho reakcie môžu byť nepravideľné. Takíto ľudia vám tak isto budú neustále predhadzovať, že sa o nich vôbec nezaujímate, aj keď to vlastne nebude pravda a že s nimi absolútne nesúcitite. Lenže oni na seba chcú len upútať pozornosť, nič iné za tým nie je a chcú si vás týmto svojim vydieravím správním omotať okolo prsta. A keď nebudete robiť, čo chcú oni, a nebudete k ním dostatočné emapatický, dostanete sa do špirály deštruktívného správania. Budete bilancovať medzi vzťahom, svojou slobodou a svojimi názormi. Zatiaľčo partner bude plakať a bude vo svojích výpadoch voči vám tvrdší a tvrdší. Pokiaľ neprejavíte dostatok súcitu a nepridáte aj pár sĺz, aby vás náhle objal a povedal: „Miláčik, je mi tak ľúto, že si rozrušený. Nechceme predsa bojovať a byť na seba zlý.

Keď uvažujete o zlých vzťahov, je najpravdepodobnejším modelom a dôvodom rozchodu, že ste si začali s klamárom alebo podvodníkom. Váš varovný systém nemusí byť vždy naladený na tieto dva typy, ktorých osobnosti môžu skutočne predvídať ďalšie obrovské problémy. Len málo štúdií skúma možnosti rozvodu medzi mužmi a ženami sporuchami osobnosti alebo zhoršenými dlhodobými spôsobmi vnímania a interpretacie vlastného ja, cítenie a vyjadrovanie emócií, vzťahujúcich sa k druhým a kontroly impulzov.

Na rozdiel od iných problémov týkajúcich sa duševného zdravia, poruchy osobnosti nepredstavujú určitý typ choroby, ktoré môžu byť niekedy celkom vyiečené. Jedinci s týmito poruchami rozvíjajú príznaky, ktoré odrážajú vývoj osobnostných črtov v priebehu ich života. Ich zdravé a nezdravé vlastnosti, ktoré sú súčasťou ich celkového psychologického vzhľadu, sú rovnaké ako ľudia, ktorí sú duševne zdraví. Viacmenej ich osobnostné črty príjmajú všetko zvláštnou formou. Pokiaľ sú schopný vstúpiť do blízkych vzťahov s ostatnými, ich skreslený pocit sama sebe, nestabilné emócie alebo správanie mimo kontroly znamená, že niektorí dlhodobí partneri musia byť ochotní a schopní sa vyrovnať s veľkou turbulenciou, obzvlášť keď niektoré životné situácie zhoršujú ich už neisté držanie ich vlastných pocitov a správania.

Medzi jednotlivcov s poruchami osobnosti, ktorí môžu vyzerať, že predstavujú najväčšiu hrozbu pre dlhodobú kvalitu vzťahu, je to pravdepodobne psychopat alebo napríklad hysterka. Ľudia s psychopatickými tendenciami sú dobrí pri čítaní emócií ostatných ľudí a je veľmi nepravdepodobné, že sa budú správať spôsobom, ktorý je skutočne empatický alebo starostlivý.

Človek s poruchou osobnosti naznačuje, že je to len ťažko ideálny životný partner, alebo dokonca spolubývajúci. Jedinci s touto poruchou majú veľmi nestabilný pocit samých seba, sú chudí pri vytváraní alebo rešpektovaní hraníc a majú tendenciu vidieť ostatných ľudí ako všetky dobré alebo všetky zlé, medzi ostatnými charakteristikami. Všetky poruchy zahrňujú búrlivé a impulzívne správanie, vysokú mieru nepriateľstva a problémy s kontrolou impulzu. To že tieto dve poruchy sú typicky oddelené medzi inými poruchami osobnosti, však nemusí odrážať skutočnosť, že majú iba fatálne nádledky vo vzťahu. Miesto toho sa jedná o dve osobnosti poruchy a s najväčšou pravdepodobnosťou majú za výsledok aj veľa rozchodou, rozvodou a ukončenie vzťahu.

Vztah s hysterkou

Keď váš partner začne hystericky plakať počas argumentu

Existujú argumenty, v ktorých sa jedna osoba môže dostať do takého rozpoloženia, že bude tak rozrušená, že sa začne správať spôsobom, ktorý presahuje normy tzv. civilizovaného správania, čo sa prejaví tým, že začne hovoriť veľmi hlasno, preháňa, plače, prosí, slova sa stávajú takmer nesúvisle. Nie je prekvapením, že môže byť pre ich partnera nadmieru lákavé tvrdiť, že toto dramatické správanie znamená, že sa zjavne zbláznili, aby celú hádku ukončili s pocitom svojho víťazstva. Môžu tak isto tvrdiť, že vzhľadom k tomu, že sa partner stal nerozumným, nezdá sa, že by malo nejaký zmysel pokračovať v rozhovore.

Čo by ste mali robiť, pokiaľ máte v úmysle vstúpiť do vzťahu s hysterickým partnerom?

Nepokúšajte sa súdiť

Nikdy neviete, kedy vám diagnostikujú nejakú poruchu, takže svojho partnera nesúďte. Niekto sa môže správať ako hysterka, niekto zase ako cholerik. Otázkou ale zostáva, čo je naozaj horšie.

Pamätajte, že výsledok nie je vždy jednoznačný

Nie je jasné, či manželské problémy vedú k týmto dôsledkom, príznakom, ale nie je to ani celkom vylúčené.

Spýtajte sa na všetko skôr, ako vstúpite do nového vzťahu

Akonáhle vidíte, nejaké nebezpečné znamenie, venujte pozornosť tomu, čo sa deje. Váš nový partner môže byť buď príliš sebecký, neobvykle nepriateľský a podozrievavý, alebo neschopný vidieť názory iných ľudí.

Pokiaľ ste už vo vzťahu, pokúste sa pochopiť, odkiaľ tieto príznaky pochádzajú

Nikto nechce mať príznaky poruchy osobnosti. Tieto poruchy môžu viesť k mnohým komplikáciam a sklamaniam v živote. Váš partner by rád sám nemal tieto symptómy, než aby ich mal a riskoval tak kvalitu a život vo vzťahu s vami.

Zmena osobnosti nie je nikdy možná, bez ohľadu na vek a nahľadnutie do povahy týchto medziľudkých obtiaži, vďaka ktorým môže byť možné zabrániť ďalšiemu nešťastiu ako pre vaších blízkych, tak pre samých seba a vaších partnerov. Počas hádky by ste mali myslieť predovšetkým na to, aby ste sa správali k sebe slušne a zbytočne sa neurážali. Akúkoľvek poznámku, ktorá sa vášmu partnerovi nebude páčiť, vyvoláte len hádku a veľkú dávku emócií. Vzťah s hysterickým partnerom vyžaduje veľa tolerancie a empatie. Rovnako tak ako pochybovanie o sebe samom. Takéto vzťahy sú len pre silné osobnosti. Ak ste si teda počas Vianoc uvedomili, že takto to ďalej nejde, nečakajte na nič a zoznámte sa. Vedecký zoznamovací dotazník alebo partnerska zhoda podľa zverokruhu vám v tom môže pomôcť.

[kač]

Zdieľajte tento článok na: